بلیط هواپیما

بایدن وعده فشار هوشمندانه داد مدعیان اصلاحات ذوق‌زده شدند!

سرویس سیاسی-ذوق زدگی طیف موسوم به اصلاح‌طلب از بایدن در حالی است که این نامزد حزب دموکرات در انتخابات ریاست‌جمهوری ماه نوامبر آمریکا طی یادداشتی در وبگاه شبکه سی‌اِن‌اِن از فشار هوشمندانه علیه ایران نوشت:
«... راه هوشمندانه‌تری برای سخت‌گرفتن به ایران وجود دارد... او (ترامپ) بارها تنش‌ها را افزایش داد و در نزدیک کردن ما به جنگی دیگر در خاورمیانه، بدون داشتن یک استراتژی واقع‌گرایانه یا راه پایان، خطر کرد.»
نویسنده تقلا دارد افتضاح مناظره ترامپ و بایدن را جمع کند و این از نشانه‌های آمریکاپرستی و وطن فروشی مدعیان اصلاحات است. در حالیکه استیو کوهن نماینده کنگره نوشت: «این مناظره، مایه شرمندگی و خجالت برای ملت آمریکا بود.»
افزون بر این، خط تبلیغی رسانه‌ای بزک دموکرات‌‎ها از سوی مدعیان اصلاحات در حالی است که شرط بایدن برای بازگشت به برجام، همان خواسته ترامپ است. دموکرات‌ها تأکید کرده‌اند که طرفدار تمدید برخی محدودیت‌ها و تحریم‌ها نظیر بند غروب آفتاب برجام و تمدید تحریم‌های تسلیحاتی ایران هستند. آنها گفته‌اند شرط بازگشت‌شان به برجام، مذاکره ایران درباره دغدغه‌های آمریکا از جمله نفوذ منطقه‌ای و توانایی نظامی است.

تحریف نظرات مرحوم ‌هاشمی رفسنجانی
روزنامه شرق در شماره روز پنج شنبه خود گفت‌وگویی را با برادر مرحوم‌هاشمی رفسنجانی انجام داده است.
شرق از محمد‌هاشمی پرسیده: «‌از تسخیر سفارت خاطره‌ای دارید؟»
و‌هاشمی در پاسخ آن سؤال مدعی شده: «خیر من در جریان نبودم. اطرافیان آقای موسوی‌خوئینی‌ها در آن ماجرا حضور داشتند. آقای‌هاشمی و آقای خامنه‌ای هم به حج رفته بودند. آقای‌هاشمی هیچ‌وقت بیان درستی از این مسئله نمی‌کرد و با اصل قضیه مخالف بود و می‌گفتند تشنج‌زدایی باید انجام شود و روابط بر این پایه باشد؛ این جمله را آقای‌هاشمی همیشه می‌گفت و استراتژی‌اش در دوران ریاست‌جمهوری نیز همین بود.»
این ادعا در حالی از سوی محمد‌هاشمی بیان می‌شود که بارها از سوی‌هاشمی سخنانی در تایید تسخیر لانه جاسوسی بیان شد. یکی از آن موارد در روزنامه‌های اطلاعات و کیهان به تاریخ 2 بهمن 1359 منتشر شده است.
در صفحه نخست این روزنامه‌ها در آن تاریخ از قول‌هاشمی رفسنجانی آمده: «راه قدس از جاسووسخانه آمریکا به روی مسلمانان گشوده می‌شود.»
سپس در متن خبر فوق سخنان مرحوم‌هاشمی رفسنجانی چنین تشریح شده: « گر فردا که انشاءالله دیر نخواهد بود عراق و صدام را شکستیم وملت عراق را آزاد کردیم و حکومت اسلامی در عراق به وجود آمد غیر از اینکه یک ملتی آزاد شده است و منطقه رو به صلاح میرود در بعد جهانی قضیه جبهه اسلامی که از رود هیرمند در شرق سیستان تا رود اردن همه یک پارچه پشت ملت فلسطین می‌ایستند و... آیا جبهه به این عمق دیگر اسرائیل را می‌گذارد که بماند؟ و اگر ما روزی از جبهه شرق با این طول و این عرض به گرده اسرائیل فشار بیاوریم سادات‌ها وصدام‌ها و شاه حسین‌ها می‌توانند چه بکنند؟ خداوند از همین مجرای باریک و از همین دروازه جاسوسخانه آمریکا راه را به سوی قدس برای ما گشوده است.»
