جزییات جدید از مرگ قاضی منصوری

آرمان ملي: به فاصله حدود دو هفته‌اي از مرگ منصوري، سردار هادي شيرزاد، رئيس پليس بين‌الملل ناجا، در گفت‌وگويي در مورد ابهامات و آخرين اخبار پرونده منصوري توضيحاتي را ارائه کرد. سردار شيرزاد در پاسخ به اين سوال که پليس ايران دقيقا چه زماني متوجه مرگ منصوري شد؟ گفت: بعد از اين اتفاق، نامه‌اي از پليس بين‌الملل بخارست به پليس بين‌الملل تهران ارسال شد، در اين نامه توضيحاتي در مورد مرگ منصوري داده و همچنين عنوان شده بود که اين فرد خودکشي کرده و جنازه آن به واحد جنايي بخارست منتقل شده است، در اين نامه هويت فرد فوت‌شده، غلامرضا منصوري عنوان شده بود. رئيس پليس بين‌الملل ناجا افزود: بعد از اين اتفاق خبر به بازپرس پرونده مرتبط با منصوري منتقل شد، در مورد اين حادثه قوه قضائيه سوالاتي داشت، مجموعه سوالات دستگاه قضا، به پليس اينترپل ارسال و از پليس بين‌الملل بخارست درخواست شد که اطلاعات تکميلي را به پليس بين‌الملل تهران ارسال کند. سردار شيرزاد با بيان اينکه يکي از درخواست‌هاي ايران از پليس روماني، اعزام يک تيم کارشناسي براي بررسي ميداني صحنه حادثه بود، اظهار کرد: پليس روماني خواهان پيگيري اين درخواست از مسير ديپلماتيک شد و به همين خاطر، از طريق قوه قضائيه درخواستي از مسير ديپلماتيک براي کشور روماني ارسال شد. وي در خصوص نحوه ارتباط و تعامل با پليس بين‌الملل روماني براي پيگيري اين پرونده، عنوان کرد: پليس‌هاي بين‌الملل از طريق يک سامانه داخلي به نام «هر روز هفته و 24 ساعته» دائما باهم در ارتباطند، در اين سامانه اخبار و درخواست‌ها رد و بدل مي‌شود و در خصوص مجرمين تبادل نظر مي‌شود، پليس اينترپل بخارست هم يکي از اين پليس‌ها است که ارتباط دائمي با پليس اينترپل تهران دارد. اين مقام انتظامي در خصوص عملکرد پليس بين‌الملل بخارست در اين حادثه، عنوان کرد: پليس روماني در اين ماجرا سعي کرد، آنچه که در توان داشته در اختيار پليس بگذارد، اما گاهي به خاطر نياز به مجوز مراجع قضايي و دادستاني روماني محدوديت‌هايي به وجود آمده و آنها اعلام کردند از مسير دادستاني و دستگاه قضايي روماني براي برخي هماهنگي‌ها و ارسال مستندات بايد عبور شود. اما با وجود اين محدوديت‌ها، مستندات متعددي را براي ايران ارسال کردند و علاوه بر اين پيگير هستند که درخواست‌هاي متعدد ما، هرچه زودتر به نتيجه برسد.
