‌ پاي درد دل‌هاي ملت

سرویس سیاسی جوان آنلاین: «شما برای مسئولان به سیستان و بلوچستان آمده‌اید یا برای مردم؟ ما برای این نظام در جبهه‌های جنگ خون داده‌ایم و سختی‌ها کشیده‌ایم. اگر اینجا تنگه احد است باید آن را حفظ کنید.» این عبارات بخشی از درد دل‌های مردم با رئیس مجلس شورای اسلامی است که روز گذشته در جریان نظارت میدانی قالیباف در شهر زابل طرح شد. پاسخی که کوتاه و صریح بود: «برای پیگیری همین گلایه‌ها اینجا هستیم.»
گویی مردم محروم این منطقه آن‌چنان از برخی بی‌توجهی‌ها و بی‌اعتنایی‌ها و دیده نشدن‌ها از مسئولان مربوطه به ستوه آمده‌اند که اکنون شنیده شدن درد دل‌های خود را به‌مثابه یک امیدواری و گشایش ارزیابی می‌کنند. شنیدنی که البته اگر با «اقدام و عمل» برای رفع مشکلات همراه نباشد، نتیجه‌ای جز تخریب اعتماد آسیب‌دیده نخواهد داشت. هرچند آن‌ها به خوبی آگاهند همان گونه که رئیس مجلس در اظهار نظر‌های مختلف در سفر‌های استانی داشته، شأن و مأموریت مجلس اجرایی و دخالت در کار اجرا نیست، لیکن می‌توان انتظار داشت و امیدوار بود که نتیجه و دستاورد این سفرها، شناخت کامل از مضایق و تنگنا‌های اجرایی و تقنینی باشد که با اصلاح قوانین و مقررات دست و پاگیر و بی خاصیت از مشکلات مردم گره‌گشایی شود.
برای دیدن مسئولان آمده‌اید یا ما؟!
دکتر محمدباقر قالیباف در حاشیه روز دوم نظارت میدانی از استان سیستان و بلوچستان در شهر زابل برای شنیدن درد دل و گلایه‌های یکی از جانبازان اهل زابل که در کنار جاده منتظر وی ایستاده بود توقف کرد و پای گلایه‌های او نشست. این جانباز اهل زابل ضمن خوشامدگویی به رئیس مجلس به دلیل حضور وی در استان سیستان و بلوچستان این سؤال را مطرح کرد که آقای قالیباف شما برای مسئولان به سیستان و بلوچستان آمده‌اید یا برای مردم؟ که قالیباف پاسخ داد برای مردم. این جانباز زابلی ادامه داد: متأسفانه مسئولان پاسخگوی مردم نیستند، درحالی‌که ما برای این نظام در جبهه‌های جنگ خون داده‌ایم و سختی‌ها کشیده‌ایم. پس از بسته شدن مرز ایران با افغانستان، بخشی از زمین‌های کشاورزی ما به افغانستانی‌ها تحویل داده شده و امروز حدود ۱۰ ماه است که مرز بسته شده، تراکتور و سرمایه ما در آن‌سوی مرز باقی مانده و ما هیچ دسترسی به آن‌ها نداریم. آقای قالیباف، با این شرایط مرز‌های کشور خالی از سکنه می‌شود و امنیت مرز از بین خواهد رفت. این منطقه تنگه احد است و برای امنیت کشور نباید خالی شود.
اینجا اگر تنگه احد است باید آن را حفظ کنید
در ادامه بازدید رئیس مجلس از زابل، یکی از کشاورزان منطقه سیستان با اشاره به مشکلات و بی تدبیری‌هایی که در اجرای پروژه‌های این منطقه وجود دارد، خطاب به رئیس مجلس می‌گوید: آیا ما گناه کردیم که امنیت این منطقه و استان را حفظ کردیم؟ ما بالاترین نسبت شهید و جانباز را داریم؟ آیا مستحق این هستیم که با بهانه گرید شرکت‌ها، ۵۰ تا ۶۰ درصد اعتبار‌های منطقه را لغو کنند؟ هرچند همان بودجه‌ای هم که به اینجا می‌رسد برایش مانع ایجاد می‌کنند. وی خطاب به قالیباف گفت: من این‌ها را برای ایران و اسلام می‌گویم. اگر اینجا تنگه احد است باید آن را حفظ کنید. حفظ سیستان به معنی حفظ ایران و حفظ ایران به معنی حفظ اسلام است.
