کرونا دوباره راه‌ها را بست

سرویس جامعه جوان آنلاین: روند افزایشی آمار بیماران و فوتی‌های کرونایی در کشور طی چند هفته اخیر و قرارگیری تمامی استان‌ها در وضعیت هشدار، قرمز و حتی فوق قرمز پاییز سیاه کرونایی را رقم زده‌است. افزایش آمار فوتی‌ها و مبتلایان سبب شده‌است تا علاوه بر باز گشت بسیاری از محدودیت‌های قبلی و جریمه افراد فاقد ماسک، محدودیت تردد در پنج شهر بزرگ کشور در تعطیلات آخر هفته به اجرا درآید. تدابیر ستاد مقابله با کرونا روز به روز سختگیرانه‌تر می‌شود. استفاده اجباری از ماسک در طرح خانه به خانه به سایر استان‌ها هم کشیده شده‌است. آنچه در این بین برای قطع زنجیره کرونا از همه مهم‌تر است، ملاحظه و رعایت عمومی است. آمار فوتی‌های کرونایی با ۲۷۹ نفر طی ۲۴ ساعت، رکورد جدید زده‌است. مبتلایان به کووید ۱۹ هم به حدود ۵ هزار نفر رسیده‌است. همه این‌ها یعنی آژیر خطر کرونا رسماً به صدا درآمده‌است.
روند صعودی تعداد مبتلایان کرونا سبب شده‌است تا تخت‌های اکثر مراکز درمانی به بیماران کرونایی اختصاص یابد. استفاده حداکثری از تخت‌های بستری در مراکز درمانی باز هم پاسخگوی خیل مراجعان به این مراکز نبود و اولویت بستری به بیماران بد حال کرونایی تخصیص یافته‌است. این روند کار را به جایی رسانده‌است که مراکز درمانی فقط موظف به پذیرش اورژانسی‌ها شده‌اند.
آمار فوتی‌های کرونا به ۲۷۹ نفر رسید
سخنگوی وزارت بهداشت گفت: متأسفانه در طول ۲۴ ساعت منتهی به چهارشنبه، ۲۷۹ بیمار کووید۱۹ جان خود را از دست دادند و مجموع جانباختگان این بیماری به ۲۹ هزار و ۳۴۹ نفر رسید.
سیما سادات لاری، سخنگوی وزارت بهداشت اعلام کرد: بر اساس معیار‌های قطعی تشخیصی، ۴ هزار و ۸۳۰ بیمار جدید مبتلا به کووید۱۹ در کشور شناسایی شدند که ۲ هزار و ۲۳۷ نفر از آن‌ها بستری شده‌اند. وی با بیان اینکه تا کنون ۴ میلیون و ۳۹۸ هزار و ۷۲۳ آزمایش تشخیص کووید۱۹ در کشور انجام شده‌است، افزود مجموع بیماران کووید۱۹ در کشور به ۵۱۳ هزار و ۲۱۹ نفر رسید. لاری با بیان اینکه ۴هزارو۶۰۹ نفر از بیماران مبتلا به کووید۱۹ در وضعیت شدید این بیماری تحت مراقبت قرار دارند، اضافه کرد: متأسفانه در این مدت ۲۷۹ بیمار کووید۱۹ جان خود را از دست دادند و مجموع جانباختگان این بیماری به ۲۹ هزار و ۳۴۹ نفر رسید.
سخنگوی وزارت بهداشت افزود: خوشبختانه تا کنون ۴۱۴ هزار و ۸۳۱ نفر از بیماران، بهبود یافته یا از بیمارستان‌ها ترخیص شده‌اند.
وی گفت: استان‌های تهران، اصفهان، قم، آذربایجان شرقی، خراسان جنوبی، سمنان، قزوین، لرستان، اردبیل، خوزستان، کرمانشاه، کهگیلویه و بویراحمد، گیلان، بوشهر، زنجان، ایلام، خراسان رضوی، مازندران، چهارمحال و بختیاری، البرز، آذربایجان غربی، مرکزی، کرمان، خراسان شمالی، همدان و یزد در وضعیت قرمز قرار دارند، همچنین استان‌های کردستان، هرمزگان، فارس و گلستان نیز در وضعیت هشدار قرار دارند.
