پرونده مرگ قاضی منصوری ابهام دارد

سخنگوی وزارت امور خارجه از حضور و سخنرانی ویدئو کنفرانسی وزیر امور خارجه فردا در نشست شورای امنیت درباره قطعنامه ۲۲۳۱ خبر داد. «سید عباس موسوی» پیش از ظهر دوشنبه در نشست خبری با اصحاب رسانه، با تبریک دهه کرامت و با اشاره اقدامات ضدحقوق بشری آمریکا در دهه‌های گذشته و هفته حقوق بشر آمریکایی اظهار داشت: جنایات و حقوق بشر آمریکایی مختص به تیرماه نیست و در همه ایام وجود دارد. از ترور نافرجام رهبر معظم انقلاب، ترور حزب جمهوری اسلامی، فاجعه سردشت، مورد هدف قرار دادن هواپیمای ایرانی و ترور شهدای محراب از نمونه‌های ضد حقوق بشری است. سخنگوی وزارت امور خارجه به سفر سرپرست وزارت خارجه افغانستان به تهران در صدر یک هیات بلندپایه اشاره کرد و افزود: رایزنی‌های خوبی میان طرفین انجام شد که از جمله آن، نزدیک شدن دو کشور به امضای سند راهبردی همکاری‌های جامع دو کشور بود. همچنین مسائل جاری دو کشور مورد بررسی قرار گرفت.
موسوی ادامه داد: ظریف در روزهای گذشته با وزیران خارجه عمان و چین از طریق ویدئوکنفرانس صحبت کرد. امروز هم احتمالا با همتای قطری خود از طریق ویدئوکنفرانس دیدار دارد و فردا هم در نشست شورای امنیت به‌شکل آنلاین درباره گزارش دبیرخانه سازمان ملل درخصوص قطعنامه ۲۲۳۱ حضور پیدا کرده و سخنرانی می‌کند.
رومانی درباره مرگ قاضی منصوری شفاف عمل نمی‌کند
موسوی درباره آخرین پیگیری‌های وزارت امور خارجه در مورد فوت قاضی منصوری در رومانی خاطرنشان کرد: این موضوع هنوز ابهاماتی دارد. دولت رومانی به‌رغم درخواست‌های ما شفاف عمل نکرده است. ولی وزارت خارجه، پلیس اینترپل و قوه قضاییه پیگیر این موضوع هستند و درخواست داریم دولت رومانی هرآنچه اتفاق افتاده را رسما و کتبا به وزارت خارجه اطلاع دهد.  
سخنگوی دستگاه دیپلماسی با بیان اینکه همچنان خواستار روشن شدن ابعاد همه ماجرا هستیم، ابراز داشت: مجددا اعلام می‌کنم و از مقامات رومانی می‌خواهیم در اسرع وقت با توجه به پیچیدگی پرونده، ما را در جریان آخرین اخبار و ابعاد پرونده قرار دهند.
گمانه‌زنی‌ها درباره سند همکاری ایران و چین واقعیت ندارد
موسوی در مورد سند همکاری‌های جامع و راهبردی ۲۵ ساله ایران و چین و برخی اظهار نظرها دراین خصوص گفت: این موضوع جدید نیست. در سفر رئیس‌جمهوری چین به تهران اعلام شد که همکاری‌های دو کشور راهبردی است و سندی هم در آنجا امضا شد. یکی از بندهای آن سند، داشتن برنامه همکاری‌های راهبردی است که در سفر سال قبل ظریف به پکن، پیش‌نویس آن به چینی‌ها داده و تبادل نظر شد.
رئیس مرکز دیپلماسی عمومی و رسانه‌ای وزارت خارجه ضمن رد همه گمانه‌زنی‌ها و مطالب منتشر شده در رسانه‌ها در این خصوص یادآور شد: براساس نگاه راهبردی با دوستان خود، تلاش می‌کنیم رابطه خود را در دراز مدت تعریف کرده و به همین خاطر این سند امضا شده است. با سایر کشورهایی هم که رابطه دوستانه داریم براساس منافع مشترک و احترام متقابل چنین سندهایی را امضا کنیم.
موسوی با بیان اینکه احساس می‌کنم سند به گونه‌ای است که در آینده به‌طور کامل منتشر شود، عنوان کرد: همکاری‌های سیاسی، اقتصادی و فرهنگی و... در این سند پیش بینی شده که پس از نهایی شدن منتشر می‌شود. طبیعی است که همکاری‌های راهبردی ایران و چین دشمنانی داشته باشد که دست به فضاسازی بزنند. اما این سند افتخارآمیز و به نفع روابط راهبردی دو کشور است.
موسوی در مورد ادعای رئیس دولت نهم و دهم مبنی بر انجام مذاکره مخفیانه میان ایران و چین برای یک توافق ۲۵ ساله دیگر ابراز داشت: او خیلی متوجه این موضوع نبوده است. این قرارداد فعلا در حد پیش‌نویس است که باید در پایتخت‌های دو کشور نهایی شود. وقتی این توافق نهایی شد، منتشر می‌شود. من وجود هر مذاکره جدید را تکذیب می‌کنم.
ایران درباره توانمندی دفاعی خود
 با کسی تعارف ندارد
موسوی در پاسخ به پرسش ایرنا مبنی بر پیشنهاد تروییکای اروپایی مبنی بر تمدید تحریم‌های تسلیحاتی تا سال ۲۰۲۳ تصریح کرد: رویکرد غربی‌ها به ویژه آمریکایی‌ها در مورد توانمندی‌های دفاعی ایران، امنیتی‌سازی است که غیرقابل قبول است. ما نشان دادیم با تحریم و بی‌تحریم، در مورد توانمندی‌های دفاعی خود با کسی تعارف نداریم و این توانمندی‌ها نیز علیرغم همه تحریم‌های ظالمانه آنها به دست‌آمده است؛ چه تحریم‌هایی که توسط شورای امنیت بوده و چه تحریم‌های یکجانبه آمریکا یا اروپایی‌ها.  