آمریکایی‌ها منافع ملی‌­شان را قمار نمی­‌کنند؛ اصلاح‌طلبان چطور؟
روزنامه آرمان در مطلبی با عنوان «بایدن پیروز مناظره اول بود»! نوشت: «قطعا بایدن به برجام باز خواهد گشت و می‌تواند گزینه بهتری برای ایران باشد اما به نظر می‌رسد به دنبال امتیازات بیشتری از آنچه در برجام است، باشد».
این روزنامه زنجیره‌ای در ادامه نوشت: «اما نباید از دموکرات‌ها انتظار زیادی داشت به این علت که دموکرات‌ها و جمهوریخواه‌ها بر سر یک مسئله نمی‌توانند دست به قمار بزنند و آن منافع ملی و ارزش‌های حاکم بر آمریکاست. هرچند براساس اظهارنظرهای مکرر جو بایدن ممکن است در مقابل ایران سیاست ملایم‌تری به کار ببرند و دوباره به برجام برگردند ولی قطعا خصوصیات برجام گذشته را نخواهد داشت».
در شرایطی که تحلیلگران و کارشناسان و رسانه‌های آمریکایی، مناظره اخیر ترامپ و بایدن را یک رسوایی بزرگ و نمایش چهره بدون روتوش آمریکا توصیف کردند و هر دو نامزد در این مناظره به فحاشی و به کاربردن عبارات زشت و رکیک اقدام کردند، این روزنامه زنجیره‌ای با ذوق زدگی، بایدن را پیروز مناظره اول نامیده است!
روزنامه اجاره‌ای آرمان تاکید کرده است که «دموکرات‌ها و جمهوریخواه‌ها بر سر یک مسئله نمی‌توانند دست به قمار بزنند و آن منافع ملی و ارزش‌های حاکم بر آمریکاست». نکته قابل تأمل اینجاست که این روزنامه زنجیره‌ای در حالی به این مسئله اذعان کرده که در این سو فعالین مدعی اصلاحات به راحتی بر منافع ملی و مولفه‌های قدرت کشورمان چوب حراج زده و مدعی هستند که باید بر توانمندی‌های استراتژیک ایران از جمله صنعت هسته‌ای و توان موشکی و قدرت منطقه‌ای چوب حراج زد.
نکته دیگر اینکه ترامپ نیز بارها به وضوح از ایران درخواست کرد تا تن به مذاکره با او بدهد. حرف ترامپ هم همین بود که امتیازات بیشتری بدهید تا آمریکا به برجام بازگردد. اما این روزنامه اصلاح‌طلب طوری این ویژگی را برای بایدن برشمرده که گویی او تفاوت عمده‌ای با ترامپ در این زمینه دارد!
مشکلات کشور؛ حاصل ناتوانی مدیریتی
روزنامه ابتکار در سرمقاله خود با عنوان «ما و سرنوشت انتخابات آمریکا» نوشت: نکته مهم این است که درصورت رای‌آوری هر یک از این دو چهره [ترامپ و بایدن]، قرار بر برداشته شدن فوری تحریم‌ها نیست و این نگاه، تحلیلی بیش از حد ساده‌لوحانه است
در ادامه مطلب آمده است: نباید فراموش کرد که بخش مهمی از رنجی که امروز می‌کشیم، به آمریکا ارتباطی نداشته و حاصل سیاستگذاری‌های غلط و ناتوانی مدیریتی در کشورمان است؛ هرچند که ما همیشه مردمی اثرپذیر از محیط بیرونی بوده‌ایم، تا درون! به همین دلیل مسئولین، بیش از آنکه چشم انتظار نتیجه انتخابات یک کشور دیگر باشند، باید به سیاستگذاری‌های نامطلوب خود بیاندیشند که متاسفانه هیچ یک با نگاه بلندمدت ترسیم نشده‌اند و شرایط اقتصادی را از هر زمان دیگری سخت‌تر کرده‌اند. متاسفانه بخش مهم چالشی که در آن گرفتاریم، پیش از آنکه اثر تحریم‌ها باشد، بی‫اعتمادی مردم نسبت به آینده کشور است.
