صندوق بین‌المللی پول: ارزیابی درخواست وام ایران نیاز به زمان دارد

 صندوق بین‌المللی پول اعلام کرد که ارزیابی درخواست ایران برای دریافت کمک مالی ۵ میلیارد دلار زمان‌بر است، زیرا تعاملات این نهاد در حال حاضر با تهران محدود شده است.
جهاد ازعور مدیر بخش خاورمیانه و آسیای مرکزی صندوق بین المللی پول به رویترز گفت: ما درخواستی مبنی بر کمک دریافت کرده‏ایم و از آنجا که تعاملات ما با ایران در حال حاضر محدود است، روند دستیابی به اطلاعات مورد نیاز برای ارزیابی این درخواست، زمان می‏برد.
ازعور افزود: هر عضو صندوق بین‏المللی پول از حق یکسانی برای دسترسی به منابع مالی صندوق تابع مقررات این نهاد و تصویب هیات مدیره برخوردار است.
صندوق بین‏المللی پول در گزارش سالانه خود در‏‏مورد چشم‏انداز اقتصادی خاورمیانه و آسیای مرکزی اعلام کرد که انتظار می‌رود اقتصاد ایران به میزان ۶ درصد در سال جاری منقبض شود که این رقم در سال گذشته میلادی، ۷.۶ درصد بود.

صندوق بین‌المللی پول وضعیت تورم ایران را نیز در مسیر بهبود پیش‌بینی کرد و گزارش داد که نرخ تورم ایران در سال جاری ۳۴.۲ درصد است که از پیک ۴۱.۱ درصد سال گذشته کمتر است.
صندوق بین المللی پول پیش‏بینی کرد که کسری مالی دولت ایران در سال جاری به ۹.۹ درصد تولید ناخالص داخلی در مقایسه با رقم ۵.۷ درصد سال گذشته افزایش یابد. بر‏اساس گزارش صندوق بین المللی پول، با وجود بحران گسترده جهانی رشد اقتصادی ایران در سال ۲۰۲۰، نسبت به سال ۲۰۱۹ بهتر می‌شود.
گفتنی است پیش از این پس از اینکه صندوق بین‌المللی پول یک ماه قبل اعلام کرد که به کشورهای آسیب‌دیده از ویروس کرونا وام پرداخت می‌کند، وزارت امور خارجه کشورمان بلافاصله با ارسال نامه‌ای خواستار اختصاص پنج میلیارد دلار وام شد تا بهتر بتواند با شیوع ویروس کرونا مقابله کند.
به گزارش تسنیم همزمان روابط عمومی بانک مرکزی نیز در‏مورد این خبر اعلام کرد، درخواست ایران برای دسترسی به حق خود در صندوق بین‌المللی پول و استفاده از آن برای کمک به برنامه مقابله با مشکلات ناشی از همه‌گیری ویروس کرونا در جریان است ‏و این صندوق پس از طی مراحل اداری، کمک به کشورها را تصویب و اعلام می‌کند. امری که در نهایت با مخالفت آمریکا مواجه شده و یک سخنگوی وزارت خارجه این کشور با مطرح کردن اتهامات همیشگی کاخ سفید علیه ایران در گفت‌وگو با المانیتور مدعی شده است که ایران این پول‌ها را به گروه‌های «نیابتی» خود اختصاص می‌دهد.
سایر اخبار این روزنامه