رئیس‌جمهوری در جلسه ستاد ملی مقابله با کرونا:

اماکن مذهبی در مناطق سفید کشور بازگشایی می‌شوند
رئیس‌جمهوری درباره تصمیمات جدید ستاد ملی کرونا گفت: در هر استان و شهرستانی که در وضعیت سفید قرار گرفت بلافاصله همه اماکن و بقاع مذهبی در آن جا بازگشایی می‌شود. درباره وضعیت فعالیت پاساژها در مناطق گرمسیر هم تصمیم گرفته شد تا برای آنکه آنها در مضیقه نباشند، استانداران مجازند ساعت کار پاساژها را تا ساعت ۲۰ افزایش دهند.
به گزارش ایسنا، حسن روحانی رئیس‌جمهوری در جلسه ستاد ملی مقابله با کرونا با تاکید بر اینکه محدودیت اجتماعات همچنان وجود دارد، اظهار کرد: خدای ناکرده بازگشایی‌های کسب و کار باعث نشود که این برداشت را داشته باشیم که کرونا در حال تمام شدن است و ما باید به سمت زندگی روزمره خود برویم چراکه نمی‌شود گفت که کرونا کی تمام می‌شود و به دلیل اینکه واکسن و دارویی برای این بیماری وجود ندارد، تقریبا همه بار بر دوش مردم قرار می‌گیرد. در حال حاضر تنها راه مقابله با این بیماری مراقبت از خود و رعایت پروتکل‏های بهداشتی و فاصله‏گذاری‏های اجتماعی است. اینگونه در نظر بگیریم که کرونا متاسفانه همچنان هست و ما باید یاد بگیریم که چگونه در این شرایط زندگی کنیم، راه این کار تقوا و خودنگهداری است.
روحانی با تاکید بر اینکه باید کاری کنیم که اگر تعداد مبتلایان افزایش می‌یابد بر مبنای تست‌های جدید ما باشد نه عدم مراعات مسائل بهداشتی‏ گفت: امروز تصمیم جدیدی در زمینه مقابله با کرونا اتخاذ کردیم. پیشنهاد جدید این است که کشور بر مبنای ابتلای به کرونا و شیوع کرونا و مقرراتی که وزارت بهداشت به عنوان معیار قرار می‏دهند تقسیمات جدید کشوری انجام شود. مثلا اگر وزارت بهداشت اعلام می‏کند در شهری به مدت یک هفته ابتلای به کرونا گزارش نشده و فوتی‏های کرونا در این شهر صفر است، آن منطقه سفید اعلام شود و مناطق دیگر یا زرد یا قرمز هستند. بنابراین بر مبنای سفید، زرد یا قرمز کشور را تقسیم‌بندی کنیم.


وی با اشاره به شرایط بازگشایی اماکن مذهبی در کشور ادامه داد: فعلا در این جلسه راجع به اماکن مذهبی و نماز جماعت بحث کردیم و در هفته‌های آینده درباره موضوعات دیگر در مناطق مختلف تصمیم‌گیری خواهیم کرد. در این بررسی جدید به این نتیجه رسیدیم که هر استان و شهرستان که سفید شد بلافاصله همه اماکن و بقاع مذهبی در آنجا بازگشایی می‌شود.
رئیس‌جمهوری با بیان اینکه امروز تعداد مناطق سفید کشور بالای صد است، اظهار کرد: بعد از اعلام اسامی این شهرها آنها می‌توانند مساجد خود را با رعایت پروتکل‌ها باز کنند و نماز جمعه در این شهرها با رعایت مسائل مربوطه برگزار شود.
روحانی خاطرنشان کرد: امروز راجع به مترو و اتوبوس نیز بحث شد. با توجه به اینکه معمولا فاصله‌های اعلامی در زمان‏های شلوغی خیلی مراعات نمی‏شود، قرار شد که روی ماسک و دستکش تاکید کنیم. وزارت بهداشت اعلام خواهد کرد که از چه روزی داشتن ماسک برای استفاده از مترو و اتوبوس ضروری است. همچنین درباره وضعیت فعالیت پاساژها در مناطق گرمسیر تصمیم گرفته شد تا برای آنکه آنها در مضیقه نباشند، استانداران مجازند ساعت کار پاساژها را تا ساعت ۲۰ افزایش دهند.
روحانی افزود: درباره شرکت‌ها و مهلت برگزاری مجامع آنها تصمیم گرفته شد و با توجه به اینکه شرکت‌ها به طور معمول تا تیرماه مجامع خود را برگزار می‏کنند، مهلتی دو ماهه به آنها برای برگزاری این مجامع داده شد. همچنین درباره مالیات‌های مستقیم و ارزش افزوده نیز مقرر شد آنهایی که تاریخ انقضای پرداخت مالیات‌شان اول اردیبهشت است تا ۳۱ام تیر ماه در این زمینه اقدام کنند.
رئیس‌جمهوری با بیان اینکه قطعاً شبکه‌های ماهواره‏ای عصبانیت خود را از این مطالب ابراز خواهند کرد، ادامه داد: هر زمان که ما می‌گوییم شرایط کشور در وضعیت خوبی است و ما نقطه‌ای مثبت پیدا می‌کنیم، جیغ و داد آن‌ها بلند می‌شود و می‌گویند که در شرایطی که همه دنیا بدبخت شده است، ایران می‌گوید که وضع من خوب است.
