وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی خبر داد اختصاص 5 هزار میلیارد تومان بودجه برای بیمه بیکاری

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی از آماده‌سازی ۵ میلیون بسته معیشتی ۳۵۰ هزار تومانی برای نیازمندان خبر داد.
محمد شریعتمداری، وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی در جلسه ویدئوکنفرانس با مدیران و کارکنان آموزش فنی و حرفه‌ای استان‌ها با بیان اینکه ملت ایران در مقابل تهدیدها مقاومت بالایی دارد و می‌تواند تهدیدها را به فرصت تبدیل کند، اظهار کرد: در جریان شیوع کرونا ۱۳۸۰ مرکز با همکاری ۸۹۴۰ نفر از همکاران در حال تولید اقلام بهداشتی موردنیاز مردم هستند که تا به حال ۱۲ میلیون و ۸۵۵ هزار عدد ماسک توسط سازمان فنی و حرفه‌ای تولید شده است. همچنین ۳۳۳ هزار و ۱۸۷ تولیدکننده موفق به تولید ۳۲۶ هزار و ۶۹۳ عدد سایر اقلام بهداشتی و بیمارستانی شده‌اند. شریعتمداری همچنین با اشاره به پیش‌بینی‌ها مبنی بر رشد اقتصادی منفی ۱۰ درصدی در منطقه گفت: در سایر مناطق جهان نیز رشد اقتصادی منفی خواهد شد که طبیعی است ایران هم از این شرایط متاثر باشد بر این اساس لازم است تمام تلاش خود را برای حفظ و بهبود شرایط اقتصادی و تولید به کار بگیریم.
مقابله با کرونا ممکن است به سبک زندگی تبدیل شود
وزیر کار و رفاه اجتماعی در ادامه با توصیه به رعایت فاصله‌گذاری اجتماعی و دقت شخصی برای در امان ماندن از ابتلا به ویروس کرونا، بر ضرورت فرهنگ‌سازی در این زمینه با همکاری صداوسیما تاکید کرد و افزود: توصیه‌های فرهنگی برای مواجهه با شرایطی که حتی ممکن است به یک سبک زندگی جدید تبدیل شود ضرورت اساسی است. شریعتمداری با اشاره به ظرفیت فضای مجازی در حوزه‌های آموزشی گفت: با استفاده از ابزارهای گوناگون سازمان فنی و حرفه‌ای باید به سمتی رفت که هیچ ساعت خالی در برنامه‌های این سازمان وجود نداشته باشد. وی با اشاره به اقشاری که در حداقل شرایط نیازمندی‌ها قرار دارند، ادامه داد: این افراد غیر از مددجویان بهزیستی و کمیته امداد امام خمینی(ره) هستند که از طریق پایگاه اطلاعات اقتصادی ایرانیان و پایگاه اطلاعات رفاه ایرانیان انتخاب شدند و ماهیانه بین ۲۰۰ تا ۶۰۰ هزار تومان دریافت می‌کنند که این مبلغ مجموعا ماهیانه در حدود ۳۵۰ میلیارد خواهد بود که در ماه مبارک رمضان دو برابر هم خواهد شد. وزیر کار و رفاه اجتماعی با بیان اینکه برای حفظ اشتغال موجود یک وام ۱۲ درصدی در نظر گرفته شده ادامه داد: این وام جمعا مبلغی در حدود ۵۰ میلیون تومان خواهد بود که به شرط حفظ اشتغال موجود تا پایان سال جاری در اختیار بنگاه‌هایی قرار خواهد گرفت که نیازمند به منابع هستند. از طرف دیگر حدود ۵ هزار میلیارد تومان برای کمک به صندوق بیمه بیکاری در نظر گرفته شده که با تایید هیئت‌های تشخیص در سطوح استانی از طریق سازمان تامین اجتماعی این پرداخت‌ها صورت خواهد گرفت. شریعتمداری همچنین ادامه داد: با کمک نهادهای انقلابی نزدیک به ۵ میلیون و ۱۰۰ هزار بسته معیشتی توسط سپاه پاسداران، ستاد اجرایی فرمان امام(ره)، آستان قدس رضوی و هلال‌احمر در طول ماه مبارک رمضان در اختیار نیازمندان قرار خواهد گرفت که در کنار اینها امیدواریم بتوانیم یک سبد معیشتی را هم در اختیار مددجویان بهزیستی و کمیته امداد امام خمینی(ره) قرار دهیم.


