نماینده تهران در مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با همدلی: مسئولان بهتر است به سوالات رئیس جمهوری پاسخ دهند

همدلی| توزیع شب‌نامه علیه رئیس جمهور در مجلس شورای اسلامی، بازتاب‌های گسترده‌ای داشته است. رئیس جمهور در بخشی از سخنرانی خود در یزد از مسئولان خواسته بود که درباره پرونده‌های فسادهای میلیاردی به مردم توضیح دهند. سخنانی که برخی از آن به عنوان انتقادهای مسئولان به یکدیگر در صحن عمومی جامعه، یاد کردند. با این حال دامنه انتقادهایی که پس از آن و بعضا از جانب اصول‌گرایان نسبت به روحانی صورت گرفت، به گونه‌ای شدت یافت که منجر به توزیع یک شب‌نامه بی‌نام و نشان از طرف مجتبی ذوالنوری، نماینده مردم قم در مجلس شد. به گونه‌ای که او در مقام دفاع از این اقدام خود به صراحت اعلام کرد که من مسئول به زیر کشیدن روحانی هستم. یکی از نمایندگان تهران در این باره به همدلی می‌گوید: آنچه مهم به نظر می‌رسد بیان این نکته است که این گونه رفتارها در حال حاضر به صلاح کشور نیست. در این شرایط فقط باید دست به دست یکدیگر داد و دولت را حمایت کرد، زیرا که در این شرایط دولت در نوک پیکان مواجهه با تحریم‌ها و تهدیدهایی است که علیه کشور انجام شده است. در ادامه مشروح گفت‌وگوی سید نوید موسوی، نماینده مردم تهران در مجلس را با همدلی می‌خوانید:
چرا در این شرایط فعلی کشور که فشارهای خارجی به شدت زیاد است و دشمنان درصدد فشار به دولت هستند، حجم انتقادات و هجمه‌ها علیه رئیس جمهور افزایش پیدا کرده است؟
برخی در پی این هستند که بخشی از امید را در جامعه از بین ببرند. در حقیقت این اتفاقات در راستای همگرایی و وحدت بین گروه‌های سیاسی نیست. شرایط کنونی کشور شرایط خاصی است و به هر حال در این شرایط ما به یک وحدت و همگرایی نیاز داریم و نباید مسیری متفاوت از آن را برگزینیم.
در واقع باید گفت که این مساله که مسئولان یکدیگر را متهم می‌کنند رویه صحیحی نیست و بهتر است مسئولان نسبت به انتقادات هم پاسخگو باشند و فقط یکدیگر را متهم نکنند. بنابراین اگر سوالی هم از طرف هر یک از طرفین مطرح می‌شود باید طرف مقابل به آن پاسخ داده و در مقام دفاع از خود برآید و نه اینکه در پاسخ، خود انتقادهای دیگری را نسبت به این سوال کننده مطرح سازد.
به نظر می‌رسد بیشتر به جای مبارزه با فساد حاشیه‌ها هستند که رشد می‌کنند، هدف از این حاشیه‌‌سازی‌ها چیست؟
اتفاقا آنچه که باید مورد نظر قرار گیرد، رویکرد مبارزه با فساد است. در همین راستا باید بسترهای لازم برای بازتولید این فضا فراهم شود. بر همین اساس بود که طرحی از طرف این جانب به نام طرح «سوت زنی» به مجلس ارائه شد که بیشتر از یک سال است در کمیسیون قضایی مجلس معطل مانده است. تا زمانی که بسترهای لازم فراهم نشود هر روز شاهد گسترده‌تر شدن این روند و اتهاماتی که طرفین به وسیله آن همدیگر را به آن متهم می‌کنند، خواهیم بود. باید با ایجاد شفافیت در فرآیندها و تقویت نظارت عمومی، تلاش شود که از حجم این اتفاقات کاسته شود ولی مبارزه با فساد هم به حاشیه رانده نشود.
به نظر شما چقدر اقداماتی مانند توزیع شب‌نامه علیه رئیس جمهوری در مجلس موجب بدتر شدن اوضاع می‌شود؟
امروزه جامعه در شرایط خاصی قرار دارد و با وجود تحریم‌ها و شرایط اقتصادی ویژه‌ای که در حال حاضر در کشور هست، نیاز به وجود آرامش و همگرایی بسیار بیشتر از گذشته حس می‌شود و در واقع گروه‌های سیاسی تنها باید در پی دستیابی به این هدف بوده و از حاشیه‌ها گذر کنند.بنابراین هجمه‌های این‌چنینی علیه رئیس جمهور و مواردی نظیر آن مانند بیانیه‌ای که یکی از همکاران چندی پیش در مجلس منتشر کرد، بر خلاف روند ایجاد آرامش تلقی می‌شود. بسیار مطلوب‌تر بود که اگر در صحبت‌های رئیس جمهور مواردی قابل انتقاد وجود داشت، از او به صورت شفاف در باره همان موارد سوال می‌شد و البته رئیس جمهور هم به آنها پاسخ می‌داد.نمی‌توان در این مورد نیت‌خوانی کرد. اما آنچه مهم به نظر می‌رسد بیان این نکته است که این گونه رفتارها در حال حاضر به صلاح کشور نیست. در این شرایط فقط باید دست به دست یکدیگر داد و دولت را حمایت کرد، زیرا که در این شرایط دولت در نوک پیکان مواجهه با تحریم‌ها و تهدیدهایی است که علیه کشور انجام شده است. اگر آقای روحانی در سخنرانی خود، سوالاتی را مطرح کرده اند بهتر است که مسئولان ذیربط به این سوالات پاسخگو باشند. این سوالات در واقع به نوعی بخشی از ابهامات مردم جامعه را هم در بر می‌گیرد که می‌بایست به آنها پاسخ داده شود. اینکه به دنبال آن باشیم تا با بهانه‌جویی‌های مختلف، آقای روحانی و دولت را با انتقادهای غیرسازنده و بعضا به دور از حسن نیت، در تنگنا قرار دهیم، رویکرد مطلوبی در این شرایط خاص کشور ارزیابی نمی‌شود.
سایر اخبار این روزنامه
نظر رهبر انقلاب اسلامی درباره چندهمسری : «خدا یکی و محبت یکی و یار یکی» نشست رسانه‌ای و آیین رونمایی «افسانه چشم‌هایت» در تالار وحدت برگزار شد؛ از فریادهای مکرر تا شعری که مال سایه نبود رییس جمهوری آمریکا برای پیروزی در انتخابات ۲۰۲۰ به فکر مذاکره و برجام افتاده است؛ نماینده تهران در مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با همدلی: مسئولان بهتر است به سوالات رئیس جمهوری پاسخ دهند نگرانی نماینده تهران از نقش‌آفرینی گروه‌های فشار در آستانه انتخابات رئیس جمهور در جلسه شورای اداری کرمان: مذاکره را رها نمی‌کنیم گفت و گو با منوچهر آشتیانی، خواهر زاده نیما، در حال و هوای سرای سالمندان به مناسبت سالروز تولد پدر شعر امروز ایران: همدلی از سوءاستفاده برخی مداحان از احساسات مذهبی مردم گزارش می‌دهد منوی مداحی! ولی‌الله شجاع‌پوریان وجوب یکپارچگی مسلمانان «همدلی» در گفت‌وگو با محمود جام‌ساز کارشناس اقتصادی، طرح ملی مسکن را ارزیابی کرد