وی با اشاره به آمار نقطه به نقطه وضعیت تورم اقتصاد کشور در اسفند ۹۸ و فروردین ۹۹ خاطرنشان کرد: آمار تورم نشان داد که با وجود مشکلاتی که در ماه‌های اسفند و فروردین داشتیم روند تورم نقطه به نقطه و همچنین سالانه اقتصاد کشور کاهشی بوده است. در این شرایط مجدداً رسانه‌های ماهواره‌ای عصبانی می‌شوند و می‌گویند که در این شرایط که کشورهای دیگر بدبخت شده‌اند، چرا شما وضعیت‌تان خوب شده است؟
رئیس‌جمهوری خطاب به برخی کشورها و رسانه‌های خارجی گفت: اگر شما از این دستاوردها ناراحت هستید، پنبه‌ای در گوش‌تان قرار دهید و این حرف‌های خوب را نشنوید.
وی گفت: در گفت‌وگوهای تلفنی که روزهای گذشته با برخی روسای جمهوری و سران کشورهای خارجی داشته‌ام، زمانی که اعلام می‌کنم که در حوزه تولید ضدعفونی کننده‌ها دارای ظرفیت صادرات هستیم این مقامات تعجب می‏کند؛ این در حالی است که امروز در حوزه کالاهای ضدعفونی کننده قدرت صادرات داریم و حتی در آینده ممکن است در برخی وسایل بهداشتی از جمله کیت‌های آزمایش به نقطه‌ای برسیم که صادرات داشته باشیم.
رئیس‌جمهوری با بیان اینکه بسیاری از اینکه می‌بینند ایران بعد از دو سال تحریم شدید به محض شروع کرونا بهتر از آنها عمل می‌کند، آنچنان عصبانی شده‌اند که نمی‌توانند جلوی این عصبانیت را بگیرند، اظهار کرد: اصلاً این توانمندی‌ها در مخیله برخی کشورهای خارجی نمی‌گنجد. آنها فکر نمی‌کردند روزی برسد که ایرانی که تحت فشار شدید دو ساله تحریم قرار گرفته و به گمان آنها استخوان‌های ما خرد شده است و دیگر نمی‌توانیم تکان بخوریم یک بیماری در دنیا شایع شود و مردم ما با آن بهتر و قوی‏تر برخورد کردند و تاب‌آوری‏شان را به خوبی نشان دادند و پزشکان و پرستاران ما عملکرد بهتری نسبت به آنها داشته باشند؛ آنها از این موضوعات عصبانی شده‌اند و به نظر من این عصبانیت تقصیر ما نیست، بلکه مربوط به تلاش‌های پیگیر مردم عزیز ما است.
روحانی با تاکید بر اینکه رفتار بیماری کرونا مانند رفتار ابرقدرت‌هاست، گفت: اگر در برابر ابرقدرت‌ها خود را ببازیم آنها پرور می‌شوند، اما اگر بانشاط در برابر آنها بایستیم آنها فرار خواهند کرد.
وی در بخش دیگری از صحبت‌های خود با اشاره به فرا رسیدن ماه مبارک رمضان خاطرنشان کرد: ماه رمضان ماه کمک به روحیه ما است؛ در کرونا نیز اگر کسی روحیه خوبی داشته باشد از این بیماری زود عبور می‌کند. ما باید با نشاط و قدرت در برابر کرونا رفتار کنیم و به دور از اضطراب، احتیاط های لازم را انجام دهیم.
سایر اخبار این روزنامه
معاون امور جوانان در نامه‌ای به دادستان کل کشور، خواستار ورود دستگاه قضا به موضوع دفاتر غیرمجاز مشاوره در فضای مجازی شد ژوبین صفاری اصلاح‌طلبی در محاق «ابتکار» از اما و اگرهای طرح تمدید خودکار 6 ماهه اجاره‌نامه مستاجران گزارش می‌دهد آیا سرانجام مشاغل هنری به عنوان شغلی رسمی در لیست مشاغل وزارت کار ثبت خواهد شد؟ شغل: هنرمند! اتحادیه اروپا بخشی از گزارش خود در مورد کرونا را تغییر داد عقب‌نشینی اروپا تحت فشار چین منتخبان مجلس یازدهم برای انجام وظیفه نمایندگی به چه آموزش‌های نیاز دارند؟ یازدهمی‌ها در مدرسه بهارستان! نقشه ترامپ برای عبور از شرایط بحرانی و ورود به رقابت‌های انتخاباتی چیست؟ رئیس‌جمهوری در جلسه ستاد ملی مقابله با کرونا: وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی خبر داد اختصاص 5 هزار میلیارد تومان بودجه برای بیمه بیکاری تشریح اقدامات سازمان انرژی اتمی در مقابله با ویروس کرونا وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی خبر داد اختصاص 5 هزار میلیارد تومان بودجه برای بیمه بیکاری وزیر آموزش‌وپرورش: تلاش و ایثارگری معلمان اطلاع‌رسانی شود