رهبر کره شمالی در مراسم هفتاد و پنجمین سالگرد تاسیس حزب حاکم این کشور چه سیگنال‌هایی به آمریکا داد؟ عذرخواهی دیکتاتور!


رهبر کره‌شمالی در جریان رژه نظامی اخیر که با نمایش موشک‌های بالستیک دوربرد این کشور برای اولین بار پس از دو سال همراه شد، در سخنانی احساسی عذرخواهی کرد که نتوانسته زندگی شهروندان کره‌شمالی را ارتقا دهد.
به گزارش ایسنا، به نقل از خبرگزاری رویترز، کیم جونگ اون،‌ رهبر کره‌شمالی شنبه در مراسمی به مناسبت هفتاد و پنجمین سالروز تاسیس حزب حاکم کارگران کشورش حاضر شد.
در جریان رژه نظامی شنبه موشک‌های بالستیک کره‌شمالی برای اولین بار از زمانی که کیم دیدار با رهبران بین‌المللی از جمله دونالد ترامپ در سال ۲۰۱۸ را آغاز کرد، به نمایش درآمد.
رهبر کره‌شمالی گفت: ما به ساخت توان دفاعی ملی و بازدارندگی جنگی دفاع از خود ادامه خواهیم داد.

او همچنین وعده داد تا از توان نظامی کشورش برای حملات پیش‌دستانه استفاده نکند. او هیچ اشاره مستقیمی به ایالات متحده یا مذاکرات خلع سلاح هسته‌ای که اکنون به بن‌بست رسیده است، نداشت.
کیم جونگ اون تحریم‌های بین‌المللی، طوفان‌ها و شیوع کرونا را عاملی دانست که اجازه نداد وعده‌های پیشرفت اقتصادی محقق شود. او گفت: شرمنده‌ام که هرگز نتوانسته‌ام به درستی اعتماد عظیم شما را تلافی کنم. تلاش و از خود گذشتگی من برای بیرون آوردن مردم از وضعیت معیشت دشوار کافی نبود.
رهبر کره‌شمالی در ادامه از تلاش‌های ارتش کشورش بابت سخت‌کوشی در واکنش به طوفان‌های تابستانی ویرانگر و جلوگیری از شیوع ویروس کرونا قدردانی کرد. او همچنین به اینکه حتی یک شهروند کره‌شمالی هم تست مثبت نداشته است، بالید؛ تاکیدی که پیش‫تر کره‌جنوبی و ایالات متحده زیر سوال بردند. رسانه دولتی کره‌شمالی هم گزارش داد، این محدودیت‌ها موجب تاخیر در اجرای پروژه‌های اقتصادی و ساخت‌وسازهای کلیدی شده است.
رهبر کره شمالی برای مردم جهان آرزوی سلامتی کرد
کیم جونگ اون، رهبر کره شمالی روز شنبه در جریان مراسم رژه نظامی با اشاره به شیوع ویروس کرونا برای مردم جهان آرزوی سلامتی کرد.
وی همچنین تاکید کرد که حتی یک مورد ابتلا به بیماری کووید ۱۹ در کره شمالی گزارش نشده است. کره شمالی از ماه ژانویه کلیه مرزهای خود را برای جلوگیری از ورود ویروس کرونا بسته است.
یک ماه پیش سربازان مرزی کره شمالی یک شهروند همسایه جنوبی را در آب‌های کره شمالی به قتل رساندند. از قرار معلوم نیروهای کره شمالی برای جلوگیری از ورود احتمالی ویروس کرونا به سوی این شهروند کره جنوبی آتش گشودند. کیم جونگ اون در اقدامی بی‌سابقه از سئول بابت این قتل عذرخواهی کرد.
کیم جونگ اون در بخش دیگری از سخنانش بار دیگر گفت که کره شمالی به تقویت ارتش ادامه خواهد داد.
این رژه در هفتاد و پنجمین سالگرد تاسیس حزب کارگران کره برگزار شد.
