مردم را منتظر واکسن داخلی کرونا نگه نمی‌داریم

وزیر بهداشت با بیان اینکه ویروس جهش یافته کرونا را به شدت پیگیری و رصد می کنیم و تا این لحظه ردپایی از ویروس جهش یافته انگلیسی در کشور نداریم، در عین حال درباره چگونگی تامین واکسن کرونا توضیح داد.
به گزارش ایسنا، سعید نمکی درباره ردیابی ویروس جهش یافته کرونا، گفت: ما این حرکت را به شدت دنبال می‌کنیم و عزیزانمان در تمام دانشگاه‌های علوم پزشکی در حال رصد این موضوع هستند. سه روز قبل به ما خبر دادند که یک گروه سه نفره از هموطنان ما که از انگلیس آمدند و در یکی از استان‌های شمال شرق کشور حضور دارند، با اینکه با PCR منفی وارد کشور شدند، اما یکی از آنها علامت‌دار شده است که بلافاصله ردیابی کردیم و حتی آژانسی که آنها را از مرکز استان به شهرستان برده بود ردیابی و همه را ایزوله کردیم. دیشب ساعت ۱۲ به بعد نیمه شب بود که به من خبر دادند که خوشبختانه هر سه مورد منفی است و به جرات می‌توانیم بگوییم که تا این لحظه ردپایی از ویروس جهش یافته انگلیسی در کشور نداریم و هموطنان نگران نباشند.
نمکی تاکید کرد: البته باید توجه کنیم که ویروس ووهان توانست از ووهان چین به قطب جنوب سفر کند و به این معنا نیست که همه دروازه‌ها را به روی این ویروس بستیم و هرگز وارد کشور نخواهد شد، بلکه این ویروس جهش یافته در حال حاضر قسمت‌های عمده‌ای از اروپا را گرفتار کرده، قسمت‌هایی از کشورهای غیراروپایی را گرفتار کرده و هر آن ممکن است با ویروس جهش یافته ای چه در داخل و چه وارداتی مواجه شویم. بهترین راه مبارزه با هرگونه ویروس جهش یافته و غیر جهش یافته، همین راهکارهایی است که تا امروز رفتیم؛ رعایت فاصله گذاری اجتماعی، رعایت همه پروتکل‌هایی که تا امروز ارائه کرده ایم.
درخواست وزیر بهداشت درباره چگونگی برگزاری مراسم ایام فاطمیه

نمکی درباره برگزاری مراسم ایام فاطمیه گفت: یکی از دغدغه‌های این روزهای همکارانم که شرایط نفس کشیدنی به دلیل کاهش بستری و مرگ و میر حاصل شده، برگزاری مراسم عزاداری بانوی بزرگ اسلام حضرت فاطمه (س) است؛ چه مراسم خانگی و چه غیر خانگی. تقاضای من و همکارانم این است که برای احترام به روح آن بانوی بزرگوار هم که شده باید اصولی را رعایت کنیم تا فردی از افراد این کشور دچار گرفتاری نشود و این همان درخواستی است که در مراسم عزاداری سید الشهدا (ع) از مردم خواستیم. این تقاضای مجددی است که در برگزاری این مراسم‌ها دقت کنیم که مبادا دچار گرفتاری غیرقابل کنترل شویم.
مازندران دقت بیشتری داشته باشد
نمکی گفت: از همکارانم در دانشگاه‌های علوم پزشکی کتبا تقاضا کردم که مبادا با کاهش بیماری و کاهش بستری و مرگ و میرها دچار سستی شویم. ما باید خانه به خانه برویم و آخرین حلقه‌های ویروس را هم بشکنیم تا مبادا دوباره شاهد خیزی از ویروس در گوشه‌ای از مملکت باشیم. عزیزان ما در استان مازنداران باید دقت بیشتری کنند. در نقاط نارنجی که امکان قرمز شدن را داریم، به شدت باید به کانون های آلوده و شکستن زنجیره‌ها و شناسایی خوشه‌های جدید حمله کنند و با افزایش تست و رفتن خانه به خانه و بیماریابی، در کنار سایر عزیزان این راه را ادامه دهیم.
مردم را منتظر واکسن داخلی نگه نمی داریم
وزیر بهداشت ضمن تبریک اولین تست واکسن ایرانی کرونا، گفت: اولین تست انسانی واکسن کرونا هم در کشور دیروز انجام شد و در نشست مفصلی در این زمینه صحبت می‌کنیم. در زمینه واردات واکسن خارجی هم همه وقت‌مان را گذاشتیم. وقتی از تزریق واکسن در فاز انسانی مژده می دهیم به این معنی نیست که بخواهیم مردم‌مان را منتظر واکسن تولید داخلی نگه داریم. البته بنده و نزدیکانم زمانی واکسیناسیون را انجام می‌دهیم که تمام مردم ایران و گروه‌های هدف آن را تزریق کرده باشند و ما به نوبت واکسن ملی و تولید داخلی می‌رسیم، اما برای مردم کشورمان در صددیم که حتما از منابع مطمئن و جاهایی که واکسن کرونا تست‌هایش را پاس کرده و آماده تزریق بدون دغدغه برای انسان برای پیشگیری را دارد، تهیه کنیم و خریداری می‌کنیم که مژده آن را هم به مردم خواهیم داد.
نمکی تاکید کرد: گروه‌های هدف مشخص و اولویت‌ها طبقه‌بندی شدند که آن را در نشست‌های آتی به استحضار می‌رسانم.