رئیس سازمان نظام ‌مهندسی ساختمان استان تهران در نشست خبری مطرح کرد از ماجرای ریزش گود منطقه 17 تا امضافروشی

کیمیا نجفی
نشست خبری ریاست سازمان نظام ‌مهندسی ساختمان استان تهران با حضور اصحاب رسانه برگزار شد و سعیدیان ضمن بیان اقدامات اخیر انجام‌شده توسط سازمان نظام‌مهندسی ساختمان استان تهران‌، به تعرفه خدمات مهندسی اشاره و افزود: تعرفه‌های پایین خدمات مهندسی قطعا، بر کیفیت ساخت‌وساز تاثیرگذار خواهد بود.
روز یکشنبه 27 مهرماه نشست خبری ریاست سازمان نظام‌مهندسی ساختمان استان تهران برگزار شد و در این نشست سعیدیان به بیان دستاوردها و اقدامات اخیر این سازمان پرداخت. سعیدیان در این نشست با اشاره به جلسه هیئت پنج ‌نفره استانی به موضوعات سازنده ذی‌صلاح، 4 ناظره شدن ساختمان‌ها، دوپوندی شدن گاز اشاره و تشریح کرد: در گذشته ساختمان‌های زیر 1500 مترمربع تهران تک ناظر بود و این به معنی بود که این ساختمان‌ها از ناظران متخصص برخوردار نبود.
به گزارش «ابتکار»، سعیدیان با اعلام آمار و ارقام گفت: از حدود 10 هزار پرونده ساختمانی، 8 هزار پرونده زیر 1500 مترمربع و فاقد ناظر تخصصی بود.‌
رئیس سازمان نظام ‌مهندسی ساختمان استان تهران، با بیان اینکه باید ساختمان‌سازی را به ‌عنوان یک صنعت حرفه‌ای نگاه کنیم ادامه داد: برای مثال با تجهیزات و تکنولوژی‌های نوین امروز، یک مهندس معمار نمی‌تواند نظارت صحیحی در بخش تاسیسات داشته باشد که این موضوع در هیئت 5 نفره استانی مطرح و حضور 4 ناظر ساختمانی مصوب شد.
سعید سعیدیان، نظام ‌مهندسی ساختمان را دارای 7 رشته ساختمانی عنوان کرد و ادامه داد‌: نظام‌ مهندسی دارای هفت گروه معماری، عمران، برق، مکانیک، نقشه‌برداری، ترافیک و شهرسازی است و اگر بخواهیم شهری پویا و با ساختار درست داشته باشیم باید از خدمات همه رشته‌های مطرح‌شده استفاده کنیم. البته درمورد نقشه‌برداری، رایزنی‌هایی با شهرداری انجام‌شده است که درصورت توافق نهایی قطعاً اطلاع‌رسانی خواهد شد.
سعیدیان با اشاره به قانون نظام ‌مهندسی ساختمان، اجرای کامل قانون را از وظایف آحاد جامعه دانست‫ و افزود: در موضوع مقررات ملی ساختمان، صرفه‌جویی و کم‌کاری پذیرفته نیست، چراکه اجرای مقررات ملی ساختمان مستقیماً با جان افراد در ارتباط است و از این‌رو تلاش برای کاهش هزینه به هر نحو و طریقی صحیح نیست.
تعرفه‌های خدمات مهندسی پایین است
وی همچنین در این مورد به موضوع تعرفه‌های خدمات مهندسی اشاره کرد و ادامه داد: افزایش تعرفه‌های خدمات مهندسی که امسال مصوب شد، با تورم موجود در جامعه هم‌خوانی ندارد و مورد قبول جامعه مهندسی نیست.
سعیدیان با اشاره به اهمیت کیفیت ساخت‌وساز ادامه داد: وقتی تعرفه خدمات پایین باشد، این احتمال هم وجود دارد که افراد بر اساس هزینه‌ای که می‌گیرند خدمات ارائه بدهند و این موضوع می‌تواند مهندسانی که دغدغه اجرای صحیح مقررات را دارند از حرفه مهندسی دور کند و آنها را به سمت حرفه‌های غیرتخصصی خود سوق دهد و این مسئله مستقیماً بر کیفیت ساخت‌وساز تهران تاثیر می‌گذارد.
وی با اشاره به مسئولیت‌های سنگین مهندسان خواستار حمایت و همکاری بیشتر مقامات و مسئولان در این زمینه شد و اظهار کرد: البته سازمان طی قراردادی که با یک شرکت مشاور دارد و بر اساس آیین‌نامه 117 اجرایی، تلاش خود را در این راستا انجام خواهد داد.
ماجرای ریزش گود منطقه 17
سعیدیان همچنین در پاسخ به پرسشی مبنی بر ریزش گود منطقه 17، گفت: مهندسان ما مظلوم واقع‌ شده‌اند، مهندسان ما به‌ جز قلمشان و گزارشی که می‌توانند بنویسند ابزار دیگری ندارند. در همین گود ناظر ما سه مرتبه گزارش خلاف ارائه کرده و جز این گزارش خلاف هیچ ابزار دیگری ندارد. با وجود ارائه گزارش‌های خلاف که سندهای آن مکتوب است، باز هم متعهدانه در زمان وقوع حادثه در محل پروژه حضور پیداکرده است و درنهایت ناظر ما را بازداشت کرده‌اند که این موضوع، مظلومیت قشر مهندسی را به خوبی روشن می‫کند.
