انتخاب هریس یک گام به سوی کاخ سفید

آفتاب یزد ـ رضا بردستانی: عضو هیئت علمی دانشگاه اصفهان ضمن مثبت ارزیابی کردن انتخاب«کاملا هریس» به عنوان معاون از سوی«جوبایدن» به آفتاب یزد گفت:«این انتخاب«دهن کجی» آشکار به سیاست های ترامپ است، آگاهان و اهل فن می دانند بودن یک بانوی سیاهپوست در تیم انتخاباتی و اجرایی رئیس جمهوری آینده ی ایالت متحده ی آمریکا، یک انتخاب هوشمندانه و در همه حال خوب است زیرا؛«زن» است،«سیاهپوست» است،«نامزد»ریاست جمهوری بوده است،«وکیل و سیاستمدار» است،«ارتباطات»دامنه دار و پرقدرتی در هسته های قدرت دارد و از همه مهم تر؛ منتقد سرسخت سیاست های ترامپ است! به این می گویند یک انتخاب از همه نظر و در همه حال
خوب.»
محمدعلی بصیری در عین حال خاطر نشان می کند:«بودن یک نامزد انتخاباتیِ دموکرات که خود داعیه ی ریاست جمهوری داشته است می تواند حکایت از عزم جزم بایدن برای بیرون راندن ترامپ از کاخ سفید و نشستن روی صندلی ای دارد که جهان فهمیده در قد و قواره های ترامپ نیست، ترامپی که در مناظره ها جز استهزاءو تخریب، حرفی برای گفتن ندارد!»
دکتر بصیری ضمن سخت و پیچیده خواندن فرآیند انتخابات ریاست جمهوری در آمریکا، تاکید می کند:«اگر حوادث تلخ 2016 که هم غیر اخلاقی بود هم فاقد ارزش های رقابتی رخ ندهد و اگر ترامپ نتواند برگ برنده ای رو کند، اکنون بیشتر از هر زمان دیگر، جمهوری خواهان خود را شکست خورده های مغموم دریافته اند، شکست خورده ای که شاید کمی بیشتر از دو دوره ی 4 ساله با رویای تسخیر کاخ سفید، خداحافظی کنند.»

این تحلیلگر مسائل سیاسی بین الملل ادامه می دهد:« وقتی نظرسنجی ها، کفه ی ترازو را به نفع بایدن نشان می دهند یعنی در انتخاب هریس یک هوشمندی و موقعیت شناسی مدیریت شده به کار بسته شده است مضاف بر این که، حمایت «سوزان رایس» و«باراک اوباما» هجمه ی سنگینی علیه کمپین انتخاباتی ترامپ به راه خواهد انداخت آن هم بعد از قتل«جرج فلوید» و خیزش های دامنه دار اجتماعی در آمریکا که فقط سیاهپوستان را به میدان نکشاند بلکه همه ی معترضان به تبعیض نژادی را رو در روی سیاست های آپارتایدی
قرار داد.»
>کاملا هریس، پوشش دهنده ضعف های بایدن
اکبر مختاری ـ مدرس علوم سیاسی ـ در یادداشتی با عنوان:
« رقیب ترامپ زوج انتخاباتی خود را برگزید هریس، پوشش دهنده
ضعفهای بایدن» که در «عصرایران» منتشر شده است
می نویسد:« اهمیت معاون در نبرد سخت انتخابات ریاست جمهوری آمریکا اگرچه زیاد نیست اما کم هم نیست؛ طوریکه برای برخی کاندیداها می‌تواند بسیار پراهمیت نیز جلوه کند. مرور روندهای انتخاباتی ایالات متحده آمریکا در حداقل چهاردهه اخیر نشان میدهد که روسای جمهوری که توانسته‌اند موج های خوبی در جامعه آمریکا ایجاد نمایند سرانجام برتری را از آن خویش ساخته‌اند.
