ترامپ می‌تواند انتخابات را به تعویق بیندازد؟

آفتاب یزد ـ رضا بردستانی: یک استاد دانشگاه به آفتاب یزد می‌گوید:«صفت و ویژگی خاص ترامپ حرکت روی لبه‌های تیز و بران«آشوب» است، او عادت دارد از فراکتال‌ها برای رسیدن به اهدافی که چندان ساده نیز نیست استفاده کند به همین دلیل؛ او تاکنون سه بار تا آستانه ی نابودیِ کامل پیش رفته اما هربار توانسته خود را از گردابِ فروپاشی «امپراتوری ترامپ» نجات دهد پس، به این سادگی‌ها نمی‌توان از شکست او یا پذیرش شکست از سوی او صحبت کرد مگر آن که در اتخاذ تصمیمات مهم و سخت دچار لغزش‌هایی شود که تاکنون نیز بارها مرتکب شده است.»
دکتر مهدی مطهرنیا ضمن سخت و پیچیده خواندن فرآیند انتخابات ریاست جمهوری در آمریکا، در واکنش به این پرسش که:« تا چه اندازه احتمال می‌دهید طی ماه‌های پیش رو یک
آتش بازی علیه ایران یا کره ی شمالی به راه بیندازد؟» می‌گوید:«ترامپ به آمریکایی‌ها قول داده علیه هیچ کشوری وارد هیچ جنگی نشود اما جنگ آمریکا علیه عراق دقیقاً یکی از همان آتش بازی‌هایی بود که«بوش» برای پیروزی در انتخابات به
راه انداخت و چه بسا ترامپ نیز در نهایت مجبور به چنین رفتاری شود که البته خود و اطرافیانش به خوبی می‌دانند گزینه‌ای به شدت خطرناک و نابود‌کننده است.»
این تحلیلگر مسائل سیاسی بین‌الملل ادامه می‌دهد:« این که آمریکایی‌ها تلاش کنند ناکامی‌های سیاست داخلی را با به راه انداختن یک جنگ در عرصه ی سیاست بین‌الملل جبران کنند طبیعی است اما ترامپ تقریباً فرصتی برای چنین ریسک بسیار خطرناک ندارد!»
>شهریور؛ آخرین مهلت ترامپ
مطهرنیا معتقد است:« ماه پیش روی(شهریور) بسیار حائز اهمیت است و تا حدودی نتایج آبان در همین شهریور مشخص خواهد شد حال باید دید برای روزها و هفته‌های پیش رو، ترامپ و تیم او چه ترفندهایی در آستین آماده کرده اند.»
>بایدن به کاخ سفید می‌رود یا ترامپ؟!
95 روز دیگر همه ی جهان خواهند فهمید که دوران چهارساله و پرچالش ترامپ به پایان رسیده است یا بایدنِ دموکرات نتوانسته از پس «شومن»بازی‌های دونالد ترامپ برآید به هر حال نبض سیاست آمریکا و جهان الان روی شدیدترین وضعیت ممکن قرار گرفته و روز 13 آبان/نوامبر2020، یا قلب جمهوری خواهان از حرکت خواهد ایستاد یا عروق دموکرات‌ها مسدود خواهد شد!؟ در ظاهر همه ی مقدمات برای شکست تاریخی ترامپ و جمهوری خواهان مهیا است اما همه می‌گویند محتاط حرف بزنید و از رخدادهای لحظه‌ای غافل نشوید! بسیاری از تحلیلگران معتقدند ترامپ می‌داند برای تلخ و سیاه‌ترین سرنوشت‌ها چه دارویی تجویز کند پس اگر فکر می‌کنید او شکست را از همین حالا پذیرفته قطعاً او را درست نشناخته‌اید زیرا در میانه ی شکست و نابودی، این ترامپ است که رجز می‌خواند و از ممکن شدن ناممکن ترین‌ها سخن می‌گوید.
>آیا رئیس‌جمهور می‌تواند انتخابات را به تاخیر بیندازد؟
در مجموع ۱۵ ایالت روند انتخاب نامزد ریاست‌جمهوری را به تعویق انداخته‌اند و عمدتا قصد دارند که آن را در صورت امکان در ماه ژوئن پی بگیرند. پرسشی که این تصمیم پیش می‌کشد این است که آیا خود انتخابات ریاست‌جمهوری نیز ممکن است به تاخیر بیفتد یا نه. بر اساس قانونی که در سال ۱۸۴۵ تصویب شد، انتخابات ریاست‌جمهوری ایالات متحده باید هر چهار سال در سه‌شنبه بعد از اولین دوشنبه ماه نوامبر برگزار شود - یعنی ۳ نوامبر ۲۰۲۰. تغییر این قانون نیاز به تصویب کنگره دارد، یعنی هم مجلس نمایندگان که در اختیار دموکرات‌ها است باید به آن رای مثبت دهد و هم سنا که در اختیار جمهوری‌خواهان است.احتمال رسیدن به اجماعی همگانی در کنگره بر سر به تاخیر انداختن انتخابات امری بسیار بعید به نظر می‌رسد.
