سپاه با ناو اقیانوس‌پیما در پهنه آب‌های جهان

سرویس سیاسی جوان آنلاین: با الحاق ناو اقیانوس‌پیمای شهید رودکی به نیروی دریایی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، گام بلند جمهوری اسلام ایران برای عبور از یک قدرت منطقه‌ای به یکی از بازیگران بزرگ بین‌المللی برای دفاع از منافع حیاتی کشور برداشته شد؛ گامی که با توان بومی کشور و به دست متخصصان توانای کشور در حوزه دفاع برداشته شد، ترجمان واقعیت «ما می‌توانیم» بود. متخصصان صنعت دفاعی کشور بار دیگر ثابت کردند که اگر اراده و خودباوری و تکیه بر توان داخلی با هم توأم شوند، هر غیرممکنی را ممکن می‌سازند. آن‌هم در شرایطی که دشمن همه توان خود را به کار گرفته تا مانع از آن شود که جمهوری اسلامی ایران در حوزه دفاعی به رشد و بالندگی برسد، اما بخش دفاعی کشور طی چهار دهه گذشته توانسته است از همه این تهدید‌ها فرصت بسازد.
سردار سرلشکر پاسدار حسین سلامی، فرمانده کل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی روز پنج‌شنبه در مراسم الحاق ناو اقیانوس‌پیمای شهید رودکی به نیروی دریایی سپاه این رخداد مهم را رقم زننده روزی فراموش ناشدنی و تاریخی برای این نیرو توصیف و تصریح کرد: «اطمینان داریم آنچه امروز در نیروی قدرتمند و مستحکم دریایی سپاه اتفاق می‌افتد، امتداد نگاه عمیق و راهبردی رهبر معظم انقلاب اسلامی و فرماندهی کل قوا حضرت آیت‌الله‌العظمی امام خامنه‌ای (مدظله‌العالی) است.»
وی با تأکید بر اینکه رهبر معظم انقلاب اسلامی منطق ایستادگی، مقاومت، دفاع اطمینان‌بخش و ثبات قدم را در مقابل دشمنان بزرگ ترسیم کرده‌اند، گفت: «معظم له به ما آموخته‌اند که نقشه راه امنیت، اقتدار و استقلال کشور از مسیر قوی شدن عبور می‌کند؛ این منطق در جامعه ما جریان دارد و ایران اسلامی امروز نشانه و مظهر اراده شکست‌ناپذیر ملتی بزرگ برابر فشار‌هایی در مقیاس و گستره جهانی است.»
خلیج‌فارس، پیشانی مستحکم دفاعی ایران


سرلشکر سلامی خلیج‌فارس را پیشانی مستحکم دفاعی ایران اسلامی و نقطه تلاقی مواجهه قدرت‌ها با یکدیگر خواند و اظهار کرد: «اینجا منطقه راهبردی اقتصاد جهانی است و جمهوری اسلامی ایران در تأمین این پهنه دریایی تعیین‌کننده اقتصاد جهانی نقش ممتاز و منحصربه‌فرد خود را به خوبی ایفا کرده است. جهانیان مدیون نظام مقدس ما و دریادلان با اراده و بلند همت و سرافراز این سرزمین هستند که این گستره عظیم دریایی را تا به امروز امن کرده‌اند و این راه با اقتدار ادامه دارد.»
فرمانده کل سپاه در ادامه با تأکید بر اینکه برای دفاع از امنیت و منافع حیاتی خود به جغرافیایی خاصی محدود نمی‌شویم، گفت: «اگر کسانی بخواهند منافع این ملت و کشور بزرگ را تهدید کنند مطمئناً نقطه امنی در سیاره زمین نخواهند داشت.»
