توهم حمله به تاسیسات هسته‌ای ایران!

آرمان ملي - مطهره شفيعي: هنوز هم که هنوز است نمي‌خواهد بپذيرد که شکست خورده و بايد کرسي رياست‌جمهوري در کاخ سفيد را ترک کند تا جو بايدن بر آن تکيه بزند. از زمان جلوسش بر اين کرسي جز از جنگ و کشتار مردم مظلوم ساير کشورها نگفت و سعي کرد اينچنين به قدرت‌نمايي بپردازد. دونالد ترامپ اين توهم را داشت که يک کابوي آمريکايي است و با هر تهديد و ضربه‌اي که به کشورهاي ديگر وارد مي‌کند مردم آمريکا برايش هورا مي‌کشند و تشويقش مي‌کنند که تصوري اشتباه بود و مردم با راي دادن به رقيب او يعني جو‌ بايدن دموکرات، پاسخ ترامپ جمهوريخواه را دادند. «نه» مردم آمريکا به تداوم حضور ترامپ در کاخ سفيد ضربه سختي به او وارد کرد، چنانکه در ابتدا بر طبل تقلب با هدف پيروزي بايدن زد و انتخابات را غيرقانوني اعلام کرد که اين حربه دستاوردي براي او نداشت، بنابراين درصدد طرح ادعاي ديگري برآمد و آن هم حمله به تاسيسات هسته‌اي ايران.
توهم ترامپي حمله به تاسيسات ايران
روزنامه نيويورک‌تايمز روز دوشنبه در گزارشي به نقل از «مقامات کنوني و پيشين ايالات‌متحده» مدعي شد که «دونالد ترامپ» پنج‌شنبه گذشته در جريان يک نشست در کاخ سفيد نظر مشاوران خود را در مورد امکان حمله به «تاسيسات مهم و هسته‌اي» ايران ظرف هفته‌هاي آينده جويا شد. نيويورک‌تايمز در ادامه اين گزارش مي‌افزايد که مشاوران دونالد ترامپ وي را از يک چنين حمله نظامي بازداشتند و به او هشدار دادند که اين اقدام واشنگتن مي‌تواند بر شدت تعارض‌ها ميان ايران و ايالات‌متحده در «هفته‌هاي پاياني رياست‌جمهوري ترامپ» بيفزايد. گزارش‌ها حاکي از آن است اين مشاوران که در ميان آنها چهره‌هايي همچون «مايک پنس» معاون رئيس‌جمهور، «مايک پمپئو» وزير امورخارجه، «کريستوفر ميلر» سرپرست جديد پنتاگون و همچنين ژنرال «مارک اي. ميلي» رئيس ستاد مشترک ارتش آمريکا به چشم مي‌خورد، ترامپ را از اين حمله بازداشتند و نسبت به پيامدهاي اين حمله از جمله تشديد «تعارض‌ها [ميان ايران و ايالات‌متحده] در هفته‌هاي پاياني رياست‌جمهوري ترامپ» ابراز نگراني کردند. بنابراين گزارش، پس از آنکه مشاوران کاخ سفيد به ترامپ در مورد پيامد احتمالي حمله موشکي به تاسيسات هسته‌اي ايران هشدار دادند، با اين باور محل برگزاري نشست را ترک کردند که «گزينه حمله موشکي به داخل ايران بر روي ميز نيست». طبق گزارش روزنامه نيويورک‌تايمز، اين حمله- در صورت اجرايي شدن- «به احتمال قريب به يقين» تاسيسات هسته‌اي نظنز، يکي از مهم‌ترين سايت‌هاي غني‌سازي اورانيوم در ايران را هدف قرار مي‌داد.
منصرف شد؟!
يک مقام آمريکايي هم با تاييد ادعاي نيويورک‌تايمز روز دوشنبه گفت که ترامپ دو ماه مانده به پايان کارش به عنوان رئيس‌جمهور آمريکا، هفته گذشته خواستار بررسي گزينه‌هاي حمله به تاسيسات هسته‌اي اصلي ايران شد اما در نهايت از اين تصميم، صرف‌نظر کرد.
