جهانگیری: نباید فضای رسانه‌ای کشور علیه بخش خصوصی و فعالیت‌های اقتصادی باشد جهش تولید زیر پرچم فعالیت بخش خصوصی

اولین جلسه کارگروه رفع موانع جهش تولید پیش از ظهر روز سه شنبه به ریاست معاون اول رئیس جمهور برگزار شد.
اسحاق جهانگیری در این جلسه با قدردانی از مقام معظم رهبری به خاطر نام‌گذاری امسال تحت عنوان جهش تولید گفت: ایشان با نام‌گذاری امسال به عنوان سال جهش تولید توجه مردم و مسئولان را به موضوع مهم تولید جلب کردند و متعاقب آن نیز تاکید کردند که کارگروهی موثر و کارآمد متشکل از قوای سه گانه ذیل شورای عالی هماهنگی اقتصادی سران قوا برای رفع موانع جهش تولید تشکیل شود تا بتواند در شرایط فعلی کشور به گره‌گشایی از مسایل اصلی بخش تولید بپردازد.
به گزارش ایسنا، معاون اول رئیس جمهوری خاطر نشان کرد: وظیفه اصلی کارگروه رفع موانع جهش تولید، رفع دغدغه‌ها، مشکلات و مسائل اصلی بخش تولید است چرا که مسئله تولید امروز یکی از مهم‌ترین مسائل کشور است و اشتغال کشور نیز ارتباط مستقیمی با بخش تولید دارد.
جهانگیری با اشاره به فرآیندهای طولانی و زمان بر صدور مجوز و استعلام‌های متعدد برای راه‫اندازی کسب و کارهای جدید را از موانع اصلی رونق بخش تولید برشمرد و گفت: اگر فضای کسب و کار اصلاح و بهبود یابد و بخش خصوصی انگیزه لازم را برای فعالیت پیدا کند، گام مهمی برای جهش تولید برداشته خواهد شد.
معاون اول رئیس جمهوری با اشاره به منفی بودن رشد سرمایه گذاری ظرف ده سال اخیر، تصریح کرد: کسانی که خود را نسبت به آینده کشور دلسوز می‌دانند باید استمرار این روند را به عنوان یک هشدار جدی تلقی و برای رفع این مشکل تلاش کنند.
وی افزود: موانع پیش روی جهش تولید مشتمل بر مجموعه مسائلی است که تحریم، شیوع کرونا، مسائل مدیریتی، مشکلات فضای کسب و کار و تامین مالی بخش تولید از جمله این موارد است که باید تلاش کنیم در کارگروه رفع موانع جهش تولید با اتخاذ تصمیمات راه‌گشا، کارآمد و موثر برای رفع ریشه‌ای این مسائل و بهبود فضای کسب و کار اقدامات جدی انجام دهیم.
معاون اول رئیس جمهور با اشاره به وجود کارگروه‌ها و ستادهای مختلف در دستگاه‌های اجرایی که برای رفع موانع پیش روی تولید فعال هستند، گفت: متاسفانه این ستادها و کارگروه‌ها، نتوانسته‌اند با توجه به شرایط تحریم و فشارهای موجود، مشکلات بخش تولید را برطرف کنند که لازم است کارگروه رفع موانع جهش تولید تصمیماتی را اتخاذ کند تا این ستادها کارآمدتر و مصوبات آنها نافذتر باشد.
وی با تاکید بر اینکه در جلسات کارگروه رفع موانع جهش تولید باید به طور جدی به موضوعات و مسائل اصلی بخش تولید پرداخته شود، اظهار کرد: باید مسائل و مشکلات اصلی فراروی بخش تولید شناسایی و براساس اهمیت، اولویت بندی شوند و در جلسات این کارگروه بر اساس اولویت‫بندی صورت گرفته مورد بررسی قرار گیرند و با فوریت برای رفع مشکلات تصمیمات لازم اتخاذ شود.
جهانگیری با تاکید بر اهمیت فعالیت رشته‌های پیشران اقتصاد و تولید کشور در به حرکت درآوردن سایر فعالیت‌های تولیدی، افزود: اگر بخش‌های پیشران اقتصاد فعال شوند به سایر رشته‫های صنعتی مرتبط نیز تحرک خواهند داد.
معاون اول رئیس جمهوری بخش صادرات را یکی از مهم‌ترین بخش‌های پیشران اقتصاد توصیف کرد و گفت: اگر بخش صادرات فعال شود، علاوه بر تامین ارز مورد نیاز کشور به بسیاری از واحدهای تولیدی که با رکود مواجه هستند جان تازه‌ای می‌بخشد و بنگاه‌های اقتصادی با ظرفیت بیشتری فعال خواهند شد.
وی بخش مسکن را از دیگر بخش‌های پیشران اقتصاد کشور دانست و گفت: با فعال شدن بخش مسکن حداقل 120 رشته صنعتی وابسته به آن فعال می‌شود و می‌تواند نقش موثری در ایجاد فرصت‌های شغلی ایفا کند.
جهانگیری به موضوع خصوصی‌سازی نیز اشاره و تصریح کرد: باید ضرورت انجام خصوصی‌سازی در کشور برای همگان روشن شود زیرا هنوز عده‌ای نسبت به ضرورت آن تردید دارند. نمی‌توان به ظاهر بگوییم که به سیاست‌های کلی اصل 44 قانون اساسی را باور داریم اما با خصوصی‌سازی مخالف باشیم. اگر ایراد یا اشکالی بر فرآیندهای خصوصی‌سازی مترتب است باید این فرآیندها اصلاح شود نه اینکه اصل خصوصی‌سازی زیر سوال برود.
