دادگاه ویژه سقوط هواپیمای اوکراینی

رئیس‌جمهوری گفت: «قوه قضائیه باید یک دادگاه ویژه با یک قاضی عالی‌رتبه و ده‌ها کارشناس برای بررسی سانحه سقوط هواپیما تشکیل دهد.»
به گزارش ایرنا، حسن روحانی روز سه‌شنبه در همایش تجلیل از نمونه‌های ملی بخش کشاورزی اظهار داشت: «غم این ایام را یک‌بار دیگر به ملت بزرگ ایران تسلیت می‌گویم. غم از دست دادن سرداری شجاع و فداکار در میدان امنیت کشور و منطقه، غم از دست دادن عزیزانی در کرمان در تشییع پیکر این سردار و در این ایام غم بسیار بزرگ و سهمگین سقوط هواپیمای مسافربری اوکراینی که ۱۷۶ نفر در این حادثه بسیار فاجعه‌آمیز جان خود را از دست دادند.»
او افزود: «من از لحظه‌ای که احتمال دادم سقوط این هواپیما به‌صورت طبیعی و عادی نباشد، تلاش فراوانی کردم که دوران بررسی و تحقیق کوتاه شود و ما به دقت بدانیم این هواپیما چگونه سقوط کرده‌است.» رئیس‌جمهوری اضافه کرد: «همکاری‌های خوبی از طرف نیروهای مسلح، که تنها مسیر ما برای یافتن حقیقت در این بخش بود، انجام گرفت و بلافاصله بعد از آنکه برای من مشخص شد یک خطای بسیار دردناک و نابخشودنی انجام گرفته در همان لحظه به مسئولان امر اعلام کردم بلافاصله به مردم اطلاع دهند.»
روحانی گفت: «این حادثه بسیار تلخ بود و تحملش برای مردم بسیار سنگین است. حتی اگر این هواپیما به دلیل نقص فنی هم سقوط کرده بود باز هم بسیار غم‌بار بود اما بعد از اینکه مشخص شد خطای انسانی منجر به این فاجعه شده است، غم مردم را چندین برابر کرد.» او ادامه داد: «در اینجا به همه خانواده‌های عزیز جان‌باختگان در ایران و سایر کشورها، همان‌طور که با رهبران و مسئولان این کشورها تلفنی صحبت کردم، قول می‌دهم دولت با همه توان و امکاناتش پیگیر این مسأله باشد. این مسأله بسیار مهم است.»
رئیس‌جمهوری یادآورشد: «قوه قضائیه باید یک دادگاه ویژه با یک قاضی عالی‌رتبه و ده‌ها کارشناس تشکیل دهد. این پرونده عادی و معمولی نیست. تمام دنیا به این دادگاه ما نگاه خواهند کرد.» او افزود: «به همه عزیزان دولت توصیه می‌کنم در کنار این خانواده‌های عزیز باشند و مشکل و مسائل آنها را پیگیری کنند. از مردم عزیز ایران می‌خواهم در کنار این عزیزان همدردی ارزشمندی انجام دهند.»
روحانی گفت: «۱۰۰ نفر از عزیزانی که جان باختند، از تهران و بقیه از شهرستان‌ها بودند. وزیر راه، ‌مسئولان دولتی، استاندارها همه در کنار این خانواده‌ها قرار بگیرند. من به‌عنوان یک پدر احساس می‌کنم غم از دست دادن یک جوان نخبه تحصیل‌کرده سطح بالا که سرمایه برای کشور و ملت ما بوده تا چه حد سخت و مشکل است.» او اظهار داشت: «اینکه نیروهای مسلح ما با صراحت لهجه خطای خودشان را اعلام و از مردم عذرخواهی کردند، گام اول خوبی بوده که در این راستا برداشته‌شده است و همه گام‌های بعدی باید برداشته شود.» رئیس‌جمهوری بیان کرد: «من به دلیل کم و بیش آشنایی که با مسأله پدافند هوایی دارم، این را می‌گویم که در این داستان نمی‌تواند فقط یک فرد مقصر باشد؛ نه اینکه یک نفر که دکمه را فشار داده مقصر بوده است. دیگرانی هم هستند و من می‌خواهم این مسأله با صداقت برای مردم بیان شود.» رئیس دولت دوازدهم خاطرنشان کرد: «مردم ما می‌دانند که این حادثه از روی اشتباه و سهو صورت گرفته و این معلوم است، اما چه کسانی دخیل بودند و چه شرایطی پیش آمد که این سهو انجام گرفت. درست است که در این ایام ریشه همه غم‌ها به آمریکا برمی‌گردد. آمریکا بود که جو را ملتهب و شرایط را غیرعادی کرد. آمریکا بود که تهدید کرد و عزیزان ما را از ما گرفت؛ همه اینها درست است، اما این دلیل بر آن نمی‌شود که ما در این حادثه به همه ریشه‌های مسأله نپردازیم.»