محدودیت تردد در ۵ شهر بزرگ
وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی از محدودیت تردد و رفت وآمد در شهر‌های تهران، کرج، مشهد، اصفهان و ارومیه که شیوع بالای ابتلا به کرونا را دارند، در تعطیلات پیش رو خبر داد.
سعید نمکی روز گذشته در حاشیه جلسه هیئت دولت گفت: با توجه به جهش ویروس کرونا و زنگ خطر گسترش بیشتر آن هیچ راهی جز اعمال محدودیت بیشتر و اعمال جرایم برای افرادی که اصول بهداشتی را مراعات نمی‌کنند، نداریم، زیرا این افراد حقوق شهروندی و سلامت دیگران را تهدید می‌کنند.
وی افزود: نامه‌ای را خدمت رئیس‌جمهوری تقدیم و از ایشان خواهش کردم در پنج شهر مهم که میزان شیوع بیماری کووید۱۹ در آن‌ها بالاست و گرفتاری مردم بیشتر است، شامل تهران، کرج، مشهد، اصفهان و ارومیه در سه روز تعطیلات آخر این هفته محدودیت تردد و رفت و آمد اعمال شود و رئیس‌جمهوری نیز بلافاصله موافقت و دستور آن را به دستگاه‌های مربوطه ابلاغ کردند.
وزیر بهداشت افزود: امیدواریم در این سه روز با این اقدام جدید و کاهش تردد، گام مؤثری در راستای کاهش شیوع بیماری در کشور برداریم.
نمکی گفت: کرونا در موج جدید شیوع، قسمت‌های مختلف کشور را گرفتار کرده‌است و با بررسی‌هایی که انجام داده‌ایم، مشخص شد که ویروس کرونا دچار تغییرات و جهش شده‌است و گر چه هنوز افزایش میزان شدت بیماری آن مشخص نیست، اما سرعت انتشار ویروس و تعداد افرادی را که گرفتار می‌کند، بیشتر شده و سرعت عمل بیشتری پیدا کرده و این زنگ خطری است که در همه کشور به صدا درآمده‌است.
وی افزود: تنها راه کنترل این وضعیت افزایش رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی، استفاده بیشتر از ماسک، رعایت فاصله‌گذاری اجتماعی و کاهش تردد و اجتماعات است، در این راستا استراتژی‌های جدیدی تدوین کرده‌ایم و علاوه بر اینکه محدودیت‌های جدیدی اعمال می‌شود، بر اساس خطری که در هر منطقه کشور برآورد می‌کنیم، سرمایه‌گذاری سنگین‌تری را برای افزایش تست و بیماریابی خواهیم داشت و این اقدام با همکاری سازمان بسیج و سازمان‌های مردم نهاد و دستگاه‌هایی که در موج اول کرونا همکار وزارت بهداشت بودند، انجام می‌شود.
پاییز سیاه کرونایی
رئیس مرکز روابط عمومی و اطلاع‌رسانی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی هم در همین رابطه گفت: ویروس کرونا با کسی شوخی و رودربایستی ندارد و بدون اعمال محدودیت و ابزار‌های قانونی باید منتظر پاییز سیاه باشیم.
کیانوش جهانپور در توییتی نوشت: بدون اعمال محدودیت و بدون استفاده از ابزار‌های قانونی و حاکمیتی برای توقف سفر‌ها و تردد‌های غیرضروری و اجباری کردن رعایت شیوه‌نامه‌های بهداشتی و استفاده همگانی از ماسک، وضعیت قرمز که سهل است، باید در انتظار پاییز سیاه بود. ما و شما اگر رودربایستی داریم، اما کرونا با کسی شوخی ندارد.   وی افزود: کاهش شیوع کرونا و مرگ و میر ناشی از آن تا اطلاع ثانوی مستلزم محدودیت در سفرها، تجمعات و تردد‌های غیر‌ضروری و استفاده همگانی و اجباری ماسک و برخورد حاکمیتی و قانونی با متخلفان است.
حریرچی: آمار فوت‌شدگان کرونا ۲ برابر آمار اعلامی است
معاون کل وزارت بهداشت هم گفت: ما خیلی از افراد را به عنوان کرونا درمان می‌کنیم، اما، چون جواب تست‌شان منفی بوده‌است، آن‌ها را جزو مرگ کرونایی حساب نمی‌کنیم.
