اتحادیه اروپا بخشی از گزارش خود در مورد کرونا را تغییر داد عقب‌نشینی اروپا تحت فشار چین

مقام‌های اتحادیه اروپا می‌گویند، قسمت‌هایی از گزارشی در مورد «کارزار اشاعه اطلاعات نادرست در مورد کرونا» که در آن به نقش چین اشاره شده بود، «تحت فشار» این کشور تغییر داده‌اند.
به گزارش ایسنا به نقل از پایگاه خبری دویچه وله، اتحادیه اروپا در گزارشی روسیه و چین را به پیشبرد کمپینی از اخبار نادرست در مورد کرونا متهم کرده و گفته است، آن‌ها بدون کاستی به اشاعه هدفمندانه اخبار و اطلاعات نادرست و گمراه کردن افکار عمومی جهان در مورد ویروس کرونا ادامه می‌دهند.
اما برخی رسانه‌ها می‌گویند، متن پیش‌نویس این گزارش تحت فشار چین و به نفع این کشور تغییراتی کرده یا برخی قسمت‌های آن حذف شده است.
«پولیتیکو» در وب‌سایت خود نوشته است، سه نفر در گفت‌وگو با این نشریه تایید کرده‌اند که دیپلمات‌های چینی به اتحادیه اروپا برای تغییر پیش‌نویس این گزارش فشار آورده‌اند.


به نوشته این نشریه، همین فشار باعث شد گزارش نهایی که در نهایت روز جمعه پنجم اردیبهشت (۲۴ آوریل) در سرویس اقدام خارجی اتحادیه اروپا در این باره منتشر شد نسبت به پیش‌نویس اولیه زبانی ملایم‌تری در مورد چین داشته باشد.
ظاهرا پیشبرد یک کارزار جهانی اطلاعات جعلی از سوی چین و انتقاد این کشور از واکنش فرانسه به پاندمی (همه‌گیری جهانی) کرونا حذف شده است.
نیویورک‌تایمز نیز از حذف و بازنویسی این گزارش تحت فشار چین خبر داده است. این روزنامه نوشته است بخش‌هایی از گزارش اولیه که به تلاش مشترک چین و روسیه برای انتشار اطلاعات نادرست در جهان پرداخته بود در نسخه نهایی «در سایر بخش‌ها پیچیده شده است.»
در نسخه نهایی منتشرشده آمده است: «منابع رسمی و دولتی دولت‌های مختلف، از جمله روسیه و در ابعاد کوچک‌تر چین، همچنان به طور گسترده به اشاعه روایت‌های توطئه‌انگارانه و اطلاعات غلط در مورد کرونا ادامه می‌دهند.»
یک مقام اتحادیه اروپا به پولیتیکو گفته است، نمایندگی چین در اتحادیه اروپا از طریق چندین کانال دیپلماتیک به این گزارش اعتراض کرده است.
نیویورک‌تایمز روز جمعه درباره فشار چین نوشت، یک دیپلمات اتحادیه اروپا به همکارانش نوشته است چینی‌ها تهدید می‌کردند در صورتی که این گزارش به همین شکل منتشر شود پیامد خواهد داشت.
براساس این گزارش، یک مقام اتحادیه اروپا که موافق این تغییرات نبود گفته است، دیپلمات‌های اتحادیه اروپا برای رضایت حزب کمونیست چین به خودسانسوری رو آورده‌اند.
پولیتیکو می‌نویسد پیتر استانو، سخنگوی سرویس اقدام خارجی اتحادیه اروپا، اتهام‌های نیویورک‌تایمز را بی‌اساس، نادرست و حاوی نتیجه‌گیری‌های غلط خوانده است. او گفته است که این سرویس در برابر فشار سیاسی خارجی سر خم نخواهد کرد. استانو هشدار داده است که انتشار اطلاعات غلط و روایت‌های زیانبار می‌تواند خطرات شدید بالقوه برای شهروندان، از جمله برای سلامت آن‌ها به همراه بیاورد.
سایر اخبار این روزنامه
معاون امور جوانان در نامه‌ای به دادستان کل کشور، خواستار ورود دستگاه قضا به موضوع دفاتر غیرمجاز مشاوره در فضای مجازی شد ژوبین صفاری اصلاح‌طلبی در محاق «ابتکار» از اما و اگرهای طرح تمدید خودکار 6 ماهه اجاره‌نامه مستاجران گزارش می‌دهد آیا سرانجام مشاغل هنری به عنوان شغلی رسمی در لیست مشاغل وزارت کار ثبت خواهد شد؟ شغل: هنرمند! اتحادیه اروپا بخشی از گزارش خود در مورد کرونا را تغییر داد عقب‌نشینی اروپا تحت فشار چین منتخبان مجلس یازدهم برای انجام وظیفه نمایندگی به چه آموزش‌های نیاز دارند؟ یازدهمی‌ها در مدرسه بهارستان! نقشه ترامپ برای عبور از شرایط بحرانی و ورود به رقابت‌های انتخاباتی چیست؟ رئیس‌جمهوری در جلسه ستاد ملی مقابله با کرونا: وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی خبر داد اختصاص 5 هزار میلیارد تومان بودجه برای بیمه بیکاری تشریح اقدامات سازمان انرژی اتمی در مقابله با ویروس کرونا وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی خبر داد اختصاص 5 هزار میلیارد تومان بودجه برای بیمه بیکاری وزیر آموزش‌وپرورش: تلاش و ایثارگری معلمان اطلاع‌رسانی شود