58 میلیون ایرانی واجد شرایط رای دادن

کم کم تنور انتخابات  مجلس در حال داغ شدن است و فهرست‌های انتخاباتی هم یکی پس از دیگری منتشر می‌شود. در این انتخابات 57928159 ایرانی واجد شرایط اخذ رای هستند.
عبدالرضا رحمانی فضلی،  در پایان همایش استانداران که در آستانه انتخابات برگزار شد، در جمع خبرنگاران گفت: از نظر امنیت، فضای انتخاباتی خوب است و از نظر تدارکات و پشتیبانی همه امکانات مهیا است و از نظر آموزشی تمام عوامل اجرا، آموزش لازم را دیده‌اند.
رحمانی فضلی خاطرنشان کرد: یکی از مسائل محوری در جلسه موضوع مشارکت و الزامات افزایش مشارکت بود. البته موضوع مشارکت به صورت مستقیم در دستور کار وزارت کشور نیست و نهادهای تبلیغاتی و رسانه‌ای و کسانی که تریبون دارند و همچنین خود نامزدها و احزاب و گروه‌ها و ستادهای نامزدها، باید در این زمینه فعال باشند.
وزیر کشور در همین زمینه ادامه داد؛ با این وجود، به استانداران و فرمانداران، باتوجه به نقش هماهنگ کنندگی که در این حوزه دارند، تاکید و توصیه شد که فضای تبلیغاتی و امکانات رسانه‌ای و دعوت به مشارکت از طریق مراجع و گروه‌های مرجع در استان‌های خود را تقویت کنند تا انتخابات با مشارکت بالایی برگزار شود.
وی درباره نحوه نظارت بر هزینه کرد نامزدها در انتخابات گفت: این موضوع اصلاحیه ای بوده است که اخیراً در قانون انجام شد و چندروزی بیشتر نیست که به ما ابلاغ شده است. در اجرای این مهم همه نامزدهای نمایندگی باید، حساب باز کنند و در کنار آن حسابرس داشته باشند و باید همه منابع را از طریق این حساب تامین کنند. بنابراین لازم است اقدامات حسابرسی روی آن اتفاق بیافتد. لذا در عمل نیاز به زمان متناسب خواهد بود.
وی در همین زمینه ادامه داد: با این وجود، وظیفه وزارت کشور، ابلاغ این مصوبه است که ما به همه فرمانداری‌ها ابلاغ کرده ایم. یکی از وظایفی هم که به عهده وزارت کشور گذاشته شده تعیین میزان منابع لازم سرانه برای تبلیغات هر نامزد در انتخابات است که این را گفته ایم تا محاسبه  کنند ولی نحوه محاسبه و نظارت بر آن به دلیل آنکه زمان خیلی کوتاه است، حتماً امسال نامزدها به صورت کامل نمی‌توانند دنبال کنند.
رحمانی فضلی گفت: توصیه ما به همه این است که هرچقدر می‌توانند این کار را انجام دهند چراکه قانون است، تا بعد از طریق دستگاه‌های نظارتی دچار اشکال نشوند.
وزیر کشور درباره تعداد واجدین شرایط گفت: تعداد واجدین شرایط اخذ رای  را همچنان که قبلا اعلام کرده‌ایم، بیش از ۵۷ میلیون نفر ( ۵۷.۹۲۸.۱۵۹ ) است.
وی درباره رسیدگی به تخلفات انتخاباتی هم گفت: البته امیدواریم تخلفی صورت نگیرد، چرا که  همه باید به صورت قانونی و دقیق طبق قانون عمل کنند. لکن ما در وزارت کشور گروه‌های بازرسی داریم که از یک ماه قبل فعال شدند و تمام اقدامات و تمام رفتارها و اقدامات و عناصر مرتبط به نامزدها را و خود نامزدها را در نظر داشته اند که تا الان گزارشات زیادی مبنی بر امر تخلف نداشته‌ایم.
وی گفت: مردم به ما گزارش می‌دهند، خود نامزدها و ستادهایشان هم گزارش می‌دهند که باید، بررسی و ارزیابی شوند و اگر مواردی باشد که از قانون تخلف شده باشد ما آنها را به مراجع صالحه معرفی می‌کنیم. ضمن اینکه قوه قضائیه امسال یک هیات پیشگیری از تخلف در استان‌ها تشکیل داده و بازرسی این کار را انجام می‌دهند و در کنار آن شورای نگهبان هم این نقش نظارتی را انجام می‌دهد. بنابراین هم شورای نگهبان به عنوان ناظر و هم قوه قضائیه به عنوان پیشگیری و هم وزارت کشور این کار را به عنوان مجری انجام می‌دهد.