ایرج حریرچی گفت: طبق پروتکل‌های (WHO) کسانی که تستشان مثبت است، اعلام می‌شوند، در ایران نیز آمار را مانند سایر کشور‌ها اعلام می‌کنیم، در حالی که تعداد فوتی‌ها را می‌توان از ۵/ ۱ برابر تا ۲ / ۲ برابر آمار اعلامی حساب کرد.
جاده‌های شمالی پایان هفته یک‌طرفه نمی‌شود
پلیس راهور نیروی انتظامی هم اعلام کرد: با توجه به تعطیلات پیش‌رو جاده‌های شمالی کشور آخر هفته یک‌طرفه نمی‌شود.
با توجه به شرایط خاص کرونایی در کشور و ضرورت همکاری بیش از پیش مردم در این وضعیت، جاده‌های شمالی کشور در اواخر این هفته و اوایل هفته آینده از چهارشنبه تا دوشنبه ۲۳ تا ۲۸ مهر ماه یکطرفه نخواهند شد و تردد به صورت دوطرفه در جریان خواهد بود.
پلیس راهنمایی و رانندگی ناجا ضمن دعوت هموطنان به پرهیز جدی از سفر‌های غیرضروری گفت: بدون اغماض با هرگونه تخلف اعم از انحراف به چپ یا استفاده از شانه خاکی جاده‌ها و سایر تخلفات رانندگی، با کنترل‌های محسوس و نامحسوس و گشت‌های هوایی برخورد و ضمن اعمال جریمه نسبت به توقیف وسیله نقلیه اقدام می‌شود.
همچنین گودرز محمودی، مدیرکل راهداری و حمل و نقل جاده‌ای البرز از مسدودشدن جاده چالوس از روزگذشته ۲۳ مهرماه تا ساعت ۷ صبح روز یک‌شنبه ۲۷ مهرماه خبر داد. وی افزود: این انسداد به دلیل انجام عملیات لق‌گیری، بتن‌ریزی و قالب‌بندی گالری‌های موجود و تکمیل لوله‌گذاری جهت هدایت آب‌های سطحی است.
فصول سرما عاملی برای شیوع مجدد کرونا در جنوب کشور
منصور آرامی، عضو مجمع نمایندگان هرمزگان در مجلس نیز با بیان اینکه در فصول سرما استان‌های جنوبی مقصد بسیاری از مسافران قرار می‌گیرند، از مسئولان خواست جهت ممانعت از ایجاد شرایط بحرانی ناشی از شیوع مجدد کرونا برای جلوگیری از سفر‌های غیرضروری به این مناطق تدابیری اتخاذ کنند.
این نماینده مردم در مجلس یازدهم یادآور شد: هرمزگان در شرایط کنونی در وضعیت نارنجی قرار دارد، اما به دلیل اینکه در فصل سرما جنوب کشور اعم از خوزستان، بوشهر و هرمزگان مقصد بسیاری از مسافران قرار می‌گیرد، از الان باید برای جلوگیری از سفر‌های غیرضروری به این استان برنامه‌ریزی شود.
وی تأکید کرد: هم اکنون لازم است که مسئولان در سطح ملی و استانی برای کاهش سفر‌ها به جنوب کشور در فصول پاییز و زمستان تدابیری اتخاذ کنند؛ در غیر این صورت موج سوم کرونا در این منطقه شدیدتر از دو پیک اول و دوم بوده و استان‌های جنوبی را با بحران جدی مواجه خواهد کرد.
بسته شدن در‌های بهشت زهرا
مدیر عامل سازمان بهشت زهرا به مردم توصیه کرد که شهروندان تنها برای تدفین بستگان درجه یک به بهشت زهرا مراجعه کنند و در صورت ادامه مراجعات غیرضروری در‌های بهشت زهرا بسته خواهد شد. سعید خال درباره محدودیت‌های جدید در بهشت زهرا گفت: با توجه به شیوع مجدد بیماری کرونا درموج سوم و اعلام‌های رسمی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی مبنی بر افزایش چشمگیر بیماری به لحاظ افزایش تعداد بیماران و فوتی‌ها، سازمان بهشت زهرا تمهیدات ویژه‌ای را در نظر گرفته‌است و از خانواده متوفیان درخواست می‌شود که صرفاً جهت کار مهم تدفین و به تعداد محدود به بهشت زهرا مراجعه کنند. بر این اساس در‌های بهشت زهرا صرفاً روی خانواده‌های متوفی باز خواهد بود و تنها پذیرای بستگان درجه یک خواهد بود.
