ربیعی در نشست خبری هفتگی با خبرنگاران: نباید برچسب «آمریکایی» را برای طرد و حذف دیگری به کار ببریم

سخنگوی دولت تاکید کرد: ما نباید برچسب «آمریکایی» را برای طرد و حذف دیگری به کار ببریم که اگر چنین کنیم در حق نسل‌های جدید جفا کرده ایم.
علی ربیعی سخنگوی دولت در نشست خبری هفتگی خود با خبرنگاران در پاسخ به این پرسش که آیا تولید گندم در وضعیت فعلی میزان مناسبی دارد یا خیر، اظهار کرد: ما چهارده و نیم میلیون تن تولید گندم داشتیم و مصرف کل ما سیزده و نیم میلیون تن است که خوشبختانه در برنج هم تولیدات رو به افزایش داشته ایم و قطعا به واردات گندم برای مصرف روزانه مردم باز نخواهیم گشت. اگر وزارتخانه‌ها اجازه یافتند که وارداتی در این زمینه داشته باشند برای تامین ذخایر استراتژیک ماست.
ربیعی در پاسخ به این پرسش که اخیراً نسبت به وضعیت صادرات و واردات دولت مسائلی مطرح شده و موضع دولت در برابر این مسائل چیست اظهار کرد: در امر صادرات و واردات ما بازارهای خوبی به دست آوردیم و ما کالاهایی که تاکنون وارد می‌کردیم را هر کدام که امکان تولید آن در کشور وجود داشت را به شرکت‌های دانش بنیان سپردیم. ما در سال ۹۶ تکانه ای داشتیم اما در سالهای بعد وضعیت بهتر شد و مثبت بود که همین نشان می‌دهد دولت ایستاده است تا مشکلات مردم را حل کند.
سخنگوی دولت با بیان اینکه اتفاقاتی که بعد از فشارهای تحریمی بی سابقه بوده است، اظهار کرد: ما در شرایط فعلی تورم ناشی از تحریم را کاهش می‌دهیم و در چنین شرایطی در تولید گندم خودکفا شده‌ایم و کسانی که امروز ادعا دارند، اگر در مسند بودند وضع از این بدتر بود. تحریم شکنی به گوشه رینگ بردن آمریکاست و خود تحریم هم هزینه عزت ایران و ایرانی است.
ربیعی در پاسخ به پرسشی درباره سهمیه بندی بنزین اظهار کرد: ما سعی کردیم که در سناریوهای مختلف این کار نیز جامعه شناسان، اقتصاددانان و کارشناسان را بگیریم و از آنها بهره ببریم. چند سناریو برای این موضوع مطرح شده که هنوز هیچ کدام انتخاب نشده است. هیچ بخش از درآمدها برای بودجه و مصارف دولتی نمی رود و آنچه که از این بخش به دست می‌آید به کسانی که نیازمند هستند مانند کارگران، اقشار کم برخوردار، افراد دارای حقوق ثابت و امثال آنان تعلق می‌گیرد. اما تا امروز تصمیم قطعی در این زمینه گرفته نشده است.
سخنگوی دولت در پاسخ به پرسش ایسنا مبنی بر موضع جمهوری اسلامی در قبال حمله به کنسولگری ایران در کربلا گفت: جالب این است که ترامپ آنقدر زود توییت می‌کند و تا عکسی می‌بیند ذوق می‌کند و توییت می‌زند. بحث عراق برای ما از جنبه‌های مختلف حایز اهمیت است. عراق همسایه ماست و سرنوشت دو کشور از گذشته به هم مرتبط بوده است.وی افزود: مردم عراق اعتراضات به حقی داشتند و دولت عراق هم پاسخ‌های مناسبی را به درخواست‌های مشروع مردمی داده و صدای آنان را شنیده اند. مطمئن هستیم خواسته‌های مشروع مردم عراق میان همه اقشار و مذاهب قابل توجه است. ربیعی تاکید کرد: در این میان شواهد اطلاعاتی و توییت عجولانه ترامپ و رفتار رژیم اسرائیل نشان می‌دهد که آنان روی موج خواسته‌های به حق مردم سوار شده و عملیات روانی انجام می‌دهند.
