تضاد منافع در کانون نهادهای مالی و سرمایه‌گذاری ایران

۲۰۰ سبد در سبدگردان هدف منتظر کد هستند، این صحبتی از عباسعلی حقانی‌نسب، رئیس هیات مدیره سبدگردان هدف است که در نشست هیات موسس کانون سبدگردان‌های دارای مجوز رسمی مطرح کرد.
عباسعلی حقانی‌نسب، رئیس هیات مدیره سبدگردان هدف، سیدمصطفی صفاری مدیرعامل سبدگردان سرمایه ایرانیان، هادی محمدخانی مدیرعامل سبدگردان آرمان اقتصاد و نماینده سبدگردان نو‌ویرا از اعضای حاضر در این نشست بودند.
حقانی‌نسب در بحث کدهای سبد و ساماندهی ورود مردم به بازار سرمایه، به نکاتی اشاره و اظهار کرد: سه سال پیش در کانون نهاد‌های سرمایه‌گذاری برای بهتر شدن شرایط مباحثی جهت پیگیری مطرح شد که با ادامه داشتن مشکلات در حال حاضر به تضاد‌های موجود در کانون می‌توان پی برد.
وی ادامه داد: در مبحث کانون سبدگردان این امر مطرح بود که در وهله اول هدف از تاسیس کانون چیست و چرا باید این کانون جداگانه دایر شود. چند مورد نیز برای توجیه کارشناسی وجود داشت که ابتدا می‌توان به ۸ نهاد مالی تشکیل دهنده کانون نهادها اشاره داشت. باید گفت این نهاد‌های مالی با یکدیگر در تضاد بوده و اگر یک نهاد در فضای بازار سرمایه تلاش کند خود را تقویت کند، دیگر نهاد‌ها در کانون نه تنها کمکی نمی‌کنند بلکه ممکن است این تلاش را متوقف کنند. دبیرکل کانون بلاشک وابسته به یکی از این نهاد‌های مالی خواهد بود و همین امر باعث می‌شود مصوبات کانون در تضاد موج بزند.
رئیس هیات مدیره سبدگردان هدف خاطرنشان کرد: دومین موضوعی که کانون را تضعیف می‌کرد این بود هر نهاد مالی با هر ویژگی در کانون نهادها با استقبال عضویت مواجه می‌شود و عدم توازن رای در آن موج می‌زد.
وی افزود: تامین سرمایه به دلیل بزرگ بودن رای را با پیشنهادهای خاص برای گرفتن مدیریت کانون به دست می‌آورد خودشان ممکن است ۱۵ صندوق داشته باشند و آنها هم نیز رای به تامین سرمایه دهند.
یکی از مشکلات دیگر این کانون این بوده که در ابتدا قالب کانون، «موسسه توسعه صنعت سرمایه‌گذاری» بوده که کارکردی متفاوت را ارائه می‌داد؛ موسسه‌ای که ۵ سال با این قالب کار می‌کرده و به یکباره با اعضای سابق خود به کانون تغییر ماهیت داده و مسیر جدیدی را تجربه کرده است.
حقانی‌نسب نگاه برخی اعضا را به کانون «سکوی پرش» دانست و گفت: فضای حاکم بیشتر سیاسی بوده و به جای توسعه فعالیت و همکاری به سکویی برای مقام و منسب افراد تبدیل شده است. چه بسا افرادی که سمت‌هایی چون دبیرکلی و مدیرعامل تامین سرمایه را از این راه کسب کرده‌اند.
وی ادامه داد: منافع صنفی در این فضا دنبال نمی‌شود چرا که نماینده سازمان بورس در جلسه مجمع کانون هم اذعان کرد ۴ سال صدور کد سبد PRX به نتیجه نرسیده و باید گفت اگر عملکردی مطلوب وجود داشته باشد، از کارکرد می‌توان متوجه شد و دوره صدور کد سبد بورسی، مهم‌ترین معیار برای ارزیابی این عملکرد است.
