بلیط هواپیما

‌قصه جنگ را بگوییم اما نگوییم فرمانده هاشمی بود؟

سید حسن خمینی : ‌قصه جنگ را بگوییم اما نگوییم فرمانده هاشمی بود؟ علی شاملو: مراسم بزرگداشت چهلمین سالگرد دفاع مقدس با عنوان «دفاع مردمی»، چهارشنبه‌شب توسط حزب مجمع ایثارگران در حسینیه جماران برگزار شد. در این مراسم حجت‌الاسلام حسن خمینی، جمعی از فرماندهان و رزمندگان سابق جنگ و چهره‌هایی مانند محسن هاشمی، رئیس شورای شهر تهران، ابراهیم اصغرزاده، فیض‌الله عرب‌سرخی، فیاض زاهد، مهدی کیانی فرمانده لشکر انصارالحسین(ع) خوزستان، مصطفی مولوی قائم‌مقام شهید مهدی باکری در لشکر عاشورا، رحیم قریشی، از آزادگان دوران جنگ، حجت‌الاسلام محمود دعایی، جلالی‌زاده، نماینده اهل سنت سنندج در مجلس ششم و کمال رجایی، فرزند رئیس‌جمهور شهید محمدعلی رجایی، حضور داشتند.
حجت‌الاسلام حسن خمینی در این مراسم گفت: «مردم خوزستان بهتر لمس کرده‌اند که جنگ اتفاق نامبارکی است؛ اگرچه دفاع مقدس زیباست، همه اتفاقات دنیا دست ما نیست بلکه این ما هستیم که باید در دل مرداب هم مثل گل نیلوفر بروییم و از بدی‌ها هم زیبایی درآوریم؛ در مرداب غرق‌شدن افتخار نیست. فرقی ندارد فریاد بکشید و غرق شوید یا بدون توجه غرق شوید. در مرداب و گندزار هم باید رویید، جوشید و جوانه زد».‌یادگار امام عنوان کرد: «جنگ تحمیلی و دفاع مقدس هر دو یک اتفاق هستند؛ اگر به بُعد تجاوزکارانه آن نسبت به کشور بنگرید، نام آن جنگ تحمیلی است اما اگر به گل‌هایی که در آن مرداب جنگ رویید توجه کنید، نام آن دفاع مقدس است. بزرگ‌ترین گلی که در این مرداب رویید، «انسجام ملی»، «همدلی» و «یکی‌شدن» بود».
او گفت: «مهندس موسوی نقل می‌کردند که در آن دوران یک بار سوار بر هلی‌کوپتر بر فراز استان چهارمحال‌و‌بختیاری می‌رفتیم که یک‌سری سیاه‌چادر دیدیم و به‌خاطر آنها فرود آمدیم. ایشان می‌گفت بعد از خوردن چای من به آنها گفتم از ما چه می‌خواهید؟ رئیس آن طایفه گفت در این شرایط ما چیزی نباید بخواهیم؛ ما (شرایط را) می‌فهمیم. مهندس موسوی سپس گفت وقتی من در هلی‌کوپتر نشستم که بلند شود، دیدم بقچه‌ای را رئیس این قوم داخل دامن گذاشت و در هلی‌کوپتر را بست؛ باز کردم و دیدم هرچه طلا داشته‌اند، به من داده است؛ یعنی نه‌تنها چیزی از من نخواستند بلکه چیزی هم دادند». 
‌یادگار امام، ایجاد حس متعالی را در تک‌تک افراد، گل دیگر مرداب جنگ دانست و عنوان کرد: «در روح جامعه ایران، در هیچ مقطعی مثل دفاع مقدس، فردگرایی به پایین‌ترین حد خودش نرسید. فرار مغزها به‌خاطر این است که آدمی می‌گوید گلیم خودم را از آب بیرون بکشم؛ اما نمی‌پرسد مردم چه می‌شوند؟ فرق پیامبران و نخبگان در این است که پیامبران جامعه را بالا می‌کشند و نخبگان پا روی دوش جامعه می‌گذارند و بالا می‌روند. در دوره دفاع مقدس حجاب فردی از بین رفته بود. «منیت» گم شده بود. کسی به‌دنبال آن نبود که از جنگ برای خود نمدی بدوزد». ‌او درباره تحریف دفاع مقدس، عنوان کرد: «به نظر من این تحریف نیست، مضحکه است که قصه جنگ را بگوییم و نگوییم فرمانده جنگ آقای هاشمی بود و نگوییم نخست‌وزیرش چه کسی بوده است، بنیاد شهیدش را چه کسی اداره کرده و تنها به گروهی خاص بسنده کنیم. در جنگ همه بودند و همین رمز توفیق بود».

