واکنش نیروی هوایی ارتش به بسته‌شدن فرودگاه چابهار

واکنش نیروی هوایی ارتش به بسته‌شدن فرودگاه چابهار کارشناس امور اراضی و املاک نیروی هوایی ارتش در واکنش به ادعای استاندار سیستان‌و‌بلوچستان مبنی‌بر بستن فرودگاه چابهار توسط این نیرو گفت: «مسئولان منطقه‌ آزاد از سال ۱۳۹۷ حدود ۲۵۰ هکتار از اراضی پایگاه را برای تأمین زیرساخت‌های فرودگاه فعلی دریافت کرده‌اند اما متعاقب آغاز فاز عملیاتی فرودگاه جدید از انجام تعهدات خودداری کرده‌اند».
در‌پی درج مصاحبه احمدعلی موهبتی، استاندار سیستان‌و‌بلوچستان در تاریخ ۲4 شهریور ۹۹ و ادعای وی مبنی‌بر اقدام نیروی هوایی به بستن فرودگاه چابهار به روی پروازهای غیر‌نظامی، کارشناس امور اراضی و املاک نهاجا به این اظهارات پاسخ داد.
کارشناس امور اراضی و املاک نیروی هوایی در‌این‌باره به خبرنگار ایرنا گفت: به‌عنوان سربازان ملت در برهه‌های مختلف اعم از جنگ تحمیلی و حوادث طبیعی، عشق و علاقه خود را به مردم شریف میهنمان ثابت کرده‌ایم، نمی‌توانیم در اتخاذ تصمیم‌های خود امنیت و جان مردم عزیزمان را نادیده بگیریم. 
او افزود: عمل مسئولان استانی به تعهداتشان تنها راه‌حل مشکل ایجاد‌شده است و قطعا به محض رفع مشکلات و تأمین امنیت پروازها، کمافی‌السابق، به خدمت‌رسانی به مردم منطقه و نقش‌آفرینی در توسعه اقتصادی این خطه عزیز افتخار خواهیم کرد. کارشناس امور اراضی و املاک نیروی هوایی خاطر‌نشان کرد: ضرورت دارد مردم شریف منطقه مطلع باشند در واگذاری اراضی نیروهای مسلح، برابر مصوبات ابلاغی به ارتش می‌بایست معادل ریالی یا زمین معوض دریافت شود، لیکن نیروی هوایی در ازای واگذاری ۲۵۰ هکتار زمین از اراضی پایگاه کنارک، از سال ۹۷ تاکنون هیچ‌گونه ما‌بازایی درخواست نکرده و آن را هدیه‌ای برای رشد و توسعه اقتصادی و محرومیت‌زدایی منطقه قلمداد کرده است.

او گفت: مسئولان منطقه آزاد چابهار، ۲۵۰ هکتار از اراضی پایگاه کنارک را از سال ۹۷ با هدف تأمین زیرساخت‌های فرودگاه فعلی دریافت کرده‌اند، لیکن متعاقب آغاز فاز عملیاتی فرودگاه جدید، از انجام تعهدات خود، خودداری نموده‌اند که این اقدام منتهی به کاهش سطح ایمنی پروازها شده است.
این مقام مسئول ادامه داد: فرودگاه فعلی از زیرساخت‌های لازم برخوردار بوده و صرفا با کمتر از 10درصد از هزینه ساخت فرودگاه جدید، امکان بهره‌برداری مورد انتظار منطقه آزاد برای توسعه اقتصادی را داشته و الباقی اعتبار می‌توانست صرف رفع محرومیت از منطقه شود.
کارشناس امور اراضی و املاک نیروی هوایی تصریح کرد: مستندات موجود، صورت‌جلسه‌ها و توافق‌نامه‌ها کاملا گویای میزان نقش‌آفرینی این اقدام خوب و ارزنده برای عموم شریف منطقه بوده که اصلح است مسئولان به توافقات و ابلاغیه‌ها و مستندات مراجعه کنند.
او تأکید کرد: فرافکنی‌ها و رسانه‌ای‌کردن موضوع به‌شکل کاملا تحریف‌شده و تشویش اذهان عمومی نتیجه‌ای نداشته و مردم شریف منطقه همراهی فرزندان ملت در نیروهای هوایی در حوادث گوناگون از‌جمله سیل اخیر را فراموش نخواهند کرد. به همین دلیل به مصلحت نیست بیش از این به جزئیات موضوع پرداخته شود و از متولیان امر در منطقه آزاد و مسئولین استانی انتظار دارد واقع‌گرایانه و به دور از خرج‌کردن مطالبی که مورد سوء‌استفاده بیگانگان و دشمنان قرار می‌گیرد، اظهارنظر کنند.