وزیر میراث فرهنگی در دیدار با نمایندگان مجلس: بودجه این وزارتخانه را اصلاح کنید

وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی در دیدار با برخی نمایندگان مجلس یازدهم، با ابراز نارضایتی از بودجه این وزارتخانه که کفاف حفاظت، مرمت و نگهداری از میراث فرهنگی و هزینه تبلیغات گردشگری را نمی‌دهد، درخواست کرد: بودجه وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی ریشه‌ای اصلاح شود.
به گزارش «ابتکار» به نقل از روابط عمومی وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی، علی‌اصغر مونسان در دیدار با مجمع نمایندگان منتخب مردم استان گلستان در مجلس یازدهم شورای اسلامی‏  گفت: از نظر بودجه‌ای عقب هستیم، با توجه به این‌که سه حوزه تخصصی میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع ‌دستی داریم اما همچنان بودجه این وزارتخانه کم است. با تلاش‌هایی که کردیم نرخ رشد بودجه ما نسبت به گذشته ۳۰ درصد شد. بودجه ما نسبت به وزارت ورزش و جوانان نصف است. متاسفانه بودجه باید از ریشه درست شود. او یادآور شد: این وزارتخانه چندبخشی است، کارهای عمرانی در حوزه میراث فرهنگی انجام می‌دهد. در حال حاضر ۲۵۰۰ پروژه مرمتی در حال اجرا داریم. اشتغال‌زایی آن بالاتر از وزارت راه و مسکن و شهرسازی است، زیرا همه‌ کارهای ما دستی است، درنتیجه نرخ اشتغال آن بالاست. در‏حقیقت میراث فرهنگی ماهیت فرهنگی و عمرانی دارد.
وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی افزود: همه نمایندگان مجلس دهم شورای اسلامی در نشست‌های خود موضوعات میراث فرهنگی و صنایع‌دستی را پیگیری می‌کنند، اما یک عقب‌ماندگی تاریخی داریم. در گذشته سازمان بودیم اما با تدبیر خوب نمایندگان مجلس به وزارتخانه تبدیل شدیم و این‌ یک اقدام مثبت بود زیرا رای‌گیری‌ها درباره موضوعات در هیئت‌وزیران انجام می‌شود. با انجام این کار حق پیگیری مطالبات در دولت بالا رفته و تعاملات بین دستگاهی بیشتر شده است. او گفت: میزان اعتبارات در حوزه میراث فرهنگی حدود ۲۴۰۰ میلیارد ریال است، در حالی‌ که در سال ۹۶ اعتبار ما در این بخش ۱۳۰۰ میلیارد ریال بود. با توجه به این‌که ۲۴ اثر ثبت جهانی و ۳۴ هزار اثر ثبت ملی‌شده داریم، به ازای هر سایت تاریخی چند ۱۰ هکتاری تنها ۷۰ میلیون ریال (هفت میلیون تومان) اختصاص پیدا می‌کند، چگونه می‌توان با این مبلغ کم مرمت کرد با توجه به این‌که هزینه‌های آن بالا است؟ او گفت: از نمایندگان تقاضا دارم از حوزه‌های میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌ دستی در مجلس حمایت کنند و به آن اهمیت دهند زیرا اشتغال‌زایی بالایی دارد. مونسان افزود: در حال حاضر ۲۴۵۰ پروژه در حوزه گردشگری و ۵۹۰ هتل در سطح کشور در دست اجرا است که تعداد کمی از این پروژه‌ها به زیرساخت‌های گردشگری اختصاص دارد و ما از آن‌ها پشتیبانی می‌کنیم. مونسان با اشاره به نقش مهم تبلیغات در افزایش تعداد گردشگری خارجی گفت: متاسفانه بودجه‌ای برای تبلیغات در نظر نمی‌گیرند، در حالی‌ که تمام دنیا به این موضوع توجه ویژه‌ای دارد.
سایر اخبار این روزنامه
«ابتکار» از تاثیر بسته‌های حمایتی دولت برای جبران کاهش قدرت خرید خانوارها گزارش می‌دهد جلال خوش‌چهره تجربه تلخ مطبوعات چه سریال‌هایی در ماه مبارک رمضان از تلویزیون پخش خواهند شد؟ از «زیرخاکی» و «بچه مهندس 3» تا «#سرباز» و «پدرپسری» «ابتکار» از لزوم گفتمان‌سازی و آسیب‌شناسی اصلاح‌طلبان برای ۱۴۰۰ گزارش می‌دهد اصلاحات نیازمند اصلاح ساختار بورس، بال نخست در تامین مالی اقتصاد کشور است تخم‌مرغ‌های دولت در سبد بورس آیا پلتفرم‌های آموزشی ساخت داخل امنیت کابران را حفظ می‌کنند؟ شبیخون سارقان به جویندگان دانش چگونه یو جونگ به عنوان خواهر رهبر کره‌شمالی در حال افزایش نفوذ خود در سلسله مراتب قدرت است؟ رئیس قوه قضائیه: وضعیت دلارهای پرداختی در‏خصوص گزارش دیوان محاسبات باید شفاف شود «‏ابتکار» سفر ظریف به سوریه را بررسی می‌کند رایزنی‌های استراتژیک پیش از نشست آستانه سخنگوی هیئت رئیسه مجلس: لاریجانی فعلا در جلسات مجلس حضور نمی‌یابد وزیر میراث فرهنگی در دیدار با نمایندگان مجلس: بودجه این وزارتخانه را اصلاح کنید گرامیداشت سالروز تاسیس سپاه از سوی ستاد کل نیروهای مسلح و فرمانده کل ارتش