در پاسخ به این گلایه‌ها، قالیباف رئیس مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه این نکات و اشکالات وارد است و من این موضوعات را در تهران پیگیری کرده‌ام، خطاب به این کشاورز جانباز گفت: یکی از تأکیداتی که داشته‌ام همین مسائل مربوط به شرکت‌های گریددار بوده است. از این به بعد حتی شرکت‌های گریددار هم بدون نظر و دخالت مردم نباید اینجا باشند. رئیس مجلس با اشاره به مأموریت نظارتی پارلمان تأکید کرد: علت حضور ما در این منطقه هم این است که این گزارش‌ها درباره آسیب‌های پروژه و مشکلات به ما رسیده و برای پیگیری و نظارت تا رفع همین اشکالات به منطقه آمده‌ایم.
قول قالیباف برای رفع مشکل پروژه آبرسانی زابل
بخش دیگری از نظارت میدانی قالیباف، حضور در محل پروژه آبرسانی ۴۶ هزار هکتاری زابل و بررسی اشکالات متعدد اجرایی و عملیاتی پروژه بود که در گفت‌وگوی بی واسطه با کشاورزان بومی پای درد دل آن‌ها نشست.
قالیباف در واکنش به انتقاد و اعتراض کشاورزان بومی درباره وجود ایرادات و اشکالات در زیرسازی این پروژه، عنوان کرد: اشکالات مطرح شده به اجرای طرح آبرسانی وارد است و برای رسیدگی به همین گلایه‌ها این بازدید در حال انجام است. این ایرادات احصا و فوراً برای حل این مشکلات تصمیم‌گیری خواهد شد تا پروژه آبرسانی ۴۶ هزار هکتاری به نحو درستی به مردم منطقه خدمات رسانی داشته باشد. رئیس مجلس یادآور شد: واقعاً همه کشور به ویژه رهبر معظم انقلاب به این منطقه نگاه ویژه‌ای دارند و بودجه خاص برای این پروژه در نظر گرفته شده است. وی با اشاره به بررسی‌های متعدد مشکلات این طرح با حضور مسئولان استانی و دولتی در مجلس افزود: قبول داریم که دو اشکال در اجرای پروژه آبرسانی ۴۶ هزار هکتاری در زابل وجود دارد؛ نخست اینکه مدیرانی که در این پروژه کار کردند طول عمرشان پایین بوده و این یکی از دلایلی است که کار به سرانجام نرسیده و دوم اینکه مردم در جریان امور قرار نگرفته‌اند در حالیکه همین مردم بهره بردار اصلی این پروژه هستند. قالیباف اضافه کرد: همه کسانی که کار اجرایی کرده باشند، می‌دانند که ممکن است در بهره‌برداری از ۱۴ هزار حوضچه یک یا دو درصد خطا وجود داشته باشد ولی اشکال دیگری که در این پروژه وجود دارد، نبود نظام بهره‌برداری و نظام حفظ و نگهداری است.
رئیس مجلس ادامه داد: با توجه به اینکه زراعت در این منطقه غرقابی بوده باید مشخص شود حجم آب لوله به چه صورت مورد بهره‌برداری قرار خواهد گرفت. وی تصریح کرد: در مجلس به ویژه در کمیسیون کشاورزی که رئیس کمیسیون آقای ساداتی‌نژاد اینجا نیز حضور دارد، پیگیر کار خواهد بود و آقای استاندار نیز به جزئیات کار مسلط است؛ قطعاً این مشکلات با پیگیری حل خواهد شد و با اطمینان به شما قول می‌دهم علاوه بر ۴۷ هزار هکتار، همه این ۲۰۰ هزار هکتار الگوی کشت در آن‌ها انجام می‌گیرد.
گلایه‌های پیرمرد زابلی و پاسخ قالیباف
رئیس مجلس همچنین با حضور در حاشیه شهر زابل با اهالی این منطقه نیز گفتگو کرد و از نزدیک با مسائل و مطالبات آنان آشنا شد. در این بازدید برخی اهالی شهرک‌ها و روستا‌های اطراف زابل به بیان مشکلات خود که بیشتر ناظر به شرایط کشاورزی و وضعیت آب منطقه بود با دکتر قالیباف پرداختند. از جمله یکی از پیرمرد‌های ساکن یکی از روستا‌های اطراف زابل گلایه‌های صریحی به رئیس مجلس مطرح کرد و گفت که برخی تصمیم‌هایی که برای منطقه گرفته شده اشتباه بوده و کسی پیگیر آن نبوده است. این پیرمرد خطاب به قالیباف گفت که در این ۲۵ سال کسی از ما درباره مشکلات مان سؤال نکرده است. در پاسخ به گلایه‌های این پیرمرد، رئیس مجلس به او گفت: حق با شماست پدرجان، اشکالاتی که می‌گویید به اجرای طرح آبرسانی وارد است. برای پیگیری همین گلایه‌ها اینجا هستیم. قالیباف تأکید کرد: اگر کسی در این موضوع تخلف کرده باشد با او برخورد خواهد شد.