امارات سعودی‌ها را دریمن تنها گذاشت

سرویس بین الملل جوان آنلاین: با نزدیک شدن به سالگرد آغاز تهاجم ائتلاف سعودی به یمن، «رأی‌الیوم» چاپ لندن با یکجانبه و غیرمنتظره خواندن اقدام امارات متحده عربی به عنوان یکی از طرف‌های ائتلاف، در خروج نیروهایش از یمن نوشت: «چنین اقدامی یکجانبه است، زیرا این عقب نشینی در چارچوب عقب‌نشینی موازی و همزمان با نیرو‌های سعودی و سودانی به عنوان شرکای امارات در ائتلاف انجام نگرفت و غیرمنتظره است، زیرا پس از مرحله مقدماتی و در نتیجه یک توافق سیاسی بین‌المللی یا منطقه‌ای اجرایی نشد و از پیش اعلام شده نبود.» روزنامه مزبور از تحول یاد شده علاوه بر آغاز روند خاتمه یافتن جنگ یمن، به عنوان نشانه‌ای از گسستگی در ائتلاف عربی یاد کرد. بر اساس آماری که عیسی مزروعی، فرمانده عملیات مشترک امارات در یمن در مراسم بازگشت نیرو‌های اماراتی در ابوظبی ارائه داد، شمار سربازان این کشور در یمن ۱۵ هزار تن بود و جنگنده‌های اماراتی ظرف پنج سال گذشته علیه مردم یمن ۱۳۰هزار سورتی پرواز انجام دادند و بیش از نیم میلیون ساعت پرواز در صحنه عملیات داشتند و تقریباً ۹۰ شناور دریایی اماراتی هم در این جنگ مشارکت داشت. امارات ضمن اعتراف به کشته شدن ۱۰۸ نفر از نظامیان این کشور در جنگ با یمن، از افشای تعداد مجروحان خودداری کرد. این اقدامات در شرایطی صورت گرفت که ساکنین اماراتی مشارکت کشورشان در این جنگ را یک اشتباه راهبردی می‌دانستند و ابوظبی در پی خواست مردم امارات، از یمن خارج شد. با این حال، انور قرقاش، وزیر مشاور دولت امارات روز سه شنبه در توجیه مداخله کشورش در یمن، انگشت اتهام را به سمت ایران گرفت و گفت که ایران در یمن مداخله می‌کرد و جنگ امارات با هدف مقابله با این مداخله و نفوذ صورت گرفته است. او مدعی شد که کشورش از دعوت به آرامش با ایران و دستیابی به راه‌حل سیاسی حمایت می‌کند.
امریکا، انگلیس و ترکیه از مقامات اماراتی بازجویی کنند
واشنگتن، لندن و آنکارا درخواست‌های رسمی برای بازجویی از مقامات ارشد امارات و بازداشت آن‌ها به اتهام ارتکاب جنایت‌های جنگی و شکنجه در یمن دریافت کرده‌اند. بنابر گزارش خبرگزاری رویترز، سه منبع آگاه اعلام کردند شرکت حقوقی انگلیسی Stoke White به نمایندگی از یک روزنامه‌نگار و فردی که برادرش در یمن کشته شده، این شکایت‌ها را روز چهار شنبه در وزارت‌های دادگستری ترکیه و امریکا و پلیس متروپولیتن انگلیس ثبت کرده است.
طبق این شکایات، امارات مسئول شکنجه و جرایم جنگی علیه غیرنظامیان یمن در سال‌های ۲۰۱۵ تا ۲۰۱۹ است. رهبران سیاسی و نظامی امارات در این کشور و امریکا زندگی می‌کنند و به صورت معمول، سفر‌هایی به انگلیس دارند. همچنین یک دفتر حقوقی در انگلیس از مقامات قضایی این کشور، امریکا و ترکیه درخواست کرده تا مقامات ارشد امارات را به اتهام ارتکاب جنایت جنگی و شکنجه در یمن بازداشت کنند.
محمد علی الحوثی، عضو شورای عالی سیاسی یمن درباره تحولات کشورش گفت: «مزدورانی که در کنار متجاوزان سعودی می‌ایستند، کسانی هستند که همواره تلاش کرده‌اند انقلاب یمن را به چالش بکشند. بر این ستمگران که می‌خواهند در زمین فساد و حاکمیت جمهوری یمن را نقض کنند و آرزو‌ها و خواسته‌های مردم یمن را از بین ببرند، پیروز خواهیم شد.»