معاون اول رئیس جمهور با تاکید بر اینکه باید برای جهش تولید عزم و اراده کافی در مسئولان کشور ایجاد و هماهنگی‌های لازم میان دستگاه های مختلف برقرار شود، اظهار کرد: لازم است برای تحقق جهش تولید، فضای رسانه‌ای و روانی در جامعه نیز مدیریت شود و اگر می‌خواهیم نقدینگی کشور را به سمت تولید هدایت کنیم باید سیاستگذاری‌های مشخص و روشن داشته باشیم.
وی با اشاره به اقدامات دولت برای رونق بخش تولید در سال جاری تاکید کرد: پس از نام‌گذاری سال جاری به عنوان سال جهش تولید، دولت تلاش کرد با وجود همه محدودیت‌های پیش روی تولید به این شعار جامه عمل بپوشاند و کشور را وارد دوره رونق و جهش بخش تولید کند.
جهانگیری افزود: در اولین گام از کارگروه‌های مرتبط با بخش تولید خواسته شد تا فعال‌تر شوند و وزارت صنعت، معدن و تجارت نیز کارگروه‌های تسهیل و رفع موانع تولید را در استان‌های کشور فعال کرد.
معاون اول رئیس جمهوری افزود: وزارت امور اقتصادی و دارایی نیز که کارگروه بهبود فضای کسب و کار را ایجاد کرده و هیئت مقررات زدایی نیز در این دستگاه اجرایی ماموریت یافت تا نسبت به حذف مقررات زائد و دست و پا گیر پیش روی بخش تولید اقدام کند و گزارش تصمیمات را به این کارگروه ارسال کند.
در این جلسه که وزیر امور اقتصادی و دارایی، سرپرست وزارت صنعت، معدن و تجارت، رئیس سازمان برنامه و بودجه، رئیس کل بانک مرکزی، رئیس اتاق بازرگانی ایران، ‌رئیس اتاق بازرگانی تهران، ‌رئیس سازمان بازرسی کل کشور و مشاور اقتصادی رئیس قوه قضائیه به عنوان نمایندگان رئیس قوه قضائیه نیز حضور داشتند، اصلی ترین موانع پیش روی بخش تولید مورد بحث و تبادل نظر قرار گرفت.
در این نشست همچنین ضمن بررسی راهکارهای رفع موانع جهش تولید مقرر شد وزارت امور اقتصادی و دارایی موضوع فضای کسب و کار را به عنوان یکی از مهم‫تری عوامل تاثیرگذار بر بخش تولید مورد بررسی قرار دهد و موانع و مسائل اصلی مرتبط با فضای کسب و کار را احصاء و در جلسه آتی کارگروه رفع موانع جهش تولید مطرح کند تا تصمیمات لازم برای حل این مسائل اتخاذ شود.
همچنین مقرر شد موضوعات مهم مرتبط با جهش تولید نظیر رفع موانع پیش روی توسعه صادرات، تامین مواد اولیه بخش تولید به خصوص بخش صنعت و موضوع بخش های پیشران اقتصادی به عنوان اولویت های بعدی در دستور کار کارگروه رفع موانع جهش تولید در دستور کار قرار گیرد.
گفتنی است با توجه به معرفی رئیس سازمان بازرسی کل کشور و مشاور اقتصادی رئیس قوه قضائیه به عنوان نمایندگان رئیس قوه قضائیه در کارگروه رفع موانع جهش تولید که از سوی رئیس قوه قضائیه معرفی شده اند، مقرر شد نظر به مکاتبات انجام شده با رئیس مجلس شورای اسلامی برای معرفی دو نفر به عنوان نمایندگان قوه مقننه برای عضویت در کارگروه، دفتر معاون اول رئیس جمهور پیگیری‌های لازم را در این خصوص انجام دهد.
سایر اخبار این روزنامه
آیا کاغذ از لیست کالاهای اساسی خارج می‌شود؟ بیم خداحافظی با کتاب کاغذی! ژوبین صفاری سراب «بایدن» برای اقتصاد هیئت عمومی دیوان عالی کشور اعلام کرد تایید «قتل عمد» در رای محمدعلی نجفی وجود تکرار اختلاف در آمار بانک مرکزی و مرکز آمار ایران رشد اقتصادی بهار 99 منفی شد برای بهسازی سرویس‌های بهداشتی مدارس استان تهران نیاز به ۹ میلیارد تومان است کمین کرونا در کلاس‌های مدرسه «ابتکار» دلایل رشد دوباره شاخص بورس را بررسی کرد مُسکن سبز در رگ‌های بورس توافق صلح امارات و بحرین با اسرائیل در کاخ سفید همزمان با انتقاضه مردمی در فلسطین امضا شد صلح سیاه در کاخ سفید جهانگیری: نباید فضای رسانه‌ای کشور علیه بخش خصوصی و فعالیت‌های اقتصادی باشد جهش تولید زیر پرچم فعالیت بخش خصوصی بیژن زنگنه در مجلس گزارشی از عملکرد این وزارتخانه را ارائه کرد دست یاری‌خواهی وزیر نفت به سوی بهارستان سردار جلالی: در شرایط فعلی نباید دنبال مچ‌گیری و تضعیف یکدیگر باشیم