رئیس هیات مدیره سبدگردان هدف پیشنهاد داد: کانون باید به ۵ کانون مجزا و مختلف تجزیه شود که قادر به رهبری صنف خود باشند. معنی کانون یعنی مرکز و باید بر فعالیت‌های اصلی نهاد خود تمرکز کند.برای مثال کانون کارگزاران در همین راستا اقدام کرد و بیشترین موفقیت را در فعالیت خود کسب کرده است.
حقانی‌نسب به سامانه آنلاین گروهی اشاره و عنوان کرد: با لابی‌های کانون کارگزاران در زمان عراقچی، پیشنهاد مطرح شده از سوی ما با عنوان «سامانه آنلاین گروهی» که برای سبدگردان‌ها طراحی شده بود به نام کارگزاران مصادره شده و اکنون با این سامانه محمل فساد و حتی سبدگردانی غیر رسمی شده است.
وی خاطرنشان کرد: طبق قانون با یک گواهینامه اصول بازار سرمایه و یک قولنامه اجاره، رهن و سند ملکی می‌توان مجوز شعبه سبدگردان گرفت، اما کانون درخصوص مجوز شعبه برای تسهیل صدور آن توسط سازمان اقدامی انجام نداده در صورتی که کارگزاری‌ها با حمایت قوای کانون کارگزاران و سازمان بورس طی دو روز قادر به دریافت مجوز است.
این فعال حوزه بازار سرمایه به افزایش سرمایه اشاره کرد و گفت: برای افزایش سرمایه سبدگردان، تمام الزامات بورس در جهت اصلاح ساختار و توسعه بازار امری مهم است، اما مجوز افزایش سرمایه به سختی داده می‌شود با وجود اینکه شرکت سهامی خاص محسوب می‌شود.
حقانی‌نسب از افزایش سرمایه ۲ به ۱۰ سبدگردان هدف سخن گفت و افزود: مدت چهارماه است که هنوز درگیر این موضوع هستیم و مشکل عدم تقسیم سود است در صورتی که به اتفاق آرا سهامداران نسبت به دریافت نکردن سود نظر خود را اعلام کرده‌اند.
رئیس هیات مدیره سبدگردان هدف خاطرنشان کرد: اگر بناست در فضای بازار سرمایه کانون شکل بگیرد، کانون شرکت‌هایی که مجوز سبدگردان را دارا هستند در جهت منافع صنفی باید به عضویت دربیایند.
حقانی‌نسب سبدگردان‌ها را در فضای کانون نهاد‌ها مانند زاغچه‌ای دانست که هیچ کس آن‌ها را جدی نمی‌گیرد، وی ادامه داد: مقرر بود همه امور به شکل الکترونیکی دربیاید و کد سبد از دفتر سبدگردان دریافت شود چرا که سبد بیش از ۲۳ ویژگی برتر نسبت به صندوق دارد. وی به دو موضوع برای نجات اقتصاد کشور اشاره کرد و گفت: اول باید گفت که مردمی که آشنایی ندارند از طریق سبدگردان وارد شوند؛ دوم باید سپرده سبد سرمایه‌گذاری در شرکت‌های سبدگردان جایگزین سپرده سرمایه‌گذاری بانکی شوند.
رئیس هیات مدیره سبدگردان هدف درخصوص کارمزد‌های سرسام‌آور نرم‌افزار‌ها برای هر سبد اظهار کرد: با در نظر گرفتن حداقل صد هزار سبد و ۱۰ هزار مشتری، ۵۰۰ تا ۱۰۰۰ تومان (به ازای هر سبد) پرداخت شود در صورتی که سامانه سبد‌گردانی رایان هم‌افزا، تدبیر پرداز و مپنا مبالغ ۳۰۰ تا ۵۰۰ هزار تومانی را دریافت می‌کنند.
این کارشناس بازار سرمایه به صدور کد سبد در چهار مرحله اشاره و عنوان کرد: اگر اراده باشد صدور کد سبد در سپرده‌گذاری با فرض اعتماد، ظرف ۵ دقیقه انجام می‌شود چرا که تنها نیازمند اضافه شدن شناسه سبدگردان است.