صنعت هسته‌ای، صنعتی اقتدارآفرین است

عملیات بتن ریزی رآکتور واحد ۲ نیروگاه اتمی بوشهر طی مراسمی روز یکشنبه ۱۹ آبان با حضور علی اکبر صالحی معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان انرژی اتمی و الکساندر لوکاشین معاون سازمان انرژی اتمی روسیه و مدیرعامل شرکت اتم استروی اکسپورت آغاز شد.
به گزارش ایسنا، عملیات گودبرداری واحد ۲ آبان ماه ۱۳۹۶ آغاز شد. بتن ریزی دومین مرحله مهم مقدماتی این پروژه است که با کمی تاخیر دیروز انجام شد. خبرگزاری آسوشیتدپرس با اعلام این خبر نوشت: ایران در حالی ساخت واحد دوم نیروگاه هسته‌ای خود را در جنوب این کشور آغاز کرده است که مشکلات بر سر راه ادامه اجرای توافق هسته‌ای 2015 افزایش یافته است.
این خبرگزاری در ادامه با ارائه جزئیات فنی درباره نیروگاه بوشهر یادآور شد که رآکتور دوم این نیروگاه نیز همچون واحد اولی آن به کمک روسیه ساخته می‌شود.
همچنین خبرگزاری ترند گزارش داد: ایران روند بتن‌ریزی دومین رآکتور نیروگاه بوشهر واقع در جنوب این کشور را از روز یک‌شنبه آغاز کرد.
به گزارش ترند، ایران قرارداد ساخت واحد دوم و سوم نیروگاه بوشهر را در سال 2014 با شرکت روسی اتم استروی اکسپورت امضا کرد که شامل طراحی و ساخت دو واحد هسته‌ای با ظرفیت تولید یک هزار و 57 مگاوات برق است. روند ساخت واحد دوم این نیروگاه از دسامبر 2016 آغاز شد.
روزنامه نیویورک تایمز نیز در گزارشی از شروع ساخت واحد دوم نیروگاه بوشهر خبر داد و نوشت که بتن‌ریزی رآکتور دوم این نیروگاه که در فاصله 700 کیلومتری از پایتخت ایران قرار دارد در حضور خبرنگاران آغاز شده است.
خبرگزاری رویترز با انتشار بخش‌هایی از صحبت‌های علی اکبر صالحی رئیس سازمان انرژی اتمی ایران در مراسم بتن‌ریزی واحد دوم نیروگاه بوشهر تصریح کرد که آغاز روند بتن‌ریزی، گامی کلیدی در ساخت رآکتور دوم این تاسیسات واقع در جنوب ایران است که با کمک روسیه انجام می‌شود.
موضع خصمانه رسانه‌های سعودی
شبکه روسیا الیوم در این باره نوشت: عملیات بتن ریزی رآکتور واحد دو نیروگاه بوشهر با حضور رسمی روسیه آغاز شد. این شبکه در ادامه به باز نشر سخنان علی اکبر صالحی پرداخت.
شبکه فلسطین الیوم نیز با انتخاب تیتر مشابهی برای این مراسم، نوشت: ایران ساخت فاز دوم نیروگاه بوشهر را با حضور شرکت اتمی روسیه آغاز کرد.
این شبکه هم در ادامه با اشاره به حضور الکساندر لوکاشین، معاون انرژی اتمی روسیه در این مراسم به سخنان علی اکبر صالحی، رئیس سازمان انرژی اتمی کشورمان پرداخت.
شبکه العربیه هم با تلاش برای کم اهمیت جلوه دادن دستاوردهای هسته‌ای کشورمان، در تیتری ادعایی نوشت: نقض قوانین هسته‌ای؛ ایران ساخت واحد دیگری در نیروگاه بوشهر را آغاز کرد.
این شبکه سعودی در ادامه به بازنشر بخش‌هایی از اظهارات علی اکبر صالحی، رئیس سازمان انرژی اتمی ایران و بهروز کمالوندی، سخنگوی این سازمان پرداخت.
روزنامه فرامنطقه رای الیوم نیز با مهم خواندن این پروژه، نوشت: ایران در گامی مهم و با حضور روسیه عملیات بتن ریزی رآکتور واحد دو نیروگاه بوشهر را آغاز کرد.
شبکه اسکای نیوز عربی نیز همانند العربیه تیتری خصمانه انتخاب کرد و نوشت: ایران با ساخت رآکتوری دیگر به نقض برجام ادامه می‌دهد.این شبکه خبری که مقر آن در امارات است در ادامه نوشت: ایران امروز و چند ساعت بعد از اینکه اعلام کرده بود می‌تواند غنی سازی اورانیوم را به 60 درصد برساند، عملیات راه اندازی واحدی دیگر در نیروگاه بوشهر را آغاز کرد.
شبکه الحدث عربستان نیز با تلاش برای مخفی کردن دستاوردهای هسته‌ای ایران و طرح ادعای نقض توافق هسته ای از سوی تهران خبر آغاز عملیات بتن ریزی واحد دو نیروگاه بوشهر را پوشش داد.