آماده‌سازی پنج میلیون بسته معیشتی ۳۵۰ هزارتومانی برای نیازمندان
وزیر کار و رفاه اجتماعی همچنین در حاشیه این مراسم با اشاره به استفاده از امکانات سازمان فنی و حرفه‌ای در سراسر کشور برای تولید اقلام بهداشتی اظهار کرد: تعاونی‌ها و شرکت‌های تابع سازمان تامین اجتماعی و صندوق بازنشستگی کشوری نیز با تغییر خطوط تولید خود اقدامات خوبی را در جهت تامین اقلام بهداشتی و حتی دارویی انجام داده‌اند. وی با اشاره به مشکلات موجود در مسیر مهارت‌افزایی ادامه داد: برخی از این مشکلات در همین جلسه و با ایجاد تمرکز در سیاستگذاری آموزش‌های سازمان فنی و حرفه‌ای در سطح وزارتخانه حل و فصل شد. از سوی دیگر، قرار شد تا با تشکیل زودهنگام شورای‌عالی مهارت‌های فنی و حرفه‌ای این جلسات در سال جدید به صورت هفتگی برگزار شود. شریعتمداری با اشاره به تشکیل شورای همکاری نهادهای انقلابی، حمایتی و تصمیمات اخذشده در این جلسه اظهار کرد: قرار شد تا همه از یک بانک اطلاعاتی واحد استفاده کنند، به نحوی که اگر قرار است کمکی به افراد نیازمند تقدیم شود این کمک‌ها به همه آنها ارائه شود و کسی جا نماند. در مجموع بیش از پنج میلیون بسته معیشتی توسط این نهادها و با کمک خیرین و مردم در حال آماده‌سازی است. این بسته‌ها بیشتر شامل مواد غذایی و کالا به ارزش هر بسته ۳۰۰ تا ۳۵۰ هزار تومان خواهد بود.
پرداخت وام یک میلیون تومانی به جاماندگان تا پایان هفته
وی با اشاره به کمک‌های دولتی در شرایط کرونایی در قالب تسهیلات قرض‌الحسنه بیان کرد: این تسهیلات به میزان ۲۵ هزار میلیارد تومان در قالب وام‌های یک میلیون تومانی به ۱۷ میلیون و ۷۰۰ هزار نفر پرداخت شده است. همچنین تلاش می‌شود تا پایان این هفته به ۵ میلیون و ۱۸۳ هزار خانوار باقی‌مانده که پیامک‌های آنها دریافت شده است نیز این تسهیلات ارائه شود. وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی اضافه کرد: علاوه بر اینها ستاد اجرایی فرمان امام(ره)، یک میلیون بسته غذایی، آستان قدس رضوی، ۴۴۵ هزار بسته حمایتی-معیشتی، هلال‌احمر ۲۵۰ هزار بسته و بنیاد مستضعفان ۵۰۰ هزار بسته را تا نیمه اول ماه مبارک رمضان به دست نیازمندان خواهند رساند. براساس گزارش مرکز روابط‌عمومی اطلاع‌رسانی وزارت کار و رفاه اجتماعی، شریعتمداری با اشاره به ایجاد سامانه‌های مختلف برای دریافت کمک‌های خیرین اظهار کرد: کسانی که در قضیه کرونا خدمات قابل قبولی را ارائه دهند بر اساس قانون می‌تواند به عنوان هزینه‌های مالیاتی در نظر گرفته شود.
آمادگی بانک‌ها و شرکت‌های بزرگ برای حمایت از اقشار آسیب‌پذیر از کرونا
وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی همچنین در حاشیه جلسه ساماندهی تسهیلات حمایتی برای اقشار آسیب‌دیده از کرونا با اشاره به کمک‌های دولت و نهادهای مختلف به اقشار آسیب‌پذیر گفت: بانک‌ها و شرکت‌های بزرگ آمادگی دارند تا در این زمینه مشارکت کنند. شریعتمداری افزود: نظام بانکی، شرکت‌های دولتی و شبه‌دولتی در قالب حمایت و مسئولیت اجتماعی خود منابعی را هر سال پیش‌بینی می‌کنند. وی در پایان گفت: به همه این نهادها ابلاغ شده که تا شش ماه اول امسال، این حمایت‌ها با نظارت استانداران صرفا به حل مشکلات افراد حوزه ماموریت این شرکت‌ها و اقشار آسیب‌دیده از کرونا اختصاص داده شود.
سایر اخبار این روزنامه
معاون امور جوانان در نامه‌ای به دادستان کل کشور، خواستار ورود دستگاه قضا به موضوع دفاتر غیرمجاز مشاوره در فضای مجازی شد ژوبین صفاری اصلاح‌طلبی در محاق «ابتکار» از اما و اگرهای طرح تمدید خودکار 6 ماهه اجاره‌نامه مستاجران گزارش می‌دهد آیا سرانجام مشاغل هنری به عنوان شغلی رسمی در لیست مشاغل وزارت کار ثبت خواهد شد؟ شغل: هنرمند! اتحادیه اروپا بخشی از گزارش خود در مورد کرونا را تغییر داد عقب‌نشینی اروپا تحت فشار چین منتخبان مجلس یازدهم برای انجام وظیفه نمایندگی به چه آموزش‌های نیاز دارند؟ یازدهمی‌ها در مدرسه بهارستان! نقشه ترامپ برای عبور از شرایط بحرانی و ورود به رقابت‌های انتخاباتی چیست؟ رئیس‌جمهوری در جلسه ستاد ملی مقابله با کرونا: وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی خبر داد اختصاص 5 هزار میلیارد تومان بودجه برای بیمه بیکاری تشریح اقدامات سازمان انرژی اتمی در مقابله با ویروس کرونا وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی خبر داد اختصاص 5 هزار میلیارد تومان بودجه برای بیمه بیکاری وزیر آموزش‌وپرورش: تلاش و ایثارگری معلمان اطلاع‌رسانی شود