وی با اشاره به حضور تعداد زیادی از مردم در روز‌های تعطیل در بهشت زهرا بیان کرد: خواهش عاجزانه و استدعای من از مردم این است که در تعطیلات پیش‌رو به هیچ‌وجه در بهشت زهرا تردد نداشته‌باشند. حتی حکم قضایی لازم را گرفته‌ایم و اگر نیاز باشد در‌های بهشت زهرا را مانند گذشته خواهیم بست.
افزایش محدودیت‌های کرونایی در استان‌های پرتردد
روند افزایشی آمار بیماران کرونایی در مازندران طی یک هفته اخیر و قرارگیری در وضعیت هشدار سبب شد تا به گفته جانشین ستاد استانی کرونا در مازندران بار دیگر اعمال محدودیت‌ها برای کنترل این ویروس در استان آغاز شود.
مسئولان بهداشتی مازندران هشدار داده‌اند که در صورت طی شدن روند کنونی که علت آن کاهش سطح رعایت پروتکل‌های بهداشتی و عدم استفاده از ماسک بوده‌است، بار دیگر تمامی ظرفیت‌های بیمارستانی استان باید به بستری بیماران کووید ۱۹ اختصاص یابد.
ستاد مقابله با کرونای مازندران در پی روند افزایشی بستری بیماران کرونایی و نگرانی کادر درمانی، تصویب کرده‌است که علاوه بر ماندگاری ۱۳ محدودیت گذشته شامل عدم بازگشایی تالار‌های پذیرایی، پرهیز از تجمعات، استفاده اجباری از ماسک در مراکز صنفی و اداری، چند محدودیت جدید را نیز به این بخش اضافه کند تا شاید بتواند از روند افزایشی این بیماری که می‌تواند مازندران را به سومین موج ناشی از کووید ۱۹ برساند، جلوگیری کند.
جانشین ستاد استانی مقابله با کرونای مازندران گفت: خیز آرام افزایشی آمار بیماران کرونایی در یک هفته اخیر موجب شده تا بار دیگر این استان از لحاظ وضعیت کرونایی به مرز هشدار برسد و چنانچه پروتکل‌های بهداشتی به طور دقیق اجرا نشود، احتمال قرارگیری استان در زمره استان‌هایی با وضعیت قرمز نیز وجود دارد.
حسن حسین‌نژاد، محدودیت‌های جدید را شامل تعطیلی مراکز تفریحی و گردشگری، تعطیلی مدارس با سطح پایین رعایت پروتکل‌های بهداشتی، از سر‌گیری ستاد روستایی مقابله با کرونا، سخت‌تر شدن نظارت بر واحد‌های صنفی، برخورد شدید با متخلفان سلامت در واحد‌های صنفی و اداری اعلام کرده‌است.
معاون سیاسی، اجتماعی و امنیتی استاندار مازندران گفت: با این رویکرد برای جلوگیری از قرارگیری استان در موج سوم کرونایی واحد‌های گردشگری و تفریحی شامل پارک‌ها و مراکز تفریحی تا پایان هفته آینده در سطح استان تعطیل شد و مدارسی که به دلیل مشکلات نتوانند پروتکل‌های بهداشتی را در سطح مورد نظر دانشگاه علوم پزشکی رعایت کنند نیز هفته آینده تعطیل شدند.
حسن‌نژاد اظهار داشت: علاوه بر این، ضمن اجباری شدن استفاده از ماسک در واحد‌های صنفی از جمله نانوایی‌ها، این واحد‌ها موظفند تا از خدمات‌دهی به مشتریان فاقد ماسک نیز خودداری و اتحادیه‌ها و واحد‌های صنفی نیز موظفند تا نظارتشان را تشدید کنند و دستگاه‌های بالا دستی نیز باید عملکرد این واحد‌ها را در امور نظارتی رصد نمایند و چنانچه کم‌کاری صورت بگیرد، از لحاظ قانونی با آن‌ها برخورد می‌شود.