دیه‫گو آرماندو مارادونا در سن 60 سالگی و بر اثر ایست قلبی درگذشت دست خدا در آسمان

گروه ورزش – برای فوتبالی‌ها ۲۵ نوامبر، سیاه‌ترین روز تقویم است. ۱۵ سال پیش در همین شب جرج بست، ستاره بزرگ فوتبال درگذشت و حالا جهان فوتبال در سوگ از دست دادن یکی از بزرگ‌ترین ستاره‌های تاریخ نشسته است؛ دیه‫گو آرماندو مارادونا.
مرگ دیه‫گو آرماندو مارادونا دنیا را در حیرت فرو برد. از چهارشنبه شب تمام ورزشکاران و حتی مردم عادی به درگذشت بهترین فوتبالیست تاریخ واکنش نشان دادند.
هر کسی که یک بار روی سکوها، پای تلویزیون و پشت فنس‌ها برای فوتبال اشک ریخته، شب سختی داشت. حالا وقت بایگانی کردن محبوب‌ترین شماره ۱۰ است.
مردم آرژانتین و ناپل ایتالیا تا صبح نخوابیدند و برای اسطوره خود شمع روشن کردند. مارادونا همواره چهره عاصی و منحصر به فردی داشت. او همیشه سمت مردم و ضعفا بود و هیچ وقت سمت قدرت نرفت. مارادونا زمانی که به ناپل پیوست گفت می‫خواهد الگوی تمام کودکان این شهر شود. او با ناپل برای دو سال قهرمان سری آ شد. جایی که هیچ وقت هیچ تیم جنوبی نتوانسته بود قهرمانی سری آ را به دست آورد.

دیه‫گو آرماندو مارادونا متولد ۳۰ اکتبر ۱۹۶۰ در ویلا فیوریتو، (امروزه پاتریدو در ایالت بوینس‌آیرس)، فوتبالیست آرژانتینی است. وی فوتبال دهه نود را به خودش اختصاص داد. تیم ملی آرژانتین با کمک مارادونا توانست در سال ۱۹۸۶، جام جهانی فوتبال را متعلق به خود کند و در سال ۱۹۹۰ به نایب‌قهرمانی جهان دست یابد
دیه‫گو مارادونا یکی از با استعدادترین بازیکنان فوتبال جهان است که در خانواده‌ای فقیر و پرجمعیت به دنیا آمد و فوتبال را در باشگاه آرجنتینوس جونیورز آغاز کرد. وی ۱۵ ساله بود که به تیم اول باشگاه پیوست. در حالی که تنها ۱۷ سال داشت به تیم ملی آرژانتین دعوت شد و در برابر مجارستان یک نیمه بازی کرد.
قدرت بازی‫سازی، پاس‌های بلند و کوتاه میلیمتری، قدرت حفظ توپ و هوش سرشار رهبری تیم در میانه میدان، ضربه‌های ناگهانی و حیاتی، حفظ تعادل و قدرت پا به توپ عالی و بسیاری از خصوصیات دیگر یک فوتبالیست طراز اول در مارادونا جمع شده.
مارادونا هنگامی که کودکی هشت ساله بود با انجام حرکات نمایشی با توپ فوتبال در اماکن عمومی بخشی از خرج خانواده را تامین می‌کرد. در همان زمان مارادونای کوچک در پاسخ سوال یک خبرنگار درخصوص بزرگترین آرزویش گفت دوآرزوی بزرگ دارد. اینکه بتوانم با تیم آرژانتین به جام جهانی بروم و دیگری اینکه در جام جهانی قهرمان شوم.
دوران جوانی مارادونا
مارادونا در دوران جوانی درخشش خود را با تیم بوکاجونیورز آرژانتین آغاز کرد و پس از آن به بارسلونای اسپانیا رفت و با این تیم به مقام قهرمانی جام حذفی اسپانیا رسید.
در جام جهانی سال ۱۹۸۲ با وجود بازی‌های دیدنی دیه‫گو به دلیل یک حرکت غیر ورزشی در برابر برزیل در نیمه دوم از زمین اخراج شد و بدون مارادونا آرژانتین از جام جهانی خداحافظی کرد.
