بداخلاقی خللی در اراده ما ایجاد نمی‌کند

رئیس‌جمهور: بداخلاقی خللی در اراده ما ایجاد نمی‌کند ایسنا: رئیس‌جمهوری در آیین بهره‌برداری از طرح‌های ملی وزارت نفت با بیان اینکه سال‌هاست که دچار تحریم هستیم، عنوان کرد: در سه سال اخیر در یک جنگ رویاروی بودیم و دشمنان با تمام توان مقابل ملت ایران آمدند و شکستی مفتضحانه خوردند.
حسن روحانی با اشاره به پایان دوران ریاست‌جمهوری دونالد ترامپ، افزود: «آنهایی که می‌خواستند ملت ایران سال ۹۷ جشن سالگرد پیروزی انقلاب خود را نبیند و آنها وارد ایران شوند، همه سرنگون شدند و همه دوران قلدری‌هایشان پایان یافت و چند هفته دیگر به زباله‌دان ریخته می‌شوند».
او با تأکید بر اینکه این ملت ایران بود که در این سه سال مانند قبل مقاوم ایستاد و پیروز شد و این دشمنان ایران بودند که دچار شکست شدند، گفت: «در این سال‌ها نشان داده شد اقتصاد ایران بزرگ و مقاوم است و فکر نمی‌کنم در منطقه هیچ کشوری چنین قدرتی داشته باشد که بتواند در سه سال جنگ رویاروی بایستد و پیروز شود. این نتیجه عظمت و قدرت و تاب‌آوری ملت ایران در سایه خوداتکایی و درون‌زایی و ژئوپلیتیک ایران است؛ ایران جایگاه جغرافیایی عظیمی است که قدرتی در دنیا نمی‌تواند ایران را به‌ خاطر جایگاه خاصی که دارد و همچنین مقاومت‌های بسیاری که در طول تاریخ داشته است، از منطقه و جهان حذف کند. خیلی‌ها می‌خواستند کشور ما را از بین ببرند و نتوانستند؛ حال اینها آخرین‌هایی بودند که آمدند، اما به نتیجه نرسیدند و شکست خوردند».
روحانی با بیان اینکه برای ما، ملت ایران و دنیا آینده ایران بسیار مهم است، عنوان کرد: «ایران آباد و پیشرفته تنها برای مردم ایران نیست بلکه برای مردم منطقه و جهان است؛ ایران می‌تواند نیازمندی‌های منطقه و حتی در برخی موارد نیازمندی‌های جهان را ارزان‌تر و راحت‌تر تأمین کند».

او با تأکید بر اهمیت فعالیت دانشگاه‌ها در حوزه تأمین سرمایه انسانی، گفت: «اگر می‌خواهیم در صنعت با جهش و شتابی خوب مواجه شویم نیازمند سرمایه‌گذاری اعم از داخلی و خارجی هستیم؛ دیدیم که طرح‌هایی افتتاح شد که بخشی از منابع آن خارجی بود؛ اگر سرمایه خارجی در کنار داخلی قرار بگیرد، می‌توانیم شاهد تحولات بزرگی باشیم».
رئیس‌جمهوری ادامه داد: «دومین موضوع در جهش تولید مواد اولیه است؛ در بسیاری از صنایع به‌ویژه پتروشیمی، نفت، گاز، فولاد، مس و آلومینیوم مواد اولیه خوبی در اختیار داریم که بسیار مهم است. 
مسئله سوم در جهش تولید تکنولوژی است؛ در نبود تکنولوژی با قیمت گران حداقل استفاده را می‌توان برد. در استفاده از تکنولوژی باید هم به داخل و هم به خارج توجه کرد؛ در حوزه داخلی شرکت‌های دانش‌بنیان پیشرفت‌های بسیار خوبی دارند؛ در استفاده از تکنولوژی خارجی نیز همواره استفاده کردیم و باز هم استفاده می‌کنیم؛ به لطف خدا آمریکا و کشورهای دیگر در این زمینه هیچ‌گاه نتوانستند مانع شوند؛ چون ما در هر حال که خواستیم تکنولوژی را آوردیم؛ حال ممکن است تحریم‌ها و فشارها باعث افزایش هزینه‌های مالی شود اما هیچ‌کس نمی‌تواند در اصل استفاده از تکنولوژی خارجی مانع شود».
او با تأکید بر لزوم حضور صنایع مختلف در بازارهای جهانی گفت: «پایه چهارم جهش تولید بازار است؛ برای تولید باید تقاضاهایی وجود داشته باشد؛ گاهی این بازار داخلی است گاهی خارجی؛ ما باید میلیاردها جمعیت و بازارهای متنوع را ببینیم و اینجاست که تعامل سازنده می‌تواند تأثیر‌گذار باشد؛ تعامل سازنده در کنار قدرت ملی اهمیت دارد. اگر کشوری ضعیف باشد در تعامل سازنده باید التماس کند؛ درحالی‌که تعامل سازنده یعنی قدرت ملی ما در جایگاهی قرار بگیرد که آنها به ما نیازمندند. ما هم علاقه‌مندیم که با آنها تجارت و تعامل داشته باشیم. این چهار اصل امروز در ایران وجود دارد و ملت ما امروز در مسیر صحیحی قرار گرفته است و کسی هم نمی‌تواند از افکار عمومی ملت فاصله بگیرد».
رئیس‌جمهوری با بیان اینکه جامعه ما با امیدواری بسیار خوبی نسبت به آینده می‌اندیشند بر لزوم توجه همه مسئولان به آینده ملت ایران و رفاه مردم تأکید و عنوان کرد: «بداخلاقی و بددهنی را رها کنیم؛ ما [دولت] که اعتنایی نمی‌کنیم و اگر کسی بداخلاقی کند اصلا خللی در اراده ما ایجاد نمی‌کند اما ما پیامبری داریم که فرمودند فقط برای این مبعوث شدم که مکارم اخلاقی را کامل کنم. ما جمهوری اسلامی ایران هستیم و افتخار ما اخلاق و ادب است؛ این معنایش این نیست که کسی انتقاد نکند؛ انتقاد سازنده مفید است، اما انتقاد غیر از بددهنی، فحاشی و بی‌تربیتی است و ملت ما نیز این موارد را برنمی‌تابد؛ همه باید به خدمت به مردم و افتخار و سرافرازی ایران فکر کنیم».