تضعيف ترامپ و قوي شدن ايران
يکي از برنامه‌هاي بايدن بازگرداندن اعتباري است که ترامپ با طرح‌هاي نظامي و جنگي خود از آمريکا سلب کرده است اما ترامپ در روزهاي اندک حضور در کاخ سفيد يعني طي 2 ماه مي‌خواهد با طرح ادعاهايي که رنگ و بوي جنگ دارد به تداوم مشي جمهوريخواهانه خودش ادامه دهد و از سوي ديگر بايدن را در آستانه ورود به اتاق رياست جمهوري با مشکل مواجه کند اما خودش بهتر از هر شخص و دولتي مي‌دادند که اين ادعاها ديگر خريداري ندارد و ترامپ بايد سرافکنده با کاخ سفيد خداحافظي کند. واشنگتن‌پست به عنوان رسانه آمريکايي در مواجهه با ادعاهاي جديد ترامپ نوشته است که «برخلاف اوج زمان روي کار بودن دولتش، اعمال دوباره تحريم‌ها موجب نشد که ايران به ميز مذاکره بازگردد تا درباره توافقي سخت‌تر مذاکره کند. «فشار حداکثري» همچنين باعث متوقف شدن ايران نشد. حکومت ايران جايگاه مهمش در يمن، عراق، لبنان و سوريه توسط نيروهاي نيابتي و متحدانش را حفظ کرده است که در برخي موارد موقعيت اين متحدان و نيروهاي نيابتي نسبت به چند سال يپش قوي‌تر شده است.»
واکنش ايراني به ادعاي ترامپ
برخي مسئولان در ايران هم به ادعاهاي ترامپ پاسخ دادند. معاون مطبوعاتي نمايندگي ايران در سازمان ملل با بيان اينکه برنامه‌هاي هسته‌اي کشورمان صلح‌آميز است، تاکيد کرد که ايران توان به‌کارگيري قدرت نظامي قانوني‌اش را در برابر هر متجاوزي دارد. اين موضع‌گيري عليرضا ميريوسفي، معاون مطبوعاتي هيات نمايندگي ايران در نيويورک در واکنش به گزارش ادعايي اخير نيويورک‌تايمز است که مدعي شده ترامپ از مشاورانش خواسته نظر خود را درباره يک حمله به تاسيسات هسته‌اي ايران بيان کنند. عليرضا ميريوسفي در اين باره به رويترز گفت: برنامه هسته‌اي ايران تماما اهداف صلح‌آميز و کاربرد غيرنظامي دارد و سياست‌هاي دونالد ترامپ رئيس‌جمهور آمريکا موجب تغيير آن نشده است. ميريوسفي همچنين تاکيد کرد: ايران ثابت کرده است که توانايي به‌کارگيري قدرت نظامي قانوني‌اش را براي جلوگيري از هرگونه ماجراجويي از جانب هر متجاوزي و واکنش به آن را دارد.
احمدي‌نژادي‌ها وکيل مدافع ترامپ شدند
نکته قابل تامل آنجاست که ترامپ سخت‌ترين تحريم‌ها را بر ايران تحميل کرد و مردم کشورمان از رفتن او خوشحال هستند اما ظاهرا احمدي‌نژادي‌ها از اين موضوع ناراحتند. آنا نوشت: «چند هفته‌اي است که برخي اطرافيان و حاميان احمدي‌نژاد رسما مدافع ترامپ شده‌اند. عبدالرضا داوري يکي از اين چهره‌هاست. او که معمولا مواضع تيم احمدي‌نژاد- مشايي را با صراحت در فضاي رسانه‌اي مطرح مي‌کند و به‌تازگي در اظهاراتي عجيب و توهين‌آميز سيدحسن نصرا... را ساده‌انديش و حزب‌ا... لبنان را گروهي فرقه‌اي خوانده بود، اين‌بار ترامپ را با شخصيت «حر رياحي» مقايسه کرد. داوري در توئيتي جنجالي نوشت: «حر رياحي، سال‌ها پاسبان امويان در کوفه بود تا پير شد؛ او بود که راه را در کربلا بر حسين بست تا لشکر عمر بن سعد برسد، با اين همه وقتي خط را عوض کرد و مقابل شيطان ايستاد، رستگار شد. ترامپ هم هرچه بوده، امروز در نبردي تاريخي، مقابل شياطين گلوباليست و اليگارشي جهان‌سالار ايستاده است». او در توئيتي ديگر پيروزي ترامپ را تحقق وعده انبياء دانسته بود! برخي معتقدند سياست‌هايي که ترامپ در آمريکا اعمال مي‌کرد براي احمدي‌نژادي‌ها مطلوب بود و آنها که از فقر تجربه و آگاهي در اداره کشور رنج مي‌بردند، راهي جز تخريب و حذف رقيب نداشتند، بنابراين موافق تصميمات ترامپ بودند که محلي از منطق نداشت.