وی ادامه داد: قطعاً عده‌ای هم تحریک می‌شوند و به آنان نشانه‌های غلط داده می‌شود اما از اربعین و راهپیمایی آن، زمان زیادی نگذشته است. از حضور ایرانیان در خانه‌های مردم کربلا چندان نگذشته است و ما وظیفه همسایگان را در این می‌دانیم که در سیاست داخلی عراق دخالت نشود و با تعاملات میان ملت و دولت عراق رفاه و امنیت مردم عراق به دست می‌آید.
نامه رئیس‌جمهور به سران عربستان و بحرین
ربیعی در پاسخ به سوالی در خصوص نامه رئیس‌جمهور به سران دو کشور عربستان و بحرین و واکنش‌ها به آن، گفت: رئیس‌جمهور محترم نامه‌هایی را ارسال کرده‌اند و اساس این نامه‌ها صلح و ثبات منطقه است. معتقد هستیم دوجانبه‌های متعددی می‌تواند در منطقه شکل بگیرد و فشارهای آمریکا نباید باعث دوری کشورهای خاورمیانه از هم شود. اگر منافع آمریکا ایجاب نکند حتی مردم کرد را به کار گرفته و بعد رها می‌کند اما ما در این منطقه هستیم.
وی در خصوص طرح مسکن کارمندان نیز گفت: ۵ وزارتخانه و سازمان در این رابطه تفاهمنامه امضا کردند و روز ١۵ آبان روز رونمایی از ثبت نام این مسکن خواهد بود و ١٠ استان برای آغاز انتخاب شده‌اند. دهک‌های یک و دو توسط سازمان‌های حمایتی موضوع مسکن آنها دنبال می‌شود. برای دهک‌های دیگر هم نرخ تسهیلات پایین است و تسهیلات بافت فرسوده هم شامل ۵٠ درصد یارانه خواهد بود.سخنگوی دولت در خصوص قانون مصوب مبارزه با پولشویی و فهرست تحریمی آورده شده در آن و بحث تحفظ ایران در خصوص سازمان‌های آزادی بخش گفت: به طور مشروح در هفته گذشته به این سوال پاسخ دادم. در موضوع قطعنامه ٢۶٨ موارد مرتبط با ٢۶٨ است و شمول آن طالبان، القاعده و داعش است. قبلا توضیحی یک صفحه‌ای در این رابطه ارائه کرده‌ام. مساله امروز ما لوایح خودمان است.
هیچ ذرت آلوده‌ای وارد کشور نشده است
وی در خصوص واردات ذرت آلوده به کشور گفت: بار سوم است که به چنین سوالی جواب می‌دهم اما مجددا دوستان روایت‌های مختلفی مطرح می‌کنند و می‌خواهم این مباحث باعث ناآرامی فضای روانی جامعه نشود. هیچ ذرت آلوده‌ای وارد کشور نشده است. برخی غیر از دولت میزانی ذرت وارد کرده بودند که یا امحا و بازگشت داده شد. رئیس سازمان استاندارد هم این موضوع را تایید کرده‌اند.سخنگوی دولت در پاسخ به پرسشی درباره مستند صدا و سیما در زمینه انجام خام فروشی گفت: یکی از دلایل این اقدام تفاوت قیمت گازوئیل است و شرایط را برای چنین اقداماتی پدید می‌آورد. برای کنترل این اقدام وزارت نفت اقدامات قابل توجهی انجام داده و سیاست دولت خام فروشی نیست. در معادن هم به همین سمت حرکت می‌کنیم و یکی از اهداف ما برای افزایش شغل در شرایط تحریم همین جلوگیری از خام فروشی است.
سایر اخبار این روزنامه