روحانی گفت: «سوال دیگری که برای مردم مطرح است این است که آیا از زمان روشن شدن این حادثه تا اعلام، زمان طولانی بوده یعنی یک یا دو روز طول کشیده یا فقط چند ساعت بوده است؟ من از مسئولان می‌خواهم این مسأله را هم برای مردم توضیح دهند. از صبح چهارشنبه‌ که این حادثه پیش آمده تا این پروسه‌ای که جمعه‌شب به جلسه اضطراری شورای‌عالی امنیت ملی رسیده، همه این پروسه را برای مردم توضیح دهند.» او عنوان کرد: «همه مردم ما در این غم سهیم و شریک هستند، اما می‌خواهند بفهمند آیا مسئولان آنها، طبق قاعده و در چارچوب اصول اخلاقی به‌درستی رفتار کرده‌اند یا خیر. من به‌عنوان نماینده ملت ایران و رئیس‌جمهوری این مسأله را دنبال خواهم کرد و در مراحل بعدی به هر نتیجه‌ای که برسم به مردم اطلاع خواهیم داد.»
رئیس‌جمهوری گفت: «حادثه سقوط هواپیما، حادثه کوچکی نیست. مسأله امنیت فضای ایران است. فقط بحث ۱۷۶ نفر نیست. آنها خیلی عزیز بودند که از دست ما رفتند، اما امنیت فضای ایران برای ملت ایران و برای دنیا بسیار اهمیت دارد. برای مردم ما بسیار مهم است که هر آن کس که در حدی در این حادثه مقصر یا قاصر بوده معرفی شود و هر کس باید به مجازات برسد، به مجازات برسد.» روحانی خاطرنشان کرد: «دولت خودش را در قبال مردم عزیز و در قبال اتباع کشورهای دیگر که در این حادثه جان باختند مسئول می‌داند و به همه وظایف حقوقی و قانونی خود عمل خواهد کرد.» او افزود: «اما از همه اینها مهم‌تر به اعتقاد من این است که مردم ما مطمئن شوند این حادثه تکرار نمی‌شود. مهم‌ترین مسأله برای مردم ما و برای افکار عمومی جهان، برای هوانوردی و امنیت آسمان ایران این است که این حادثه غیرقابل تکرار باشد و این به بازنگری در آیین‌نامه‌ها،  شیوه‌نامه‌ها، دستورالعمل‌ها و مقررات نیاز دارد.»
رئیس‌جمهوری یادآور شد: «همه ما مسئولیت داریم که یک‌بار دیگر همه این مقررات را بازنگری کنیم. چرا و به چه دلیل، کدام ضعف در کدام مقررات بوده و در اجرا کجا ضعف بوده که این حادثه بسیار غم‌انگیز در کشور ما اتفاق افتاده است؛ حادثه‌ای که به اعتقاد من در کشور ما بی‌نظیر بوده است. هیچ‌وقت نبوده که یک مسئول یا افسر پدافندی ما در کشور نسبت به هواپیمای مسافری آن هم در پایتخت و در مرکز کشور و در کنار فرودگاه بین‌المللی چنین خطایی مرتکب شده باشد.»