در این میان گاه کاریزما و قدرت کلامی و نفوذ در پایگاه رای کاندیداهای ریاست جمهوری چنان بوده است که معاون ،کاملا در زیر نام رییس جمهور از جایگاهش کاسته شده است. این مورد را در مورد روسای جمهوری چون رونالد ریگان و حتی دونالد ترامپ میتوان بوضوح مشاهده کرد. اما در برابر، برخی کاندیداهای ریاست جمهوری سعی داشته یا دارند که با انتخاب معاونی کارآمد، ضعف‌ها و خلاهای موجود خویش را پوشش دهند تا بتوانند با قدرت بیشتری در رقابت‌های انتخاباتی ظاهر گردند. انتخاب کاملا هریس توسط جو بایدن را می‌توان در این راستا ارزیابی کرد.»
>رنگین پوستی«هریس» مهم است؟!
برخی کارشناسان معتقدند:«انتخاب معاونی زن، رنگین پوست، با سنی نسبتا معقول می‌تواند در افزایش رای کمپین جوبایدن موثر افتد. اگر مروری بر پایگاه رای دوحزب اصلی آمریکا داشته باشیم معمولا تعداد زنانی که به حزب دموکرات رای میدهند نسبت به جمهوریخواهان بیشتر است و این ترکیب شکل گرفته می‌تواند در جذب این پایگاه بهتر عمل کند.» اما نباید فراموش کرد در مورد انتخابات ریاست جمهور ایالات متحده ی آمریکا باید محتاط تر عمل کرد که 2016، «هیلاری کلینتون»
علی رغم آراء مردمی بیشتر در «الکترال» مغلوب«ترامپ» شد و این
یعنی، هر حادثه و واکنشی می تواند بسیاری از تصورات ذهنی را بر هم بریزد. در قسمت دیگری از یادداشت«اکبرمختاری» می خوانیم:«از سوی دیگر سناتور کاملا هریس زنی سیاهپوست باتباری هندی – جاماییکایی است و انتخاب چنین شخصیتی در دوران یکی از مهم‌ترین جنبش‌های ضدنژادپرستی در تاریخ آمریکا که پس از مرگ "جورج فلوید" شکل گرفت می‌تواند در گرایش هرچه بیشتر سیاهان به کمپین جوبایدن موثر افتد. مورد مهم دیگر سن کاملا هریس است. هریس 55 سال دارد و حضور معاونی با این سن می‌تواند زمینه حضور در انتخابات چهارسال دیگر ریاست جمهوری و جانشینی احتمالی برای جو بایدنی را فراهم کند که خود را رییس جمهور دوران گذار نامیده و در صورت پیروزی احتمالی با 78 سال پیرترین رییس جمهوری تاریخ آمریکا خواهد بود.»
>چرا بایدن کاملا هریس را برای پست معاونت انتخاب کرد؟
برخی از رسانه ها همزمان با انتخاب و معرفی«کاملا هریس» به عنوان معاون«بایدن» به دنبال رسیدن به پاسخ چند پرسش بوده اند از جمله ی این سوالات، نقطه نظرات«هریس» در مواجهه با ایران، خاورمیانه و عربستان است.
>هریس همان بایدن است!؟
دکتر محمدعلی بصیری که در این مورد خاص پاسخگوی سوالات آفتاب یزد بود می گوید:«به طور واضح، برای هریس نقطه نظری که بتوان آن را به عنوان یک استراتژی منحصر به فرد معرفی کرد وجود ندارد اما طبیعی است که نقطه نظرات هریس به تمایلات سیاسی بایدن نزدیک باشد پس می توان چنین استنباط کرد که هریس نیز موافق بازگشت به برجام، مشروط به برخی ملاحظات و عدم پیروی از سیاست های چین ستیزانه و روسیه هراسی است.»
بر اساس یادداشت هایی که در رسانه های ایران و به نقل از شبکه خبری«سی ان ان» بازتاب داشته، آن عده که به دنبال این پرسش بوده اند ؛«کاملا هریس کیست و چه مواضعی در قبال مسائل خاورمیانه دارد؟» قطعا و اگرچه به پاسخ های کاملا مشخصی دست نیافته اند اما به طور کلی می توان فهمید سیاست ها و نقطه نظرات بایدن و هریس تقریبا موافق هم و در جاهایی مکمل است مثلاً در بخش هایی از گزارش مورد اشاره می خوانیم:
« شبکه خبری "سی ان ان" در گزارشی درباره علت انتخاب این سناتور از کالیفرنیا برای سمت معاونت توسط بایدن می‌نویسد: "اگر می‌خواهید ترامپ به هر قیمتی و با هر هزینه‌ای شکست بخورد هریس انتخاب خوبی است و می‌تواند به بایدن برای رسیدن به پایان خط کمک کند. نامزد‌های احتمالی دیگر
هر یک مشکلات خاص خود را داشتند. برای مثال، سناتور "الیزابت وارن" از ماساچوست به شدت از سوی جناح راست مورد سوء ظن قرار داشت و در سطح ملی شانس بالایی برای کسب محبوبیت و جلب آرا به سوی خود نداشت.»
