تعطیلی یک هفتگی ادارات در شهرهای قرمز به جز دستگاه‌های ارائه‌کننده خدمات ضروری


به گزارش خبرگزاری صدا وسیما، جمشید انصاری پنجشنبه شب در برنامه گفت‌و‌گوی ویژه خبری شبکه دو سیما اظهارداشت: امیدوارم طرح جامع مدیریت هوشمند شیوع بیماری کرونا بتواند موفقیت‌های لازم را به دست بیاورد.
انصاری ادامه داد: طرحی که در ستاد ملی کرونا تصویب و از سوی سازمان اداری و استخدامی کشور ابلاغ شده است برای هر سه وضعیت زرد و نارنجی و قرمز، حد نصاب‌هایی از کاهش نیرو را پیش‌بینی کرده است و اصلا بحث دورکاری مطرح نیست.
وی افزود: به اداراتی که زیرساخت‌های لازم در آنها مستقر شده است و کارکنان آنها می‌توانند کار خود را از راه دور انجام دهند، اجازه داده و تکلیف کرده‌ایم که از دورکاری استفاده کنند اما چون این اواخر شرایط خیلی پیچیده شد و آمار مبتلایان و فوتی‌ها بالا رفت، ستاد ملی کرونا برای قطع زنجیره شیوع بیماری کرونا، این تصمیم را گرفت که اساساً خدمات ضروری را جدا کنیم و خدمات غیر ضروری را به عقب بیاندازیم، بنابراین صرفاً دستگاه‌هایی که خدمات ضروری را ارائه می‌کنند و نمی‌شود آن خدمات را تعطیل کرد و دستگاه‌هایی که مأموریت‌های اساسی دارند مانند استانداری‌ها و فرمانداری‌ها لازم است کارکنانشان در اداره حضور یابند.
رئیس‌سازمان اداری و استخدامی گفت: بنا بر این بود که در شرایط قرمز، حداکثر تا یک سوم کارکنان در محل کار حضور داشته باشند و مدیران می‌توانند کمتر از یک سوم از کارکنان خود را هم سازماندهی و بکارگیری کنند.

انصاری افزود: با توجه به توفیقاتی که در هفته نخست، پیش آمد و نگرانی‌هایی که همکاران ما در وزارت بهداشت و درمان و وزارت کشور از تردد به ویژه وسایل حمل ونقل عمومی مانند مترو در صبح‌ها داشتند رئیس‌جمهور دستور داد برای کمک به اجرای این طرح, فقط کارکنانی در اداره حضور یابند که بالاترین مقام دستگاه، حضور آنها را ضروری تشخیص دهد.
وی اظهارداشت: اصل بر این است که هفته آینده (هفته جاری) ادارات تعطیل هستند مگر کارکنانی که حضور آنها با تشخیص بالاترین مقام دستگاه، ضروری تشخیص داده شود. این تصمیم در جلسه چهارشنبه هیئت دولت گرفته و توسط رئیس‌جمهور ابلاغ شد.
رئیس‌سازمان اداری و استخدامی از مردم خواست از مراجعه حضوری به ادارات خودداری کنند و کارهای اداری خود را برای حدود دو هفته عقب بیاندازند.
طرح جامع مدیریت هوشمند کرونا
تا کنترل این بیماری ادامه می‌یابد
انصاری در ادامه گفت: طرح جامع مدیریت هوشمند تا زمانی که کرونا در کشور به صورت بیماری واگیر وجود دارد دنبال خواهد شد.
وی با بیان اینکه درحال حاضر بیش از 450 شهر وضع زرد، نارنجی و یا قرمز دارند، افزود: مقرر شد دوشنبه هر هفته، وزارت بهداشت متناسب با نسبت مبتلایان در هر صد هزار نفر، وضع هر شهر را مشخص می‌کند و با توجه به وضع اعلامی شهرها، محدودیت‌ها از روز شنبه با وضع جدید این شهرها تغییر پیدا کند.
رئیس‌سازمان اداری و استخدامی کشور با‌اشاره به اینکه محدودیت‌ها تا زمانی که شهر به وضع سفید برسد ادامه خواهد داشت، ادامه داد: زمانی که شهر به وضع سفید رسید کسب و کارها به روال عادی خود بر می‌گردند.
