آخرین خبرها از جزئیات تخصیص سهمیه بنزین ویژه نوروز بنزین نوروزی در راه است؟

سخنان معاون گردشگری وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی مهر تاییدی است بر سخنان وزیر این وزارتخانه درخصوص تخصیص بنزین برای سفرهای نوروزی‫.
به گزارش خبرآنلاین، در حالی که وزیر نفت برای چندمین بار تاکید کرده است که خبری از ارائه پیشنهاد تخصیص بنزین نوروزی ندارد، ولی تیموری تاکید کرده است که این پیشنهاد به دولت ارائه شده و حتی اعلام آمادگی کرده است که بار دیگر پیشنهاد ارائه شده را به وزارت نفت نیز تسلیم کنند.
سابقه تخصیص بنزین نوروزی برای سفر
پیش از این نیز در دوره سهمیه‫بندی بنزین‫، سهمیه ویژه‫ای علاوه بر سهمیه ماهانه بنزین برای خودروها، با هدف توسعه گردشگری به خودروها اختصاص داده می‫شد‫. این سهمیه غالبا در محدوده یک باک با قیمت یارانه‫ای به خودروها اختصاص می‫یافت‫. چیزی در حدود ۵۰ تا ۶۰ لیتر‫. حالا در اولین سال سهمیه‫بندی بنزین‫، خبرهای رسیده از وزارت میزاث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی حکایت از تخصیص سهمیه‫ای تا ۱۲۰ لیتر برای بنزین نوروزی دارد اما آنچه وزیر نفت در این خصوص می‫گوید موید این نکته است که خبری در راه نخواهد بود‫.
بنزین از ۲۴ آبان ماه با هدف مهار روند مصرف، سهمیه‫بندی شد‫. بر‫اساس تصمیمات اتخاذ شده بنزین سهمیه‫ای به قیمت لیتری ۱۵۰۰ تومان و بنزین غیر‫سهمیه‫بندی با قیمت لیتری ۳ هزار تومان عرضه می‫شود‫.
پیشنهاد وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی دلالت بر آن دارد که ۱۲۰ لیتر بنزین با قیمت لیتری ۱۵۰۰ تومان در کارت سوخت خوردوها شارژ شود تا ابزاری باشد برای تشویق شهروندان به سفرهای داخلی‫. زنگنه در لابه‫لای سخنان خود تاکید کرده است که هر پیشنهادی از این دست بار مالی سنگینی برای دولت دارد این در حالی است که قوه مجریه بر بازتوزیع دقیق منابع حاصل از افزایش قیمت بنزین متمرکز است.
سوال اما اینجاست؛ درصورت موافقت با تخصیص بنزین نوروزی، چه میزان بنزین در این قالب به خودروها تخصیص خواهد یافت؟ آخرین آمارهای ارائه شده نشان می‫دهد ۲۳ میلیون و ۵۰۰ هزار خودرو در کشور وجود دارد که از این تعداد ۵۳۶ هزار دستگاه آن در سن فرسودگی است، یعنی بالای ۲۵ سال عمر دارند و براساس مصوبه ستاد سوخت کشور برایشان کارت سوخت صادر نمی‌شود. این نکته به تایید سردار سید کمال هادیانفر، رئیس پلیس راهور ناجا نیز رسیده است.
در عین حال از ۱۱ میلیون و ۵۰۰ هزار دستگاه موتورسیکلت نیز ۷ میلیون و ۲۰۰ هزار دستگاه بالای ۱۰ سال و ۱۵ سال سن دارند که البته برخی از آنها در پارکینگ‌ها و... مانده است، اما برای این موتورسیکلت‌ها نیز کارت سوختی صادر نخواهد شد.به این ترتیب ۴ میلیون و ۲۰۰ هزار دستگاه موتورسیکلت کارت سوخت دارند. طبق اطلاعات رسیده اما مقرر است سهمیه نوروزی تنها به خودروها تخصیص یابد، چرا که خودرو وسیله نقلیه مناسب برای سفر تلقی می‫شود.
به این ترتیب با احتساب تقریبا ۲۳ میلیون خودروی واجد شرایط در کشور و درصورت تصویب مراجع قانونی، کل بنزینی که در قالب بنزین سفر نوروزی تخصیص داده می‫شود به دو میلیارد و ۷۶۰ میلیون لیتر می‫رسد. برخی پیشنهادات ارائه شده دلالت بر آن دارد که زمان ماندگاری این بنزین در کارت‫های سوخت کمتر از شش ماه، یعنی در محدوده یک ماه باشد. برخی پیشنهادات نیز بر تعیین سهمیه‫ای معادل یک ماه یعنی ۶۰ لیتر بابت سفر نوروزی دلالت دارد به این ترتیب با احتساب سهمیه معمول یک ماه و سهمیه ۶۰ لیتری بابت سفر، کل سهمیه فروردین به ۱۲۰ لیتر برسد‫. آنگونه که ولی تیموری می‫گوید پیشنهاد وزارتخانه میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی ۱۲۰ لیتر برای تشویق سفر است اما گزارش‫ها نشان می‫دهد درصورت تصویب احتمال آنکه کل سهمیه فروردین ۱۲۰ لیتر باشد، شامل ۶۰ لیتر بنزین نوروزی و ۶۰ لیتر سهمیه فروردین ماه باشد، بیشتر است‫.