تهدید شویم، سراسر تهاجمی می‌شویم
سرلشکر سلامی با بیان اینکه نیازمند این هستیم که ما به ازای هر اندیشه و تفکر دفاعی را روی زمین ایجاد کنیم، اظهار کرد: «وقتی از نگاه و افق بلند دیدمان به دور دست صحبت می‌کنیم نیازمند آن هستیم که ابزار‌های متناسب با آن را هم داشته باشیم؛ بار‌ها اعلام کرده‌ایم راهبرد ما همواره دفاعی است. به این معنا که هرگز در ابتدا تهدیدی برای هیچ کشوری نیستیم؛ اما این راهبرد دفاعی همواره با تاکتیک‌های تهاجمی همراه است.» وی با بیان اینکه قلب و محتوای راهبرد دفاعی ما را تاکتیک‌های تهاجمی شکل می‌دهد، گفت: «اگر دشمنان ما را تهدید کنند یا بخواهند عمل تهاجمی انجام دهند، ما سراسر تهاجمی می‌شویم و این معنای کاملی از راهبرد دفاعی ما است و برای تحقق آن مجدانه تلاش می‌کنیم».
نه ظلم می‌کنیم نه ظلم می‌پذیریم
سرلشکر سلامی با تأکید بر اینکه در مقابل هیچ دشمنی هر اندازه به ظاهر مهیب کرنش و تعظیم نمی‌کنیم و انعطاف به خرج نمی‌دهیم، گفت: «ما مستحکمیم، می‌ایستیم، از حق دفاع می‌کنیم؛ ما نه ظلم می‌کنیم و نه ظلم می‌پذیریم و به هیچ کس هم اجازه تعرض نمی‌دهیم.» وی افزود: «اساس حرکت ما این است که تهدید را از ذهن دشمن خنثی و بی اثر کنیم و قبل از شکل‌گیری آن را از بین ببریم؛ این معنای کامل مفهوم بازدارندگی است.»
فرمانده کل سپاه در ادامه تصریح کرد: «امروز شاهد الحاق یک شناور پشتیبانی و در عین حال رزمی به نیروی دریایی سپاه هستیم؛ یعنی شناوری که هم می‌تواند از خود دفاع کند، هم از منافع ما در دریا دفاع کند و هم در امن سازی خطوط دریانوردی کشورمان در نزدیک و در دور دست نقش ایفا کند.»
وی کشتی سنگین و اقیانوس‌پیمای شهید رودکی را هدیه‌ای امیدبخش برای مردم عزیز ایران خواند و اظهار کرد: «شاید برخی تصور می‌کردند که اساس عمل ما رزم نزدیک است، اما اعلام می‌کنیم هم رزم نزدیک دستور کار ما است و هم رزم در دور دست و هم‌نبرد از راه دور که مجموعه کاملی از توانمندی‌های دفاعی ما را شامل می‌شود».
فرمانده کل سپاه با قدردانی از تلاشگران دریادل سپاه در آماده‌سازی کشتی اقیانوس‌پیمای شهید رودکی، آن را بخشی از نقشه جامع قوی شدن کشور دانست و تأکید کرد: «آنچه در کشور ما شکل می‌گیرد با تصویری که دشمن برای کشور ما ساخته است کاملاً در تضاد است.» وی با بیان اینکه در شرایطی که دشمنان انتظار داشتند کشورمان در اثر تحریم‌ها ضعیف شود، هر روز دستاورد‌های جدیدی در عرصه‌های مختلف ایجاد می‌شود و این شعار نیست، واقعیت است، گفت: «دشمنی که با محاصره، تحریم و انزوا در صدد فرسایش قدرت ما بود، امروز خود دچار فرسایش شتابدار قدرت در فیزیک قدرت و محتوا و مضمون سیاسی، اقتصادی، فرهنگی و اجتماعی آن شده است؛ نظیر این آشفتگی سیاسی که امروز در نظام انتخاباتی امریکا و فرایند‌های انتخاباتی می‌بینیم.»
تنگسیری: امنیت خریدنی نیست
دریادار پاسدار علیرضا تنگسیری، فرمانده نیروی دریایی سپاه در یین الحاق ناو اقیانوس‌پیمای شهید رودکی به نیروی دریایی سپاه، با تأکید بر اینکه دفاع از کیان اسلام مرز نمی‌شناسد، گفت: «به فرموده فرماندهی معظم کل قوا نیروی دریایی یک نیروی راهبردی است و مرز نمی‌شناسد. سیادت دریایی امروز حق ما و هر کشوری است. حضور و مأموریت‌های ما در فراساحل و اقیانوس هند حق ما و تحقق آن به معنای سیادت دریایی است.»