چهار سال بعد در جام جهانی ۱۹۸۶ در مکزیک مارادونا فوتبال زیبای خود را به نمایش گذاشت. در اوج حساسیت‌های این جام دو تیم آرژانتین و انگلستان در مرحله یک چهارم نهایی در برابر هم قرار گرفتند. جنگ جزایر فالکلند در میدان ورزشی به منصه ظهور رسید. مارادونا با به ثمر رساندن دو گل تاریخی موجب پیروزی آرژانتین شد. هنرنمایی خارق العاده مارادونا آرژانتین را به قهرمانی جهان در سال ۱۹۸۶ می‌رساند.
مارادونا همچنین توانست باشگاه ناپولی ایتالیا را دوبار در سال‫های ۱۹۸۷ و ۱۹۸۹ به مقام قهرمانی لیگ ایتالیا برساند و در سال ۱۹۹۰ نیز به همراه این تیم جام یوفا را فتح نمود. در جام جهانی ۱۹۹۰ که به میزبانی ایتالیا برگزار می‌شد تیم آرژانتین توانست به کمک مارادونا ایتالیای میزبان را در مرحله نیمه نهایی در ورزشگاه شهر ناپولی شکست دهد.
دست خدا و گل پیروزی به انگلیس
مارادونا در جام جهانی ۱۹۸۶ با دست موفق به باز کردن دروازه انگلیس شد و آرژانتین با این گل و گل خیره کننده دیگر خود که از وسط زمین با دریبل یکی یکی بازیکنان انگلیس را از پیش رو برداشت، موفق به غلبه بر رقیب دیرینه خود انگلستان شد.
این گل به نام «دست خدا» شهرت گرفت و هنوز هم سرمنشاء جنجال‌های فراوانی بین انگلیسی‌ها و آرژانتینی‌ها بوده است. مارادونا در مصاحبه‌ای یک بار دیگر به تمسخر سه شیرها پرداخته و مدعی شد اگر زمان به عقب بازگردد، این بار با دست راست دروازه این تیم را باز می‌کند.
سقوط مارادونا در مواد مخدر
در پایان یک مسابقه در لیگ ایتالیا اعلام شد آثار استفاده از کوکائین در بدن مارادونا یافت شده است. فیفا او را ۱۵ ماه از شرکت در رقابت‌های فوتبال محروم کرد. ولی مارادونا دردسرهای بیشتری را نیز برای خود خرید. در شهر ناپل شایع شد که پلیس این شهر متن ضبط شده مکالمات تلفنی مارادونا و یکی از مقامات مافیا را در اختیار دارد که ثابت می‌کند او در یک شبکه گسترده خلافکاری و توزیع مواد مخدر دست داشته است.
مارادونا که ظاهراً به بوئنوس آیرس پناه برده بود در خانه خود مورد هجوم پلیس آرژانتین واقع می‌شود و باز اعلام می‌شود در خانه‌اش مقادیر زیادی مواد مخدر کشف شده است.
دوران بعد محرومیت
با شروع مسابقات جام جهانی ۱۹۹۴ تماشاگران بار دیگر توانایی‌های مارادونا را به چشم دیدند و آن را تحسین کردند. هنگامی که در بازی برابر یونان گلی زیبا را برای تیمش به ثمر رساند کمتر کسی تصورمی نمود که این تیم شکست پذیر باشد ولی در پایان بازی آرژانتین و نیجریه (که مارادونا به عنوان بهترین بازیکن زمین شناخته شده بود) آزمایش دوپینگ مارادونا مثبت از آب درآمد. فیفا در همان روز مارادونا را دو سال از شرکت در مسابقات فوتبال محروم کرد. آرژانتین پس‫از از دست دادن کاپیتانش چیزی برای گفتن نداشت و در دور یک هشتم نهایی توسط رومانی از گردونه رقابت‌ها حذف شد.
