ضرورت توسعه صنعت توریسم درمانی و توریسم گردشگری

به مناسبت روز استقلال قزاقستان،‌ نائب‌رئیس کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی و نماینده گرگان و آق قلا با سرکنسول جمهوری قزاقستان در استان گلستان دیدار و گفت‌وگو کرد. به گزارش ایلنا، در ابتدای این دیدار سرکنسول قزاقستان در استان گلستان ضمن تشکر از حضور غلامرضا منتظری، نائب‌رئیس کمیسیون فرهنگی و هیئت همراه بمناسبت روز ملی قزاقستان در سرکنسولگری، اظهار داشت:
با توجه به حضور قشر عظیمی از مردم شریف قزاق در جمهوری
اسلامی ایران و بویژه استان گلستان انتظار داریم روابط سیاسی و اقتصادی و فرهنگی دو کشور بیش از پیش گسترش یابد و در این مسیر آماده هر نوع همکاری هستیم.
آیداشف در ادامه افزود: باتوجه به امضای تفاهم نامه خواهرخواندگی میان شهر گرگان در ایران و شهر آکتائو در قزاقستان و برقراری خط پروازی میان این دوشهر روابط تجاری و فرهنگی و تسهیل رفت آمدها تسریع گردد.

وی همچنین بیان داشت: آکتائو بعنوان یکی از اصلی‌ترین شهرهای نفتی و اقتصادی کشور قزاقستان فرصت خوبی برای سرمایه‌گذاری ایرانیان علاقه مند به این حوزه تجاری است.
آیداشف افزود: خوشبختانه ایران ظرفیتهای خوبی در حوزه گردشگری و پزشکی و صنایع مختلف وسرمایه‌گذاری دارد و باتوجه به پیشرفت‌های چشمگیر پزشکی که ایران در جهان داشته است در صورت فعال‌تر شدن دستگاه دیپلماسی علاقمند به توسعه صنعت توریسم درمانی و توریسم گردشگری با پایلوت قرار دادن استان گلستان هستیم.
وی بیان داشت: بعنوان مثال سالانه جمع کثیری از بیماران قزاقستانی برای درمان به کشورهای اروپایی سفر میکنند که درصورت توسعه روابط با ایران و ورود بیماران قزاق به استان گلستان هم هزینه‌های ملت قزاقستان کاهش پیدا میکند و هم ارز وارد کشور همسایه ی ایران میشود.
در ادامه منتظری ضمن تبریک مجدد روز ملی جمهوری قزاقستان بیان داشت: فرهنگ، فصل مشترک همه انسانهاست،فرهنگ همچون اکسیژن برای انسان حیات‌بخش است، لذا توسعه روابط و پیوندهای فرهنگی زیربنای همه تحولات است، به همین منظور پیشنهاد می‌شود هفته فرهنگی بین ایران و قزاقستان به میزبانی استان گلستان در دستور کار قرار گیرد.
نائب رئیس کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی با استقبال از پیشنهاد برقراری پروازهای مستمر بین شهر گرگان و آکتائو برای توسعه روابط همه جانبه، بیان داشت: پتانسیل و ظرفیت بالقوه مرزی اینچه برون در ایران با دیپلماسی فعال‌تر وزارت خارجه جمهوری اسلامی ایران و همکاری کشور همسایه، ترکمنستان، می‌تواند به ارتباط زمینی گسترده تجاری نیز بین دو کشور منجر شود.
وی افزود: در همین راستا مجمع نمایندگان استان گلستان با همکاری استاندار محترم، بدنبال پیگیری اخذ مجوز منطقه آزاد اقتصادی اینچه برون هستند تا توسعه روابط همه جانبه با کشورهای شرقی و بویژه کشور دوست و برادر قزاقستان
صورت پذیرد.