سفر ممنوع فروش بليت هواپيما، قطار و اتوبوس آزاد

گروه اجتماعي| ظهر روز گذشته و پس از صحبت‌هاي وزير بهداشت در مورد ارايه طرح ممنوعيت تردد به از پنج شهر بزرگ كشور براي كنترل كرونا، خبري با عنوان «جزييات اعمال محدوديت‌هاي سفر از مبدا يا مقصد پنج كلانشهر» به نقل از رييس مركز روابط عمومي و اطلاع‌رساني وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشكي منتشر شد. اما به نظر مي‌رسد ستاد كرونا و وزارت بهداشت فراموش كرده‌اند كه در اين جزييات، اين موضوع را اضافه كنند كه معناي ممنوعيت سفر، در واقع ممنوعيت سفر با وسيله نقليه شخصي است، چراكه تا لحظه تنظيم اين گزارش بليت‌هاي اتوبوس، قطار و هواپيما از و به اين پنج كلانشهر فروخته مي‌شوند.  مبدا: تهران، مقصد مشهد، تاريخ؟ جمعه 25 مهر ماه. ليست بلندبالايي از پروازهاي خطوط هوايي مختلف كشور روي سايت باز مي‌شوند و مي‌تواني با 400 و اندي تا 500 و اندي هزار تومان از اين منو انتخاب كني؛ بيش از 20 پرواز. «خانم، حقيقتا تا اين لحظه كه داريم با هم صحبت مي‌كنيم (حدود 2:30 بعدازظهر روز گذشته) واقعا به هيچ عنوان، هيچ بخشنامه رسمي از سمت هيچ ارگاني براي ما ارسال نشده. اگر قرار باشد هر اتفاقي بيفتد به ما هم اطلاع‌رساني مي‌شود يا پروازها برداشته مي‌شوند و به مسافران اطلاع مي‌دهند. در حال حاضر تمامي پروازهاي تمامي ايرلاين‌ها در تمامي مسيرها برقرار است.» اين توضيح كامل و فشرده كارمندان يكي از شركت‌هاي بزرگ مسافرتي است كه در پاسخ به سوال: «با اعلام تازه وزارت بهداشت من بليت بخرم يا نه؟» پاسخ مي‌دهد: «اگر تا شب يا روز پنجشنبه خبر تازه‌اي شد تكليف پول بليت فرضي چه مي‌شود؟ هر تصميمي بگيرند به مسافر مي‌گويند و بعد اگر لغو پرواز از طرف ايرلاين يا كشوري باشد موظفند پول را كامل تقديم مسافر كنند واقعا تا بخشنامه نيايد ما هم چيز بيشتري نمي‌دانيم.»
اتفاق مشابه در گشتن به دنبال بليت از اهواز به تهران به تاريخ پنجشنبه 24 مهر رخ مي‌دهد. در اين تاريخ 5 قطار قابل انتخاب وجود دارند و در دو مورد هم در توضيحات نوشته شده كه فقط 2 بليت باقي مانده است. هيچ توضيحي و هيچ نشانه‌اي از ممنوعيت سفر ذكر شده توسط وزارت بهداشت و ستاد كرونا در سايت رجا ديده نمي‌شود. كار خريد بليت اتوبوس هم از همه راحت‌تر است. كارمند يكي از شركت‌ اتوبوس‌هاي مسافرتي در ترمينال بيهقي وقتي سراغ بليت جمعه تهران به اصفهان را مي‌گيري، قبل از اينكه حتي سوال تمام شده باشد آب پاكي را روي دستت مي‌ريزد: «براي اتوبوس هيچ مشكلي وجود ندارد، اتوبوس‌ها مي‌روند فقط سواري نمي‌تواند برود.» جمله او توضيح بسيار عياني است. اگر تا زماني كه اين مطلب به دست مخاطب مي‌رسد تغيير ناگهاني در برنامه‌هاي سفر هوايي و ريلي و زميني (با اتوبوس) حاصل نشود، يعني ممنوعيت سفر از و به پنج كلانشهر تهران، كرج، اصفهان مشهد و اروميه احتمالا تنها به معناي بستن عوارضي روي ماشين‌هاي شخصي است.    