مسئله مهمتر این است که طبق قانون اساسی آمریکا دوره ریاست‌جمهوری نباید بیش از چهار سال طول بکشد. لذا حتی اگر انتخابات به تعویق بیفتد هم دوره ریاست جمهوری آقای ترامپ بالاخره ظهر روز ۲۰ ژانویه ۲۰۲۱ به اتمام می‌رسد. اگر دوباره انتخاب شود ۴ سال دیگر در قدرت می‌ماند. اگر شکست بخورد جو بایدن، نامزد احتمالی دموکرات‌ها، جایش را خواهد گرفت.
>اگر انتخابات به تعویق بیفتد چه خواهد شد؟
اگر تا پیش از روز تحلیف انتخاباتی برگزار نشده باشد، باید طبق قانون توالی جانشینی اقدام شود. نفر اول مایک پنس، معاون رئیس‌جمهور، است. ولی دوره خود او نیز دقیقا در همان لحظه به اتمام می‌رسد و باید مانند رئیس‌جمهور قدرت را ترک کند.
نفر بعدی سخنگوی مجلس نمایندگان است، یعنی نانسی پلوسی دموکرات. اما دوره دو ساله خود او نیز آخر ماه دسامبر به پایان می‌رسد. اگر کار به اینجا بکشد، بلندمرتبه‌ترین مقام واجد شرایط چاک گرسلی، سناتور ۸۶ ساله جمهوری‌خواه ایالت آیوا، خواهد بود که در آن زمان ریاست موقت سنا را به عهده خواهد داشت. البته این اتفاق یک پیش‌شرط هم دارد و آن اینکه جمهوری‌خواهان بعد از پایان دوره یک سوم اعضای سنا همچنان اکثریت آن را در دست داشته باشند.
>تعویق انتخابات حق ترامپ است اما از مسیر درست!
مطهرنیا در پاسخ به این پرسش که آیا ترامپ می‌تواند تقاضای «تعویق انتخابات» را ارائه دهد؟ می‌گوید:«بر اساس قانون اساسی آمریکا و تحت شرایطی که باید تمامی اسباب آن مهیا باشد بله اما ترامپ باید رای آن را از کنگره‌ای بگیرد که اکثریت آن «دموکرات»‌ها هستند و پس از آن از سنا درخواست موافقت کند که اکثریت شکننده‌ای از آن در اختیار «جمهوری خواهان» قرار دارد با این توضیح که سناتور جمهوری خواه اساساً با تعویق انتخابات مخالفت کرده است و عملاً برای ترامپ هیچ چاره‌ای باقی نمانده که تن به برگزاری انتخابات در مدلی که طراحی شده بدهد.»
>ترامپ سخنان خود در مورد تعویق انتخابات را تعدیل کرد
دونالد ترامپ در پی انتقادها و مخالفت‌های گسترده اظهارات خود در مورد به تعویق انداختن انتخابات ریاست جمهوری آمریکا را تعدیل کرد. او گفت "در پی تعویق انتخابات نبوده و فقط نمی‌خواهد که در انتخابات تقلب صورت گیرد".
ترامپ هشدار داد، این خطر وجود دارد که انتخابات ۲۰۲۰ به "تقلب‌آمیز‌ترین انتخابات تاریخ آمریکا" بدل شود. او ضمن پیشنهاد تعویق انتخابات نظری پیامی در شبکه توئیتر منتشر و نظری مشابه ابراز کرده بود.
او از امکان تعویق انتخابات ۳ نوامبر به دلیل پاندمی کرونا سخن گفته و تصریح کرده بود: «آیا بهتر نیست که انتخابات ریاست جمهوری آینده به تعویق بیفتد "تا مردم بتوانند به‌درستی و با اطمینان رای دهند؟» ترامپ مدعی شده بود که با توجه به رای‌گیری پستی این خطر وجود دارد که تقلب و تخلف در انتخابات ریاست جمهوری صورت گیرد و این رویداد به "نادرست‌ترین و جعلی‌ترین انتخابات تاریخ آمریکا" تبدیل شود.
میچ مک‌کانل، رهبر جمهوری‌خواهان در سنای آمریکا در این ارتباط گفت: «در تاریخ این کشور، در جریان جنگ‌ها، بحران‌های اقتصادی و جنگ داخلی هرگز پیش نیامده که انتخاباتی را که تاریخ آن از پیش برنامه‌ریزی و مشخص شده بود، به تعویق اندازیم». او افزود: «به خاطر همین هم راهی پیدا خواهیم کرد که انتخابات طبق قرار موعد در تاریخ ۳ نوامبر برگزار شود. این تاریخ تغییرناپذیر است».
