قاصدک 24

ما مشکل ارز نداریم؛ ما مشکل عقل داریم

عضو جامعه روحانیت مبارز با تاکید بر اینکه می‌توانیم تحریم‌ها را به فرصت تبدیل کنیم، گفت: هرکس زمین و آب داشته باشد اما روغن و نهاده‌های دامی و کره را از جای دیگر بیاورد، بدبخت، محروم و نفرین شده است. چرا از امکانات موجود استفاده نمی‌کنیم؟ چرا به قناعت بها نمی‌دهیم؟ سال ۹۸، ۱۸ میلیون تن مواد غذایی را دور ریختیم. به گزارش جماران سیدرضا اکرمی عضو جامعه روحانیت گفت بی‌نمونه‌ترین تحریم‌ها که دارو هم نمی‌توانیم بخریم جای خودش، دعواها و نزاع‌های با خودمان هم سر جای خودش هست. من پنج دوره در مجلس شورای اسلامی و ۱۰سال در مدیریت سازمان عقیدتی و سیاسی بوده ام. یک وقتی با معاون اقتصادی نشست نیم ساعته‌ای داشتم. گفتم هر جایی می‌رویم از ما می‌پرسند آینده چه می‌شود؟ گفت ۵۰ درصد دست ما و ۵۰درصد دست مردم است. شما می‌توانید یک جنس را از پنج مغازه قیمت کنید و همه یک قیمت را بدهند؟! به تعبیر قرآن «یعمل علی شاکله». این رفتار خود ما است.
وی با تاکید بر اینکه قرآن می‌گوید عدالت را شما باید به وجود بیاورید، افزود: قبول دارم کسی که رئیس و مدیر هست نقش و سهمش سنگین‌تر است اما ارزش، امر به معروف و نهی از منکر است. امر به معروف کنید. همه همدیگر را دعوت کنیم که اهل عمل و عرفان باشیم؛ اهل عدل و فکر باشیم. ۳۰ سال قبل در کمیسیونی بحث ارزی مطرح شده بود و گفتم ما مشکل ارز نداریم؛ ما مشکل عقل داریم. پول کشور ما ریال است اما مردم سراغ قیمت دلار می‌گیرند. این زندگی را من برای خودم درست کرده ام. قرآن می‌گوید ارزش این است که عقل، فکر و تجربه ات را به کار بگیر. هر چیزی که ما را تحریم کردند، ما آن را تبدیل به فرصت کردیم و والله بقیه‌اش را هم می‌توانیم.
عضو جامعه روحانیت مبارز ادامه داد: هرچه نشده را نخواسته‌ایم و نمی‌خواهیم. روزی که صدام را از کشور بیرون کردیم اراده داشتیم و نیرو را پای کار بردیم و شهادت را هم پذیرفتیم و شد؛ الآن این اراده را نداریم و هرکس کار خودش را می‌کند. از صلح امام حسن(ع) در تاریخ صحبت می‌کند، می‌گویند معنایش سازش با آمریکا است. براساس قرآن باید حواسمان به خودمان باشد و با همدیگر بنشینیم. طبق متن قرآن «علیکم انفسکم» ارزش است. مدام نگوییم فردا و ۱۴۰۰ چه می‌شود. هرکس زمین و آب داشته باشد اما روغن و نهاده‌های دامی و کره را از جای دیگر بیاورد، بدبخت، محروم و نفرین شده است. چرا از امکانات موجود استفاده نمی‌کنیم؟ چرا به قناعت بها نمی‌دهیم؟ سال ۹۸، ۱۸ میلیون تن مواد غذایی را دور ریختیم.
وی یادآور شد: تا به حال غصه «حجاب» می‌خوردیم و حالا باید غصه «عفاف» را هم بخوریم. آنقدر توهین و تحقیر و سخن چینی نکن و عیب جو نباش. بی‌عیب چه کسی است؟ رسول اکرم(ص) می‌گوید «رَبَّنَا لَا تُوَاخِذْنَا اِنْ نَسِینَا اَوْ اَخْطَاْنَا». همان پیامبری که خدا «خلق عظیم» را در مورد او به کار برده است ولی می‌گوید حواست جمع باشد. من به یاد دارم امام راحل وقتی از زندان اول آزاد شد و به قم آمد طلبه‌های جوان به برخی از مراجع جسارت می‌کردند. امام راحل در مسجد اعظم گفت اگر کسی شطر کلمه‌ای نسبت به مراجع حرف بزند، ولایت بین او و خدا منقطع خواهد شد.
اکرمی با تاکید بر اینکه آزادی مطلق هیچ جای دنیا وجود ندارد، گفت: پسر من برای تحصیل، بورسیه شد و به جایی رفت. گفت در آن کشور هرکس دو شغله باشد باید ۶۰ درصد مالیات بدهد. یعنی زمینه برای دیگران باز شود. ما هفت شغله و ۹ شغله داریم؛ این حلال است؟! اینها چیزهایی است که آدم باید غصه بخورد و گریه کند. قحطی که نیامده چرا آنقدر حرص می‌خورید و طمع می‌ورزید؟ اگر به مرگ طبیعی بمیریم از همه مال دنیا فقط یک کفن می‌بریم.