دو هفته مهلت دهیم تا ورودی بیمارستان‌ها کم شود «شنبه» حیاتی برای کرونا

وزیر بهداشت با اشاره به اعمال محدودیت‌های جدید کرونا در کشور از شنبه گفت: معتقدم هیچ آفتی برای اقتصاد یک کشور از تعطیلی و طولانی شدن دوره اپیدمی بیماری بدتر نیست و تعطیلی بهتر از این است که کاسبی آلوده شده، یک ماه گرفتار بیماری شود و خدایی نکرده بر اثر بیماری جان خود را از دست دهد.
به گزارش ایسنا، سعید نمکی در جلسه با مسئولان دانشگاه علوم پزشکی اصفهان با اشاره به آغاز طرح جدید مدیریت کرونا گفت: اولین اقدام ما در این طرح آموزش مردم است، اگر اقناع عمومی ایجاد نشود و شاید ما پوشش بیمه‌ای کاملی نداشته باشیم تا خسارت مردم را جبران کند، هرچند دولت در اوج تنگدستی دارد کارهایی را می‌کند و اخیرا هم بحث شد تا منابعی را برای تزریق به گروه‌های کم‌درآمد تهیه کنیم.
دو هفته مهلت دهیم تا ورودی بیمارستان‌ها کم شود
وی محدودیت‌های جدید را برای کمک به قطع زنجیره انتقال بیماری و تاب‌آوری نظام سلامت موثر دانست و گفت: همکاران ما باید یک نفسی بکشند. دوستان فکر می‌کردند تابستان راحتی دارند و پاییز سخت است؛ اما این سختی به هم متصل شد و اوضاع چنان نفس‌گیر شد که لحظه‌ای نتوانستیم درنگ کنیم. پرسنلی که ۲۴ ساعته در لباس گرم قرار است کار کند باید تاب‌آوری او حفظ شود. هدف اصلی ما این است که دو هفته مهلت دهیم و این ورودی به بیمارستان را کم کنیم که هم مراقبت از بیمار افزایش یابد و هم فرصت استراحتی برای کادر درمان داشته باشیم.
مردم کوتاه بیایند، به مرگ‌های ۴رقمی می‌رسیم
نمکی گفت: این تاریخی که از شنبه برای محدودیت اعلام کردیم یکی از حیاتی‌ترین تاریخ‌ها برای مدیریت کرونا است، اگر مردم کوتاه بیایند بازی را می‌بازیم و به مرگ‌های ۴ رقمی می‌رسیم، روزی گفتم مرگ‌ها ۳ رقمی می‌شود و کسی باور نکرد. مرگ چهار رقمی یعنی اینکه به ورطه‌ای خواهیم رسید که خلاص شدن از آن دشوار است کما اینکه زمانی هم که مرگ‌ها ۳ رقمی شد ما با پکیجی از مشکلات روبه‫رو بودیم.
وی تاکید کرد: غفلت در این مقطع چه از سوی مردم و مسئولان یعنی پرتاب آخرین تیر ترکش مدیریت بیماری و ما باید قاطعانه پای محدودیت‌ها باشیم و اگر کسی تخلف کرد قاطعانه با او برخورد کنیم. کسی که بمب ویروس است باید با او مقابله شود. اگر به مقامات امنیتی بگویند کسی بمبی می‌خواهد جایی ببرد همه بر سر او می‌ریزند؛ اکنون هم با بمب ویروس مواجه هستم و قدرت سرایت ویروس ۱۰ برابر شده است و ابتلا خانوادگی شده است. عزیزان در اجرای پروتکل‌ها قاطع باشید، هرگونه کتمان و گذشت یعنی اضرار به غیر و ضرر زدن به حقوق سایر شهروندان.
دورهمی‌ها عامل ۵۱ درصد از انتقال کرونا
وزیر بهداشت ادامه داد: طرح گسترده بیماریابی بر مبنای کار محله محور کار آموزش و اقناع عمومی را انجام خواهیم داد و با کمک بسیج، هلال احمر، خیرین، سازمان‌های مردم نهاد و... سطح آگاهی عموم را بالا می‌بریم. افتخار داشتم طرحی داشته باشم به نام هر خانه یک پایگاه سلامت و اعتقادم بر این بود که محور خانواده و آموزش او بسیار مهم است و او باید سفیر سلامت ما باشد و ما تا ۱۰ میلیون سفیر سلامت تربیت کردیم و بعد پایمان در باتلاق کرونا گیر کرد و روند کند شد. اگر در هر خانه یک سفیر سلامت داشته باشیم، انتقال آموزش محله محور بهتر می‌شود. اکنون ۵۱ درصد از عوامل ایجاد کننده بیماری دورهمی‌ها است، نمی‌شود ما شهرها را تعطیل کنیم و در این شب‌های طولانی زمستان ۶۰ نفر در یک خانه جمع شوند، طرح محله محور ما باید آموزش‌ها را منتقل کند.
