آماده باش جنگ داخلی در امریکا

سرویس بین الملل جوان آنلاین: نظرسنجی‌ها در پی مناظره معاونان دو نامزد رقیب در انتخابات ریاست جمهوری امریکا، از پیشتازی نامزد دموکرات حکایت دارد. در چنین شرایطی، دونالد ترامپ بار دیگر از تقلب در انتخابات پیش رو سخن گفته و از سوی دیگر پلیس فدرال امریکا نیز از خنثی شدن طرح شبه‌نظامیان حامی رئیس‌جمهور برای ربودن فرماندار منتقد سیاست‌های ترامپ خبر داده است. فضا آنقدر متشنج است که حتی همسایه شمالی یعنی کانادا هم از احتمال نبود شفافیت در انتخابات آتی امریکا و آماده بودن این کشور برای آشفتگی‌ها در امریکا سخن گفته است. بماند که در خود امریکا گارد ملی دست‌کم در دو ایالت فرمان آماده باش دریافت کرده است.

با نزدیک شدن به موعد برگزاری انتخابات ۲۰۲۰، تلاش‌های دو طرف برای پیروزی ابعاد جدیدی به خود گرفته است. در یکی از جنجالی‌ترین وقایع اخیر، روز پنج شنبه پلیس فدرال امریکا (اف. بی. آی) از خنثی کردن طرحی برای ربایش گرچن ویتمر، فرماندار دموکرات میشیگان که از منتقدان سرسخت ترامپ محسوب می‌شود و پیگیر اقدامات سختگیرانه در مهار کروناست، خبر داده است. به این ترتیب علاوه بر سخنان تنش‌آفرین ترامپ که پیش‌تر گفته بود در صورتی که در انتخابات پیروز نشود، تقلب شده است و در گفت‌وگوی اخیر با شبکه تلویزیونی فاکس‌نیوز نیز از انتخابات پیش رو به عنوان یکی از انتخاباتی که بیشترین تقلب در آن رخ خواهد داد، یاد کرد، حالا حامیان وی نیز نشان دادند که در صورت شکست نامزد مورد نظر خود از هیچ اقدامی فروگذار نخواهند کرد.
راستگرایان علیه فرماندار دموکرات

بنابر آنچه پلیس اعلام کرده است، ۱۳ نفر در ارتباط با پرونده آدم‌ربایی بازداشت شده‌اند. این افراد به برقراری ارتباط با گروهی شبه‌نظامی با گرایش‌های راستگرایانه افراطی متهم شده‌اند و هدف آن‌ها که ویتمر را به خودرأیی و اعمال بیش از حد قدرت متهم می‌کردند، ربودن وی از محل اقامتگاه زمان تعطیلاتش، برکناری او و به راه انداختن جنگ داخلی بوده است. به نظر می‌رسد که برنامه راستگرایان افراطی بازداشت شده، به پیش از همه‌گیری کرونا باز می‌گردد. عملیات تحقیق درباره این آدم‌ربایی در ماه‌های اگوست و سپتامبر انجام شده و چهار نفر برنامه‌ریزی کرده بودند روز چهار شنبه طی دیداری درباره مواد منفجره پول پرداخته و تجهیزات تاکتیکی تبادل کنند.
دانا نسل، دادستان میشیگان گفته است که افراد بازداشت شده برای آغاز جنگ داخلی در ایالات متحده برنامه داشتند. شش نفر از متهمان تصمیم داشتند گرچن ویتمر را پیش از برگزاری انتخابات سوم نوامبر (۱۳ آبان) ربوده و او را به اتهام خیانت محاکمه کنند. این افراد بنابر اعلام دادگاهی در غرب میشیگان، بسیار خطرناک معرفی شده‌اند. در پرونده آن‌ها آمده است که دو بار منزل شخصی ویتمر را که در تعطیلات به آنجا می‌رفته است، تحت نظارت داشتند و در مورد آدم‌ربایی به مکانی امن در ویسکانسین بحث کردند.
