گفت‌وگوی ظریف با وزیر خارجه ژاپن

با تأكيد بر نقش فعال و سازنده ايران گفت‌وگوی ظریف با وزیر خارجه ژاپن ایرنا: وزیر امور خارجه با تأکید بر نقش فعال و سازنده جمهوری اسلامی ایران در ایجاد صلح و ثبات در منطقه گفت: حضور نیروهای بیگانه نه‌تنها کمکی نمی‌کند، بلکه موجب پیچیدگی و تشدید مشکلات در منطقه می‌شود.
 به گزارش اداره کل اطلاع‌رسانی و امور سخنگویی وزارت امور خارجه، محمدجواد ظریف با همتای ژاپنی خود روز گذشته گفت‌وگو و درباره تحولات بین‌المللی، منطقه و روابط دوجانبه تبادل‌ نظر کرد.
 وزیر امور خارجه انتخاب آقای سوگا به سمت نخست‌وزیر و همچنین انتصاب مجدد آقای موته‌گی به سمت وزیر امور خارجه را تبریک گفت و اظهار امیدواری کرد سیاست پیشین این کشور در تلاش برای ایفای نقش ژاپن در کمک به ثبات منطقه در دولت سوگا نیز ادامه یابد.
 ظریف با اشاره به لزوم استفاده جمهوری اسلامی ایران از منابع ارزی خود در ژاپن، اعمال محدودیت‌های غیرقانونی توسط رژیم آمریکا در این مسیر را محکوم کرد و جلوگیری از خرید دارو و غذا برای مردم ایران را جنایت علیه بشریت دانست. 
وی تأکید کرد: از دولت ژاپن توقع داریم در چارچوب تعهد عام کشورها به اجرای قطع‌نامه‌های شورای امنیت از جمله قطع‌نامه ۲۲۳۱ مانع از این اقدام غیرقانونی آمریکا شود. ظریف همچنین از حمایت‌های ژاپن از ایران در مبارزه با کرونا تشکر و اظهار امیدواری کرد همکاری‌های دو کشور در روابط دوجانبه گسترش یابد. 
او درباره برجام تأکید کرد: بسیار مهم است که تمام تلاش خود را به کار گیریم تا طرف‌های دیگر هم تعهدات خود ذیل این توافق را انجام دهند. وزیر امور خارجه بر نقش فعال و سازنده جمهوری اسلامی ایران در ایجاد صلح و ثبات در منطقه تأکید کرد و افزود: حضور نیروهای بیگانه نه‌تنها کمکی نمی‌کند، بلکه موجب پیچیدگی و تشدید مشکلات در منطقه می‌شود. موته‌گی از ارسال پیام تبریک ظریف تشکر کرده و بر تقویت همکاری‌ها در مبارزه با کرونا و ارسال تجهیزات پزشکی با استفاده از منابع مالی ایران تأکید کرد و گفت موضع ژاپن در تلاش برای ثبات‌سازی در خاورمیانه تغییر نکرده است. موتگی گفت: ژاپن همواره از برجام حمایت کرده و می‌کند.