ازدواج‌های مارادونا
ازدواج اول: مارادونا در سال ۱۹۸۴ با کلودیا ویلافانه ازدواج کرد. این ازدواج در سال ۲۰۰۴ میلادی به طلاق کشیده شد. دختر نخست آنها یعنی دالما در سال ۱۹۸۷ متولد شد و در سال ۱۹۸۹ این زوج صاحب دختر دیگری به نام جیانا شدند.
ازدواج دوم : مارادونا در ازدواج دومش با ورونیکا ازدواج کرد. مارادونا از ورونیکا یک فرزند دارد که پنجمین فرزنداش محسوب می‌شود. ورونیکا بارها درباره عدم پایبندی مارادونا به ازدواجش و ابراز علاقه به دختران جوان دیگر از جمله روکیو اولیوا صحبت کرده بود.
ازدواج سوم: مارادونا در سال ۲۰۱۳ میلادی با روکیو اولیوا فوتبالیست جوان و ۲۵ ساله کشور آرژانتین در ارتباط بود. دیه‫گو همواره در مصاحبه‌ها، در رابطه با روکیو صحبت می‌کرد.
روکیو در یک مصاحبه گفته است که همسر سابقش پابلو پولگلییسی در مقابل مارادونا نمره ۴ از ۱۰ می‌گیرد در حالی که دیه گو از نظر او، نمره ۱۰۰۰ دارد.
فعالیت در حوزه مجریگری
از سال ۲۰۰۵، مارادونا به عنوان مجری تلویزیونی کار می‌کند. بدون شک در کهکشان جهان فوتبال مارادونا نامی ماندگار خواهد بود بازیکنی که قهرمان جام جهانی فوتبال شد تا به آرزوی دیرین خود دست یابد.
شرکت مارادونا
مارادونا شرکتی به نام Diego Maradona Group Companies دارد که فعالیت‌های تجاری انجام می‌دهد.
رابطه مارادونا با خبرنگاران
وی بارها خبرنگاران را در مکان‌ها و زمان‌های مختلف مورد ضرب و شتم شدید قرار داده است. وی از عصبانی‌ترین ورزشکاران آرژانتین در چند دهه اخیر به شمار می‌رود. همه بارها شاهد رفتار خشونت آمیز مارادونا با خبرنگاران و حتی تماشاگران بوده‌اند.
مارادونا و رکورد نرخ نقل و انتقالات
مارادونا اولین بازیکن در تاریخ فوتبال است که دو مرتبه رکورد سقف نقل و انتقالات را در جهان شکست. او اولین بار با ۵ میلیون یورو به تیم بارسلونا در لالیگا و بار دوم با ۶٫۹۵ میلیون یورو به تیم ناپولی در سری آ پیوست.
وی در دوران حرفه‌ای خود برای تیم‌های آرژانتینوس جونیورز، بوکا جونیورز، بارسلونا، ناپولی و سویا و نیولز اولد بویز به عنوان یک بازی‌ساز توانا، در پست هافبک هجومی بازی کرد. مارادونا در بارسلونا و ناپولی به بیشتر موفقیت‌های باشگاهی‌اش دست یافت.
خداحافظی مارادونا از فوتبال
دیه‫گو بارها از دنیای فوتبال خداحافظی کرد اما مدتی بعد به عنوان کاپیتان در مستطیل سبز ظاهر شد. وی پس از جام جهانی ۱۹۹۴ بود که با ناکامی تیمش، از فوتبال به عنوان بازیکن خداحافظی کرد. مارادونا به عنوان سرمربی تیم ملی کشورش نتوانست موفقیت زیادی به دست آورد.
مارادونا بهترین بازیکن قرن ۲۰
مارادونا در رای‌گیری اینترنتی فیفا در سال ۲۰۰۲ برای انتخاب بهترین بازیکن فوتبال قرن بیستم، رای اول را به دست آورد و به عنوان بهترین بازیکن قرن بیستم توسط طرفداران فوتبال جهان انتخاب شد. همچنین در در سال ۲۰۰۲ گل دوم وی به انگلستان در جام جهانی ۱۹۸۶ به عنوان برترین گل قرن معرفی شد.
