همزمان با تشدید درگیری‌ها در ادلب خط و نشان جدید ترکیه برای دمشق و مسکو

رجب طیب اردوغان، رئیس‌جمهوری ترکیه گفت که به هیچ‌وجه نظامیان خود را از سوریه و استان ادلب عقب نمی‌کشد.
به نوشته روزنامه «دیلی صاباح»، اردوغان در گفت‌وگو با خبرنگاران در مراسم نماز جمعه استانبول گفت که پیشنهاد برگزاری نشست چهارجانبه‌ای را با آلمان، روسیه و فرانسه بر سر موضوع ادلب داده اما ولادیمیر پوتین هنوز پاسخ نداده است.
وی همچنین افزود که امروز با پوتین تلفنی صحبت می‌کند و این مکالمه موضع بعدی ترکیه در قبال ادلب را تعیین می‌کند.
به گزارش فارس، اردوغان در مخالفت با برخی درخواست‌ها برای خروج از سوریه گفت: «ما از ادلب عقب‌نشینی نمی‌کنیم تا زمانی که رژیم تهاجم به این استان را متوقف نکند. این تنها شرط برای توقف درگیری‌هاست».
به نوشته خبرگزاری «آناتولی»، رئیس‌جمهوری ترکیه درباره حملات هوایی پنجشنبه شب این کشور به مواضع ارتش سوریه در ادلب مدعی شد: «۱۵۰ سرباز رژیم، دوازده تانک، سه خودروی زرهی، چهارده توپخانه هویتزر، دو خودروی پیکاپ و دیگر تجهیزات نظامی در اقدام تلافی کشته شدن نیروهای ما، از بین رفتند».
بر این اساس، اردوغان همچنین خواستار ایجاد منطقه امنی به عمق بین ۳۰ تا ۳۵ کیلومتر از مرزهای ترکیه در استان ادلب شد.
وی در ادامه به موضوع بحران لیبی اشاره کرده و گفت: «خلیفه حفتر» نه یک مقام سیاسی موقت در لیبی، بلکه یک مزدور است که حضور وی در قدرت غیرقانونی و نامشروع است.
بعد از گذشت یک ماه از موفقیت‌های ارتش سوریه در استان‌های حلب و ادلب که منجر به آزادسازی بیش از ۷۰۰ کیلومتر مربع شد، ترکیه به عنوان کشوری که از امضاکنندگان توافقات آستانه و سوچی درمورد سوریه بوده و حامی معارضان و گروه‌های مسلح به شمار می‌رود، برای جبران انتقاد از عدم حمایت‌های خود از معارضان به اصطلاح میانه‫رو، در محور «نَیرب» (۳۰ کیلومتری مرکز استان ادلب) دست به عملیاتی علیه ارتش سوریه زده است.
اخیراً بعد از موفقیت‌های ارتش سوریه، مقامات ترکیه از جمله شخص «رجب طیب اردوغان» رئیس‌جمهوری ترکیه در ادامه پروپاگاندای خود تهدید به عملیات نظامی علیه ارتش سوریه در ادلب کرده است. روسیه به عنوان کشور ضامن توافقات آستانه و سوچی تاکید کرده است که عملیات‌های اخیر ارتش سوریه بعد از ناتوانی ترکیه در اجرای مفاد توافق سوچی بوده است و مسکو همچنان به حمایت‌های خود از دولت قانونی سوریه در جنگ علیه تروریسم ادامه می‌دهد.
ترکیه، روسیه و ایران از چند سال پیش برای همکاری درخصوص سوریه سلسله نشست‌هایی موسوم به نشست‌های آستانه داشتند که منجر به ایجاد مناطق کاهش تنش شد؛ منطقه ادلب (همه استان ادلب به اضافه برخی از مناطق حلب و شمال حماه) یکی از مناطق پنجگانه کاهش تنش بود. مطابق این توافق، درگیری در این مناطق متوقف و کاهش می‌یابد مگر اینکه طرف درگیر داعش یا جبهه النصره (شاخه سوریه القاعده) باشد؛ جبهه النصره طی سال‌های گذشته برای فرار از حملات و عملیات‌های ارتش سوریه، بارها اسم خود را تغییر داده است. گذشته از این، ترکیه و روسیه ۲۰۱۸ در نشست سوچی (شهری در ساحل شرقی دریای مدیترانه) نیز به طور ویژه درمورد استان ادلب به توافق رسیدند. ایجاد منطقه حائل برای اسکان افراد غیرنظامی و جدا کردن تروریست‌ها از معارضان از جمله توافقات سوچی بود که ترکیه به عنوان رابط و حامی مخالفان دولت سوریه تا به این لحظه اقدام به جداسازی مخالفان میانه‌رو از تروریست‌های حاضر در ادلب نکرده است.