انصاری اظهارداشت: کاری ارزشمند در وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات با همکاری وزارت بهداشت انجام شده که براساس آن کلیه افرادی که به عنوان مبتلا شناسایی می‌شوند با شماره ملی فرد رهگیری خواهند شد و همچنین ارتباط این سامانه با تمام محل‌های تجمع از قبیل فرودگاه‌ها، پایانه‌ها و راه آهن برقرار می‌شود و از هفته آینده دستگاه‌ها هم می‌توانند به این سامانه متصل شوند و کارکنان و مراجعه کنندگان را کنترل کنند.
وی افزود: در مرحله بعد مراقبت و خدماتی است که وزارت بهداشت با همکاری شورا‌های محل و بسیج به مبتلایان می‌دهد تا آنها کمتر ازخانه خارج
شوند.
رئیس‌سازمان اداری و استخدامی درباره میزان کارکرد کارکنان شرکتی و حق الزحمه ادارات هم گفت: براساس تصمیم دولت دستگاه‌ها مکلف هستند در این طرح کلیه افرادی که در دستگاه‌های دولتی اعم از نیروهای رسمی، پیمانی و قراردادی شاغل هستند و همچنین افرادی که از طریق شرکت‌ها به کار گرفته شده‌اند کاهش نیرو را درتمام این رده‌ها انجام دهند و تفاوتی میان کارکنان شاغل در ادارات و شرکت‌های طرف قرارداد با ادارات وجود ندارد.
انصاری گفت: از زمانی که کرونا در کشور شیوع پیدا کرد برنامه‌های مختلفی را برای مراقبت از کارکنان دولت و رعایت دستورالعمل‌ها در دستگاه‌های دولتی تدوین و ابلاغ کردیم. تقریبا در بیشتر دستگاه‌های دولتی، کارکنان به صورت عمومی و یا برای افرادی که احتمال ابتلا به کرونا را داشتند آزمایش‌های لازم و تست‌های کرونا انجام شده است.
وی ادامه داد: با توجه به اینکه کارکنان دولت از سیستم درمانی خوبی برخوردار هستند و بیشتر دستگاه‌ها بیمه مکمل دارند هزینه انجام تست و آزمایش کرونا برای کارکنان دولت جای نگرانی ندارد.
رئیس‌سازمان اداری و استخدامی کشور افزود: در حال حاضر کلیه افرادی که به کرونا مبتلا می‌شوند دولت هزینه درمان آنها را توسط وزارت بهداشت به صورت رایگان انجام می‌دهد.
انصاری تأکید کرد: مدیران ادارات باید با حداقل کارکنان به مردم ارائه خدمت دهند.
کاهش محسوس تردد جاده‌ای
معاون اجتماعی پلیس راهور ناجا نيز در این برنامه با قدردانی از مردم براي رعایت مقررات محدودیت‌های ویژه کرونایی گفت: بر اساس آمارها، بیش از ۸۵ درصد مردم، این مقررات و محدودیت را رعایت می‌کنند.
سرهنگ عین اله جهانی با‌اشاره به اینکه تعداد کمی این مقررات را رعایت نمی‌کنند، افزود: کسانی که پلاک وسیله نقلیه خود را مخدوش می‌کنند مرتکب جرم می‌شوند و بر اساس ماده 720 بخش تعزیرات قانون مجازات اسلامی، وسیله نقلیه این افراد، توقیف و خودشان به مراجع قضایی معرفی می‌شوند و مجازات حبس از 6 ماه تا یکسال را در پی دارد.
به گفته جهانی، در هفته نخست اجرای محدودیت‌های جدید کرونایی، آزادراه تهران- قم 82 درصد، آزاد راه رشت- قزوین 78 درصد، جاده هراز 50 درصد، جاده چالوس 83 درصد و در مجموع در سطح کشور، 40 درصد کاهش تردد در مقایسه با هفته پیش از آغاز اجرای طرح محدودیت‌های ویژه کرونایی، داریم.
