ردپای کرونا در جوجه کشی هولناک!

رعیت نواز- ویدئوها و تصاویر عجیب و دلخراشی از دو روز پیش در فضای مجازی دست به دست می شود که زنده به گورکردن بخشی از خاطرات نوستالژیک دوران کودکی‌ مان را که همان جوجه های پر سر و صدای یک روزه بود، در برخی مرغداری ها نشان می دهد. در یکی از این ویدئوهای هولناک افراد حاضر تعداد زیادی جوجه زنده را مانند زباله داخل نایلون بزرگ زباله می‌ریزند تا آن‌ها را از بین ببرند. در ویدئوی دیگری هم با ریختن جوجه های یک روزه داخل یک گور دسته جمعی زنده به گور شدن آن ها را به تصویر کشیده است که بازتاب های زیادی را به همراه داشت. دلایل و توجیه های متعددی درباره این تصاویر دلخراش مطرح شد، از  گرانی و نبود نهاده دامی که جزو سیاهه همیشگی هر تحولی در صنعت مرغداری ماست تا صحبت هایی از سوء استفاده  بیمه ای  و... . این بحث ها  سویه های دیگری هم پیدا کرد و رائفی پور در ادعایی این تصاویر را مشابه  سیاست دولت درباره اقتصاد و مردم دانست  و جعفرزاده  ایمن آبادی نماینده مجلس هم با انتقاد از معاون وزیر که  فقط خواستار برخورد با منتشر کنندگان این تصاویر شده بود از وزیر جهاد کشاورزی خواست عاملان زنده به گور کردن جوجه‌ها را به دستگاه قضا معرفی کند. به بررسی این دلایل و یافتن پاسخ واقعی تری در این باره پرداخته ایم؛ پاسخی که بخشی از آن شوکه کننده است و بخشی هم با توجه  به شرایط فعلی کرونایی  دور از انتظار نبود. اما کرونادر این میان چه نقشی دارد و کشورهای دیگر درباره این جوجه ها  چگونه عمل می کنند. گزارش ما را که با توضیحات جالب یک فعال  این صنعت  همراه شده بخوانید.آیا واقعا این تصاویر پشت پرده ای دارد؟
 
     بهانه  یا دلیلی همیشگی؟!
یکی از اولین دلایلی  که در شرح ویدئوهای دلخراش زنده به گور کردن جوجه های یک روزه مطرح شد، نبود دان و نهاده های دامی بود. بعد از بازتاب این ویدئوها به گزارش فرارو رئیس انجمن تولیدکنندگان جوجه یک‌روزه کشور با تاکید براین که خسارت وارد شده به تولیدکنندگان ماهانه بیش از 1.2 میلیارد تومان است، گفت: «علت اصلی معدوم‌سازی جوجه یک روزه مربوط به کمبود نهاده‌های طیور سویا و ذرت است.» دلیلی  که به نظر می رسد بهانه قانع کننده ای برای این اقدام نبود  که دل بسیاری از مردم را آزرد.چرا که این شرایط درباره دان و نهاده های دامی چیز جدیدی نبوده و نسبتا همواره وجودداشته است.پس چرا اکنون این تصاویر منتشر می شود؟ آیا انتشار آن پشت پرده ای دارد و  برخی مرغداران برای تامین این نهاده ها و حل مشکلات احتمالی اداری در سرراه ترخیص این محموله ها این کا را کرده اند؟
  جوجه کشی برای خسارت گرفتن از بیمه؟!


