ورود 110 هزار میلیارد تومان نقدینگی تازه واردها به بازار سرمایهحسن قالیباف اصل، رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار دیروز در پانزدهمین جلسه هیأت نمایندگان اتاق بازرگانی تهران گفت: بازار سرمایه جایگاه بالایی در اقتصاد ملی باید داشته باشد و سال‌ها این جایگاه را نداشت اما خوشبختانه الان بازار رشد پیدا کرده است. البته تعبیر می‌شود که فقط قیمت‌ها بالا رفته، اما به نظرم این هم مقدمه‌ای است برای اینکه بازار سرمایه در اقتصاد کشور بیشتر مورد توجه قرار گیرد. وقتی اصل 44 اجرا می‌شود بحث این بود که این‌ها شرکت‌های دولتی هستند که در بازار واگذار می‌شوند ولی خود همین واگذاری‌ها باعث شد که بازار متحول و وزن بازار در اقتصاد ملی بیشتر شود.
 صدور 4.5 میلیون کد معاملاتی در سال‌ جاری

رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار افزود: الان افراد زیادی در بازار سرمایه حضور پیدا کرده‌اند، براساس آمار در کل سال گذشته 820 هزار کد معاملاتی صادر شده بود. البته نسبت به سال‌های گذشته عدد بسیار متفاوت بود. به‌عنوان مثال در سال 97 در مجموع 100 هزار کد معاملاتی صادر شده بود. این در حالی است که اگر در سال‌های قبل 50 تا 60 هزار کد صادر می‌شد می‌گفتیم که این عدد بالا است و امسال از ابتدای امسال حدود 4.5 میلیون کد جدید در بازار سرمایه صادر شده است که این نشان می‌دهد مردم الان این بازار را به‌عنوان یک بازار سرمایه‌گذاری می‌دانند و پول مردم وارد این بازار می‌شود.
سرمایه 10 تا 15 میلیونی تازه واردان
قالیباف با بیان اینکه تقاضای بزرگی وارد بازار شده است، گفت: براساس مطالعات ما 50 تا 60 درصد تازه واردهای بازار سرمایه، سرمایه‌ای حدود 10 تا 15 میلیون تومان وارد بازار می‌کنند و هر روز نیز حدود 100 تا 120 هزار کد معاملاتی توسط شرکت سپرده‌گذاری مرکزی صادر می‌شود واین بدان معناست که هزار و 500 تا 2 هزار میلیارد تومان پول جدید وارد بازار می‌شود و مشاهده وضعیت بازار سرمایه از ابتدای سال حاکی از آن است که حدود 100 تا 110 هزار میلیارد تومان پول جدید توسط تازه واردها وارد بازار سرمایه شده است.رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار با بیان اینکه این رقم، بسیار زیاد و قابل توجه است، بیان داشت: سال گذشته در مجموع 35 هزار میلیارد تومان پول تازه واردها وارد بازار بورس شده بود.
تناسب ورود نقدینگی جدید با عرضه‌های جدید
به گزارش فارس، وی بیان داشت: در گذشته چنین ارقامی وارد بازار سرمایه نمی‌شد و باید عنوان کرد که این ارقام نقدینگی در هر بازاری وارد شود قاعدتاً باعث تورم و رشد قیمت‌ها در آن بازار‌ها می‌شود در حالی که اکنون این نقدینگی در بازار سرمایه گردش می‌کند و قاعدتاً باید یک برنامه‌ریزی شود که این نقدینگی در این بازار بماند و لذا به همان میزان که نقدینگی جدید وارد بازار می‌شود از سمتی هم عرضه جدید وارد بازار شود تا این نقدینگی حذف شود.
قالیباف اظهار داشت: واقعیت این است که از اول سال براساس اقدامات انجام شده، اقدام ما این بوده که سهم عرضه را تقویت کنیم و لذا به همان میزان که پول وارد بازار می‌شود از طرف دیگر سمت عرضه نیز تقویت شود و لذا موضوعی را که ما پیگیری کردیم افزایش سهام شناوری است؛ اکنون سهام شناوری شرکت‌ها، بالاتر از 27 درصد است در حالی که جای رشد دارد. قالیباف اظهار داشت: شرکتی که وارد بورس می‌شود از آنجا که سهام آن به‌صورت ریز بین سهامدارانش تقسیم می‌شود لذا حتی بعضی از شرکت‌ها با 35 درصد و 30 درصد 5 عضو هیأت مدیره دارد.وی بیان داشت: در بازار سرمایه کاری انجام دادیم و آن است که برای اولین بار شرکت‌ها را مجاز کرده‌ایم که وقتی در بورس پذیرش می‌شوند بتوانند سهام ممتاز داشته باشند.
رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار اظهار داشت: در سال‌ جاری برای شرکت‌های زیر نظر دستگاه‌های دولتی و زیر نظر نهادهای دولتی غیر عمومی که امین اموال آنها دولت است دولت مصوبه‌ای داشت مبنی بر اینکه حداقل سهام شناور این شرکت‌ها 25 درصد باشد. وی با اشاره به گلایه‌مندی بعضی از شرکت‌ها در خصوص فرآیند طولانی پذیرش در بورس، گفت: به اعتقاد من فرآیند طولانی نیست بلکه بعضی از شرکت‌ها برای حضور در بازار سرمایه آماده نیستند و صورت‌های مالی خود را نمی‌توانند بموقع ارائه دهند در حالی که شرکتی که وارد بورس می‌شود باید مورد اعتماد مردم جامعه باشد، لذا شرکتی اگر آماده باشد زمان پذیرش آن در بورس بیش از یک ماه طول نمی‌کشد.
وی با بیان اینکه، «با توجه به سرعت بخشی در امر پذیرش شرکت‌ها در بازار سرمایه، در یک ماه گذشته در فرابورس تهران حدود 10 شرکت پذیرش شده است و در حال حاضر نزدیک 100 شرکت درخواست پذیرش در فرابورس را دارند و حدود 50 شرکت نیز درخواست پذیرش در بورس تهران را دارند و هر هفته نیز 2 عرضه در بازار سرمایه انجام می‌شود»، اظهار کرد: آزاد‌سازی سهام عدالت هم یک فرصت است و مشمولان سهام عدالت 49 میلیون و 150 هزار نفر هستند که با توجه به بحث قابل معامله شدن سهام عدالت در بازار سرمایه که 30 درصد روش مستقیم را انتخاب کرده‌اند باز هم یک فرصت بزرگ برای اقتصاد کشور است.
تقویت مالی اقشار متوسط جامعه با ورود به بازار سرمایه
قالیباف اصل با بیان اینکه در طول سال‌های گذشته زیاد شنیده می‌شود که طبقه متوسط در کشور کم شده است، بیان داشت: به نظرم بازار سرمایه جایی است که می‌تواند قشر و طبقه متوسط را در کشور تقویت کند زیرا مردم با حضور در بازار سرمایه، سهامدار بنگاه‌های سرمایه‌ای می‌شوند و کارآفرین هم کار می‌کند و با طرح‌های توسعه‌ای هم مردم منتفع می‌شوند و هم نهایتاً اقتصاد کشور منتفع می‌شود. رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار با بیان اینکه درد اقتصادی کشور این است که بنگاه بزرگ نداریم، گفت: بنگاه‌ها برای اینکه بزرگ شود باید سهامی عام باشند و لذا برای این منظور باید به بازار سرمایه وارد شوند و لذا راه حل این است که حتماً بنگاه‌ها ساختار سهامی عام داشته باشند و تأمین مالی عام داشته باشند که البته روش تأمین مالی روش تأمین مدرن است و در دنیا پذیرفته شده است.وی بیان داشت: بنگاه‌های ما باید بزرگ شوند و اگر می‌خواهیم که در دنیا حرفی برای گفتن داشته باشیم باید بنگاه‌های اقتصادی ما بزرگ شوند و معمولاً همه کشورها به بنگاه‌های اقتصادی بزرگ خود افتخار می‌کنند لذا ما هم مانند کشورهای مختلف باید به این سمت حرکت کنیم و بازار سرمایه مسیر خوبی است برای اینکه شرکت‌ها بزرگ شوند. اما اول باید شرکت‌ها نشان دهند که مورد اعتماد جامعه سهامداری هست و اگر این را ثابت کردند آنگاه مسیر تأمین مالی و بزرگ شدن آنها باز می‌شود و ما نیز در بازار سرمایه از این موضوع استقبال می‌کنیم.
مسئولیت سود و زیان در بازار سرمایه به عهده سهامدار است
رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار اظهار داشت: سرمایه‌گذاری که وارد بازار سرمایه می‌شود مطمئناً با اطلاعات و آموزش وارد این بازار می‌شود و کسی که وارد بازار سرمایه می‌شود مسئولیت سود و زیان را پذیرفته است و سود و زیان برای خودش است ضمن اینکه بازار سرمایه یک بازار بدون ریسک نیست. وی در مورد اینکه برخی می‌گویند بورس نیز به سرنوشت مؤسسات مالی گرفتار می‌شود بیان داشت: بازار بورس یک بازار سازمان یافته است در حالی که در مؤسسات مالی به سپرده‌گذار تعهد سود ثابت داده شده بود در حالی که در بازار سرمایه مسئولیت سود و زیان به عهده فرد است و به نظرم در جمع‌های حرفه‌ای نباید این مسائل مطرح شود و قطعاً مسئولیت سود و زیان بر عهده خریدار سهام است و ضمن اینکه بازار سرمایه فقط سهام نیست بلکه یک بخشی سهام است در بازار سرمایه انواع ابزارها را داریم و کسی که وارد بازار سرمایه می‌شود باید تصمیم بگیرد که چه درجه‌ای از ریسک را می‌تواند تحمل کند. قالیباف اصل بیان داشت: اکنون صندوق‌های با درآمد ثابت، صندوق‌های مختلط و همچنین صندوق سهامی داریم که انتخاب سهامدار است که در کدام یک ورود یابد و لذا ریسک آن را نیز باید بپذیرد. وی در مورد ریزش احتمالی بازار سرمایه بیان داشت: ذات بازار افت و خیز است و قاعدتاً سرمایه‌گذار با آگاهی وارد بازار شده است.