اعلام آمادگی 17 کشور برای سرمایه‌گذاری در بندر چابهار

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: در همایشی که برای جذب سرمایه‌گذاران خارجی به منظور توسعه بندر چابهار برگزار شد، 17 کشور خارجی اعلام آمادگی کرده‌اند.
به گزارش تسنیم، حسین مدرس خیابانی در حاشیه شورای توسعه بندر چابهار در جمع خبرنگاران اظهار کرد: این دومین جلسه برای توسعه استفاده از بندر چابهار است و در این جلسه بیش از هر چیز به دنبال جلب توجه تجار و بازارگانان برای استفاده از بندر چابهار و دیده شدن ظرفیت بزرگ این بندر هستیم.
قائم مقام وزیر صنعت، معدن و تجارت افزود: شاید بیش از هر چیز هدف از توسعه بندر چابهار جهش اقتصادی برای استان سیستان و بلوچستان از محل رونق بندر چابهار است و درحال حاضر با همکاری دو شرکت پشتیبانی امور دام و بازرگانی دولتی درحال تخلیه بخشی از کالاهای اساسی مورد نیاز کشور در بندر چابهار هستیم.
مدرس خیابانی ادامه داد: تا امروز حدود 350 هزار تن کالای اساسی در بندر چابهار تخلیه و یا درحال حمل به این بندر است و خوشبختانه با هماهنگی گمرک و سایر دستگاه‌های مسئول تخصیصات و تخفیفاتی برای محموله‌های این بندر در نظر گرفته شده است.
وی با اشاره به برنامه 10 بندی توسعه بندر چابهار، راه‌اندازی کارخانه فرآوری برنج، احداث کشتارگاه، احداث مخازن تخلیه روغن و آماده‌سازی سیلو با ظرفیت صد هزار تن را برخی از این برنامه برشمرد و افزود: درحال حاضر بندر چابهار 8.5 میلیون تن ظرفیت تخلیه و بارگیری کالا دارد و با توجه به دسترسی این بندر به اقیانوس و همچنین آبخور خوبی که برای کشتی‌ها طراحی شده می‌تواند پذیرای کشتی‌های با ظرفیت بیش از 80 هزار تن باشد.
قائم مقام وزیر صنعت، معدن و تجارت تاکید کرد: درحال حاضر تخلیه و بارگیری کالا در بندر چابهار هیچ محدودیت و کسری از نظر امکانات نسبت به سایر بنادر ندارد و به دنبال آن هستیم که به سرعت حداقل 50 درصد از ظرفیت 8.5 میلیون تنی این بندر را فعال کنیم.
مدرس خیابانی با دعوت از سرمایه‌گذاران و تجار برای استفاده از ظرفیت بندر چابهار خاطر نشان کرد: معتقدیم تجارت و بازرگانی پیشران تولید در کشور است و بر همین اساس برای افزایش تولید می‌بایست زیرساخت‌های تجارت و بازرگانی نیز توسعه یابد.
به گفته وی درحال حاضر مزیت‌ها و تخفیفاتی در انبارداری، موضوع ارزش افزوده و هزینه‌های کشتی‌رانی برای کالاهای بندر چابهار در نظر گرفته شده و در همایشی که برای جذب سرمایه‌گذاران خارجی به منظور توسعه بندر چابهار برگزار شد، 17 کشور خارجی اعلام آمادگی کرده‌اند.
عضو هیئت عامل سازمان بنادر و دریانوردی هم با اشاره به تامین تجهیزات مناسب برای بندر چابهار طی 2 سال اخیر، گفت: این بندر برای پذیرش کشتی‌های غول پیکر 22 هزار TEU آماده می‌شود.
محمدرضا الهیار درباره چشم انداز طرح جامع بنادر کشور در بحث افزایش ظرفیت بندر چابهار اظهار کرد: در قالب طرح 5 فاز توسعه این بندر تا دستیابی به ظرفیت 82 میلیون تن، فاز 5 اتصال شهید بهشتی به بندر شهید کلانتری بود. این موضوع با توجه به درخواست مسئولان محلی و منطقه‌ای و در راستای تعامل شهر و بندر حل و عملا درحال حاضر 4 فاز در دستور کار است.
وی ادامه داد: در این خصوص طبعا متناسب با توسعه چابهار و متناسب با افزایش عملیات در این بندر کار پیش خواهد رفت تا فازهای بعدی تکمیل شود. در فاز دوم بندر چابهار که حدود 38 هکتار است مطالعات این مرحله انجام گرفته که با تکمیل فاز نخست و به ظرفیت رسیدن این فاز، کار فاز دوم کلید خواهد خورد.