برخلاف سال‌های گذشته، امسال به دلیل شیوع ویروس کرونا پیونگ‌یانگ هیچ رسانه‌ای را برای پوشش خبری این رژه سالانه دعوت نکرد. تلویزیون دولتی کره شمالی نیز تا ساعت‌ها هیچ گزارش و تصویری از این برنامه پخش نکرد.
قرار بود در جریان رژه امسال، کره شمالی آخرین دستاوردهای نظامی خود در عرصه دفاعی را به نمایش بگذارد.
بر اساس تصاویر تلویزیون دولتی کره شمالی، هزاران نظامی روز شنبه در میدان کیم ایل سونگ، بنیان‌گذار حزب کارگران کره و نخستین رهبر این کشور در برابر کیم جونگ اون، رهبر کنونی رژه رفتند.
چند ساعت پیش از انتشار تصاویر از تلویزیون کره شمالی، ستاد مشترک ارتش کره جنوبی با صدور بیانیه‌ای از برگزاری «رژه‫ای عظیم» با حضور شمار گسترده‌ای از سربازان و تجهیزات نظامی در میدان کیم ایل سونگ پیونگ‌یانگ خبر داده بود. بر اساس همین بیانیه، دستگاه‌های اطلاعاتی کره‌ جنوبی و ایالات‌متحده این برنامه را به دقت زیر نظر داشته‌اند.
کره‌جنوبی پایبندی پیونگ‌یانگ به توافق‌های صلح را خواستار شد
کره جنوبی روز یکشنبه در بیانیه‌ای یک روز بعد از رونمایی کره شمالی از تسلیحات استراتژیک و تاکتیکی جدید در یک رژه نظامی از این کشور خواست به توافقاتی که درگیری‌های مسلحانه بین این دو کشور همسایه را ممنوع می‌سازند، پایبند باشد.
به گزارش ایسنا، به نقل از خبرگزاری رویترز، کاخ ریاست کره جنوبی اعلام کرد: نشستی اضطراری در محل شورای امنیت ملی این کشور با هدف بحث درخصوص تسلیحات و کره شمالی و سخنرانی اخیر کیم جونگ اون، رهبر این کشور برگزار کرده است.
این نهاد در بیانیه‌ای تصریح کرد: ما بر توافقات مختلف حاصل شده میان کره شمالی و کره جنوبی با هدف جلوگیری از درگیری‌های مسلحانه و جنگ تاکید کردیم.
گرچه کیم جونگ اون در سخنرانی خود بر تداوم تقویت قدرت ارتش کشورش تاکید کرد اما اظهار امیدواری کرد که این دو کشور همسایه بعد از پایان همه‌گیری کروناویروس دوباره دست به دست یکدیگر دهند.
چندی پیش سئول خواستار تحقیقات مشترک با پیونگ‌یانگ درباره حادثه کشته شدن یک مقام شیلات کره جنوبی از سوی سربازان کره شمالی بعد از گم شدنش در دریا شد. کاخ ریاست جمهوری کره جنوبی مجددا از کره شمالی خواست تا به این درخواستش برای تحقیقات مشترک پاسخ دهد.
وزارت اتحاد مجدد کره در دولت کره جنوبی در بیانیه جداگانه‌ای اعلام کرد: سخنرانی اخیر کیم منجر به صلح و روابط بهتر خواهد شد و برای از سرگیری گفت‌وگو در خصوص مسائلی همچون حادثه تیراندازی سربازان کره شمالی به مقام مذکور، همکاری در زمینه پاسخ به ویروس و کمک‌های انسان دوستانه اظهار امیدواری کرد.
وزارت دفاع کره جنوبی هم نسبت به تسلیحاتی که به تازگی از سوی کره شمالی رونمایی شده اظهار نگرانی کرد اما گفت با آمریکا به تحلیل دقیق می‌پردازد.
تحلیلگران: موشک جدید کره شمالی پیامی برای رئیس جمهوری بعدی آمریکاست
به گفته تحلیلگران، موشک عظیم‌الجثه جدیدی که کره شمالی در یک رژه نظامی به نمایش گذاشت، تهدید صریحی برای دفاع ایالات متحده و یک چالش قطعی برای رئیس جمهوری فعلی و رئیس جمهوری آتی آمریکا است. آن‌ها همچنین هشدار دادند که پیونگ‌یانگ می‌تواند این سلاح را سال آینده آزمایش کند.