رئیس مرکز دیپلماسی عمومی و رسانه‌ای وزارت خارجه با تاکید بر اینکه اروپایی‌ها کار عبثی انجام داده و به بیراهه می‌روند، خاطرنشان کرد: ادامه تحریم‌های تسلیحاتی برخلاف مفاد قطعنامه ۲۲۳۱ است و آثار و تبعاتی دارد که کشورهای اروپایی و آمریکا باید پاسخگوی آن بوده و عواقبش را بپذیرند. تعامل اروپا و آمریکا به خودشان ربط دارد ولی ما از حقوق خود نمی‌گذریم تا تعامل اروپا و آمریکا - که نوعی روابط ارباب رعیتی است- ادامه یابد.
وی در مورد واکنش ایران نسبت به تمدید احتمالی تحریم‌های تسلیحاتی خاطرنشان کرد: دو تا سه اقدام ویژه برنامه‌ریزی شده که بر حسب شرایط، تصمیم‌گیری می‌شود ولی فکر می‌کنم آنقدر عقل و درایت وجود داشته باشد که کار به آنجا نرسد.  
برحذر کردن برخی کشورهای اروپایی از پناه دادن به تروریست‌ها
موسوی درباره احضار سفیران ایران و ترکیه در بغداد پس از انجام حملات در اقلیم کردستان عراق پس از سفر ظریف به ترکیه، ابراز داشت: مبارزه با تروریست‌ها در دستور کار مشترک همه کشورهای منطقه از جمله ایران، ترکیه و عراق است. من بحث هماهنگی را خبر ندارم ولی طبیعی است ایران از مرزهای خود دفاع کرده و هر کجا تروریستی لانه کرده، آنجا را پاکسازی کند.  
سخنگوی وزارت امور خارجه افزود: در این زمینه از نزدیک با مقامات عراقی در تماس و ارتباط هستیم. آنها از گذشته در جریان فعالیت‌های ما و گروهک‌های تروریستی شناسنامه‌دار در منطقه هستند. همزمانی اقدامات ایران و ترکیه در مبارزه با تروریست‌ها با سفر ظریف احتمالا اتفاقی بوده ولی همه کشورهای منطقه عزم جدی در مبارزه با تروریست‌ها دارند.
موسوی در مورد حضور و فعالیت آزادانه گروهک‌های تروریستی در اروپا بیان کرد: یکی از مسائل اصلی ما با کشورهای اروپایی، همین بحث پناه دادن به تروریست‌های شناسنامه‌دار در چند کشور اروپایی است و ما به آنها در پناه دادن به تروریست‌های شناسنامه‌دار هشدار داده‌ایم.  
ایران بنا ندارد در امور داخلی عراق مداخله کند
موسوی در مورد حملات انجام شده به مقر نیروهای حشد الشعبی از سوی مقامات دولتی عراق گفت: تحولات داخلی عراق به آنها ارتباط دارد و ایران بنا ندارد در امور داخلی عراق مداخله کند اما حشدالشعبی یک نیروی مردمی است که با نظر مرجعیت شکل گرفته و به نیروی رسمی این کشور تبدیل شده است.  
سخنگوی وزارت امور خارجه  ادامه داد: اطمینان داریم دولت و ملت عراق از پس این موارد برآمده و موضوعات داخلی خود را مدیریت می‌کنند و عراق را به سمت آرامش و ثبات پیش خواهند برد.
راه نجات برجام بازگشت همه به
 این معاهده است
موسوی افزود: آنها می‌خواهند اقدامات بینابین انجام دهند. به کشورهای اروپایی توصیه می‌کنیم راه نجات برجام بازگشت همه به برجام است و اقدامات زیگزاگی و سیگنال فرستادن به دیگران،  درست و سازنده نیست. آنها آمریکایی‌ها را خوب و بهتر از ما می‌شناسند.
رئیس مرکز دیپلماسی عمومی و رسانه‌ای وزارت خارجه اضافه کرد: آمریکایی آنها را ابزار خود کرده و تهدیدهای خاصی کرده و اروپایی‌ها را وادار به کوتاه آمدن می‌کنند ولی برای همه اعضای برجام بهتر است آنچه به دست آمده را اجرا کرده و از آن کوتاه نیایند.
موسوی در پاسخ به سوالی درباره روابط ایران با ونزوئلا گفت: این روابط رسمی و عادی است و ارتباطی با کشورها و منافع کشورهای دیگر ندارد. به عنوان دو کشور مستقل که روابطی از گذشته داشتیم به روابط عادی خود ادامه می‌دهیم و اقداماتی که اخیرا صورت دادیم از دید ما چیز خارق‌العاده‌ای نبوده و تجارت عادی بین ایران و یک کشور در نقطه‌ای دیگر از جهان بوده است.
سخنگوی وزارت خارجه با تاکید بر اینکه روابط ایران و ونزوئلا خوشایند برخی کشورها از جمله آمریکا نیست، اظهار داشت: هر دو کشور تحت فشار و تحریم هستند. اما این روابط به آنها ربطی ندارد.  اراده دو کشور بر این است که روابط عادی دو کشور در همه مقاطع به ویژه در حوزه اقتصادی ادامه داشته باشد.  گفت‌وگوها و رایزنی‌ها بین دو کشور ادامه دارد و سفری در پیش است که اگر نهایی شود انجام خواهد شد و چیز ویژه‌ای نیست که کسی را نگران کند و ایران با دوستان خود در حد اعلا تعامل می‌کند.