وی درباره تردد خودروهای غیر بومی در شهرها گفت: براساس مصوبه ستاد ملی مقابله با کرونا، خودروهایی که غیر بومی هستند ممنوعیت تردد داشته و جریمه خواهند شد ولی اگر افراد با خودروهای غیر بومی، اسنادی را مبنی بر سکونت و یا‌اشتغال را ارائه دهند پلیس جریمه نخواهد کرد و همچنین اگر افرادی با دوربین جریمه شده باشند حتما بعد از پایان طرح محدودیت‌ها با ارائه اسناد به واحد اجرائیات راهنمایی و رانندگی مراجعه کنند و اعتراض آنها بررسی و در صورت اثبات، جریمه اصلاح و حذف خواهد شد.
نحوه تعویض پلاک با وکالتنامه‌های منقضی
معاون اجتماعی پلیس راهور ناجا با بیان اینکه درحال حاضر حدود 60 درصد مراجعه کنندگان مراکز شماره‌گذاری و تعویض پلاک افراد با وکالتنامه هستند، افزود: روزانه حدود 20 هزار مراجعه‌کننده در مراکز شماره‌گذاری داریم که در حال حاضر این مراکز براساس مقررات تعطیل هستند ولی مقرر شد افراد دارای وکالتنامه در صورتی که اعتبار مدت وکالت آنها بعد از 1/9/99 منقضی شود دقیقا همان مدت به وکالتنامه آنها اضافه خواهد شد و جای نگرانی نیست، البته افراد باید قبل از مراجعه به مراکز شماره گذاری و تعویض پلاک نوبت‌دهی اینترنتی را انجام دهند.
خدمات‌دهی بیمه و پلیس به تصادفات
در ساعت ممنوعه تردد
جهانی درباره احتمال تصادف در ساعات 21 تا 4 صبح هم گفت: در صورت بروز تصادف در این ساعات هم پلیس مراجعه و در صورت نیاز کروکی را ترسیم می‌کند و شرکت‌های بیمه هم مسئولیت خود را انجام خواهند داد.
وی ادامه داد: خودروهایی که معاینه فنی آنها به اتمام رسیده با توجه به تعطيلي مراکز معاینه فنی شامل استثناءمی‌شوند و از طریق دوربین جریمه نخواهند شد و همچنین مرکز شماره گذاری اینترنتی در مرکز تعويض پلاک میثم فعال شده است.
کاهش تردد 200 هزار نفری در مترو و اتوبوس
دبیر کمیته امنیتی، اجتماعی و انتظامی ستاد ملی مقابله با کرونا هم در ارتباط تلفنی با این برنامه گفت: در روزهای نخست اجرای طرح محدودیت‌های ویژه کرونایی شاهد کاهش تردد حدود 200 هزار نفری در مترو و اتوبوس بودیم و تعداد مسافران روزانه مترو از 700 هزار به 500 هزار مسافر و تعداد مسافران روزانه اتوبوس هم از 550 هزار به 350 هزار نفر کاهش یافته است.
حسین قاسمی افزود: یکی از ویژگی‌های این طرح، کاهش تقاضا برای سفرهای روزانه بود که این موضوع با تمهیدات‌اندیشیده شده در حوزه‌های اداری، تجاری، بازرگانی، آموزشی، فرهنگی و اجتماعی، محقق شد.
وی با بیان اینکه مشکل زیرساختی اساسی در حوزه حمل‌ونقل عمومی داریم، ادامه داد: زیرساخت‌ها با تقاضاهای حوزه حمل‌ونقل عمومی، متناسب نیست و عقب‌ماندگی در طول این سال‌ها وجود داشته است.
دبیرکمیته امنیتی، اجتماعی و انتظامی ستادملی مقابله با کرونا گفت: با توجه به اینکه در بسیاری از شهرها با وضع قرمز رو‌به‌رو هستیم پیش‌بینی شده تا این طرح ادامه پیدا کند.
اثرات مثبت محدودیت‌های کرونایی مرحله قبل
معاون کل وزیر بهداشت هم در ارتباط تلفنی با این برنامه با‌اشاره به اجرای طرح محدودیت‌های ویژه کرونایی گفت: مشابه این طرح را در آبان در دو مرحله برای 89 شهرستان انجام دادیم که تاثیر به سزایی داشت.