منصوري زنده است؟
رئيس پليس بين‌الملل ناجا در خصوص برخي ابهامات و مطالب مطرح‌شده در خصوص زنده بودن منصوري، گفت: بعد از اعلام رسمي خبر اين حادثه، بلافاصله از اينترپل بخارست در خصوص هويت فرد فوت‌شده و نحوه حادثه سوال شد و آنها در مستنداتي که اخيرا مطرح کردند توضيح داده‌اند که فرد فوت‌شده، بر اساس مستندات و مدارکي که به همراه داشته تعيين هويت شده و مرگ اين فرد را پليس روماني به نام غلامرضا منصوري تاييد و براي ما ارسال کرده است. وي البته اين نکته را هم افزود: براي تعيين قطعي هويت فرد فوت‌شده، حتما به مستندات ديگري از جمله «دي آن اي» نياز است، و درخواست پروفايل دي‌ان‌اي ارسال شده و پليس اينترپل روماني هم اعلام کرده که پروفايل دي‌ان‌اي در دست آماده‌سازي است و به زودي به ايران ارسال مي‌شود. اين مقام انتظامي درخواست ديگر ايران را اعلام شرح کامل ماوقع، عنوان کرد و افزود: حضور تيم کارشناسي جنايي در محل حادثه، ميدان عمل و مواضعي که مستندات اين اتفاق در آنجا نگهداري مي‌شود درخواست اصلي ايران بوده و همچنان پيگير به نتيجه رسيدن اين درخواست هستيم. سردار شيرزاد در خصوص مطالب مطرح‌شده در فضاي مجازي و برخي رسانه‌ها درباره عامل يا عوامل مرگ منصوري نيز، عنوان کرد: تاکنون هيچ مستندي از سوي پليس روماني در خصوص عامل يا عوامل مرگ منصوري به ايران ارسال نشده و پليس روماني قول داده در روز‌هاي آينده اطلاعات بيشتري را در اختيار پليس بين‌الملل تهران قرار دهد. اين مقام انتظامي همچنين عنوان کرد که تنها مرگ غلامرضا منصوري و هويت جنازه توسط پليس روماني اعلام رسمي شده و مستند ديگري در خصوص عامل يا عوامل اين مرگ ارسال نشده است.
فرد ناشناس در هتل روماني؟
وي در خصوص خبر‌هاي مطرح‌شده در خصوص حضور يک ايراني، لحظاتي قبل از مرگ منصوري در هتل محل اقامت او، با تکذيب اين دست از اخبار، تاکيد کرد: هيچ پيام رسمي از سوي اينترپل در خصوص اين موضوع ارسال نشده است و بحث‌هاي مطرح‌شده در رسانه با توجه به اينکه پيامي از سوي پليس بخارست ارسال نشده موردتاييد نيست. رئيس پليس بين‌الملل ناجا در خاتمه در مورد ديگر متهمان فراري، اظهار کرد: وقتي قاضي يک پرونده تصميم به پيگيري و تحت پيگرد قرار دادن افرادي در خارج از کشور مي‌گيرد، قوه قضائيه طي حکمي مشخصات فرد را به همراه جرائم ارتکابي به پليس اعلام مي‌کند و پليس با اقدامات فني اعلان قرمز درخواست شده از مرجع قضايي را به تاييد اينترپل جهاني مي‌رساند و اعلان قرمز صادر مي‌شود. وي در خصوص آخرين وضعيت استرداد متهمان فراري گفت: تمام مواردي که از سوي قوه قضائيه به پليس ارسال شده يا اعلان قرمز صادر شده يا در روند صدور اعلان قرمز قرار گرفته است. به گفته سردار شيرزاد، پليس بين‌الملل ناجا در مورد پرونده‌هاي اقتصادي سرعت بيشتري را براي اخذ اعلان قرمز از طريق اينترپل جهاني به خرج مي‌دهد.
نقش باند مخوف در مرگ منصوري
رئيس کميسيون امنيت ملي و سياست خارجي مجلس گفت: ابعاد پرونده قتل قاضي منصوري هنوز مبهم بوده و گمانه‌هاي زيادي در اين خصوص مطرح است. يکي از گمانه‌هاي مطرح درباره قتل قاضي منصوري، وجود باند مخوف فعال در قوه قضائيه براي حذف فردي که ممکن است حاوي مطالبي باشد. حجت‌الاسلام ذوالنوري با تاکيد بر اينکه گمانه‌زني‌هاي مطرح از سوي قوه قضائيه در حال بررسي است، تصريح کرد: اين احتمال نيز وجود دارد که عناصري بخواهند با اين اتفاق قدري فضا را آشفته کرده تا فضاي اتهام‌زني در داخل کشور فراهم شود. ذوالنوري با بيان اينکه آشفته‌سازي فضا با قتل قاضي منصوري با هدف تحت شعاع قرار دادن اقدامات موفق قوه قضائيه و همچنين تحريک احساسات بي‌مورد است، افزود: خوشبختانه قوه قضائيه قوي به اين موضوع ورود کرده و از طريق پليس بين‌الملل و پليس خارجي روماني موضوع را پيگيري مي‌کند تا ابعاد موضوع روشن شود.