ماجرای سرباز بابلی با عذرخواهی بازپرس و رضایت طرف مقابل به سرانجام رسید اما...

دستگاه قضا به دنبال احقاق حق سرباز
آفتاب یزد - گروه شبکه: همه ماجرا از نشناختن یک قاضی بابلی توسط یک سرباز شروع شد. آنجا که یکی از بازپرس‌های دادگستری بابل هنگام مراجعه به محل کارش از درب ورودی ارباب رجوع، با درخواست سرباز وظیفه‌شناس برای بازرسی بدنی مواجه می‌شود اما اجازه این کار را به سرباز نمی‌دهد. از آنجا که سرباز جوان بازپرس را نشناخته، اصرار به بازرسی بدنی‌اش می‌ورزد که در نهایت به خاطر این کار از آقای بازپرس سیلی می‌خورد.
> عذرخواهی بازپرس از سرباز
بعد از این اتفاق امیر دریادار دوم غلامرضا رحیمی پور، رئیس اداره سرباز سرمایه انسانی ستاد کل نیروهای مسلح گفت: «ستاد کل نیروهای مسلح براساس وظیفه ذاتی خود که همان صیانت و پاسداری از حقوق سربازان است این موضوع را به جد پیگیر شده است.»او افزود: «با مشخص شدن ابعاد جدیدی از این موضوع برای حفظ و صیانت از حقوق این سرباز شبانه دستوراتی صادر شد.» به گزارش فرارو در همین حال کمیته ویژه هیئت نظارت بر حقوق شهروندی استان مازندران، مامور رسیدگی به پرونده ماجرای بازپرس و سرباز بابلی شد.این گزارش حاکی است هیئت مذکور با حضور رئیس کل دادگستری و مسئول بازرسی نیروی انتظامی استان با تشکیل جلسه سه ساعته پس از استماع شکایت سرباز وظیفه که به اتفاق پدرش در جلسه حاضر شده بود و بررسی اوضاع و احوال به اظهارات مطلعین و استماع توضیحات قاضی با عذرخواهی بازپرس و دلجویی مقامات قضائی از سرباز وظیفه، نهایتا نامبرده از شکایت خویش صرفنظر و اعلام گذشت کرده است و مراتب توسط هیئت نظارت بر حقوق شهروندی و مقامات ذیربط صورتجلسه شد. رئیس کل دادگستری مازندران در پایان جلسه حقوق شهروندی دادگستری بر لزوم اهتمام تمام قضات و کارکنان دستگاه قضائی بر حفظ کرامت انسانی و شان افراد به خصوص جوانان زحمت کشی که در کسوت مقدس سربازی در حال خدمت بی‌چشمداشت به کشور و مردم هستند تاکید کرد.

او با بیان اینکه نکته مهم که حفظ کرامت قضات، کارکنان و همه مراجعه‌کنندگان و متهمان جزو وظایف دستگاه قضائی است که شامل قضات، کارکنان و مراجعه‌کنندگان می‌شود، اظهار کرد: «کرامت در دادگستری باید نهادینه شود، این کرامت باید نسبت به وکیل، مراجعین، سربازان عزیز، متهمان، و خانواده‌های آنها در همه سطوح رعایت شود.»
> مسئله حل و فصل شده است
کریمی سرباز بابلی هم در باره حادثه گفت: «شامگاه دوشنبه به اتفاق پدرم به خدمت رئیس کل دادگستری استان رسیدیم و این مسئله حل شده است. ۱۹ ماه از خدمتم می‌گذرد و ۵۰ روز دیگر به پایان خدمتم باقی مانده است.» این سرباز ادامه داد: «در جلسه با رئیس کل دادگستری که مسئولان ارشد قضائی و انتظامی حضور داشتند مسئله پیگیری و حل شد و بازپرس شعبه نیز از من دلجویی کرده است.» از سوی دیگر دکتر محسن کریمی پزشک داروساز و پدر این سرباز هم به ایرنا گفت:« ما از همان ابتدا هم به هیچ عنوان به دنبال حاشیه نبودیم و فقط خواسته ما این بود که این بازپرس از پسرم عذرخواهی کند که این موضوع با حضور رئیس کل دادگستری مازندران و دادستان بابل انجام شد و از طرف ما هم این موضوع تمام شده است.» وی افزود: «هر چند عده‌ای به ما پیشنهاد کردند که برای احقاق حق پسرم مقابل دادگستری تجمع کنند، ولی ما به هیچ عنوان به این سمت و سو حرکت نکردیم چرا که انقلاب ما دشمنان زیادی دارد و برای اعتلای این کشور خون‌های زیادی ریخته شد و مطالبه ما عذرخواهی بازپرس بود که انجام شد.»