یکی از عوامل اف. بی.‌ای در این مورد گفت: «چندین عضو این گروه درباره کشتن افراد ستمگر یا ربودن فرماندار صحبت کردند. این گروه به این نتیجه رسیدند که باید تعداد خود را افزایش دهند و یکدیگر را به گفتگو با همسایگان و پخش پیام خود تشویق کردند.» هفت نفر دیگر نیز عضو گروه فشار ولورین واچمن هستند که اتهام برنامه‌ریزی برای حمله به ساختمان دولتی فدرال و ربودن مسئولان دولت محلی از جمله فرماندار متوجه آنان است. شش نفری که در دادگاه فدرال متهم شده‌اند، ممکن است در صورت محکومیت به حبس ابد محکوم شوند. اتهامات تروریسم ایالتی علیه هفت نفر دیگر نیز می‌تواند مجازات ۲۰ سال حبس برای آن‌ها به همراه داشته باشد.
ترامپ به نژادپرستان مشروعیت داد
در پی انتشار این خبر، گرچن ویتمر با اعلام اینکه دونالد ترامپ با خودداری از محکوم کردن راستگرایان افراطی در جریان مناظره انتخاباتی با بایدن، طرفدار برتری نژاد سفید است، رئیس‌جمهور ایالات متحده را به مشروعیت بخشیدن به اعمال تروریستی داخلی متهم کرد و گفت: «گروه‌هایی که اقدام به نفرت پراکنی می‌کنند، صحبت‌های رئیس‌جمهور را نه به عنوان یک سرزنش بلکه به عنوان یک فراخوان بسیج و فراخوان عمل شنیدند.» ترامپ همچون دیگر مواردی که برای موضع‌گیری به شبکه اجتماعی توئیتر روی می‌آورد، با انتشار یک رشته پیام در این شبکه اجتماعی در انتقاد از فرماندار میشیگان نوشت: «وزارت دادگستری و نیرو‌های فدرال امروز اعلام کردند که توطئه خطرناکی علیه فرماندار میشیگان را خنثی کردند. او به جای اینکه تشکر کند، مرا به نژادپرستی متهم کرده. من هیچ خشونت افراطی را تحمل نمی‌کنم. مدافع همه امریکایی‌ها هستم، حتی آن‌هایی که با من مخالفند یا به من حمله می‌کنند.»
رئیس‌جمهور امریکا در حالی از دفاع از همه امریکایی‌ها سخن می‌گوید که وی آوریل گذشته و در پی اتخاذ موازین سختگیرانه برای رویارویی با شیوع ویروس کرونا در ایالت میشیگان با انتقاد از این وضعیت، از مردم این ایالت خواسته بود خود را آزاد کنند.»
هریس و بایدن جلوتر از پنس و ترامپ
در پی مناظره میان مایک پنس و کامالا هریس معاونان ترامپ و جو بایدن رقیب دموکرات وی، نظرسنجی شبکه خبری سی. ان. ان حاکی از آن است که از هر ۱۰ امریکایی تقریباً شش نفر معادل ۵۹ درصد معتقدند که هریس پیروز این مناظره بود. در مقابل فقط ۳۸ درصد عملکرد پنس را بهتر می‌دانند. در مصاحبه‌ای که قبل از مناظره انجام شد، ۶۱ درصد از رأی‌دهندگانی که نظرسنجی نیز از همان‌ها انجام شد، گفته بودند که انتظار دارند هریس پیروز این مناظره باشد، در حالی که این رقم برای پنس تنها ۳۶ درصد بود.
پس از مناظره اخیر میزان محبوبیت هریس در میان مردم امریکا نیز افزایش یافت به طوری که در مصاحبه قبل از مناظره، ۵۶ درصد گفتند که نظری مثبت به وی دارند که این میزان پس از مناظره به ۶۳ درصد رسید. اما برای پنس این رقم تغییری نکرد و نظر مساعد مردم امریکا نسبت به وی، قبل و بعد از مناظره ۴۱ درصد بود.
مؤسسه افکارسنجی مورنینگ کانسالت نیز در روز‌های ۵ تا ۷ اکتبر از میان بیش از ۱۷ هزار رأی‌دهنده احتمالی در سراسر امریکا نظرسنجی کرد. نتایج این پژوهش نشان می‌دهد که ۵۲ درصد پاسخ دهندگان از نامزد دموکرات‌ها و ۴۳ درصد آنان از نامزد جمهوریخواهان حمایت می‌کنند.
نتایج نظرسنجی خبرگزاری رویترز و مؤسسه ایپسوس که سه شنبه تا پنج شنبه و پس از ابتلای ترامپ به کرونا انجام شد، نشان داد که ۳۷ درصد از بزرگسالان امریکایی موافق نحوه مدیریت رئیس‌جمهور در همه‌گیری کرونا بودند و این در حالی است که ۵۹ درصد مخالف آن هستند.