رئیس ستاد انتخابات استان تهران گفت: ۹ میلیون و ۶۴۴ هزار و ۹۸۱ نفر در استان تهران واجد شرایط رای دادن هستند. به گزارش ایسنا، شکرالله حسن بیگی در حاشیه جلسه ستاد انتخابات استان تهران اظهار کرد: ۹ میلیون و ۶۴۴ هزار و ۹۸۱ نفر در استان تهران واجد شرایط رای دادن هستند که ۲۰۰ هزار و ۱۹۸ نفر از آنها  رای اولی هستند.
وی درباره آخرین آمار داوطلبان انتخابات در استان تهران ادامه داد: ۱۴۵۳ نفر در تهران، ری شمیرانات اسلامشهر و پردیس، ۱۱ نفر در پاکدشت، ۳۸ نفر در رباط کریم و بهارستان، ۱۷ نفر در دماوند و فیروزکوه، ۲۷ نفر در ورامین، قرچک و پیشوا و ۳۰ نفر در شهریار، ملارد و قدس داوطلب انتخابات هستند. در مجموع ۱۵۷۶نفر در استان تهران داوطلب انتخابات هستند.
فرماندار تهران هم گفت: ۳۸۰۹ شعبه اخذ رأی در تهران برای انتخابات مجلس شورای اسلامی وجود دارد.
به گزارش ایسنا، عیسی فرهادی در جلسه ستاد انتخابات استان تهران با اشاره به اینکه ۳۲ هزار نفر در زمینه نظارتی و انتظامی و ۵۰ هزار نفر در زمینه اجرایی در انتخابات مسئولیت دارند، اظهار کرد: ۱۶ داوطلب برای انتخبات میان دوره‌ای خبرگان و ۱۴۵۳نفر داوطلب انتخابات مجلس شورای اسلامی در حوزه تهران هستند.
وی ادامه داد: تا این لحظه حتی یک مورد  اعتراض موثقی در زمینه نظارت بر انتخابات وجود نداشته و همه قانع شدند که قانون در حال اجراست.
فرماندار تهران در پایان خاطرنشان کرد: لیست‌های رقابتی در شهر تهران وجود دارد و جریان‌های مختلف سیاسی فعال بوده و این جریان‌ها امکان رقابت دارند.
شرایط رقابت در تهران فراهم است
استاندار تهران هم  گفت: شرایط رقابت انتخاباتی در شهر تهران فراهم است هرچند در برخی شهرهای استان، چنین شرایطی فراهم نیست.
به گزاش ایسنا، انوشیروان محسنی بندپی در جلسه ستاد انتخابات استان تهران با بیان اینکه مهمترین مساله ما برگزاری انتخابات مجلس شورای اسلامی و میان دوره ای خبرگان رهبری است، اظهار کرد: ما دو وظیفه ذاتی یعنی تامین سلامت و امنیت انتخابات داریم و تلاش ما اجرای اتتخابات براساس قانون است تا از حق الناس امانتداری کنیم.
وی ادامه داد: جذب مشارکت و ایجاد رقابت هم از وظایف ملی ماست. یکی از ابزارهای افزایش مشارکت، رقابتی کردن انتخابات است. به ازای هر کرسی مجلس در استان، 45 کاندید وجود دارد که این تعداد داوطلب می‌تواند بر رقابت انتخابات تاتیر بگذارد. شرایط رقابت در هر تهران فراهم است؛ هرچند در برخی شهرهای استان چنین شرایطی فراهم نیست.
استاندار تهران با اشاره به اینکه افزایش مشارکت بر سیاست داخلی و خارجی کشور تاتیر گذار است، خاطرنشان کرد: مشارکت بالا وحدت، امنیت و انسجام داخلی را تقویت کرده  و در بعد سیاست خارجی، افزایش مشارکت موجب تقویت نظام و افزایش قدرت چانه زنی کشور می‌شود. جریان سازی رای اولی‌ها و استفاده از نخبگان و اقشار مختلف مردم در افزایش مشارکت تاتیر گذار است. صداو سیما هم می‌تواند مردم را برای رای دادن تشویق کند.
استاندار تهران با بیان اینکه ملاک رای، سامانه احراز هویت الکترونیکی است نه مهر شناسنامه، ادامه داد: با استفاده از احراز هویت الکترونیکی دیگر کسی نمی‌تواند در انتخابات دو بار رای بدهد. احراز هویت الکترونیکی یک قدم رو به جلو در برگزاری انتخابات الکترونیکی است.
وی در پایان گفت: نیروی انتطامی مسئول برقراری امنیت انتخابات است؛ مگر اینکه خودش تقاضای کمک داشته باشد تا از سایر نیروهای نظامی از جمله ارتش سپاه و بسیج استفاده شود. در شعب در صورت نیاز کمک به نیروی انتظامی، باید از ترکیب نیروهای  نظامی استفاده شود نه اینکه یک شعبه در اختیار یک نیروی نظامی باشد.