تولید کیت‌های تشخیص سریع کرونا در داخل
نمکی ادامه داد: اتفاق مبارکی در جمهوری اسلامی در بحران کرونا افتاد و آنهم تکیه بر شرکت‌های دانش‌بنیان بود؛ کیت رپید و آنتی‌ژن که ۲۰ دقیقه‌ای جواب می‌دهد، در این بسیج کمک حال ما بود. از کره‌ای‌ها خواستیم کیت بفرستند که قرار بود شنبه ۳ میلیون کیت بفرستند و دیروز گفتند آمریکا باید اجازه دهد. از ۶ ماه پیش دورنما را دیدیدم، همان‌گونه که رمدسیویر و فاویپیراویر را ساختیم، آمپول دانه‌ای ۶۰ دلار بود الان داریم با قیمت کمتر و به شکل انبوه می‌سازیم. تست‌های سریع توسط شرکت‌های دانش بنیان تولید شد؛ همانطور که داروهای درمان کرونا را ساختیم، کیت‌هایی که در داخل کشور تولید کردیم به مراتب از کیت‌های کرونای کره‌ای دارای کیفیت بیشتری است و روز سه‌شنبه ۱۰۰ هزارتای اول آن تولید می‌شود و تلاش خواهد شد تا روزانه ۱۷۰ هزار کیت تولید کنیم.
چگونگی ردیابی و قرنطینه موارد مثبت کرونا
نمکی با اشاره به طراحی سامانه‌ای برای رهیابی موارد مشکوک کرونا، افزود: ارتباطی با آزمایشگاه‌ها برقرار کردیم که هر مثبتی بر پرونده الکترونیک خانوار می‌نشیند و مراقب سلامت ردیابی فرد را آغاز می‌کند و بعد تمام افرادی که با او در تماس بودند و حداقل ۱۰ نفر جدید را شناسایی می‌کنیم. در گام بعدی که قرنطینه است به شیوه قرنطینه بیماران و قرنطینه افراد سالم تحت عنوان قرنطینه معکوس عمل می‌کنیم. در مرحله قرنطینه افراد بیمار و افراد مشکوک را در نظر خواهیم داشت، افرادی که در فضای منزل توانایی ماندن در قرنطینه را دارند، در منزل قرنطینه خواهند شد و برای افرادی که توانایی و امکان ماندن در منزل را ندارند و بضاعت کافی ندارند، مقرر شد برای آنها اماکنی برای قرنطینه با کمک سپاه و بسیج و خیرین در نظر گرفته شود و منابع آن هم دارد تامین می‌شود. اما از کمک خیرین هم بابد بهره جست. در این راستا از قرنطینه‌هایی که دوستان نظامی تهیه کردند و نیز از ظرفیت مسافرخانه‌ها و هتل‌ها استفاده خواهیم کرد.
جریمه ۲۰۰هزار تومانی برای تردد فرد مثبت کرونا
نمکی تصریح کرد: برای ردیابی افراد در قرنطینه سیستمی را در نظر گرفتیم و برای آنها جریمه در نظر گرفتیم، در مرحله اول فرد مثبتی که در جامعه تردد کند ۲۰۰ هزارتومان جریمه خواهد شد، و در مرحله بعد به قرنطینه اجباری خواهد رفت. گروه دوم قرنطینه برای افراد سالم و ریسک‌پذیر هستند که شامل افراد بالای ۶۵ سال و بیماران خاص می‌شوند و جمعیتی معادل ۱۱ میلیون و ۷۰۰ هزار نفر دارند و ۸۸ درصد مرگ‌های ما مربوط به افراد پرریسک و افراد بالای ۶۰ سال و افرادی است که بیماری زمینه‌ای دارند. این افراد اگر به بیمارستان بروند هم شرایط سختی خواهند داشت. ما باید تلاش کنیم این افراد آلوده نشوند، خدمات الکترونیک دریافت کنند و سعی داریم با کمک سازمان بسیج و هلال احمر خدمات آنها را در منزل به صورت دورا پزشکی ارائه دهیم و حتی اگر نیاز به خرید دارند بچه‌های بسیج کمک کنند که خرید فرد درب منزل به او برسد.
تفاوت ویروس امروز با ویروس ووهان
وی در بخش دیگری از صحبت‌هایش گفت: در برهه‌ای که بیماری در حال فروکش کردن بود بارها عرض کردم که در دقایق ۹۰ گل می‌خوریم و خوردیم. از خوش‌باوری مردم سهمگین‌تر خوش‌باوری وزیر بهداشت است؛ اگر من فکر کنم که بیماری تمام شد، این موضوع خطرناک‌تر است. با نگاهی به نمودارها می‌بینیم که کف دره و قله جایی است که ما پروتکل‌ها را رعایت کردیم و اوج قله جایی است که ما پروتکل‌ها را رها کردیم. این ویروس یکی از پیچیده‌ترین مخلوقات آفرینش است که از هرجا آمد و نمی‌دانیم این ویروس تا چه زمانی با ما خواهد بود، اما ویروس امروز با ویروس ووهان چین متفاوت است. در کنار این مصیبت، گرفتاری دیگر ما کمبود منابع بود.