مربیگری مارادونا
در نوامبر ۲۰۰۸ وی به عنوان سرمربی تیم ملی آرژانتین انتخاب شد. وی در جام جهانی ۲۰۱۰ آفریقای جنوبی هدایت تیم ملی آرژانتین را به عهده داشت. تیم آرژانتین در این جام جهانی کلکسیونی از بهترین‌های جهان را در اختیار داشت.
به اعتقاد تعداد زیادی از منتقدین انتخاب تاکتیک‌های نادرست از سوی مارادونا باعث شد تا تیم آرژانتین نتواند جام به دست آورد.
در مارس ۲۰۱۰ مجله تایم فهرست ۱۰ بازیکن تاثیرگذار تمام ادوار جام جهانی را منتشر کرد که در این فهرست رتبه نخست از آن مارادونا بود
مربیگری در تیم الوصل
مارادونا پس از کناره‌گیری از تیم ملی آرژانتین در ماه مه ۲۰۱۱ سرمربیگری تیم الوصل امارات را با قراردادی دو ساله بر عهده گرفت. نشستن مارادونا بر روی نیمکت الوصل چهارمین تجربه مربیگری وی بود. مارادونا پیش از این در سال‌های ۱۹۹۴ و ۱۹۹۵ هدایت دو تیم گمنام را عهده دار بوده است.
مارادونا و سیاست
مارادونا زمانی که در کوبا تحت درمان بود با فیدل کاسترو رهبر کوبا دوست شد. وی تصویری از فیدل کاسترو را بر بازوی چپ و چه گوارا را بر بازوی راست خود خالکوبی کرد.
مارادونا از هواداران هوگو چاوز رئیس جمهور ونزوئلا بود. دیه گو پس از ملاقات با هوگوچاوز مدعی شد با هدف ملاقات با یک مرد بزرگ آمده بوده ولی به جای آن با کسی ملاقات کرده که از تصورش هم بزرگ‌تر بوده‌است.
وی مخالفت اش را با آنچه امپریالیسم می‌داند، در نشست کشورهای آمریکایی در ماردل پلاتا در ۲۰۰۵ اعلام کرد. دیه‫گو در آنجا با پوشیدن تی شرتی با برچسب «بوش را متوقف کنید» و اشاره به بوش به عنوان آشغال انسانی با حضور جرج دابلیو بوش در آرژانتین مخالفت کرد.
دیه‫گو به پاپ علاقه زیادی دارد و بارها با وی دیدار کرد. مارادونا پیراهن شماره ۱۰ خود را در حالی که نام فرانسیس بر روی آن حک شده بود به پاپ در واتیکان داد.
درگذشت مارادونا
به گزارش مارکا، مارادونا از زمان عمل تومور (سوم نوامبر) تا هنگام مرگ (بیست و پنجم نوامبر) اسطوره فوتبال آرژانتین روزهای زیادی سپری شدند اما به گفته نزدیکانش دوران نقاهتش به خوبی پیش می رفت و در حال بهبودی بود. مطمئنا حمله قلبی که منجر به مرگش شد ربطی به تومور نداشت. ۱۰ ساعت پایانی شماره ۱۰ ابدی به این شکل گذشت:
محله سن آندرس: مارادونا در خانه اش که در منطقه تیگره بوینس آیرس قرار دارد دوران نقاهتش را سپری می کرد. یک اتاق با تجهیزات پزشکی تقریبا کاملی در آنجا وجود داشت تا به خوبی از اسطوره آرژانتینی مراقبت شود و سلامتی اش به خطر نیفتد. روند بهبودی دیه‫گو به خوبی پیش می رفت و لئوپولدو لوکه، دکترش خیلی خوشبین بود.
ساعت ۱۰ صبح (به وقت محلی) چهارشنبه‫: مارادونا از روی تخت خود بلند شد، چیزی خورد و کمی راه رفت و دوباره به تخت برگشت تا استراحت کند. در کنارش مانند همیشه ماکسی، دست راستش، مورلا، دامادش و جانی وکلیش به همراه برادر زاده اش و خدمتکار حضور داشتند.