به گزارش ایسنا به نقل از آسوشیتدپرس، کیم جونگ اون، رهبر کره شمالی سحرگاه شنبه در اوج یک رژه بی‌سابقه در پیونگ‌یانگ، نظاره‌گر نمایش موشک بالستیک قاره‌پیما دور میدان کیم ایل سونگ- نام‌گذاری شده به نام پدربزرگ کیم - بود.
در بین تحلیلگران به سرعت این اجماع حاصل شد که این موشک، بزرگ‌ترین موشک‌ محرک با سوخت مایع در جهان است و به احتمال زیاد، برای حمل چندین کلاهک جنگی در سیستم هدف‌گیری پرشمار مستقل (MIRV)، طراحی شده است.
جفری لوییس از موسسه مطالعات بین‌المللی میدلبری گفت که این موشک، به طور واضح غلبه بر سیستم دفاع موشکی آمریکا در آلاسکا را هدف گرفته است.
وی در توئیتر افزود: افزودن کلاهک جنگی برای کره شمالی، بسیار ارزان‌تر از افزودن رهگیر برای آمریکا بود.
وی توضیح داد که اگر موشک بالستیک قاره‌پیما چهار یا پنج کلاهک حمل کند، آمریکا نیازمند آن است که حدود ۱ میلیارد دلار برای ۱۲ الی ۱۶ رهگیر به ازای هر موشک، هزینه کند. با این هزینه، کاملاً مطمئن هستم که کره شمالی می‌تواند کلاهک‌ها را زودتر از اینکه ما رهگیر اضافه کنیم، بیافزاید.
طول این موشک ۲۴ متر و قطر آن ۲.۵ متر تخمین زده شد که به گفته مارکوس شیلر، کارشناس، به اندازه‌ای بزرگ است که بتواند ۱۰۰ تن سوخت را حمل کند که بارگیری آن ساعت‌ها به طول می‌انجامد.
وی افزود: این موشک به قدری بزرگ و سنگین بود که عملاً قابل استفاده نبود، شما نمی‌توانید این وسیله را با سوخت پر حرکت دهید و نمی‌توانید سوخت آن را در محل پرتاب بارگیری کنید.
وی اظهار کرد: این شی‌ء مطلقاً بی‌معنی است، مگر اینکه برای بازی‌های برابری تهدید استفاده شود، مانند ارسال این پیغام که ما موشک بالستیک قاره‌پیما داریم که سیستم هدف‌گیری پرشمار مستقل دارد، بترسید!
نظران کره شمالی مرتباً هشدار می‌دهند که دستگاه‌هایی که پیونگ‌یانگ در رژه‌های خود به نمایش می‌گذارد، ممکن است ماکت یا مدل باشد و تا زمانی که به آزمایش گذاشته نشوند، مدرکی دال بر کار کردن آن‌ها وجود ندارد.
اما این موشک بر روی یک حامل - بالا برنده - پرتاب‌کننده بزرگ قبلاً دیده نشده ۲۲ چرخه حمل می‌شد، که بسیار بزرگ‌تر از حامل ۱۶ چرخه ساخت چین بود که تاکنون کره شمالی از آن استفاده می‌کرد.
ملیسا هنهام، از شبکه باز هسته‌ای گفت: وسیله حامل موشک، ممکن است روایت ترسناک‌تری از خود موشک باشد؛ اگر کره شمالی شاسی‌های بومی خود را تولید کند، محدودیت در تعداد موشک‌های بالستیک قاره‌پیمایی که می‌توانند تولید کنند، کمتر است.
اندکی قبل از مراسم تحلیف ریاست جمهوری در سال ۲۰۱۷، دونالد ترامپ توییت کرد که ساخت سلاحی توسط کره شمالی که قادر به دستیابی به آمریکا باشد، اتفاق نخواهد افتاد!
دونالد ترامپ نخستین سال ریاست جمهوری خود را در جنگ کلامی تنش‌آمیز با کیم گذراند، تا اینکه یک صمیمیت دیپلماتیک غیرعادی بین آن دو برقرار شد.
