اظهارات روحانی درباره برجام، مبارزه با فساد و درشت گویی ها

رئیس جمهور با بیان این که  در انقلاب اسلامی زمانی پیروز هستیم که در کشورمان اخلاق حاکم باشد، افزود: چنان چه در جامعه‌ ما دروغ گو در منظر افکار عمومی سقوط کند و کسی که تهمت می‌زند، منفور شود و سوء ظن، منکر و برادری معروف باشد، این مسیر، مسیر اسلام و قرآن مجید است و انقلاب اسلامی نیز با حرکت در این مسیر معنا می‌یابد. وی تاکید کرد: این که برخی بخواهند درشت‌گویی و سخنان غیرمنطقی و بی‌پایه و واهی و شعاری را به عنوان انقلاب محسوب کنند، این گونه رفتارها شاید به برخی از انقلاب‌ها شباهت داشته باشد ولی هیچ ربط و شباهتی به انقلاب اسلامی ندارد.
شهامت در صلح سخت تر از شهامت در میدان نبرد است
براساس گزارش پایگاه اطلاع رسانی رئیس جمهور، حجت الاسلام والمسلمین دکتر حسن روحانی روز گذشته در جلسه هیئت دولت ادامه داد: شاید برخی دقت کافی نداشته باشند که شهامت، شجاعت، صبر و ایستادگی در صلح بالاتر از صبر و استقامت در جنگ است و چه بسا مصلحت امت و جامعه اسلامی برای تندروها قابل فهم نباشد، همان طوری که در جریان صلح حدیبیه، تندروها در مقابل آن قرار گرفتند و به پیامبر طعنه می‌زدند که عجب صلح‌نامه‌ای امضا کرده‌ای که حتی در آن از عنوان رسالت نیز صرف نظر کردید. رئیس جمهور تأکید کرد: شهامت در صلح، سخت‌تر از شهامت در میدان نبرد است و امام حسن(ع) از چنین شهامتی برخوردار بودند، چنان چه تندترین جملات را برخی از یاران نزدیک امام حسن(ع) به ایشان روا داشتند، اما امام(ع) راه خود را ادامه دادند و صلح نامه را امضا کردند، چرا که آن را به مصلحت و بقای اسلام می‌دانستند.
چه بسا اگر تندروها  در آن روز بودند در مقام خانه امام رضا(ع) تظاهرات می کردند
رئیس جمهور در ادامه، امام رضا(ع) را امام سیاست، مناظره و گفت وگو و تحمل توصیف و اظهار کرد: این که شخصی حکومتی را قبول نداشته باشد و آن را حکومت جائر بداند ولی به خاطر مصلحت مردم ولایت عهدی را به رغم میل خود بپذیرد، کار آسانی نیست و به صبر و تحمل بالایی نیازمند است؛ چه بسا اگر این تندروها در آن روز بودند در مقام خانه امام رضا(ع) تظاهرات می‌کردند.
مردم به خوبی می دانند چه کسانی باعث شدند برجام صدمه ببیند
رئیس جمهور در بخش دیگری از سخنان خود خطاب به ملت ایران، ‌اظهار کرد: سال گذشته، سال بسیار سختی بود، اما خوشبختانه از ابتدای امسال خداوند آرامشی را بر مردم نازل کرده که می‌توان آن را پاداش صبر، مقاومت و رفتار نجیبانه مردم ایران در برابر یک ظلم بزرگ دانست. دکتر روحانی تصریح کرد: مردم ایران به خوبی می‌دانند چه کسی به آن ها ظلم می‌کند و چه کسانی باعث شدند برجام صدمه ببیند و می‌دانند که برجام چه آثار و برکاتی می‌توانست به جا بگذارد. با شکوفایی برجام بود که در سال 95، بزرگ ترین رشد اقتصادی جهان را داشتیم. رئیس جمهور اضافه کرد: در سفر به نیویورک سه نفر از رهبران بزرگ دنیا با تحیّر گفتند که ایران چه جاذبه‌ای دارد که بعد از برجام تمام شرکت‌های بزرگ دنیا به سمت آن روانه شدند.
عده ای در داخل به دنبال تحریک مردم بودند
رئیس جمهور تأکید کرد: دشمنان تصور می‌کردند که با ضربه به برجام می‌توانند نظام ایران را از بین ببرند، اما ملت ایران هوشیارتر از آن است که فریب دشمنان را بخورد. دکتر روحانی گفت: البته عده‌ای نیز در داخل به دنبال تحریک مردم بودند، مبنی بر این که ترامپ و حتی نتانیاهو خیلی هم آدم‌های بدی نیستند و این دولت است که ناکارآمد است، اما مردم دست رد به سینه و دهان آن ها زدند و گفتند که ترامپ و نتانیاهو و دیگران افراد خوبی نیستند و ما به توانایی دولت خودمان باور داریم.
این دولت کارآمد و قوی است
دکتر روحانی در ادامه با برشمردن برخی از دستاوردهای دولت تدبیر و امید گفت: امروز همچنین شاهد بیشترین آزادی در دانشگاه‌ها به خصوص در ایام 16 آذر هستیم و شرکت‌های دانش بنیان در دوره این دولت توانستند در کشور تحول ایجاد کنند. وی افزود: در سال 98 هر ماه هزار میلیارد تومان طرح آب و برق، افتتاح کردیم و تا پایان سال افتتاح خواهیم کرد و به رغم همه فشارها قیمت ارز را کنترل کردیم. بنابراین این دولت کارآمد و قوی است و دولتی است که وقتی وارد نیویورک می‌شود، محور همه مذاکرات قرار می‌گیرد و همه برای دیدار با رئیس جمهور از همدیگر سبقت می‌جویند.
هنوز هم برای مذاکره پیام می دهند
رئیس جمهور با اشاره به این که دولت به دنبال آن است که در مذاکرات چه چیزی به دست می‌آورد که به مصلحت و منافع ملت ایران است، افزود: هنوز هم برای مذاکره پیام می‌دهند و پیام خواهند داد و البته دولت راه خود را با عزت ادامه خواهد داد. دکتر روحانی قوای مقننه و قضاییه، رسانه‌ها، صدا و سیما و همه مسئولان کشور را به همدلی و یاری فرا خواند و گفت: بی‌تردید اگر در این مسیر همه با هم باشیم نه تنها شکست نخواهیم خورد، بلکه موفق خواهیم شد و آمریکا شکست خواهد خورد، بنابراین بیایید با برادری و اخوت بیشتر همدیگر را یاری کنیم.
فردا روزی خواهم گفت، چه کسی کشور را تعطیل کرده است
رئیس جمهور در بخش دیگری از سخنانش با تأکید بر این که باید با فساد مبارزه کرد، اما نباید شرکت‌ها تعطیل شود، گفت: این گونه اقدامات به هر دلیلی از جمله این که بخواهید در انتخابات شعاری را مطرح کنید به ضررتان تمام خواهد شد و در فردا روزی خواهم گفت که چه کسی کشور را تعطیل کرده است؛ بنابراین باید از شرکت‌های خصوصی حمایت کنیم.