ما چیزی به اسم امضافروشی در سازمان نظام ‌مهندسی نداریم
سعیدیان همچنین در واکنش به موضوع امضافروشی گفت: بارها گفته‌ام ما چیزی به اسم امضافروشی در سازمان نظام‌ مهندسی نداریم، وقتی مهندس مسئولیت قبول می‌کند چه خدماتی ارائه بدهد و چه خدمات ارائه ندهد مسئولیت پذیرفته و پاسخگو است و این واژه امضافروشی صحیح نیست. ضمن اینکه این موضوع اشتباه در اذهان جا افتاده است و بیشتر به پروانه‌های اشتغال به کار شرکت‌های حقوقی است که اعتقاد ما هم این است باید وزارت راه و شهرسازی نسبت به صدور پروانه‌های مهندسی، بازنگری کند. اما این موضوع را تحت این عنوان به‌ هیچ ‌وجه قبول ندارم.
رئیس نظام مهندسی تهران در پاسخ به پرسشی مبنی بر تخفیف خدمات نظام مهندسی برای پروژه‌های طرح ملی مسکن گفت: تفاهم‫نامه با وزارت راه و شهرسازی امضا شده و کسانی که در این پروژه‌ها وارد شوند، ۵۰ درصد تخفیف خدمات دریافت می‌کنند اما در ازای آن ۵۰ درصد از ظرفیت آن شرکت اشغال خواهد شد. ضمن اینکه مهندسان ما در طرح اقدام ملی مسکن حضور دارند و مردم می‌توانند تفاوت کیفیت مسکن مهر با طرح اقدام ملی را به دلیل مهندسی‌سازی این طرح مشاهده کنند.
زیرساخت‌ها از لحاظ نیروی انسانی برای حرفه‌ای شدن صنعت ساخت‫وساز فراهم است
سعیدیان در ادامه با تاکید بر حرفه‌ای شدن صنعت ساخت‌وساز در پاسخ به پرسش ابتکار مبنی بر اینکه آیا زیرساخت‌ها برای حرفه‌ای شدن پروژه‌های ساخت‌وساز فراهم است یا خیر، گفت: زیرساخت‌های ما در بخش نیروی انسانی و متخصص فراهم است، سازمان نظام مهندسی با بیش از 550 هزار مهندس فعالیت دارد و در این زمینه جزو برترین‫های دنیا هستیم. این سازمان بزرگ‌ترین NGO کشور بوده و در تهران ۱۲۰ هزار مهندس عضو آن هستند اما عرصه کار برای آنها فراهم نیست و متاسفانه اکثرا در خارج از حیطه تحصیلی خود اشتغال دارند. همانطور که اشاره کردم زیرساخت‌های ما از لحاظ نیروی انسانی فراهم بوده و از لحاظ قوانین و آئین‌نامه‌ها نیز مشکلی وجود ندارد. اگر بخواهیم چالشی را برای حرفه‌ای شدن در ساخت‌وساز نام ببریم می‫توانیم به عدم اتفاق نظر میان متولیان امر اشاره کنیم. البته این روزها رویکردها به سمت-وسویی حرکت می‌کند تا یک اراده و عزم جدی برای از بین بردن چالش‌ها یکی پس از دیگری شکل بگیرد، هرچند که این فرآیند زمان‌بر خواهد بود. متاسفانه ما شاهد خطراتی همانند زلزله هستیم این‌ خطراتیک تهدید جدی است و باید بتوانیم به سمتی حرکتی کنیم که برای کاهش خسارات ساخت‌و ساز را حرفه‌ای کنیم.
وضعیت بازرسی‌های سازمان از پروژه‌های در حال ساخت چگونه است؟
در ادامه نشست احمدی‌، معاونت خدمات مهندسی سازمان در پاسخ به پرسش دیگری از ابتکار مبنی بر اینکه بازرسی‌های سازمان نظام مهندسی از پروژه‌های در حال ساخت به چه تعداد است، گفت: از سال 95 که بازرسی‌ها در سازمان نظام مهندسی از گودبرداری آغاز شد، حدود 4 هزار 500 پرونده را به طور مشخص بازرسی کردیم که 50 درصد آن مشمول بازرسی تکراری شده‌اند. بازرسی‌ ساختمان‌هایی که در شرایط غیرایمن بوده‌اند مدنظر بوده و فرآیند بازرسی‌ها در مناطق 22 گانه متغییر است. بازرسی‌ها عمدتا به لحاظ تخصصی انجام می‌شود و ممکن است که این بازرسی به تقاضای ناظر، مالکان و یا شهروندان هم-جوار ملک باشد.
سایر اخبار این روزنامه
آیا درهای سالن‌های کنسرت گشوده خواهد شد؟ کشمکش کنسرت و کرونا ژوبین صفاری دوگانگی تفاهم و شکاف تحریم تسلیحاتی ایران بعد از ۱۳ سال پایان یافت ارمغان تسلیحاتی برجام بی‌رمق مجلس با یک فوریت طرح حمایت مالی از افشاگران فساد موافقت کرد جایزه برای «سوت‌زنی» انتقادهای نمایندگان از هیئت رئیسه مجلس ادامه دارد از بلاتکلیفی سوال از رئیس‌جمهوری تا بی‌توجهی رئیس مجلس به نطق‌ها آتش بس جدید میان آذربایجان و ارمنستان دوام نیاورد اتهام طرفین درگیری به یکدیگر برای آغاز دوباره جنگ در قره‌باغ رئیس سازمان نظام ‌مهندسی ساختمان استان تهران در نشست خبری مطرح کرد از ماجرای ریزش گود منطقه 17 تا امضافروشی // یک دشمنان برای اختلافات داخلی سرمایه‌‏گذاری ویژه کرده‏‌اند از سوی رییس شورای شهر پایتخت مطرح شد پیشنهاد تعطیلی دو هفته‌ای تهران برای مهار کرونا داروی قطعی درمان کرونا 8 ماه پیش در برخی استان‌ها ساخته شده است ادعای عجیب یک نماینده در صحن علنی همراه با نمونه!