ساعت ۱۲ ظهر: دیه‫گو در حال استراحت بود. سوییس مدیکا، پرستار به همراه یک روانشناس همیشه در کنارش بودند. او ظهر به دارو نیاز داشت و به همین خاطر باید بیدار می‫شد اما واکنشی نشان نداد. در این لحظه بود که کلارین خبر داد حال اسطوره آرژانتین وخیم است.
رسیدن آمبولانس‫ها: او واکنشی نشان نداد. مارادونا به سرعت تحت نظر پزشکان قرار گرفت اما کسی نتوانست برایش کاری انجام هد. دالما، جیانیا و یانا در مسیر خانه پدرشان بودند. پنج آمبولانس خود را به خانه مارادونا رساندند اما در طول این یک ساعت کسی نتوانست برای دیه‫گو کاری انجام دهد و عمل احیا بی نتیجه بود. کلارین خبر درگذشت اسطوره فوتبال آرژانتین را اعلام کرد. او ما را ترک کرده بود. نارسایی قلبی موجب اِدِم ریه اش شده بود. استراحت دیه‫گو ابدی شد.
۱۱ اظهار نظر جالب و خاص مارادونا
اسطوره فوتبال آرژانتین در طول دوران زندگی خود اظهار نظرهای جالب و جنجالی بر زبان.
مارادونا حتی بعد از خداحافظی از دنیای فوتبال باز هم از چهره‫های تاثیر گذار بود و اظهارات او همواره بازتاب داشتند و واکنش‫های زیادی را به دنبال داشت.
- بازیکنی را دیدم که وارث جایگاه من در تیم ملی آرژانتین خواهد شد. اسم او مسی است. او یک نابغه است.
- مادرم براین باور بود که من بهترین هستم و من نهایت تلاش خود را به کار گرفتم تا ثابت کنم که همیشه حق با مادرم است و او دروغ نمی گوید.
- از هر چیزی که از آمریکا می‫آید بیزار هستم. با تمام اعضای بدنم از این کشور بدم می‫آید.
- درباره اینکه بهترین بازیکن تاریخ جهان از بین من و پله چه کسی است اختلاف نظری وجود ندارد. همه من را انتخاب می‫کنند.
- من مارادونایی هستم که گل می زند و مرتکب اشتباه می شود. می توانم مسئولیت هر کاری را که انجام داده ام برگردن گیرم. بازوان و شانه هایم آنچان قوی است که می توانم با هر کسی مبارزه کنم.
- همه کسانی که از من انتقاد می‫کنند باید سخنان خود را بخورند. (سکوت کنند)
- من یا سیاهم و یا سفید. به هیچ وجه در طول زندگیم نمی‫توانم خاکستری باشم.
- بعضی از افراد براین باور هستند کسانی که من را به عنوان بهترین بازیکن انتخاب کردند کودکانی هستند که پله را ندیدند. آنها فراموش می‫کنند که این کودکان یتیم نیستند. شاید پدران برای پسران خود کامپیوتر خریده اند تا روی رای او تاثیر گذارند و به همین خاطر است که من در رای گیری بهترین تاریخ بر پله پیروز شدم.
- بسیاری با من هم رای هستند که این روزها اتفاقات مبهم و غیر روشنی در فوتبال رخ می دهد. تا زمانی که مسئولان فوتبال نادان باشند چنین اتفاقاتی ادامه خواهد داشت.
-داربی منچستر بزرگ‫تر و مهم از ال کلاسیکو است.
- می‫توانم عذرخواهی کنم و دوباره برای تغییر تاریخ برگردم اما گل من برابر انگلیس پذیرفته شد و آرژانتین قهرمان جهان شد و من هم بهترین شدم.
واکنش‌ها به درگذشت مارادونا
پله اسطوره فوتبال: چه خبر ناراحت کننده‫ای است. من یک دوست بزرگ را از دست دادم و جهان یک افسانه را از دست داد. هنوز چیزهای زیادی برای گفتن وجود دارد اما در حال حاضر خداوند به اعضای خانواده ات قدرت بدهد. امیدوارم روزی بتوانیم در آسمان با هم توپ بازی کنیم.