> منتظر اعلام نتیجه از سوی قوه قضائیه هستیم
با این حال غلامرضا رحیمی‌پور رئیس اداره سرمایه انسانی سرباز ستاد کل نیروهای مسلح، بار دیگر گفت:« جلسه‌ای با ریاست دادگستری استان، فرد خاطی و سرباز داشتیم، فرد خاطی عذرخواهی کرد و سرباز هم رضایت داد و موضوع منتفی شد، اما این مسئله به دلیل اینکه یک موضوع سازمانی است، ستاد کل نیرو‌های مسلح خود را مکلف می‌داند که از جنبه سازمانی، حقوق کارکنان وظیفه را پیگیری کند.» به گزارش باشگاه خبرنگاران وی افزود: «ستاد کل نیرو‌های مسلح وظیفه دارد از حقوق تمامی سربازان کشور صیانت کند، به همین دلیل این موضوع را به ریاست قوه قضائیه ارجاع دادیم و منتظر اعلام نتیجه از سوی قوه قضائیه هستیم.»رئیس اداره سرمایه انسانی سرباز ستاد کل نیروهای مسلح خاطرنشان کرد: «این سرباز کار قانونی خود را طبق وظیفه انجام داده است و حتماً از او قدردانی خواهد شد، ابتدا باید این موضوع از جنبه حقوقی و سازمانی تعیین تکلیف شود و بعد از آن از سرباز وظیفه مذکور مراتب تقدیر به عمل خواهد آمد.»
> واکنش کاربران
اما انتشار این خبر با بازتاب‌های منفی از سوی کاربران شبکه‌های اجتماعی روبه‌رو شد. کاربران از قوه قضائیه و سازمان نظام وظیفه می‌خواهند این موضوع را رسیدگی کنند.
یکی از کاربران در این مورد نوشته است:«ماجرای سرباز بابلی را شنیدم فقط یک چیز بگویم سرباز آنقدر مقام و شانش والاست که حاج قاسم سلیمانی وصیت کرد روی سنگ مزارش فقط بنویسند سرباز».
قوه قضائیه علیه بازپرس متخلف بابلی اعلام تخلف انتظامی می‌کند
دادستان انتظامی قضات از اعلام تخلف برای بازپرس خاطی به رغم اعلام گذشت سرباز بابلی خبر داد. دادستان انتظامی قضات گفت: وصف انتظامی تخلف بازپرس با گذشت شاکی از بین نمی‌رود. حجت‌الاسلام محمد موحدی آزاد با اشاره به برخورد زننده بازپرس با سرباز بابلی گفت: قطعا اقدام این بازپرس از سوی دادسرای انتظامی قضات پیگیری و نسبت به ایشان اعلام تخلف خواهد شد. گفتنی است چند روز پیش در رسانه‌ها خبری منتشر شد که براساس آن یک مقام قضائی در دادگستری شهرستان بابل پس از آنکه سربازی که او را نشناخته و از او تقاضای کارت شناسایی می‌کند، برخوردی بسیار زشت با سرباز انجام می‌دهد و او را مورد ضرب و شتم انجام می‌دهد. پس از آن ستاد کل نیروهای مسلح برخورد نامناسب و غیرقابل پذیرش یک قاضی با سربازی در شهرستان بابل را تائیدکرد. براساس گزارش‌ها این مقام قضائی از سرباز مذکور عذرخواهی کرده است. این اقدام بازپرس بابلی در فضای مجازی هم بازتاب منفی ایجاد می‌کند ولی بعد از کش و قوس‌های چند روزه سرانجام طی نشستی با حضور رئیس کل دادگستری مازندران و دادستان بابل در محل دادگستری استان در ساری، بازپرس بابلی از سرباز و پدرش عذرخواهی کرد. حالا آنطور که دادستان انتظامی قضات گفته است، به رغم عذرخواهی بازپرس خاطی و اعلام رضایت سرباز، علیه بازپرس متخلف بابلی از سوی قوه قضائیه اعلام تخلف انتظامی خواهد شد.