اين در حالي است كه رييس مركز روابط عمومي و اطلاع‌رساني وزارت بهداشت از پيشنهاد و درخواست اين وزارتخانه به ستاد ملي مقابله با كرونا براي اعمال محدوديت رفت و آمد و سفر در پنج شهر و استان در تعطيلات پيش رو و اعمال اين محدوديت‌ها از امشب خبر داد. دكتر كيانوش جهانپور در گفت‌وگو با ايسنا با اشاره به روند افزايشي ابتلا، بستري و مرگ و مير ناشي از كوويد-۱۹ در كشور و لزوم اتخاذ تدابير لازم و اعمال محدوديت در رفت و آمد و سفر به ويژه با توجه به تعطيلات پيش رو، گفت: بر همين اساس وزارت بهداشت براي حداقل سه روز تعطيلات پيش رو، درخواست محدوديت تردد به/ از پنج شهر كه شيوع كرونا در آن نسبتا بالاست را به ستاد ملي مقابله با كرونا ارايه كرده كه موضوع جهت اجرا به كميته امنيتي اجتماعي و دستگاه‌هاي مسوول ابلاغ شده است. او گفت: هرچند كه در حال حاضر تمام استان‌ها و شهرستان‌هاي در شرايط قرمز كرونا، افزايش يافته است و كل كشور قرمز تلقي مي‌شود، اما براي تعطيلات پيش رو محدوديت رفت و آمد در كلان‌شهر تهران، كرج، مشهد، اصفهان و اروميه پيشنهاد شده است.  جهانپور تاكيد كرد: قاعدتا هر نوع تصميمي در اين حوزه، جهت اجرا بايد به تصويب ستاد ملي مقابله با كرونا برسد كه با توجه به موافقت ستاد ملي مقابله با كرونا و ابلاغ آن، اين مقررات منع رفت و آمد و محدوديت تردد و سفر به ويژه براي سه روز تعطيل پيش رو اعمال خواهد شد. او گفت: اين محدوديت‌ها از ساعت ۲۴ امشب (چهارشنبه) قطعا بايد اعمال شود و تا ظهر روز يكشنبه بعد از تعطيلات ادامه خواهد داشت.
باز هم كرونا در كشور ركورد زد 
در حالي كه طي روزهاي آينده مناسبت آخر ماه صفر را داريم و به همين دليل تعطيلي پيش رو داريم و دولت دست به كار محدوديت براي سفر شده بايد به اين نكته توجه داشته باشيم كه آمار مرگ در ايران بر اثر ابتلا به كوويد19 همچنان در حال ثبت ركورد است. بعد از ثبت 272 مرگ در هفته جاري سخنگوي وزارت بهداشت خبر از مرگ ۲۷۹ تن ديگر در 24 ساعت منتهي به 23 مهر داد.  سيماسادات لاري در بخش ديگري از گزارش خود گفت: از ديروز تا امروز ۲۳ مهر ۱۳۹۹ و بر اساس معيارهاي قطعي تشخيصي، ۴ هزار و ۸۳۰ بيمار جديد مبتلا به كوويد۱۹ در كشور شناسايي شد كه دو هزار و ۲۳۷ نفر از آنها بستري شدند. وي افزود: مجموع بيماران كوويد۱۹ در كشور به ۵۱۳ هزار و ۲۱۹ نفر رسيد. لاري گفت: متاسفانه در طول ۲۴ ساعت گذشته، ۲۷۹ بيمار كوويد۱۹ جان خود را از دست دادند و مجموع جان‌باختگان اين بيماري به ۲۹ هزار و ۳۴۹ نفر رسيد. وي افزود: خوشبختانه تاكنون ۴۱۴ هزار و ۸۳۱ نفر از بيماران، بهبود يافته يا از بيمارستان‌ها ترخيص شده‌اند. لاري ادامه داد: ۴۶۰۹ نفر از بيماران مبتلا به كوويد۱۹ در وضعيت شديد اين بيماري تحت مراقبت قرار دارند.
وي گفت: تاكنون چهار ميليون و ۳۹۸ هزار و ۷۲۳ آزمايش تشخيص كوويد۱۹ در كشور انجام شده است. لاري ادامه داد: استان‌هاي تهران، اصفهان، قم، آذربايجان شرقي، خراسان جنوبي، سمنان، قزوين، لرستان، اردبيل، خوزستان، كرمانشاه، كهگيلويه و بويراحمد، گيلان، بوشهر، زنجان، ايلام، خراسان رضوي، مازندران، چهارمحال و بختياري، البرز، آذربايجان غربي، مركزي، كرمان، خراسان شمالي، همدان و يزد در وضعيت قرمز قرار دارند. وي همچنين گفت: استان‌هاي كردستان، هرمزگان، فارس و گلستان نيز در وضعيت هشدار قرار دارند.