دیدار صالحی با مدیرکل آژانس در وین

علی‌اکبر صالحی معاون رئیس جمهوری و رئیس سازمان انرژی اتمی کشورمان که به وین سفر کرده است، با رافایل گروسی مدیرکل جدید آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در مقر این نهاد در وین دیدار و گفت‫وگو کرد.
در این دیدار که اولین ملاقات رئیس سازمان انرژی اتمی کشورمان با مدیرکل جدید آژانس بود، طرفین درمورد همکاری‌های فنی و مسائل پادمانی به تبادل نظر پرداختند. بنابر گزارش خبرگزاری صدا و سیما، صالحی ضمن قدردانی از تلاش‌های آژانس در پیگیری پروژه‌های همکاری فنی و توجه ویژه مدیر کل به این موضوعات، توصیه کرد تا با توجه حساسیت وظایف آژانس به ویژه در حوزه پادمانی، آژانس بین‌المللی انرژی اتمی همواره ضمن حفظ بیطرفی، به طور حرفه‌ای با مسائل و موضوعات برخورد کند.
رافائل گروسی نیز ضمن قدردانی از همکاری ایران در حوزه‌های مختلف، از صالحی درخواست کرد تا جمهوری اسلامی ایران همچون گذشته همکاری‌های سازنده با آژانس را ادامه دهد.
صالحی سیاست جمهوری اسلامی ایران را ادامه همکاری ها با آژانس عنوان کرد و در عین حال بر این نکته نیز تاکید کرد که آژانس هم باید بدون تاثیرپذیری از هرگونه مسائل پیرامونی، نقش حرفه‌ای خود را حفظ کرده و به تاثیر اقدامات آژانس بر حفظ توافق ارزشمند برجام نیز توجه داشته باشد.
در ملاقات کاظم غریب آبادی سفیر و نماینده دائم کشورمان نزد آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، بهروز کمالوندی معاون امور بین‌الملل، حقوقی و مجلس سازمان و معاونین و دستیاران مدیرکل آژانس حضور داشتند. رئیس سازمان انرژی اتمی ایران پس از دیدارش با مدیرکل جدید آژانس در جمع خبرنگاران، روابط ایران و این نهاد را بسیار خوب و سرشار از همکاری و تفاهم ارزیابی و ابراز امیدواری کرد این رابطه همچنان پابرجا بماند. صالحی گفت: در این دیدار مدیرکل آژانس تاکید کرد که ایران اهل مذاکره و منطق است؛ اما تحت هیچ فشاری تصمیم نخواهد گرفت. معاون رئیس جمهوری افزود: در این دیدار تاکید شد که آژانس بین‫المللی انرژی اتمی باید به گونه‫ای عمل کند که سمت‫گیری سیاسی در تصمیماتش وجود نداشته باشد.