>رایس بهتر بود یا هریس؟!
دیگر نامزداحتمالی برای این پست که از حالا به بعد و به شرط رئیس جمهور شدن بایدن در اختیار«کاملا هریس» قرار دارد؛«سوزان رایس» است. رایس، مشاور سابق امنیت ملی اوباما با راست افراطی و چپ‌های افراطی بر سر موضع‌گیری‌هایش در سیاست خارجی مشکل داشت.
هریس، اما خود توانسته بود پیشرفت قابل ملاحظه‌ای در کارزار انتخاباتی‌اش برای انتخابات ریاست جمهوری داشته باشد. با انتخاب هریس بایدن می‌تواند نشان دهد که عزمی راسخ برای مقابله با تبعیض نژادی در آمریکا دارد و راه را برای رسیدن یک زن به مقامی بلندپایه، چون معاونت و یا شاید در آینده ریاست‌جمهوری هموار کرده است. همچنین، هریس این قابلیت را دارد که رای مستقل‌ها و میانه‌رو‌ها و حتی برخی از اعضای جریان راست میانه را نیز به نفع بایدن جذب کند. یکی از موارد مهم برای میانه‌رو‌ها مقاومت هریس در برابر چپ‌های افراطی است. در مورد موضوع آزادی حمل اسلحه، "هریس" خواستار ممنوعیت واردات سلاح‌های خطرناک شده، اما خواستار ممنوعیت کامل حمل و فروش اسلحه نیست. در نتیجه، او می‌تواند رای راست‌های میانه را نیز جلب کند. در مورد تعرفه سنگین ترامپ بر کالا‌های چینی و جنگ تجاری با چین، او مخالف موضع ترامپ است و می‌تواند رای مستقل‌ها را جلب کند.
>هریس مخالف خروج آمریکا از برجام
سایت "میدل ایست آی" نیز نگاهی داشته به مواضع "کاملا هریس" اصالتا هندی - جامائیکایی‌تبار و زاده اوکلند کالیفرنیا، فارغ التحصیل حقوق و دادستان سابق درباره مسائل و مناقشات خاورمیانه.
این سایت در توصیف موضع "هریس" در قبال خاورمیانه می‌نویسد: "او هوادار سرسخت اسرائیل و منتقد عربستان سعودی است. بایدن در صورت ریاست‌جمهوری با ۷۷ سال سن پیرترین رئیس‌جمهوری امریکا خواهد بود. در نتیجه، هریس به عنوان معاون او نقش فعال‌تری در دولت خواهد داشت. احتمالا یکی از موارد ایفای نقش فعال او در زمینه سیاستگذاری‌های مرتبط با خاورمیانه است. در مورد ایران، او موافق برجام است و از خروج یکجانبه امریکا از توافق هسته‌ای با فرمان ترامپ در سال ۲۰۱۸ میلادی انتقاد کرده بود و آن را ناقض منافع ملی و امنیت امریکا دانسته بود.
هریس معتقد بود خروج امریکا از برجام باعث انزوای امریکا و دوری آن کشور از متحدان اش خواهد شد. پس از ترور سردار سلیمانی در اوایل سال ۲۰۲۰ میلادی هریس خواستار تصویب قانونی برای جلوگیری از کمک مالی به پنتاگون با هدف بازداشتن وزارت دفاع امریکا از اقدام نظامی محرک جنگ با ایران شد. او در آن زمان گفت که تصمیم ترامپ تنها باعث تشدید تنش و بی ثباتی در خاورمیانه می‌شود.