او ادامه داد: «هیچ لزومی ندارد اگر الان من با شما بد هستم گذشته هم بد بوده باشیم. ممکن است با کسی رفیق بوده‌ایم اما بعدا روابطمان را به هم زده‌ایم. این منافات ندارد با اینکه وقتی می‌خواهیم قصه‌اش را نقل کنیم، درست نقل کنیم. یکی گفته بود ضد انقلاب خوب ضد انقلاب مرده است، ظاهرا در دید برخی انقلابی خوب هم انقلابی مرده است! می‌توانید بگویید فلان شخص از دید شما پریروز خوب بود و امروز بد است؛ از دید من هم زید پریروز خوب بود و امروز بد است. اما هیچ منافات ندارد با اینکه روزی با هم بوده‌ایم. اساسا اگر در جنگ همه با هم نبودند، دستی هم نبود که نگذارد به اندازه کف دست از این کشور جدا شود». 
‌حسن خمینی تأکید کرد: «هیچ راهی برای عبور از هیچ بحرانی جز با همراهی مردم میسر نیست و اگر همه با هم باشند هیچ بحرانی توان شکستن کمر یک ملت را ندارد. با‌هم‌بودن به این معنی است که همه احساس کنند مالک کشور و انقلاب هستند. اگر این اندیشه را نپسندیدند می‌توانند آن را عوض کنند. عبور از هر مسیر سختی با همراهی مردم ممکن است».
جنگ بدون مردم هویت ندارد
همچنین در این مراسم، سردار مهدی کیایی، از فرماندهان جنگ، در سخنانی گفت: «دفاع مقدس ما بدون مردم هویتی ندارد؛ دفاع مقدس را نباید فقط به نیروهای مسلح اختصاص داد. تغییر صحنه نبرد با حضور مردم اتفاق افتاد و با حضور مردم عراقی‌ها متوقف شدند. نگذاریم نقش مردم در دفاع مقدس کم‌رنگ دیده شود». او افزود: «در جنگ همه حقایق به امام گفته نشده بود، وقتی همه حقایق به امام گفته شد، او تصمیم گرفت و روش دیگری اتخاذ کرد».
اصغرزاده: مرام امام پذیرش حقوق شهروندان بود
ابراهیم اصغرزاده، فعال سیاسی اصلاح‌طلب نیز در سخنانی گفت: «انقلاب اسلامی، توده‌های مردم را وارد صحنه کرد و آن کار توسط امام خمینی انجام شد و مردم به او اعتماد کردند. این انقلاب محصول مشترک رهبری حضرت امام و توده‌هایی بود که نسبت به استبداد واکنش نشان می‌دادند. اسلام امام، رهایی‌بخش و ضداستبدادی بود و جمهوریت نظام در زمان ایشان خیلی جدی گرفته می‌شد، اما نیرویی می‌خواهد بگوید جمهوریت شوخی است».
او همچنین عنوان کرد: «از فوت آقای هاشمی این‌قدر شوکه نشدم که از رد صلاحیت ایشان شوکه شدم. مردم در دوم خرداد و تشییع‌جنازه آقای هاشمی و انتخابات‌های ۱۳۹٢ و ۱۳۹۶ نشان دادند که خواسته دیگری دارند. ذات انقلاب انسان‌گراست و به حقوق انسان‌ها به‌صورت برابر و مساوی می‌نگرد و اگر این برابری را از انسان‌ها بگیریم، سیاست تعطیل است. مرام امام خمینی، پذیرش حقوق شهروندان و تکثر بود».
زاهد: وجهه انسانی انقلاب را برجسته کنیم
فیاض زاهد، استاد دانشگاه و فعال سیاسی اصلاح‌طلب، در این مراسم گفت: «انقلاب روسیه ماندگار نشد اما انقلاب فرانسه ماندگار شد. انقلاب‌ها عالمگیر هستند و آنچه هر انقلابی را ماندگار می‌کند، وجهه انسانی آن است. اگر قرار است انقلاب ما ماندگار شود، باید وجهه انسانی آن را برجسته کنیم».
به امام دروغ می‌گفتند
سردار نجف‌آبادی، مسئول حفاظت غرب سپاه در دوران جنگ نیز عنوان کرد: «اخبار جنگ را به امام دروغ می‌گفتند. اجازه نمی‌دادند آنهایی که باید پیش امام می‌رفتند، نزد ایشان بروند، اما آنهایی که نباید می‌رفتند، نزد ایشان راه پیدا می‌کردند». سمیع خانی، مسئول پرسنلی دوران جنگ تحمیلی نیز در سخنان کوتاهی گفت: «روزی فردی در حضور رئیس‌جمهور گزارش داد که سه‌میلیون بسیجی را آموزش داده‌ایم، در‌حالی‌که ١١۰ هزار نیرو را در قالب پنج‌هزار گروه آموزش داده بودیم».
بلیط هواپیما