نخست‌وزیران ما شبانه با لباس زنانه به دیدار اعراب می‌رفتند

سرویس بین الملل جوان آنلاین: روز دوشنبه دیدار بنیامین نتانیاهو که مخفیانه به عربستان سعودی رفته بود با محمد بن سلمان و مایک پمپئو وزیر امور خارجه امریکا خبرساز شد. یک منبع سعودی در گفتگو با روزنامه امریکایی «وال‌استریت ژورنال» با تأیید این خبر اعلام کرد که ایران و توافق عادی‌سازی روابط میان طرفین، محور گفت‌وگوی نتانیاهو و محمد بن سلمان بوده است.
دنی یاتوم، رئیس پیشین سازمان جاسوسی رژیم صهیونیستی (موساد) با مهم توصیف کردشن روابط تل‌آویو با ریاض در واکنش به این دیدار گفت که این اقدام پیش از این هم سابقه داشته است. یاتوم در تشریح دیدار‌هایی که پیش از این بین طرفین انجام شده است، به رادیو رژیم صهیونیستی گفت: «این دیدار‌ها عمدتاً در شب و به دور از چشم رسانه‌ها و دوربین‌ها انجام می‌شد.» او در ادامه با ذکر مثال‌هایی اذعان کرد که سران رژیم صهیونیستی برای انجام این دیدار‌ها لباس‌های زنانه هم می‌پوشیدند.
ترس بن سلمان از واکنش ایران
روزنامه صهیونیستی اسرائیل هیوم گزارش داد که ولیعهد سعودی خود شخصاً با انتشار خبر سفر نتانیاهو به عربستان سعودی و دیدار وی با خود موافقت کرده تا ببیند واکنش‌ها به چنین خبری چه خواهد بود. گزارش این روزنامه هم دیدار‌های قبلی نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی و ولیعهد سعودی را تأیید می‌کند: «این دیدار، اولین دیدار نتانیاهو و بن سلمان نیست. دیدار‌هایی از این دست اخیراً برگزار شده است و مشارکت‌کنندگان در نشست با انتشار جزئیات آن به‌منظور انتقال پیام‌ها به دولت جدید امریکا موافقت کرده‌اند.»
روزنامه صهیونیستی هاآرتص به نقل از حییم سابان، میلیاردر صهیونیست و دوست نزدیک بن سلمان نوشته است: ولیعهد سعودی به سابان گفته است که از واکنش ایران و مردم عربستان به عادی‌سازی روابط با صهیونیست‌ها می‌ترسد و بن سلمان نیز به او گفته است در اینکه روابط دیپلماتیک کامل با اسرائیل برقرار کند مردد است؛ به این دلیل که این اقدام می‌تواند هزینه‌های سیاسی سنگینی در داخل بر او تحمیل کند. ولیعهد سعودی همچنین عنوان کرده که در مقطع کنونی نمی‌تواند با بحرین و امارات همراه شود، چراکه این می‌تواند به قتل او به دست ایران، قطر و مردم عربستان منتهی شود.
بن سلمان در پی تضمین در تل‌آویو
کلارک کوپر، معاون وزیر خارجه امریکا در امور سیاسی و نظامی در سخنانی فاش کرد که کشور‌های عرب مختلفی قصد امضای توافقنامه عادی‌سازی روابط با رژیم صهیونیستی را دارند و در بلندمدت هدف این است که کشور‌های دیگر نیز اسرائیل را به رسمیت بشناسند.
شبکه ۱۲ تلویزیون رژیم صهیونیستی در گزارشی گزارش کرد: «دیدار‌هایی مثل دیدار نتانیاهو در عربستان با محمد بن سلمان، ولیعهد این کشور در شهر نیوم در گذشته هم اتفاق افتاده، اما اسرائیل برای اولین بار این دیدار را اعلام می‌کند، چراکه این نشست خود یک دستاورد مهم است. سه مسئله یعنی فلسطینی‌ها، کمک بایدن و تفاهمات درباره مسئله ایران برای عربستان به منزله نوعی محک است. تغییر دولت در امریکا تا حدودی تهدید برای عربستان است و آن‌ها به دنبال تضمینی در تل‌آویو و هماهنگی با اسرائیل درباره این موضوع هستند.»
ایهود یعاری، تحلیلگر صهیونیست در این مورد گفته که محمد بن سلمان معتقد است برای توجیه عادی‌سازی روابط با اسرائیل باید دستاورد‌هایی درباره مسئله فلسطین کسب کند، چراکه او نگران ورود بایدن به کاخ سفید است و می‌داند که رفتنش به سمت اسرائیل روابط را با دولت جدید امریکا تقویت می‌کند. فلسطینی‌ها به محمد بن سلمان توجهی ندارند، اما به افکار عمومی عربستان توجه می‌کنند.
خطر برای فلسطینی‌ها
روزنامه الاخبار لبنان در گزارشی با عنوان «بزرگ‌ترین خنجر سعودی به فلسطین» درباره این سفر نوشت که وزارت امور خارجه ریاض در عین حال که دیدار نتانیاهو با بن سلمان را تکذیب کرد، ولی اصل سفر صهیونیست‌ها به خاک خود را تکذیب نکرد که این نشان‌دهنده آغاز مرحله‌ای جدید به نام ائتلاف علنی صهیونیستی- سعودی است.
این سفر همچنین نشان می‌دهد که طرفین پیش از خروج دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور امریکا از قدرت قصد دارند دست به ماجراجویی بزنند که بیشترین خطر آن متوجه فلسطین است. مردم فلسطین بر این باورند که اگرچه این سفر هنوز به توافقی فراگیر منجر نشده، ولی وضعیت نتانیاهو در داخل اراضی اشغالی را بهبود می‌بخشد. همین مسئله باعث نگرانی محافل فلسطینی شده است و بسیاری از آنان، تشکیلات خودگردان را سرزنش می‌کنند که در ازای هیچ بهایی، روابط خود را با دشمن صهیونیست از سر گرفته و همین اقدام رام‌الله باعث شده که روابط ریاض- تل‌آویو علنی شود.
در گزارش الاخبار آمده است که برخلاف دفعات پیشین، صهیونیستی‌ها اجازه داده‌اند که این دیدار محرمانه علنی شود و این یعنی قطار عادی‌سازی روابط سعودی- صهیونیستی حرکت کرده است و به همراه ریاض، کشور‌های دیگری نیز به این کاروان خواهند پیوست.