تهران قرمز زیر آسمان سیاهحمیده امینی فرد
با افزایش آلودگی هوای تهران و رسیدن به وضعیت قرمز، احتمال تعطیلی پایتخت برای دو روز قوت گرفت. این خبر را استاندار تهران درحالی اعلام کرده است که رئیس شورای شهر تهران هم معتقد است در شرایط حاضر بهترین راهکار ممکن، تعطیلی کلانشهر تهران است.

شاخص‌های کنترل کیفیت هوا، عدد 162 را برای تهران‌نشین‌ها نشان می‌دهد. عددی که می‌گوید تردد در سطح شهر برای همه افراد خطرناک است. با ادامه این وضعیت البته سطح غلظت آلایندگی‌ها افزایش خواهد یافت و معلوم نیست در روزهای آینده با پایداری هوا چه اتفاقاتی در راه است. اصفهان دیگر کلانشهری است که در وضعیت قرمز آلایندگی قرار گرفته است. مسئولان این شهر برای کاهش این وضعیت دیروز را روز تعطیلی دستگاه‌های اجرایی چند شهر بزرگ این استان اعلام کردند. چراکه اصفهانی‌ها دیروز، آلوده‌ترین روز شهر خود را پشت سر گذاشتند.
در تهران هم البته وضعیت خوب نیست. کاهش آمار فوتی‌های کرونایی به 28 نفر، اگرچه روز‌های خوبی را برای پایتخت‌نشین‌ها نوید می‌داد، اما تداوم آلایندگی، نگرانی‌های جدیدی را برای شهروندان به ارمغان آورده است. کاهش چند ساعته طرح ترافیک و افزایش استفاده از خودروهای شخصی موجب شده تا ترافیک‌های شدید عصرگاهی، وضعیت آلایندگی را تشدید کند. اگرچه به گفته استاندار تهران، در ساعت 8 یا 9 شب هم با وجود اعمال محدودیت‌های شدید، با افزایش غلظت آلاینده‌ها و رسیدن به عدد 175 مواجه شدیم که نشان‌دهنده شرایط اضطرار در تهران است. براین اساس دیروز جلسه اضطرار آلودگی هوای تهران تشکیل شد.
 انوشیروان محسنی بندپی اعلام کرد که در هفته آینده نیز پایداری هوا ادامه خواهد داشت و اگر وضعیت بدتر شود پیشنهاداتی از جمله تعطیلی‌های یکی دو روزه موقت به معاون اول رئیس جمهوری و هیأت دولت اعلام شده است تا در آن شرایط این اقدامات انجام شود.
او همچنین به مردم اطمینان داد که فعالیت‌های ساختمانی که موجب انتشار ذرات معلق در هوا می‌شوند متوقف خواهند شد. علاوه بر منع تردد شبانه که در حال اجرا است عبور و مرور و فعالیت کامیون‌های با عمر بیش از ۲۰ سال هم ممنوع شده است.به گفته او، ۱۰ تا ۱۲ درصد سهم آلایندگی مربوط به موتورسیکلت‌ها است: «از سه میلیون موتورسیکلت، تنها 33 دستگاه معاینه فنی دریافت کرده‌اند که باید پلیس راهور تشدید برخورد با خودروها و موتورسیکلت‌های آلاینده را در دستور کار قرار دهد و حتی طبق قانون نسبت به توقف تردد آنها اقدام کند.»
او درباره مصرف کارخانه‌های سیمان و کارخانه‌های اطراف تهران مثل سیمان ری گفت: شرکت گاز مکلف شد تا تأمین سوخت گاز آنها را در دستور کار قرار دهد. محسن هاشمی، رئیس شورای شهر تهران هم که جزو موافقان تعطیلی تهران در دوران اوج کرونا بود، بار دیگر تأکید کرد که بهتر است هرچه زودتر نسبت به تعطیلی پایتخت اقدام کنیم و اگر این تصمیم قطعی شد به دقیقه 90 نیندازیم.
او به «ایران» گفت که شورای شهر چندی پیش، این موضوع را به استانداری و نهادهای ذی‌ربط اعلام کرده است، چراکه همیشه از اواخر آذر ماه، وضعیت آلودگی هوای تهران تشدید می‌شود. امسال هم سال ویژه‌ای برای تهرانی هاست، چراکه مردم بیشتر از خودروهای شخصی استفاده می‌کنند و استفاده از حمل و نقل عمومی به خاطر نگرانی از شیوع کرونا به حدود 600 هزار نفر به جای یک میلیون و 800 هزار نفر در روز کاهش یافته است.