افزایش تولید برق نیروگاه بوشهر
علی اکبر صالحی در سخنان خود در مراسم آغاز عملیات بتن ریزی واحد 2 نیروگاه بوشهر ضمن گرامیداشت یاد و خاطره محمد احمدیان و تبریک ولادت رسول اکرم با اشاره به سخنان رهبری درباره صنعت هسته ای گفت: ما باید به فکر صیانت از انرژی برای نسل‌های آینده باشیم و انرژی هسته‌ای یکی از این انرژی‌هاست که باید در یک افق میان مدت از 20 هزار مگاوات برق هسته‌ای برخوردار باشیم.
وی ادامه داد: صنعت هسته‌ای صنعتی اقتدار آفرین است و می‌تواند در مجموع صنایع کشور تحول زیادی ایجاد کند. شاید یکی از دلایلی که ما با چالش جدی با دشمنان رو به رو هستیم همین است که می‌خواهند منشا اقتدار را از دست ما خارج کنند.
صالحی ادامه داد: معاهده پاریس در افقی چند ساله سعی دارد بتوانند از میزان گازهای گلخانه‌ای بکاهد که یکی از راه‌های آن، استفاده از انرژی هسته ای است. سالانه 11 میلیون بشکه نفت خام برای تولید برق نیاز داریم که اگر سه نیروگاه هزار مگاواتی داشته باشیم صرفه جویی 33 میلیون بشکه نفت خام خواهیم داشت. به علاوه 660 میلیون دلار صرفه جویی اقتصادی هم هست اما متاسفانه شرایط به گونه ای نیست که از کل ارزش افزوده‌ای که نیروگاه بوشهر ایجاد می‌کند استفاده کنیم. قبلا 300 میلیارد تومان امسال 700 میلیارد می‌دهند و این در برابر 660 میلیون دلاری است که ارزش افزوده ایجاد می‌کند.
وی ادامه داد: مجلس شورای اسلامی البته قول‌هایی داده است تا در بودجه سال آینده توجه لازم و ویژه ای داشته باشند و اگر این توجه شود ما خودمان پروژه‌ها را تامین مالی می‌کنیم.
صالحی با اشاره به توانمندی ایجاد شده در کشور با راه‌اندازی واحد اول نیروگاه گفت در فاصله 6 سال گذشته به جایی رسیدیم که بهره برداری را کاملا بومی کردیم و تعمیرات عمدتا توسط نیروی ایرانی انجام می‌شود و نزدیک 2 هزار کارشناس و بهره بردار در حال کار هستند.
رئیس سازمان انرژی اتمی تاکید کرد ما آمادگی داریم با کشورهای حاشیه خلیج فارس تجارب خود را به اشتراک بگذاریم و همکاری مطلوبی داشته باشیم.وی همچنین ایمنی نیروگاه بوشهر را مورد تایید قرار داد و افزود این نیروگاه تحت نطارت مستقیم «وانو» است.
وی با اشاره روند انعقاد قرارداد فازهای 2 و 3 گفت: بیش از 3 میلیون متر مکعب خاک برداری شده است و حدود 2 میلیون و 200 هزار متر مکعب بهسازی خاک انجام شده و اقدامات دیگر. یک و نیم میلیون تن سیمان استفاده خواهد شد. بیش از 90 درصد کارکنان نیروگاه ایرانی هستند و عمده کارهای زیرساختی توسط ایرانی‌ها انجام می‌شود.
معاون رئیس جمهور خاطرنشان کرد با راه اندازی دو واحد جدید در مجموع نیروگاه 22 میلیارد کیلووات ساعت از این منبع برق هسته‌ای استفاده خواهیم کرد.
رئیس سازمان انرژی اتمی همچنین از ملت و دولت روسیه به خاطر همکاری با ایران در این پروژه تقدیر کرد و گفت ما در امور دیگر از جمله ایزوتوپ‌های پایدار با روس‌ها در همکاری هستیم.
برنامه روس اتم
الکساندر لوکاشین، معاون روس اتم در مراسم آغاز عملیات بتن ریزی رآکتور واحد ۲ نیروگاه اتمی بوشهر گفت: همکاری‌های بین دو کشور ایران و روسیه از سال‌ها قبل آغاز شده است و ادامه دارد. ما واحد اول نیروگاه را تحویل دادیم. بیشتر از 40 میلیارد کیلووات ساعت برق تولید کرده است که سهم زیادی از تامین برق کشور شماست.
این مقام روس همچنین درگذشت محمد احمدیان معاون نیروگاهی سازمان انرژی اتمی را تسلیت گفت.
به گزارش ایسنا، همچنین آیت‌الله صفایی بوشهری نماینده رهبری در استان بوشهر و امام جمعه بوشهر در سخنانی در این مراسم اظهار کرد: در برجام آمریکا بدعهدی کرد و همان طور که دیدیم معاهدات بین المللی را یکی بعد از دیگری نقض کرد و به خاطر نداشتن ثبات تصمیم گیری نیز نقض عهد کردند.
وی ادامه داد: ایران با هدایت رهبری بعد از اجرای تعهداتش باز در محدوده برجام عمل کرد و سیستم هسته ای خود را به پیشرفت رسانده است و امروز شاهد یک اقدام مهم در بوشهر هستیم و این بهترین پیام اجرای این عملیات است.