بلیط هواپیما

قمار بزرگ آمریکا روی انتخابات الکترال

یک روز مانده به انتخابات۲۰۲۰، ترامپ در میان جهش‌ بی‌سابقه همه‌گیری کرونا در آمریکا، در مراحل نهایی ماراتن کارزارهای انتخاباتی، همچنان در تکاپوست شاید بتواند کمی از فاصله‌اش با جو بایدن را جبران کند. براساس آمار «پروژه انتخابات آمریکا» در دانشگاه فلوریدا، بیش از ۹۰ میلیون آمریکایی در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا شرکت کرده‌اند و این روند، زمینه را برای بالاترین نرخ مشارکت در بیش از یک قرن آماده می‌کند.
انتخابات امسال آمریکا با بالاترین میزان شرط‌بندی تاریخ رویدادهای سیاسی مواجه بوده است. به نظر می‌رسد که شرکت‌های شرط‌بندی همه بر پیروزی بایدن متفق‌القول باشند. گرچه چهار سال پیش هم بیشتر آن‌ها پیروزی هیلاری کلینتونِ دموکرات را پیش‌بینی می‌کردند.
در بازار پیش‌بینی «پردیکت‌ ایت» در نیوزیلند (که متعلق به دانشگاه ویکتوریای ولینگتون در آن کشور است) احتمال پیروزی بایدن ۶۸ درصد در مقابل ۳۹ درصد برای ترامپ در نظر گرفته می‌شود. بت‌فیر شانس پیروزی بایدن را ۶۵ درصد در مقابل ۳۵ درصد برای ترامپ می‌داند.
«پل کریشنامورتی» تحلیل‌گر شرط‌بندی سیاسی در بت‌فیر، به رویترز می‌گوید که انتظار دارد بایدن با قاطعیت تمام پیروز شود و بیش از ۳۳۰ رای مجمع برگزینندگان (کالج انتخاباتی)‌ را از آنِ خود کند. 

به نوشته ایندیپندنت، کریشنامورتی در پاسخ به این انتقاد که چهار سال پیش این بنگاه‌ها هم مثل بیشتر شرکت‌های نظرسنجی راجع به ترامپ و هیلاری اشتباه کردند، اشاره می‌کند که خانم کلینتون در نظرسنجی‌های نزدیک به انتخابات ۲۰۱۶ تنها کمتر از دو درصد از رقیب خود پیش بود اما بایدن در بسیاری از  نظرسنجی‌ها خیلی پیش‌تر است. هیلاری کلینتون هم البته در انتخابات چهار سال پیش بیشترین آرا را مال خود کرد، اما به علت شیوه شمارش آرای ایالات در نظام انتخاباتیِ آمریکا، شکست خورد و ریاست‌ جمهوری را به ترامپ واگذار کرد.
البته باید توجه کرد که حتی همین شانس ۳۰ تا ۴۰ درصدی که بنگاه‌های شرط‌بندی برای پیروزی ترامپ قایلند، چندین برابر آن شانسی است که شرکت‌های نظرسنجی در آمریکا به رئیس‌ جمهوری می‌دهند. مثلا تارنمای «پانصد و سی هشت» (طبق آمار صبح شنبه به وقت شرق آمریکا) شانس پیروزی بایدن را ۹۰ درصد در مقابل ۱۰ درصد برای ترامپ می‌داند. 
رونق قمار در عصر ترامپ
کارشناسان عرصه شرط‌بندی می‌گویند، اگر انتخابات امسال بین بایدن و چهره‌ای دیگر از حزب جمهوری‌خواه، مثلا «جب بوش»، فرماندار سابق فلوریدا، بود، میزان شرط‌بندی‌ها احتمالا یک سوم میزان کنونی می‌بود. حالا اما میزان شرط‌بندی می‌رود تا به رقم نجومی بالای یک میلیارد پوند برسد. میزان پولی که بیشتر از مجموع شرط‌بندی روی چهار رویداد ورزشی بزرگ چند سال اخیر در وب‌سایت‌ «بت‌فیر» است: مسابقه بوکس فلوید می‌ودر جونیور و کانر مک‌گرگور در سال ۲۰۱۷، جام جهانی فوتبال ۲۰۱۸، مسابقه بزرگ اسب‌دوانی سالیانه در لیورپول ۲۰۱۹، و فینال امسال لیگ فوتبال آمریکایی (معروف به ابرجام یا سوپربول.)
از جمله دلایل جذابیت ترامپ برای شرط‌بندها این است که اگر پیروز شود، پول بسیار بیشتری می‌گیرند. در حال حاضر در بت‌فیر با شرط‌بندی هر ده پوند روی پیروزی ترامپ می‌توان حدود ۲۸ پوند و ۸۰ پنس برنده شد؛ یعنی قریب ۱۹ پوند سود. در مورد بایدن با هر ده پوند می‌توان حدود ۵ پوند سود کرد. (با این حساب، بت‌فیر شانس پیروزی ترامپ را ۳۴.۸ درصد می‌داند.)