در این میان فرض دیگری هم مطرح شد.اسکان نیوز از قول یکی از مطلعان چرایی زنده به گور کردن جوجه های یک روزه نوشته است: «توفیقی حاصل شد تا مدتی با یکی از دوستان مرغدار به صورت مشارکتی در پرورش مرغ گوشتی مشغول شوم. با توجه به هر۴۵ روز نیاز به جوجه یک روزه همیشه هنگام خرید جوجه مشکل داشتیم چون مراکز فروش جوجه همیشه تولیدات را بیمه می کردند، به علت این که قیمت جوجه پایین نیاید. در زمانی جوجه یک روزه حدود ۴۰۰ تومان شد ما به همراه چند نفر راضی به پرداخت ۷۰۰ تومان شدیم و قسمتی از تولید آن روز را می‌خواستیم اما ندادند و در مقابل نگاه دکتر دام پزشکی جوجه ها را معدوم کردند! بعد متوجه شدم راضی به قیمت پایین دادن نیستند چه برسد که رایگان بدهند چون خیلی بیشتر از پول قیمت روز بازار را از بیمه می گیرند! و هم باعث کمبود جوجه برای کمبود عرضه می شوند! این می تواند دلیل منطقی تری برای اقدام اخیر معدوم کردن جوجه های یک روزه باشد.»
 با نگاهی به جدول قیمت بیمه طیور در سایت بیمه کشاورزی می شود دید که هزینه بیمه هر جوجه یک روزه 75 تومان است که بخشی از آن را دولت تامین می کند و خسارتی که مرغدار به ازای هر جوجه از بیمه می گیرد، 1210 تومان است. البته جبران خسارت توسط بیمه ملزم به تایید تلف شدن جوجه ها توسط کارشناس بیمه است.
البته یکی از مرغداران در گفت و گو با خبرنگار ما این موضوع را تکذیب کرد و گفت:«هنوز بیمه خسارت های سال های قبل را هم پرداخت نکرده است.»
 جنایت برای افزایش قیمت مرغ؟
 ربیعی مدیرعامل مرغ مادر این مسئله را به مبانی علم اقتصاد یعنی همان چرخه عرضه و تقاضا مرتبط می داند. او در گفت وگو با مشرق در خصوص معدوم سازی جوجه ها گفته است: «به دلیل کاهش قیمت جوجه یک روزه و نبود تعادل عرضه و تقاضا، بخشی از جوجه های تولیدی را حذف می‌کنند تا بتوانند قیمت جوجه را به قیمت واقعی برسانند و ضرر و زیانی را که می‌دهند، جبران کنند.» اما  در این میان باید رد پای کرونا  را جدی گرفت، چرا که پس از کرونا مصرف گوشت مرغ به دلیل تعطیلی رستوران ها و مجالس عروسی و عزا و... به شدت کاهش یافته  و مرغداران به این دلیل ناعادلانه اما نزدیک به واقعیت دست به چنین اقدام غم انگیزی زده اند؟ اما برخی هم این سوال را مطرح کردند که  چرا به جای زنده به گور کردن، آن ها را در طبیعت رها نکردند تا در چرخه طبیعت حذف شوند؟
   کرونا علت اصلی کشتار بی رحمانه!
برای این که ملموس تر از دلایل کشتار جوجه ها مطلع شویم، با یکی از مرغداران مطرح خراسان جنوبی تماس گرفتیم. این مرغدار یکی از اصلی ترین دلایل کشتار جوجه ها را کرونا دانست. علی دباغی گفت: «کرونا باعث شد هم صادرات و هم مصرف داخلی   به دلیل تعطیل شدن رستوران ها و مراسم به حداقل برسد و بالطبع قیمت مرغ هم کاهش پیدا کند و با این روند مرغداران حاضر به جوجه ریزی نیستند.» از او پرسیدیم که چرا جوجه ها را قبل از تولد و در تخم مرغ ها معدوم نمی کنند که پاسخ داد: «این اتفاق می افتد اما در برخی اوقات قابل کنترل نیست. شما تخم مرغ ها را به امید فروش جوجه در دستگاه ها قرار می دهید اما به طور مثال از 30 هزار تخم مرغی که قرار است جوجه شود، تنها 15 هزار فروش می رود و نمی توانید در میانه راه دستگاه را خاموش کنید چون تمام تخم مرغ ها نابود می شود.» علی دباغی درباره این که چرا جوجه های یک روزه را در طبیعت رها یا به  مردم واگذار نمی کنند یا به عنوان خوراک دام استفاده نمی شوند، گفت: «این اتفاق می تواند خسارات دیگری به دنبال داشته باشد به این دلیل که این جوجه ها از نظر ژنتیکی تغییر یافته هستند و واکسینه نشده اند که رها سازی آن ها قبل از واکسینه شدن در طبیعت می تواند ضربه های سنگین تری به دام و طیور وارد کند.» این مرغدار هم در پایان از کمبود و گرانی نهاده های سویا و ذرت گلایه داشت.
 تجربه کشورهای دیگر
با یک جست وجوی ساده در اینترنت هم  می توان فهمید که روزانه صدها هزار جوجه نر در کشورهای مختلف جهان کشته می شوند چون نمی توانند تخم بگذارند. ویدئوهای آزار دهنده ای از زنده چرخ کردن، در کیسه خفه کردن، با گاز خفه کردن، شوک الکتریکی و قطع نخاع جوجه های یک روزه در خارج از کشور برای از بین بردن آن ها وجود دارد که بسیار دلخراش و هولناک است. اتفاقی که بارها صدای فعالان حقوق حیوانات را درآورده است.