جیانی اینفانتینو، رئیس فیفا: اشک و اندوه عمیق تنها چیزی هستند که در شرایط کنونی آن را را به شدت احساس می‌کنیم.مارادونا رفت اما برای همیشه در قلب‌های ما باقی خواهد ماند.
لیونل مسی: یک روز بسیار ناراحت کننده برای همه آرژانتینی‫ها و فوتبال. او ما را ترک می‫کند، اما با ما خواهد بود، زیرا دیه‫گو ابدی است. من تمام لحظات زیبایی را که کنار او زندگی کرده ام در خاطر خواهم داشت و از این فرصت استفاده کرده و به تمام خانواده و دوستان او تسلیت بگویم.
کریستیانو رونالدو: امروز من با یک دوستن خوب و فوتبال با یک نابغه ابدی وداع می کند. یکی از بهترین ها، یک جادوگر بین نظیر، او خیلی زود رفت، اما میراثی بی پایان بر جای گذاست که هرگز پر نخواهد شد. در آرامش باشی، هرگز فراموش نخواهی شد.
گابریل باتیستوتا: ممنون از توی جاودانه، در کنار خانواده ات هستم و اشک می‫ریزم، در آرامش باشی.
دیوید بکام: یک روز غم‫انگیز برای آرژانتین و برای فوتبال، چرا که ما عظمت و بزرگی آنچه مارادونا به ارمغان آورد را پاس می‫داریم ... کسی که با شور و روح بازی می‫کرد و چیزی جز نبوغ خالص نبود. من از ملاقات با دیه‫گو هیجان زده شدم و همه ما دلتنگ او خواهیم بود.
زلاتان ابراهیموویچ: مارادونا فوت نکرده، او جاودانه است. خداوند به جهان بهترین بازیکن همه ادوار را هدیه داد. او برای همیشه و تا ابد زنده خواهد ماند.
 زین‫الدین زیدان : این ضایعه بزرگی برای فوتبال است. کاری که دیه گو در جام جهانی 1986 انجام داد، همیشه در ذهنم مانده است. من 14 سال داشتم و از حرف زدن باز مانده بودم. همه غمگین هستیم.
یورگن کلوپ: دیه‌گو یک فرد احساسی بود و مارادونا یک انسان مشکل‌دار. دلم برای هر دو آن‌ها تنگ شده است.
اریک کانتونا: دلم برایت تنگ خواهد شد دیه‌گو، اما برای من تو نمرده‌ای. من کلمات مناسبی برای بیان احساساتم ندارم.
پپ گواردیولا: سال‫ها پیش در آرژانتین یک بنر وجود داشت که روی آن نوشته بود؛ مهم نیست که شما با زندگی خود چه کاری انجام داده اید، مهم این است که با زندگی ما چه کاری انجام کرده اید. در طول تاریخ چند بازیکن فوق العاده وجود دارد و مارادونا یکی از آنهاست. برای نسل ما، جام جهانی 1986 در مکزیک ... عملکرد او باعث ارتقای فوتبال شد. من به نمایندگی از باشگاه منچسترسیتی به همه خانواده او ابراز همدردی می کنم.
پیتر اشمایکل: تاسف عمیق بابت شنیدن خبر درگذشت مارادونا. یک روز تلخ برای فوتبال. او بهترین بازیکنی بود که من تا به حال دیده و مقابلش بازی کرده بودم.
کلودیو کانی جیا: از شنیدن این خبر ویران شدم، او پاره تن من بود ... امیدوارم که شما درک کنید که در حال حاضر هیچ حرفی ندارم. فقط می‫خواهم به خانواده اش بگویم که من برای تحمل این درد همراه‫تان خواهم بود.
پائولو مالدینی: خداحافظ دیه‫گوی بزرگ، تو همیشه برای من یک قهرمان خواهی بود. در آرامش باشی دوست من.