دریادار تنگسیری با بیان اینکه آموخته‌ایم برای ایجاد امنیت و قوی شدن باید روی پای خودمان بایستیم، گفت: «ابتدا باید به خدا و سپس به خود متکی باشیم؛ ما از اندیشه، خلاقیت و ابتکار برای ساخت تجهیزات مدرن و پیشرفته در کنار معنویت استفاده کردیم. قوی شدن راه ما است و این مسیر نورانی را با قدرت ادامه خواهیم داد.»
وی با تأکید بر اینکه راهبرد ما صلح و دوستی همراه با امنیت همگانی است، گفت: «در این راهبرد امنیت در مقابل امنیت و تهدید در مقابل تهدید است. امنیت خریدنی نیست و صرفاً در سایه صلح و احترام متقابل به منافع یکدیگر حاصل خواهد شد».
چشم‌انداز راهبردی ناو اقیانوس‌پیمای رودکی
شناور اقیانوس‌پیمای شهید رودکی را می‌توان یک پایگاه و فرودگاه عملیاتی متحرک برای سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در هر کجای دنیا تصور کرد، زیرا با استفاده از آن، ضعف ایران در نداشتن پایگاه‌های دریایی در نقاط فرامنطقه‌ای و اقیانوس‌های دوردست جبران خواهد شد. سلاح‌هایی که این شناور آن‌ها را حمل می‌کند، از قایق‌های تندروی موشک‌انداز سپاه گرفته تا بالگرد‌های نظامی و ترابری و سیستم پدافند هوایی. علاوه بر این با توجه به شعاع عملیاتی قایق‌های موشک‌انداز سپاه که حداکثر چند صد کیلومتر بوده و پس از انجام عملیات مجدداً نیاز به سوخت‌گیری پیدا می‌کنند، این کشتی وظیفه پشتیبانی و لجستیک آنان را در نقاط دوردست ایفا خواهد کرد. خطر اصلی برای دشمنان رقبای ایران در عرصه دریایی، خود این شناور نیست بلکه تجهیزات پرسرعت و منعطفی است که حمل می‌کند و یگان‌هایی که در زمان بسیار کوتاهی می‌توانند علیه آنان وارد عمل شوند. به عبارت دیگر محدوده عملیاتی سپاه از امروز صرفاً خلیج‌فارس نخواهد بود، بلکه هر کجای دنیا که لزوم عملیات در آن برای منافع ملی ایران احساس شود، شناور‌های تندروی سپاه مجهز به موشک‌های کروز دوربرد حاضر خواهند بود.
گرچه مانند هر دستاورد دفاعی دیگری پیام این شناور، چشم‌انداز صلح و امنیت برای کشور‌های منطقه است، اما برای دشمنان ایران معادلات دریایی پیچیده‌تر می‌شود، زیرا در گذشته به محض وقوع خطر درگیری، ناو‌های بزرگ متخاصم از محدوده آب‌های سرزمینی ایران بسیار دور می‌شدند تا از شعاع عملیاتی موشک‌های کشور در امان باشند. با الحاق این شناور، دیگر هیچ نقطه‌ای برای استقرار ایمن آنان وجود نخواهد داشت و قایق‌های ۱۳ متری سپاه، با سرعت بالای ۸۰ نات و قابلیت موشک‌اندازی، مین ریزی و اژدرافکنی می‌توانند کابوس هر کشتی متخاصمی باشند.
در پایان اینکه از شواهد و قرائن اینگونه برمی‌آید که جمهوری اسلامی قصد گذار از یک قدرت منطقه‌ای به سمت یک بازیگر بزرگ بین‌المللی را دارد و به همین علت در سال‌های اخیر از تجهیزاتی رونمایی می‌کند که شعاع عملیاتی آنان فراتر از خاورمیانه است.