اقساط وام یک میلیونی 30 ماهه خواهد بود

عبدالناصر همتی اظهار داشت: به‌ دنبال اقدام اولیه بانک مرکزی در جهت کمک به کاهش نرخ وام یک میلیون تومانی به خانوارهای
یارانه‌‌بگیر، از طریق آزادسازی بخشی از ذخایر قانونی بانک‌ها نزد بانک مرکزی و تعدیل نرخ آن وام‌ها به ۱۲ درصد، در جلسه ستاد اقتصادی دولت، با قبول پرداخت مابه‌التفاوت نرخ ۱۲ درصد، با وام قرض‌الحسنه، توسط دولت، مقررشد وام پرداختی به همه خانوارهای یارانه‌بگیر، به صورت قرض‌الحسنه و ۳۰ ماهه باشد.
وی افزود: بدین ترتیب با انجام پروسه ثبت‌نام و اعلام درخواست تمایل سرپرستان خانوار، مبنی بر استفاده از این وام، در پاسخ به پیامک ارسالی وزارت رفاه، ان‌شاءالله تا روز قبل از شروع ماه مبارک رمضان، وام یک میلیون تومانی خانوارهای یارانه‌بگیر از طریق بانک‌های عامل خود به حسابشان واریزخواهد شد.
رئیس کل بانک مرکزی در صفحه شخصی خود در یکی از شبکه‌های مجازی ادامه داد: البته طبق اعلام قبلی، وام قرض‌الحسنه چهار میلیون خانوار کم درآمد، براساس تعداد اعضای خانوار آنها، یک تا دو میلیون تومان خواهد بود. لازم میدانم از همراهی خوب نظام بانکی در این اقدام مهم قدردانی کنم.


گفتنی است، چندی پیش نیز همتی اعلام کرده بود: «پیشنهاد بانک مرکزی مبنی بر اعطای وام یک میلیون تومانی اعتبار خرید به 23 میلیون خانوار یارانه‌‌بگیر با نرخ 12 درصد و بازپرداخت 24 ماهه با تنفس چهارماهه به‌ تصویب ستاد اقتصادی دولت رسید که در اسرع وقت اجرایی خواهد شد.»
پس از آن چند انتقاد به این اقدام صورت گرفت، یکی اینکه این وام نباید سود داشته باشد که با قرض‌الحسنه بودنش این مشکل برطرف شده است دیگر اینکه، اگر قرار است دولت با هدف جبران کاهش درآمد به وجود آمده به دلیل شیوع کرونا تسهیلاتی پرداخت کند، قطعا باید مشمول کسانی شود که دارای شغل آزاد و مشغول در بخش‌های غیردولتی باشند، اما پیشنهاد بانک مرکزی و تصویب دولت همه یارانه‌بگیران را هدف قرار داده است.
نکته دیگر درخصوص تخصیص وام یک میلیون تومانی اینکه؛ اگر پرداخت‌های دولت فقط در همین سطح یک میلیون تومان باقی بماند، فقط 15 درصد از کل کاهش درآمد نیروی کار فعال در مشاغل متاثر از ویروس کرونا در حوزه شهری و 26 درصد از کل کاهش درآمد نیروی کار فعال در مشاغل متاثر از ویروس کرونا در بخش روستایی را پوشش می‌دهد. با این وجود، اقدام کمکی بانک مرکزی با توجه به محدودیت منابع، قدم مثبتی برای بهبود شرایط معیشتی مردم است. ضمن اینکه نرخ سود 12 درصدی این وام ملغی شده و این نیز گام رو به جلویی در این خصوص تلقی می‌شود.
سایر اخبار این روزنامه
مرهم نهادهای انقلابی بر زخم کرونا با حمایت از 3/5 میلیون خانوار اشعه ایکس کرونا: تصویر چند‌بُعدی سیاست و اقتصاد(یادداشت روز) اخبار ویژه مصطفی کاظمی قول داد آمریکایی‌ها را از عراق اخراج کند اقساط وام یک میلیونی 30 ماهه خواهد بود مراسم بزرگداشت حاج قاسم و شهدای مقاومت در بین الحرمین افتتاح بزرگ‌ترین کارخانه تولید ماسک در منطقه با ظرفیت 4 میلیون 2 میلیارد و 700 میلیون دلار ارز دولتی برای واردات کالاهای غیرضروری هزینه شده است مردم نسبت به ذخایر کالاهای اساسی نگران نباشند برای اولین بار طی یک ماه اخیر تعداد فوتی‌های کرونا در کشور 2 رقمی ‌شد نهاد خانواده پناهگاه امن مقابله با کرونا است روزه‌داری در شرایط کرونا عارضه‌ای برای افراد سالم ندارد خیال پردازی مدعیان اصلاحات برای به ثمر رسیدن سیب و گلابی برجام با ما در فضای مجازی همراه باشید مرهم نهادهای انقلابی بر زخم کرونا با حمایت از 3/5 میلیون خانوار مرهم نهادهای انقلابی بر زخم کرونا با حمایت از 3/5 میلیون خانوار