وزیر امور خارجه کشورمان در کنفرانس منطقه‌ای رایسینا: تنش‌های منطقه بازتابی از جهل آمریکاست

وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران دیروز در سخنرانی خود در کنفرانس بین‌المللی "رایسینا" در دهلی نو اعلام کرد که ترور سردار سلیمانی توسط آمریکا و افزایش تنش‌ها در منطقه بازتاب و نتیجه جهل و استکبار آمریکا است.
دکتر محمدجواد ظریف افزود: تحولات ناراحت‌کننده دو هفته اخیر، بازتابی از مشکل جدی نوع نگرش آمریکا به امور بوده است.
وی تاکید کرد: در وهله اول، آمریکا همه‌ امور را از چشم‌انداز خود و نه از چشم‌انداز مردم این منطقه می‌بیند. وقتی آنها با نقض حاکمیت عراق، یک فرمانده قابل احترام را در این کشور ترور کردند، گمان می‌کردند مردم در خیابان‌های تهران و عراق خواهند رقصید. این نمایانگر دو مطلب است که بسیار خطرناک است و وقتی این دو چیز با هم ترکیب شوند، بسیار خطرناک‌تر می‌شود: جهل و استکبار.
وی اظهار داشت: سپهبد سلیمانی تنها نیروی موثر در مبارزه علیه داعش بود، از ترور او جز ترامپ و داعش کسی خوشحال نشد بطوریکه فقط در 430 نقطه هند برای او عزاداری کردند و یادش را گرامی داشتند.
رئیس دستگاه دیپلماسی ایران افزود:شما نمی‌توانید میلیون‌ها نفر در عراق، ایران و هند را در حمایت از سلیمانی به خیابان بیاورید.
ظریف تاکید کرد: آنها سلیمانی که بسیار در مبارزه با داعش جدی بود را ترور کردند.
وی گفت: آمریکا سلیمانی را متهم به اغاز جنگ علیه آمریکا کرده است درحالی که سردار شهید سلیمانی برای آرام کردن مردم عراق پس از کشته شدن 25 عضو پارلمان و نیروی نظامی عراق به این کشور سفر کرده بود.
ظریف گفت: تحولات اخیر منطقه نشان دهنده مشکل در نحوه فکر آمریکا در مورد منطقه خاورمیانه است.
ظریف با بیان اینکه ائتلاف جنگ با داعش باید تغییر کند چون ائتلاف کنونی تاثیرگذار نیست، گفت: شهادت سلیمانی یک خبر خوب برای داعش بود. جنگ با داعش یک ضربه محکم خورد.
وی ترور سلیمانی توسط دولت آمریکا را نقض حاکمیت عراق عنوان کرد و گفت همراه شدن جهل و استکبار مخصوصا زمانی که با قدرت همراه شوند بسیار خطرناک است.
ظریف در کنایه به ترامپ گفت: ما توافق برجام را داشتیم. برجام حاصل مذاکره کری، ظریف نبود؛ تعهد دولت آمریکا بود، الان با ذوق زدگی صحبت از " توافق ترامپ" می‌کنند؟ چه توافقی!؟ توافقی که 10 ماه هم طول نکشد!؟ یا به اندازه پرواز از کانادا تا آمریکا؟
وزیر امور خارجه با اشاره به برجام و با بیان اینکه ایران طی نامه‌ای در سال 2018 میلادی آغاز‌کننده مکانیزم حل اختلاف برجام بود، گفت کشور‌های اروپایی ملت‌های مستقلی هستند اما آنها به تعهدات خود عمل نکرده‌اند.
ظریف تصریح کرد بعد از خروج آمریکا از برجام اروپا به تعهدات خود پایبند نبوده است اما در مقابل ایران کاملا پایبندی خود را نشان داده و اثبات این نیاز به رفتن هیچ دادگاهی ندارد.
وی با بیان اینکه اروپایی‌ها به هیچ یک از نامه‌های ایران پاسخ نداده اند، تصریح کرد: شرکت‌های خارجی از ایران رفته‌اند پس اروپایی‌ها برجام را نقض کرده اند، آنها اجازه داده‌اند تا آمریکا زورگویی کند.
وزیرخارجه جمهوری اسلامی ایران تاکید کرد ایران یک موضوع در برجام نیست بلکه ایران عضوی از برجام است و بر همین اساس ایران اعلام کرده است که آماده است زمانی که اروپایی‌ها به تعهدات خود عمل کنند ایران به تعهدات کامل خود در برجام خواهد گشت.
وی تصریح کرد: به دلیل عدم تعهد آنها اقتصاد ایران با میلیاردها دلار ضرر مواجه شده است. آیا آنها آماده‌اند که این ضرر را جبران کنند؟ زمانی که آنها این ضرر را جبران کنند ایران نیز به تعهدات خود باز خواهد گشت.
وزیر امور خارجه ادامه برجام را به عهده کشورهای اروپایی دانست و گفت که مکانیسم رفع اختلاف برجام ابتدا ازسوی ایران اجرایی شد.
وی افزود: برجام در میان عدم اعتماد کامل ایران و آمریکا به یکدیگر امضا شد.
ظریف گفت: اروپا و آمریکا هر دو تعهدات خود در مورد برجام را نقض کرده اند، آنها 11 تعهد از جمله شبکه بانکی، مالی، تجارت، هواپیما داده‌اند که به هیچ کدام از آنها عمل نکرده‌اند.
ظریف با بیان اینکه ما می‌توانیم انتخاب‌های بهتری داشته باشیم، اظهار داشت: اگر اروپایی‌ها ضرر به اقتصاد ایران را جبران کنند، ایران به تعهدات خود در برجام باز خواهد گشت.
ظریف با بیان اینکه ما همیشه از دیپلماسی حمایت کرده‌ایم گفت: ما از کانالهای دیپلماتیک برای ارسال پیام به آمریکا استفاده کردیم.
وی در مورد «توافق ترامپ» گفت: نخست‌وزیر انگلیس در مورد توافق ترامپ صحبت کرده است. ما توافق با آمریکا داشتیم و این کشور آن را نقض کرد. اگر توافق ترامپ امضا شود به نظر شما این توافق چه مدت به طول خواهد انجامید؟
ظریف با بیان اینکه ما با پیشنهاد وزیر امور خارجه روسیه در مورد تشکیل مکانیسم امنیتی منطقه خاورمیانه موافق هستیم گفت ایران طرفدار کاهش تنش و عدم گسترش سلاح‌های کشتار جمعی در منطقه است.
وی با بیان اینکه آمریکا هیچگاه صلح و ثبات را به منطقه نیاورد که نمونه آن افغانستان است، ‌گفت: اکنون آمریکا درحال مذاکره با طالبان است تا از این کشور خارج شود.
ظریف گفت: خود ترامپ اعتراف کرده است که آمریکا میلیارد‌ها دلار در خاورمیانه هزینه کرده است اما به هیچ نتیجه‌ای دست نیافته است.
رئیس دستگاه دیپلماسی جمهوری اسلامی گفت: دونالد ترامپ به راحتی قوانین بین‌المللی را نقض می‌کند او می‌گوید اگر مردم ایران بخواهند تغذیه لازم را داشته باشند و دارو تهیه کنند باید به انچه آمریکا می‌گوید عمل کندمایک پامپو هم بارها به این امر اشاره کرده است اما او باید یک وکیل قدرتمند استخدام کند.