ایرج حریرچی ادامه داد: با اینکه شدت محدودیت‌ها از محدودیت‌های کنونی، کمتر بود منجر به این شد که تا سه روز پیش, 69 شهرستان از این 89 شهرستان، از وضعیت قرمز خارج و به وضعیت نارنجی و زرد تبدیل شوند و تعداد موارد بستری و مرگ هم به طرز قابل توجهی کاهش یافت.
حریرچی با‌اشاره به اینکه در برخی از استان‌ها روند صعودی داریم و تعداد مرگ در کشور در حدود 25 روز گذشته به رقم‌های روزانه 460، 470 و 480 مورد رسیده است، افزود: با کاهش تردد در اثر اجرای طرح محدودیت‌های ویژه کرونایی و با افزایش رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی، اطمینان داریم در آینده نزدیک، موارد سرپایی و بستری و مرگ و کاهش یابد.
وی اظهارداشت: با افزایش آزمایش‌ها، موارد کشف بیماران کرونایی بیشتر می‌شود اما موارد بستری از حدود دو هفته دیگر و موارد مرگ از حدود یک ماه دیگر کاهش خواهد یافت.با توجه به سرد شدن هوا و تجمع مردم در فضاهای بسته، گام نخست، کنترل افزایش مبتلایان است و سپس کاهش را شاهد خواهیم بود.
معاون کل وزیر بهداشت گفت: با توجه به میزان کاهش موارد بستری و مرگ درباره ادامه اجرایی این طرح، تصمیم گیری می‌شود و این موضوع به رفتار مردم بستگی دارد که فعلاً مردم رفتار بسیار خوبی داشته‌اند.
دورهمی‌ها، عامل اصلی افزایش تعداد مبتلایان
حریرچی با بیان اینکه عامل اصلی افزایش تعداد مبتلایان، فعلا دورهمی‌هاست که به این تعطیلات ربط ندارد و اثر روانی و ثانویه است، افزود: ستاد ملی کرونا با توجه به شرایط اقتصادی و اجتماعی و شرایط ابتلا درباره ادامه محدودیت تردد از ساعت 21 تا 4 صبح، تصمیم خواهد گرفت.
با مغازه‌های نیمه‌باز برخورد می‌شود
سخنگو و نایب‌رئیس‌اتاق اصناف ایران نیز در این برنامه درباره همکاری صنوف در این طرح گفت: در بیشتر شهرهای کشور، بازارها تعطیل هستند و اصناف هم همکاری لازم را داشته‌اند.
مجتبی صفایی ادامه داد: در سراسرکشور گشت‌های مشترک به همراه نماینده دادستان برای نظارت بر اصناف حضور دارند.
صفایی با‌اشاره به اینکه هر واحد صنفی که مشمول گروه قرمز است باید تعطیل باشد، افزود: در صورت نیمه باز و باز بودن این مغازه‌ها با آنها برخورد خواهیم کرد.
وی درباره صنف شیرینی و آجیل هم گفت: طبق دستورالعمل‌های ابلاغی این صنف جزو گروه 2 هستند و در شهرهای قرمز تحت هیچ شرایطی حق فعالیت ندارند و مردم در صورت مشاهده می‌توانند با شماره 190 وزارت بهداشت و 124 وزارت صمت گزارش دهند و گروه‌های نظارتی در هر ساعتی از شبانه‌روز با آنها برخورد خواهد کرد.
ابلاغ تعطیلی ادارات استان تهران، امروز
استاندار تهران از ابلاغ تعطیلی ادارات استان از روز شنبه خبر داد.
به گزارش ایسنا، انوشیروان محسنی بندپی درباره تعطیلی ادارات استان تهران از شنبه ۸ آذرماه گفت: تصمیمات سازمان امور اداری و استخدامی کشور دائر بر تعطیلی ادارات از شفافیت و صراحت کافی برخوردار است.
وی افزود: بر همین اساس این مصوبه روز شنبه مورخ ۸ آذرماه به تمامی دستگاه‌های اجرایی استان تهران برای اجرا ابلاغ خواهد شد.
به گفته بندپی، جزییات این تصمیم و تعطیلات متعاقبا اعلام خواهد شد.
گفتنی است، اعلام تعطیلی ادارات بدون شفاف‌سازی درباره جزئیات این طرح باعث سردرگردمی بسیاری از افراد شده است.