رقابت دو روانی! سلامت عقلی بایدن هم زیر سؤال رفت

سرویس خارجی-«دونالد ترامپ» زمانی که سال 2016 قدرت را در کاخ سفید به دست گرفت، توجه روانشناسان را به شدت به خود جلب کرد. گروهی از این روانشناسان آن‌قدر نگران بودند که با برپایی راهپیمایی اعلام کردند او از سلامت روانی برخوردار نیست. «هنری جیروکس»، کارشناس برجسته آمریکایی در همان ایام طی مصاحبه‌ای که با کیهان داشت گفت: «ترامپ از خصوصیاتی همچون، بی‌ثباتی، بی‌برنامگی متغیر بودن و بیماری غیرقابل درمان خود شیفتگی رنج می‌برد. ترامپ مرد نمایش است. فعالیت‌ها و سخنرانی‌هایش انسان را به یاد تئاتر می‌اندازد. وی توجه‌ها را جلب می‌کند، دروغ می‌گوید و به مردم توهین می‌کند. همه این‌ها افعالی است که از خودشیفتگی نشات می‌گیرند».
سال 2017 نیز، تعداد دیگری از روانشناسان آمریکایی صراحتا اذعان کردند، «ترامپ یک بیمار روانی است». اظهار نظر این روانشناسان در کتاب «پرونده خطرناک دونالد ترامپ» منتشر شده است. حالا خبر رسیده سلامت روانی جوبایدن نیز زیر سؤال است. پزشک سابق کاخ سفید در این باره گفته نامزد حزب دموکرات در انتخابات ریاست‌جمهوری آمریکا از صلاحیت روانشناختی لازم برای به دست گرفتن امور آمریکا برخوردار نیست. «رانی جکسون»، پزشک سابق کاخ سفید نیز گفته «جو بایدن»، از صلاحیت روان‌شناختی لازم برای اداره امور آمریکا برخوردار نیست. جکسون که به تازگی برای ورود به کنگره نامزد هم شده با اشاره به افت توانمندی‌های شناختی (ذهنی) جو بایدن گفته نظرش را صرفاً به عنوان یک «شهروند دغدغه‌مند» مطرح کرده و نه سیاستمداری که نامزد تصدی کرسی کنگره آمریکا است: «من وقتی از منظر یک شهروند این کشور عملکرد جو بایدن در رقابت‌های انتخاباتی را بررسی می‌کنم می‌بینم که او از توانمندی‌های ذهنی و قابلیت‌های شناختی لازم برای به دست گرفتن سمت فرماندهی کل قوا و ریاست‌جمهوری کشور را ندارد... واقعاً فکر می‌کنم لازم است از او قبل از اینکه فرماندهی کل قوا را به دست بگیرد نوعی آزمون توانمندی‌های شناختی گرفته شود».
گاف بایدن
«جو بایدن» روز دوشنبه هنگام رفتن به «اوهایو» برای شرکت در تجمع انتخاباتی، در پاسخ به سؤالی درباره لزوم در نظر گرفتن اعتقاد قاضی پیشنهادی ترامپ برای پُست خالی «دیوان عالی» این کشور، در توضیحات برای رد کردن این نظر به مشکل برخورد و نام سناتور «میت رامنی» (نامزد حزب جمهوری‌خواه در رقابت‌های سال ۲۰۱۲ در مقابل باراک اوباما و فرماندار سابق) را به خاطر نیاورد و همچنین بار دیگر به اشتباه رقابت برای ریاست‌جمهوری را رقابت برای سنا خواند!
این اولین بار نیست بایدن به اشتباه از رقابت برای سنا می‌گوید. در ماه فوریه(بهمن) هم در یک رویداد حزب دموکرات در کارولینای جنوبی او به اشتباه به جای رقابت برای ریاست‌جمهوری از رقابت برای سنا گفت. نتایج یک نظرسنجی نیز در سطح ملی آمریکا نشان می‌دهد اکثریت رأی‌دهندگان بر این باورند، ترامپ و بایدن از صلاحیت‌های روانشناختی لازم برای انجام وظایف ریاست‌جمهوری برخوردار نیست.
من سوپرمن هستم!
خبر دیگر انتخاباتی از آمریکا که بی‌ربط نیز به مشکل روانی دو کاندیدا نیست اینکه، ترامپ در تجمع انتخاباتی در ایالت پنسیلوانیا با اشاره به ابتلای خود به ویروس کرونا و طی کردن مسیر درمان گفته «احساس می‌کنم سوپرمن هستم»(!)