اما مذاکرات هسته‌ای بین واشنگتن و پیونگ‌یانگ از زمان فروپاشی اجلاس هانوی آن‌ها در اوایل سال گذشته، بر سر برداشتن تحریم‌ها و آنچه در مقابل کره شمالی قادر به تسلیم باشد، به بن‌بست رسیده است.
به گفته تحلیلگران، موشک بالستیک قاره‌پیما، مدرکی دال بر آن بود که کره شمالی به توسعه زرادخانه خود در طول فرآیند دیپلماتیک ادامه داده و به درخواست از پیونگ‌یانگ برای بازگشت به میز مذاکره، وزن بیشتری داده است.
سوزان دی‌ماجیو از اوقاف کارنگی گفت: این نمایش برای دولت بعدی آمریکا بود؛ هر آن کسی که پس از انتخابات ریاست جمهوری در سال آینده، ریاست آن را بر عهده خواهد داشت.
وی ادامه داد: کیم تقویت کرد - و به نمایش گذاشت - که قدرت بازدارندگی هسته‌ای کره شمالی، در شدیدترین حالت خود است. پیغام کلیدی او این است؛ گزینه نظامی مناسبی علیه ما وجود ندارد. با ما بر این اساس برخورد کنید.
با گذشت بیش از ۱۲ ساعت از پایان پخش رژه در تلویزیون دولتی کره، ترامپ و رقیب دموکراتیک او جو بایدن، هنوز در این باره توییتی نکرده‌اند.
ترامپ این قول را از کیم گرفته که آزمایش هسته‌ای یا موشک بالستیک قاره‌پیمای بیشتری انجام ندهد، و شین بئوم-چول از موسسه تحقیقاتی کره برای استراتژی ملی گفت که با نمایش موشک به جای پرتاب آن، پیونگ‌یانگ اندکی پیش از گذر از خط قرمزهای خود، متوقف شده است.
وی به آسوشیتدپرس گفت: اما این نمایش در ضمن این علامت را می‌دهد که کره شمالی درصورتی که ترامپ مجدداً انتخاب شود و مسئله این کشور را نادیده بگیرد، می‌تواند یک پرتاب انجام دهد. اگر بایدن انتخاب شود و به کره شمالی گوش نکند، این کشور پرتاب را انجام خواهد داد.
سایر اخبار این روزنامه
علی‌رغم تاکید بر رعایت پروتکل‌های کرونایی با ابتلای دو معاون رئیس ‌جمهوری رخ داد کرونا در یک قدمی حسن روحانی! ژوبین صفاری عذرخواهی «اون» از زاویه ما داروخانه‌داران در سردرگمی به سر می‌برند توزیع قطره‌چکانی ماسک ۱۳۰۰ تومانی در داروخانه‌ها موج پیشنهادات برای بزرگداشت استاد شجریان؛ از روز ملی تا حل مشکل نامگذاری خیابان هنرمند مرده را عشق است! بازداشت پورمختار، نماینده اصولگرای مجالس نهم و دهم تایید شد علامت سوال مقابل دلیل رسمی بازداشت رئیس اسبق کمیسیون اصل 90 مجلس «ابتکار» تاثیر راهکارهای مطرح‌ شده برای سامان دادن به بازار خودرو را بررسی کرد بورس و مالیات علیه دلالان خودرو رهبر کره شمالی در مراسم هفتاد و پنجمین سالگرد تاسیس حزب حاکم این کشور چه سیگنال‌هایی به آمریکا داد؟ عذرخواهی دیکتاتور! رئیس ‌جمهوری در جلسه ستاد هماهنگی اقتصادی دولت: رفع موانع در روابط تجاری با همسایگان در اولویت کاری دستگاه‌های مسئول باشد حرف‌های تازه درباره پایان کار در نود تحلیلگر روس: ایران و روسیه مسئولیت ویژه برای حل بحران قره‌باغ دارند سفر ظریف به چین از همکاری‫های راهبردی تا مقابله با یکجانبه‫گرایی آمریکا