البته آنها که چند ماه پیش و زمانی که بایدن هنوز نامزد حزب دموکرات نشده بود، روی او شرط‌بندی کردند در صورت پیروزی او شاید واقعا ثروتمند شوند. مثلا وقتی بایدن در انتخابات مقدماتی حزب دموکرات در ایالت نیوهمپشایر، پنجم شد، می‌شد با حساب ۱ به ۱۰۰ روی او شرط‌بندی کرد. یعنی هر یک پوندی که در آن هنگام روی رئیس‌جمهوری شدن او شرط‌بندی شده بود، امروز می‌تواند ۱۰۰ پوند شود.
همه امید ترامپ به پنسیلوانیا
فارغ از شرط بندی‌ها ، نیویورک تایمز نوشت که اگر ترامپ در تاریخ ۳ نوامبر برای بار دوم رییس جمهور آمریکا شود، احتمالا این پیروزی را مدیون پنسیلوانیا خواهد بود، یکی از سه ایالتی که در سال ۲۰۱۶ با کمتر از یک درصد اختلاف در آن پیروز شد. در ادامه این مطلب آمده است که بایدن، نامزد حزب دموکرات در نظرسنجی‌ها در پنسیلوانیا از ترامپ پیش افتاده است و به طور قابل توجهی قوی‌تر از هیلاری کلینتون در آستانه انتخابات چهار سال قبل عمل کرده است، اما ضعف ترامپ بیش از قدرت بایدن باعث ایجاد این رقابت می‌شود.
نتایج نظرسنجی‌های معتبر که در این ماه در پنسیلوانیا انجام شد، حاکی از برتری ۵ تا ۱۳ درصدی بایدن است، اما این نظرسنجی‌ها همچنین نشان داده اند که ۵ تا ۱۰ درصد رای دهندگان از ابراز حمایت از نامزد‌های اصلی خودداری می‌کنند.
پیروزی ترامپ احتمالا
 به دو چیز بستگی دارد:
کسب بخش قابل توجهی از آراء آن افراد بلاتکلیف و در عین حال کاهش حمایت از بایدن در میان جمعیتی که مدتهاست به مخالفت با ترامپ روی آورده اند، اما کاملا به سمت دموکرات‌ها متمایل نشده اند، مانند رأی دهندگان مسن و ساکنان حومه شهر‌ها. این احتمالی است که نظرسنجی‌ها و دموکرات‌ها با توجه به شوک شکست کلینتون در سال ۲۰۱۶ تمایلی به رد آن ندارند.
در آن سال، یک چرخش دیرهنگام رقابت را به نفع ترامپ متمایل کرد و مشکلات مربوط به نظرسنجی‌های ایالت‌های عرصه رقابت را آشکار ساخت. اکثر این نظرسنجی‌ها تفاوت اولویت‌های رأی دهندگان سفیدپوست با تحصیلات دانشگاهی و بدون تحصیلات دانشگاهی را در نظر نگرفته بودند.
امسال نوسانات کمتری در این رقابت وجود دارد و نظرسنجی کنندگان سعی کرده اند اشتباهات چهار سال پیش خود را برطرف کنند. اکنون استاندارد نظرسنجی‌های ایالتی سطح تحصیلات افراد شرکت کننده در نظرسنجی را نیز درنظر می‌گیرد تا نمایندگی عادلانه رای دهندگان بدون مدرک دانشگاهی را تضمین کند، اما محققان حوزه نظرسنجی‌ها تردید دیگری درباره امسال دارند، نگرانی در باره احتمال سرکوب گسترده آراء، که نظرسنجی‌ها روش مشخصی برای در نظر گرفتن تاثیر آن بر نتایج نهایی ندارند.
کمی بیش از یک هفته قبل از روز انتخابات، میانگین نظرسنجی The Upshot نشان می‌دهد بایدن با شش درصد اختلاف در پنسیلوانیا از رقیب خود پیش افتاده است. این اندکی کمتر از نتایج نظرسنجی‌ها در میشیگان و ویسکانسین (دو ایالتی که ترامپ در سال ۲۰۱۶ در آن‌ها پیروز شد) و بهتر از نتایج نظرسنجی‌ها در فلوریدا، آریزونا و کارولینای شمالی است. در نتیجه، اگر نتیجه نهایی انتخابات به یک ایالت وابسته باشد، به احتمال بسیار زیاد آن ایالت، پنسیلوانیا است.
در نظرسنجی Morning Call که توسط موسسه افکار عمومی کالج Muhlenberg انجام و هفته گذشته منتشر شد، از رای دهندگان احتمالی در پنسیلوانیا سوال شد که آیا آقای ترامپ مستحق انتخاب مجدد است؟ ۵۱ درصد پاسخ منفی دادند. این دقیقا برابر با درصد رأی دهندگانی است که در یک سوال جداگانه گفتند که به رقیب او رأی می‌دهند.