>کرونا ترامپ را قبل از مردم آمریکا نابود کرد!
تا پیش از کرونا، ترامپ برنده ی بلامنازع انتخابات آمریکا بود. این را مطهرنیا می‌گوید و می‌افزاید:«ترامپ رکوددار رشد اقتصادی آمریکا طیِ یک قرن اخیر بود، او توانسته بود تولید ناخالص ملی و اشتغال و جایگاه اقتصادی آمریکا را به طرزی عجیب بهبود ببخشد اما کرونا همه ی رشته‌های ترامپ را پنبه کرد به تعبیری ساده تر؛ کرونا پیش از مردم آمریکا، ترامپ را به خاک سیاه نشانید زیرا همه ی تلاش‌های او به نوعی خنثی شد و آمریکا اینک در شرایطی حاد به سر می‌برد.»
مطهرنیا معتقد است:«دروضعیت کنونی در مورد انتخابات آمریکا گفتن اندکی سخت و پرریسک است زیرا مردم در عرصه ی سیاست داخلی که اولویت آنان است شاهد رکود و بیکاری و تورم هستند فلذا بعید است روی خوش به ترامپ و تیم او نشان دهند.»
این استاد دانشگاه می‌گوید: «چندان بعید نیست که جمهوری خواهانِ حامی ترامپ برای معطوف کردن حواس مردم آمریکا به مسائل سیاست بین‌الملل و بی‌خیال شدنِ موقتی از وضعیت اقتصاد و سیاست داخلی دست به اقداماتی شبیه آن چه بوش انجام داد بزنند اما شرایط فعلی این ریسک خطرناک را برنمی تابد و چه بسا حتی اندیشیدن بدان نیز مقدمات شکستی سخت را فراهم آورد.»
سنگ بزرگ دونالد ترامپ!
مرتضی مکی - درحالی که حدود چهار ماه تا انتخابات ریاست جمهوری در ایالات متحده باقی مانده است سایه سنگین ویروس کرونا بر این کشور موجب شده تا گمانه زنی های مختلفی نسبت به انتخابات آتی مطرح باشد. جدای از اینکه این ویروس و تبعات آن چه اثراتی می تواند بر نتایج انتخابات داشته باشد موضوع روند برگزاری نیز محل بحث هایی بوده است. با توجه به شیوع کرونا مراسم هایی مانند انتخابات که با برخی تجمعات همراه می شود می تواند عاملی برای انتقال ویروس باشد و از سوی دیگر ممکن است نگرانی کرونا موجب شود برخی حاضر به مشارکت در انتخابات نشوند. در این باره موضوع برگزاری انتخابات از طریق پست نیز مطرح شده که حامیان چنین روشی بیشتر از جناح دموکرات هستند. در مقابل دونالد ترامپ کاملا با برگزاری انتخابات از طریق پست مخالفت کرده و معتقد است چنین روشی احتمال تقلب را افزایش
می دهد. موضوعی که در رسانه های ایالات متحده نیز بازتاب زیادی داشته است. رئیس جمهور فعلی ایالات متحده تلاش می کند تا از همه شانس های خود برای کاهش احتمال پیروزی دموکرات ها استفاده کند. یکی از این شانس ها کاهش مشارکت در انتخابات است که در واقع در چنین شرایطی احتمال پیروزی او بر جو بایدن بیشتر خواهد بود. ترامپ هم اکنون در وضعیت متزلزلی قرار دارد و تلاش می کند همه راه های ممکن را برای حفظ خود در قدرت مدنظر قرار دهد. با این حال تصمیم به تعویق انتخابات برای او آسان نخواهد بود چرا که نهادهای مختلفی نظیر دیوان عالی و همچنین کنگره می توانند مانع از اجرای این دستور رئیس جمهور شوند. با این حال رئیس جمهور آمریکا دارای اختیارات ویژه ای است که اگر بتواند دلایل خود را اثبات کند
می تواند سایر نهادها را به تبعیت از دستور تعویق انتخابات وا دارد. با توجه به اینکه در طول تاریخ این کشور شرایطی مانند امروز وجود نداشته که بتوان براساس شاخص ها و متغیرهای تاریخ به پیش بینی این مساله پرداخت به نظر می رسد در این زمینه باید منتظر شد تا با توجه به میزان شیوع کرونا در هفته های منتهی به انتخابات شاهد تصمیماتی باشیم. با این حال تعویق انتخابات تصمیمی نیست که ترامپ برای انجام آن کار آسانی را در پیش داشته باشد.