>هریس قتل خاشقچی را یک تراژدی می داند
در مورد عربستان، اما "هریس" موضعی سرسختانه دارد و خواستار پاسخگویی و شفافیت حکومت آن کشور شده است. پس از قتل "جمال خاشقجی" روزنامه‌نگار سعودی توسط عوامل دولت عربستان در سال ۲۰۱۸ میلادی، هریس ریاض را محکوم کرد و خواستار پاسخگویی عربستان به دولت امریکا شد. او قتل خاشقجی را یک تراژدی خواند. او در سال ۲۰۱۹ میلادی به نفع پایان دادن کمک امریکا به عربستان در جریان حمله آن کشور به یمن رای مثبت داد و خواستار توقف فروش تسلیحات به عربستان شد طرحی که از سوی ترامپ وتو شد. هریس در آن زمان گفت تحولات یمن فاجعه بار است و هر هفته صد نفر کشته می‌شوند از جمله کودکان بسیاری به دلیل گرسنگی و قحطی جان باخته‌اند. او البته گفته بود امریکا و عربستان باید علیه تروریسم با یکدیگر همکاری کنند، اما اشاره کرده بود که امریکا باید از اهرم‌هایش برای فشار بر عربستان در راستای دفاع از ارزش‌های امریکایی و منافع امریکا
استفاده کند".
>همه ی مقدمات برای شکست ترامپ مهیا اما...
دکتر بصیری در پایان گفت و گو با آفتاب یزد می گوید:«اگرچه نظر سنجی ها می توانند واقعیت ها را قلب نشان دهند و یا این که اساساً انتخابات در ایالات متحده چندان توجهی به آمارها و نظرسنجی ها ندارد اما تا به امروز و بر اساس همان نظرسنجی ها
که باید بدبینانه حتی بدان ها نگریست، بایدن پیروز و ترامپ شکست خورده است.»
این استاد دانشگاه اصفهان می افزاید:«قطع به یقین اروپایی ها، روس ها، چینی ها و بسیاری از هم پیمانان و مخالفان ایالات متحده ی آمریکا با ادامه ریاست جمهوری ترامپ مخالف هستند زیرا معتقدند جهان سیاست بدون ترامپ منظم تر، اخلاقی تر و بهتر نفس خواهد کشید اما این مسائل میانه ی چندانی با هدفگذاری های انتخاباتی در آمریکا ندارد و گواه آن انتخابات 2016 و پیشی گرفتن «کلینتون» از«ترامپ» بود اما نتیجه ی نهایی خارق العاده بود هرچند همان زمان هم می شد فهمید که الکترال تعیین کنندگی اش با آراء مردم 180 درجه متفاوت است.»
بصیری می افزاید:«اوضاع بد اقتصادی ناشی از شیوع ویروس کرونا، موج عظیم بیکاری، ناکارآمدی برنامه های اقتصادی ترامپ که روی آن ها مانورهای بسیاری کرده بود در کنار شکست در تمامی برنامه های سیاست خارجه و نیز ناکامی در تقابل با ایران و کره شمالی، مقدماتی است که شکست ترامپ را نشان می دهد، نظرسنجی ها نیز موید همین مسئله است اما نتیجه انتخابات 13 اکتبر مشخص می شود نه 80 روز مانده به انتخابات!»
این استاد روابط بین الملل البته تاکید می کند با انتخاب«کاملا هریس» تقریبا همه ی پیش بینی ها«جوبایدن»را پیروز این انتخابات می داند اما ترامپ شاید همان بلایی که بر سر «هیلاری کلینتون» آورد بر سر جوبایدن نیز بیاورد زیرا او هم بازیگر خوبی است هم بازی خراب کنی
خبره و قهار.»
بصیری معتقد است:««الکترال»اگر بر اساس آن چه افکار عمومی حکم می دهند رفتار کند ترامپ از معدود روسای جمهور چهارساله است؛ موضوعی که برای جمهوری خواهان سخت و کابوس گونه خواهد بود زیرا همانگونه که از رئیس جمهور شدن و بودن ترامپ منافع زیادی به دست آوردند قطعا به واسطه ی شکست ترامپ دچار ضرر و زیان های بسیاری نیز خواهند شد.»