اما در این نظرسنجی، تعداد قابل توجهی از کسانی که گفته اند به بایدن رای می‌دهند حمایت فعالانه‌ای از نامزد خود ابراز نکردند. چهل و دو درصد از رای دهندگان احتمالی نظر مساعدی در مورد او ابراز داشتند و ۴۲ درصد از آن‌ها او را چندان مطلوب نمی‌دانند.
این نظرسنجی از این نظر دور از ذهن است، زیرا تعدادی دیگر از نظرسنجی‌های با کیفیت بالا در پنسیلوانیا در هفته‌های اخیر، از جمله یک نظرسنجی از نیویورک تایمز و کالج Siena، نشان داده اند که مطلوبیت آقای بایدن از ۵۰ درصد فراتر می‌رود. اما همین اواخر سپتامبر، اکثر شرکت‌های نظرسنجی نشان داده اند که کمتر از نیمی از رای دهندگان دیدگاه مطلوبی نسبت به بایدن ابراز داشتند. 
کریستوفر پی. بوریک، استاد علوم سیاسی در مولنبرگ که موسسه نظرسنجی این کالج را اداره می‌کند، گفت که این نتایج، شباهت‌هایی به انتخابات ۲۰۱۶ دارد زمانی که هر دو نامزد بسیار غیر محبوب بودند، اما ترامپ موفق شد نظر رای دهندگان را تغییر دهد آن‌ها را متقاعد کند که کلینتون گزینه بدتر است. 
دکتر بوریک گفت: «جای تعجب نیست، وقتی به مبارزات انتخاباتی ترامپ و تلاش‌های او برای پایین کشیدن بایدن نگاه می‌کنید، فکر می‌کنید که این همان مسیر سابق است.» تفاوت اصلی این است که بر خلاف سال ۲۰۱۶ که کلینتون و ترامپ به یک اندازه منفور بودند، میزان عدم محبوبیت بایدن با ترامپ یکسان نیست. تلاش‌های ترامپ برای برانگیختن نظرات منفی درباره بایدن، از جمله اتهام گمراه کننده وی مبنی بر اینکه اگر بایدن انتخاب شود، «فرکینگ» را در پنسیلوانیا ممنوع می‌کند تاکنون موفق نبوده است.
در سال ۲۰۱۸، دموکرات‌ها چهار کرسی مجلس نمایندگان را در پنسیلوانیا و عمدتا در مناطق حومه شهر به دست آوردند و اکنون بایدن آن‌ها را مورد توجه اصلی قرار داده است، اما نظرسنجی‌ها نشان می‌دهد که بایدن هنوز به طور کامل از کاهش محبوبیت ترامپ در این مناطق استفاده نکرده است.
براساس نتایج آخرین نظرسنجی‌های Times / Siena و Morning Call / Muhlenberg، در حومه فیلادلفیا، میزان محبوبیت ترامپ ۹ درصد نسبت به سال ۲۰۱۶ کاهش یافته است، اما میزان محبوبیت بایدن فقط ۳ درصد بیشتر از محبوبیت کلینتون در سال ۲۰۱۶ است.
از طرف دیگر مشکل بایدن این است که وی هنوز سهم حمایت از کلینتون در فیلادلفیا را به دست نیاورده است.
با میانگین گیری از نتایج دو نظرسنجی اخیر، ۷۳ درصد از رای دهندگان فیلادلفیا از او حمایت می‌کنند، در حالی که این میزان برای کلینتون، ۸۳ درصد بود؛ و در مقابل بر اساس نظرسنجیTimes / Siena، ترامپ موفق شده است حمایت ۲۴ درصد از رای دهندگان فیلادلفیا را کسب کند که ۹ درصد بیشتر ازنتایج نظرسنجی‌های سال ۲۰۱۶ است. در هسته حامیان ترامپ، رای دهندگان محافظه کار و روستایی و مردان تقریباً بین ۴۰ تا ۶۵ سال وجود دارند. 
فراتر از این، او از ادعای رونق اقتصادی قبل از همه گیری کرونا در مجادلات خود استفاده می‌کند تا حمایت از بایدن در میان گروه‌های اصلی حامی دموکرات‌ها، از جمله سیاه پوستان، لاتین‌ها و سایر رای دهندگان غیر سفید پوست را کاهش دهد. 
این تلاش تنها اندکی موفقیت آمیز بوده است. در هر دو نظرسنجی، بایدن در میان رای دهندگان زیر ۳۰ سال میزان حمایتی بیش از دو برابر ترامپ کسب کرد در میان رای دهندگان ۶۵ سال به بالا یک برتری دو رقمی داشت، گروهی که در سال ۲۰۱۶ تمایل بیشتری به ترامپ داشتند و میزان حمایت از او در این گروه، ۱۰ درصد بیشتر از کلینتون بود.
 
بلیط هواپیما