روزنامه اعتماد: اگر روحاني استعفا بدهد، بحق و بجاست!
روزنامه حامی دولت اعتماد روز گذشته طی گفت‌و‌گویی با یکی از نمایندگان مجلس ششم درباره موضوع استعفای رئیس‌جمهور به نقل از وی نوشت: «برگشت روحاني از شعارهاي اصلاح‌طلبانه مردم را بسيار مأيوس و رفتار او اساس انتخابات را مخدوش كرد؛ به اين معنا كه مردم را از اينكه بتوان از طريق صندوق رأي و انتخابات، كاري انجام داد، اصلاحي صورت داد و گشايشي ايجاد كرد، مأيوس كرد. اين موضوع صدمه بزرگي به روحيه مردم وارد كرد. نتيجه آن هم انتخابات مجلس در سال ۹۸ با مشاركت حداقلي بود. در مركز كشور كه مركز اصلي انتخابات و كنشگري سياسي است بين ۱۸ تا ۲۰ درصد شركت كردند. معناي اين آمار و ارقام اين است كه مردم از انتخابات نااميد شده‌اند. عامل اصلي اين نااميدي هم نوع سياست‌ورزي آقاي روحاني است. روحاني اگر نمي‌توانست شعارهايش را پياده كند و شرايط انجام آنها فراهم نبود و موانعي وجود داشت كه روحاني قادر به عبور از آنها نبود، حق اين بود كه همان ابتدا استعفا مي‌كرد. در اين شرايط هم اميد و اراده مردم حفظ مي‌شد و هم اعتبار حسن روحاني اما اينكه الان روحاني استعفا بدهد هم قابل تامل است. در واقع هر جا كه جلوي ضرر را بگيريم، منفعت است. اگر روحاني استعفا بدهد، در اعتراض به اينكه موانعي وجود داشته كه نتوانسته به شعارها عمل و مردم را اميدوار و خواست آنها را محقق كند، به ‌حق و بجاست؛»
گفتنی است نان به نرخ روز خوردن، اخلاق ناپسندی است. اما از آن زشت تر، احمق فرض کردن مخاطب است. روزنامه اعتماد در یک دوره، تیتر‌های فریبنده‌ای مانند صبح بدون تحریم را همزمان برای دولت و مردم فاکتور کرد.
پس از آن هم دنبال تَکرار در انتخابات 96 بود و از قول برادر خاتمی تیتر زد «ما تضمین وعده‌های روحانی هستیم». حتی تیتر می‌زدند که منتقدان دنبال «پروژه عبور از روحانی» هستند و ما از او دفاع می‌کنیم.»اعتماد» از قول حجاریان مدعی بود مخالفان برای روحانی خواب دیده‌اند. اما در واقع پس از دیدن افول تند محبوبیت روحانی و معترض شدن مردم، برای چندمین بار خط عوض کردند. حالا همین روزنامه پیشنهاد استعفای روحانی می‌دهد! دیروز به اعتراف خودشان عبور از روحانی، توطئه محسوب می‌شد و حالا همان نسخه، شفا و خیرخواهی جا زده می‌شود. اما چرا؟
این جریان دو دهه قبل هم وقتی دولت و مجلس مدعی اصلاحات در اثر بی‌کفایتی شدید و انحراف از خدمتگزاری، مردم را ناراضی کرد، همین طیف دم از خروج از حاکمیت زدند و مدعی شدند دولت اختیارات ندارد. بیست سال بعد، چرا مجددا در انتخابات با وعده‌های عوام فریبانه، کشور را به لبه پرتگاه بردند و چرا چهار سال بعد مجددا ادعا کردند «ما اصلاح‌طلبان تضمین وعده‌های روحانی هستیم»؟! آنها با فشار برای کناره‌گیری کسی که او را نامزد اجاره‌ای خواندند و حالا تاریخ مصرف گذشته می‌دانند، پنجمین خدعه و خیانت را مرتکب می‌شوند.
برجام و خواب­ و خیال رفع تحریم­‌ها!