شبکه اجتماعی فیس‌بوک، تحقیقات در مورد نقش کاربر‌ها در نتایج نظرسنجی یکی از گروه‌های وابسته به حزب دموکرات از میان ۸۶۳ رأی‌دهنده احتمالی در سراسر امریکا نشان می‌دهد که بایدن با فاصله‌ای ۱۵ درصدی توانسته حمایت ۵۶ درصد پاسخ‌دهندگان را کسب کند. این نظرسنجی که ۶ اکتبر و پیش از برگزاری مناظره پنس و هریس انجام شد نشان می‌دهد که ۴۱ درصد شرکت‌کنندگان در این نظرسنجی از ترامپ حمایت می‌کنند. در اروپا نیز طبق نتایج نظرسنجی مؤسسه یوگاو، ۸۰ درصد از شرکت‌کنندگان در دانمارک، ۷۱درصد در آلمان، ۶۴ درصد در فرانسه، ۶۱ در انگلیس و ۵۸ درصد در ایتالیا خواهان پیروزی بایدن و تنها ۲۰ درصد خواهان حضور مجدد ترامپ در کاخ سفید هستند.

آمادگی کانادا و گارد ملی برای مقابله با شورش
«جاستین ترودو»، نخست‌وزیر کانادا روز پنج شنبه گفت کشورش آمادگی پذیرش آشفتگی احتمالی در امریکا در صورت برگزاری یک انتخابات بحث‌بر‌انگیز در این کشور را دارد.
وبگاه «هیل» به نقل از شبکه خبری بلومبرگ نوشته، ترودو در شهر اتاوا به خبرنگاران گفت: «ما مطمئناً امیدواریم که مانند بسیاری دیگر در سراسر جهان یک انتقال قدرت بى‌دردسر یا نتیجه‌ای مشخص در انتخابات [امریکا]وجود داشته باشد.» وی افزود: «اگر [نتیجه انتخابات]شفافیت کمی داشته باشد، ممکن است برخی آشفتگی‌ها به وجود آید و ما باید آمادگی پذیرش هرگونه نتیجه‌ای را داشته باشیم.» ترودو همچنین گفت: «به نظر من، این [نتیجه انتخابات شفاف]چیزی است که کانادایی‌ها از دولت‌های خود انتظار دارند و ما مطمئناً در مورد آن تأمل می‌کنیم.»
وی افزود: «آنچه در امریکا بعد از انتخابات اتفاق می‌افتد بر کانادا نیز تأثیر می‌گذارد، اما وظیفه ما این است که برای هر نتیجه‌ای آماده باشیم.»
سخنان ترودو در حالی مطرح می‌شود که پایگاه «هیل» نوشته است مقام‌های پنتاگون (وزارت دفاع امریکا) روز چهار شنبه تأیید کردند که گارد ملی واحد‌های پلیس نظامی خود را حداقل در دو ایالت امریکا برای پاسخ دادن به هرگونه آشوب مدنی احتمالی در وضعیت هشدار قرار داده است.
یک سخنگوی گارد ملی گفت که «این واحد‌های نظامی اگر فرماندار هر ایالت دیگری درخواست بدهند، ظرف ۲۴ ساعت آماده استقرار در آن ایالت خواهند شد. نیرو‌های [گارد ملی]در آلاباما در قسمت شرقی این ایالت و در آریزونا در قسمت غرب ایالت مستقر خواهند شد.»
اولین بار، خبرگزاری آسوشیتدپرس خبر استقرار و آماده‌باش نیرو‌های گارد ملی امریکا در این دو ایالت را منتشر کرده بود. با این حال، یک مقام ارتش امریکا که نخواست نامش فاش شود، از پاسخ به این سؤال که واحد‌های گارد ملی در واکنش به «خشونت احتمالی و آشوب‌های داخلی بعد از انتخابات ریاست جمهوری» مستقر می‌شوند یا نه، اجتناب کرد. این مقام ناشناس نظامی امریکا مدعی شد که آماده‌باش گارد ملی «یک اقدام و رویه معمول» و در پاسخ به درخواست فرمانداران بوده است. وی افزود: «حمایت گارد ملی از انتخابات، مفهومی جدید نیست و اگر فرمانداران خواستار کمک شوند، آن‌ها خواهند توانست با گارد ملی تماس بگیرند.»