روزنامه دولتی ایران در شماره روز پنج شنبه طی یادداشتی به سیاق رویه معمول در تحریف‌گری نوشت: «یکی از دستاوردهای بزرگ ملت ایران در سال‌های اخیر رای ۲۴ میلیونی در سال ۹۶ به‌اندیشه و برنامه‌ای بود که می‌توان گفت بر چند اصل مهم که در قانون اساسی هم به آنها اشاره شده، بنیان نهاده شده بود. اول مسئله آزادی بیان و امکان نقد برای همه آحاد ملت. دوم داشتن روابط مسالمت‌آمیز خارجی با تمام دنیا به جز دول متخاصم علیه ایران. سوم مسئله و ضرورت ارتقای رفاه و کیفیت اقتصادی معیشت مردم و در نهایت چهارم ایجاد امنیت در شئون مختلف زندگی جامعه. نقدهایی که امروز به آقای روحانی و دولت ایشان مطرح می‌شود اگر بدون توجه به این چارچوب و صرفا با هدف ایجاد بهانه‌هایی جهت کسب قدرت باشد، صحیح و سازنده نیست.»
ایران مدعی شد: «منتقدان امروز در حالی دولت را متهم به داشتن نگاه به بیرون می‌کنند که به نظر می‌رسد درکی از زاویه علم روابط بین‌الملل به این موضوع ندارند... معلوم نیست توجیه برخی منتقدان برای وا نهادن نگاه به روابط خارجی و محدود شدن در داخل چه مبنا و توجیهی دارد. بیشتر به نظر می‌رسد این حاصل یک برداشت سطحی و نادرست از فرآیند تقویت قدرت ملی است.»
در بخش دیگری از این مطلب ادعا شده است: «...در مقابل انتقاد اصلی باز هم به رقبای سیاسی دولت بر می‌گردد؛ این جریان نباید فراموش کند که درخت تحریم از سال‌ها قبل توسط آنها کاشته و آبیاری شد. بدین نحو تحریم در زمین سیاست و اقتصاد ایران ریشه دواند...»
در پاسخ باید پرسید که دولت تدبیر و امید که در مذاکرات برجام دستاوردهای حقیقی جوانان ایران را داد چرا در پاسخ تحریم‌های بیشتر دریافت کرد؟! به راستی این جماعت کی می‌خواهند سر خود را از زیر برف بیرون بیاورند؟!
نویسنده به نحوی نوشته که گویا روزهای نخست روی کار آمدن دولت است! این در حالی است که دولت برخلاف شعارهایش، رکورد دار شکایت از نمایندگان مجلس، رسانه‌ها و منتقدان، رکورد دار رشد منفی اقتصادی و عامل فجایع اقتصادی با اعتماد به دشمن و معطل گذاشتن ظرفیت‌های شکوفایی اقتصادی پای وعده‌های پوچ آمریکا و اروپا است.
سایر اخبار این روزنامه
طرح کمک معیشتی مجلس موافقان و مخالفان چه می‌گویند چهار دسته‌ای که یک عذرخواهی به ملت بدهکارند (یادداشت روز) اخبار ویژه آلودگی ترامپ به کرونا بورس آمریکا فروریخت ۳۰ استان در وضعیت قرمز و هشدار کرونایی تشییع پیکرهای مطهر 3 شهید پاسدار در زاهدان قدرت عملیاتی که حزب‌الله دارد بسیاری از کشورهای عضو ناتو ندارند جوانان یزدی: مهمان‌نواز هستیم جاسوس‌نواز نه آغاز بهره‌برداری از ۴ پروژه مهم معاونت علمی‌ و فناوری و وزارت جهادکشاورزی در برخورد با روابط ناسالم اداری در دستگاه قضا به نصیحت و توصیه اکتفا نمی‌کنیم سازوکار مکانیسم ماشه علیه ایران فعال نشده است درباره پرونده هسته‌ای ایران از سوی کشورهای بزرگ هر دقیقه تحت فشار هستم گام آخر نماینده ایران برای رسیدن به فینال آسیا سرخپوشان به جمع بزرگان فوتبال جهان ملحق می‌شوند؟ بایدن وعده فشار هوشمندانه داد مدعیان اصلاحات ذوق‌زده شدند! طرح کمک معیشتی مجلس موافقان و مخالفان چه می‌گویند طرح کمک معیشتی مجلس موافقان و مخالفان چه می‌گویند
بلیط هواپیما